PDA

Zobacz pełną wersję : kotwy do 25-30 cm ocielenia



fidox
02-10-2004, 21:32
pytanie:
jakie kotwy lub jaki system mocowania ocielenia czy to wełny czy styropianiu używacie?

i to chodzi mi o maksymalne wartości jeżelichodzi o szerokość wełny/styropianu dochodzące do 30 cm ściany

pozdrawiam
ps
tak sobie myśle nad domem pasywnym
i wnioskuję że nie ma co robić z maxa/silikatu niczego poza warstwa konstrukcyjną bo do tego to służy styropian/wełna/ekofiber więc chce dać nawet 30 cm docieplenia tylko
jak to przymocoawac?
jak osadzić okna?
jak osadzić rolety?

fidox
03-10-2004, 09:00
wnioskując pobraku odpowiedzi
rozumie że nie ma systemu który pozwoli zastosować 25-30 cm docielenia ścian?

Jezier
03-10-2004, 14:24
Ja znalazłem najdłuższe kołki - 30 cm. I takimi mocowałem styropian 20 cm grubości. Nie wiem, czy ktoś produkuje dłuższe. Możesz zresztą kołki robić sobie sam. Kupujesz dekarskie gwintowane druty (podobno do 1 m długości. Mocujesz kołek rozporowy o np. dł 10 cm w ścianie konstrukcyjnej a z rugiej strony montujesz kołnierz z krótkiego kołka do dociepleń i nakrętkę. Dużo roboty ale wykonalne. A okna i rolety i tak mocujesz w ścianie warstwie konstrukcyjnej więc nie widzę problemu.

pchlistosc
03-10-2004, 16:01
Ja znalazłem najdłuższe kołki - 30 cm. I takimi mocowałem styropian 20 cm grubości. Nie wiem, czy ktoś produkuje dłuższe. Możesz zresztą kołki robić sobie sam. Kupujesz dekarskie gwintowane druty (podobno do 1 m długości. Mocujesz kołek rozporowy o np. dł 10 cm w ścianie konstrukcyjnej a z rugiej strony montujesz kołnierz z krótkiego kołka do dociepleń i nakrętkę. Dużo roboty ale wykonalne. A okna i rolety i tak mocujesz w ścianie warstwie konstrukcyjnej więc nie widzę problemu.


znam jeszcze prostszy sposob ale bardzo pewny choc kosztowny
nawiercasz dziure w nia wstrzykujesz zywice np.hillti i na to pret gwintowany metoda pewna choc zywica dosc droga

Renia
03-10-2004, 16:28
Fidox,
ocieplenie 30 cm styropianu nic Ci nie da, to strata pieniędzy i tylko dodanie sobie niepotrzebnych trudności z mocowaniem.
Już dawno dokonano obliczeń do jakiej grubości ocieplenia opłaca sie inwestować, a przy jakiej grubości już nic nie zyskujemy. Ktoś życzliwy na forum napewno poda Ci link do tych obliczeń, ja nie potrafię.

KvM
03-10-2004, 16:53
Renia, wszystko jest względne. Jeszcze nie widziałem obliczeń tego rodzaju, które uwzględniałyby koszty energii cieplnej. Całkiem inaczej wygląda sprawa opłacalności ocieplenia jak ktoś grzeje węglem, a diamtralnie inaczej gdy będzie grzać najdroższym chyba obecnie propanem czy nawet prądem.
Owszem ocieplenie wyłacznie ścian grubością 30cm styropianu być może nie ma sensu, ale jeśli ktoś podchodzi do sprawy calościowo, to całkiem możliwe, że zrekompensuje sobie dodatkowe nakłady na ocieplenie niższym kosztem instalacji grzewczej np. ogrzewania na prąd za 3-4 tys zł zamiast na gaz ziemny za 20-25 tys zł. Po zainwestowaniu różnicy w cenach w docieplenie koszty eksploatacji mogą być zbliżone lub nawet niższe przy ogrzewaniu prądem.

aru
03-10-2004, 17:05
i zrezygnuj jeszcze z okien... :D , straty ciepła będą mniejsze

KvM
03-10-2004, 18:33
Widzę, że duch gnojeia każdego, kto chce mieć troche lepiej niż inni lub choćby inaczej, w narodzie nie gienie... Smutne.

fidox
03-10-2004, 19:07
pytatanie brzmi jak mocować
a/ wełnę
b/ styropian
c/ inne

o gdubości 25 - 30 cm
a nie czy jest sens - (to jest mój problem)

ps
1. czy dając ścianę 3-warstwową powinienem dla mojego przykłądu dać
max (18cm) + wełna 25 cm + pustka(???) + cegła (8 cm)?

2. a dlaczego kotwy nie wmurować w trakcie budowy?

KvM
03-10-2004, 19:35
Fidox ja rozważam następujące rozwiązanie:
silka 15cm styropian 20cm (mocowany tradycyjnie) + 6-8cm płyty klinkierowe mocowane na kołki. Płyty te składają się głównie z pianki poliuretanowej (jako podkład), pod względem izolacyjności równoważnej 8-10cm styropianu. Ściana wyglądałaby wtedy ok (grubość ok 41-43 cm, no i klinkier na zewnątrz). Koszt tych pyt to ok 100-120zł z najtańszym klinkierem.

fidox
03-10-2004, 19:39
ciekawa propozycja - mógłbyś napisać jaki będzie koszt takiej ściany
jakie U

i gdzie chcesz to kupować (producenci-linki)

KvM
03-10-2004, 19:52
U takiej ściany to ok 0,1 orientacyjne koszty materiałów na 1m2 ściany 30 zł silka 30 zł styropian 100-120 zł płyty klinkierowe + koszt kleju/zaprawy + koszt robocizny (stosunkowo niewielki). Myślę, że dałoby sie zmiescić w 200zł za m2 przy ewentualnym wkładzie pracy własnej.
Niestety nie pamiętam producenta tych płyt. Spróbuję poszukać i dam znać jak odnajdę
Zaznaczam jednak że jest to pomysl niezweryfikowany praktycznie.

jareko
03-10-2004, 21:49
jak to przymocoawac?
juz kilka patentow otrzymales - mozna tez i tak ze pod kolki do mocowania ocieplenia otwornica "wywiercasz" wglebienie ktore pozniej po ich zamonyowaniu wypelniasz piana poliuretanowa

jak osadzić okna?
w licu zewnetrznym sciany konstrukcyjnej - tu klopotow miec nie bedziesz

jak osadzić rolety?
tylko do oscieznicy - zwymiaruj to sobie tylko tak by kaseta byla nad oknem a nie w jego swietle

Szaruś
04-10-2004, 20:22
Odnośnie mocowania okien obejrzyj sobie to:

http://www.sfsintec.biz/chsfsd01/web/sfsint_d.nsf/vwFraSet/JB_D_Fenstermontage

http://www.sfsintec.biz/chsfsd01/web/sfsint_d.nsf/vwFraSet/Downloads_Industriesysteme

Mają przedstwicielstwo w Poznaniu (na ich stronie WWW powienieneś znaleźć adres).

A jak zrobiś dobrą ścianę konstrukcyjną (równą), to może w ogóle bez kołków się da mocować styropian. Tak jak u
Niemców (http://www.marmorit.de/media/pdf/ph/kompendium.pdf)

fidox
04-10-2004, 20:53
to cieszy
fajny patent
ale do jakich ścian takie okno się da przymocować?

ja tak myśle o domachg pasywnych i już nie wiem jak uniknąć mostków cieplnych np.
1. nadproża - ytong chyba najlepszy
2. wokół okien - podobnie
3. kasety do rolet - zajmują miejsce styropianu lub innego docielenia

Szaruś
05-10-2004, 11:05
to cieszy
fajny patent
ale do jakich ścian takie okno się da przymocować?

Mają odpowiednie systemy mocowania do betonu, silikatów, ceramiki poryzowanej, czy betonu komórkowego.

ja tak myśle o domachg pasywnych i już nie wiem jak uniknąć mostków cieplnych np.
1. nadproża - ytong chyba najlepszy

Ytong jest za słaby na nadproża. Nadproża zrób albo monolityczne, albo gotowe (np. L), a ocieplaj zamiast Ytongiem styropianem albo wełną.

2. wokół okien - podobnie

Okna wysuwasz w warstwę ocieplenia aby zminimalizować mostki. Taki system mocowania standardowo stosuje się w ścianach 3-warstwowych również w Polsce.

3. kasety do rolet - zajmują miejsce styropianu lub innego docielenia
Obejrzyj rolety Roka Outside (http://www.beck-heun.de/pages/roka_outside.html) - handlują tym również w Polsce (RSC (http://www.rsc.net.pl/))

KrzysiekS
05-10-2004, 11:18
fidox,

ja mam wprawdzie 3W z 20 cm welny w srodku, ale zamiast Maxa na 19 cm, dalem U 220 na 25 cm, tak mi sie wydawało solidniej i jestem zadowolony. Mam ponadto wiekszą bezwladnosc cieplną i akumulacyjnosc.

Powiem Ci z mojego doswiadczenia, że juz przy 20 cm welny w scianie i U220, spadki/wzrosty temperatury są b. powolne i minimalne. Roznicy temperatury dzien/noc w budynku nie ma wcale.

Co do mocowania scian, poczytaj sobie stare wątki, ja dalem drut fi 4 mm, z niego wykonalem kotwy - druty były ciete i wyginane na budowie oraz mocowane w kolejnych warstwach w miare wznoszenia scian. To moim zdaniem najtanszy i najlepszy sposob.

krzysztofh
05-10-2004, 12:11
Współczynnik przewodzenia ciepła zależy od łącznego oporu ciepła przegrody budowlanej (ściany) i jest dokładnie jego odwrotnością. Wyrażany jest w [W/m2K]. Opór cieplny [m2K/W]. Aby obliczyć łączny opór cieplny ściany trzeba policzyc opory cieplne poszczególnych warstw a następnie zsumować. Aby je obliczyć trzeba znać współczynniki izolacyjności (lambda). Współczynniki te wyraża się w W/mK.
Wartość lambdy dobrej wełny to ok 0,035 [W/m*K]
Dokonując prostych obliczeń uzyskujemy nast. dane tylko dla przegrody izolacyjnej tj. dla wełny w ścianie wielowarstwowej:
grubość w [m] Lambda [W/m*K] Opór [m2K/W] U [W/m2K]
0,05 0,035 1,429 0,700
0,08 0,035 2,286 0,438
0,10 0,035 2,857 0,350
0,12 0,035 3,429 0,292
0,14 0,035 4,000 0,250
0,15 0,035 4,286 0,233
0,18 0,035 5,143 0,194
0,20 0,035 5,714 0,175
0,30 0,035 8,571 0,117
0,40 0,035 11,429 0,088
Jak widać różnice od grubości 12-14 cm są niewielkie.
Samemu trzeba zdecydować o koszcie wykonania ściany biorąc pod uwagę potrzebną jej izolacyjność. Trzeba tylko pamiętać o tym, że okien wełną lub styropianem nie zasłonimy, jak również nie unikniemy strat związanych z wentylacją pomieszczeń, bo o tym, że są to tylko teoretyczne wyliczenia nie muszę wspominać i często niedopilnowanie ekipy na etapie stanu surowego powoduje że nasze założenia biorą w łep jak murarze leja żadką zaprawę w pustki w pustakach, lub niedokładnie mocują poszczególne płyty tworzą w ten sposób mostki termiczne.