PDA

Zobacz pełną wersję : Fundament 3 warstwowy z bloczkow - prosze o opinie



dariusz_s
03-10-2004, 13:08
mam w projekcie fundament wylewany - ława o szerokosci 60 cz i wysokości 30 cm wraz ze zbrojeniem, a reszta jest z bloczków fundamentowych układana jako ściana 3 warstwowa z ociepleniem wewnatrz ze styropianu.
Jestem troche tym projektem zaniepokojony gdyz do tego czasu widywałem tylko fundamenty wylewane w ziami w całości a bloczki były tylko powyżek poziomu gruntu.
Martwi mnie czy ten mój fundament nie jest zbyt drogi w wykonaniu.
W związku z tym mam pytane o koszty takiego fundamentu jeśli kotś z Was coś takiego juz przerabiał i może liczył koszty w porównaniu ze zwykłym fundamentem wylewanym.

Mo fundament to:
chudziak 60 x 10 cm
ława 60 x 30 + zbrojenie
bloczki na wysokość 89 cm (całość w ziemi i nad ziemią).

Czy można zmienić fundamen i zalać zamiast układać z bloczków ?

PS. Jaka jest cena bloczków w waszych okolicach (38x25x14 i małych).

JacekS
03-10-2004, 13:28
można zmienic
ja mialem 61 mb fundamentu ława tak jak u ciebie chudziaka nie dawałem poszło mi 12 kubików betonu B20 24 druty fi 12 i ok 40 kg fi 6 na strzemiączka drut wiązałkowy za 15 zł reszte będe kładł z bloczków ale bloczek na szerokość 25 cm
wszystko kopałem ręcznie przeliczałem to na bloczki wychodzi taniej nisz robić szalunki i zalewać nad ławą

Rodzynek
03-10-2004, 19:19
" reszta jest z bloczków fundamentowych układana jako ściana 3 warstwowa z ociepleniem wewnatrz ze styropianu"

Rozwiązanie z bloczkami jest powszechnie stosowane, przyspiesza prace i zmniejsza koszty. U mnie też tak robili ale zamiast styropianu daliśmy 10 cm niebieskiego polistyrenu. Cena bloczków w ok. W-Wy to 2,20 zł
Pozdrawiam

remx
04-10-2004, 09:14
Ja też mam ścianę fundamentową 3w. Na pewno tak jest lepiej jeżeli masz nad ziemią 3w. Oczywiście dodatkowe koszty większe o 50% ceny bloczków na ścianę nośną. Bo na ścianę nośną leżą płasko (24cm) a na osłonową leżą na sztorc (12cm) - czyli 50% dodatkowo na bloczki. Nie wypowiadam się nt zwiększonych kosztów dotyczących szerszej ławy fundamentowej.

rafałek
04-10-2004, 13:54
Na temat kosztów się nie wypowiem, bo nie liczyłem, ale też mam podobny patent. Fundament lany do poziomu gruntu (w folji). ),5 m nad poziom mam 3W jak w opisie. Zrobiliśmy tak bo przerobiliśmy ściany z 2W na 3W i były za wąskie. Do tego mamy ocieplenie w środku i nie będzie problemów jak do cokołu cokolwiek przyczepić. Znajomy przy 2W kilka razy naprawiał styropian, bo w trakcie prac mu poniszczyli.

mdzalewscy
04-10-2004, 17:46
Mam fundament 3W, bo dobrze to gra z ścianami 3W

- ława lana prosto do ziemi, u mnie była glina, ściany bardzo równe, ale w przypadku gdzie się ziemia obsypuje trzeba zadeskować, wykop wyłożyć folią wtedy można zrezygnować z chudziaka
- izolacja pozioma, dajemy na ławe, można folię markową np. DORKEN, albo czarną budowlaną 0,2 (dać podwójnie), dobre rezultaty daje też folia z worków takich w jakie pakowane są nawozy rolnicze.
- ściana 3W, warstwa bloczków na 25cm, potem styropian FS20 (z reguły ceńszy o 3cm od grubości styropianu na wyższych ścianach) i bloczek na 12cm.

remx
04-10-2004, 17:58
Jeżeli jest ściana osłonowa (3W) to nie ma potrzeby FS20.

mdzalewscy
04-10-2004, 18:18
Jeżeli jest ściana osłonowa (3W) to nie ma potrzeby FS20.

ja wyczytałem, że ma mniejsza nasiąkliwość wody

KrzysiekS
05-10-2004, 13:15
Mam dom podpiwniczony i od samej ławy dałem sciane 3 W:
bloczek 24 cm, styropian FS 20 10cm, cegła betonowa 12cm.

Uwazam, że mozna dac spokojnie bloczek na sztorc zamiast cegły betonowej w warstwie zewnetrznej.

Sciana 3W to dobre i sprawdzone rozwiązanie.

Nie robilbym sciany lanej - koszt bedzie wyzszy od sciany z bloczkow gdy uwzglednimy ilosc pracy i drewna przy szalunkach, ilosc betonu i robocizne.

rafałek
05-10-2004, 13:18
Koszty można obniżyć (lania) przez lanie w folii do wykopu. Jedyny warunek to odpowiedni grunt (nie może się obsypywać).

KasiaZ
05-10-2004, 13:21
Hej,
U mnie w tym roku zrobili ławę zbrojoną 40 cm a na to 10 warstw bloczków - zabezpieczonych dyspermintem i na to 5 styropian FS 20.
Najważniejsze aby fundamenty były ocieplone - jeśli chcesz mieć zrobione wylewane to musisz szalunkować aby potem je ocieplić - jeżeli nie dasz ocieplenia to będzie Ci wszystko przemarzało.

Krystian
05-10-2004, 22:10
...fundamenty wylewane w ziami w całości a bloczki były tylko powyżek poziomu gruntu.....
Martwi mnie czy ten mój fundament nie jest zbyt drogi w wykonaniu

W wykonaniu może i droższy, ale na pewno dużo cieplejszy,
szczególnie gdy ocieplenie zaczyna się głęboko pod poziomem gruntu...
Mam ścianę trójwarstwową od fundamentu położonego... 1,7m poniżej poziomu gruntu (piwnice mają 2,7m wysokości :) )

daro31ie
26-07-2008, 19:00
Witam
Ja mam zamiar stawiac fundamety z sciany 3w. Podpiwniczam dow wiec lepiej jak bedzie on ocieplony od piwnic. problem jest tez taki ze sciana na pietrze powinna byc podobnej grubosci jak sciana piwniczna. Caly dom mam zamiar budowac w starej sprawdzonej technologi tkz 3W.
ja mam jednak pytanie odnosnie materialu na sciany fundametowe.
Normalnie uzywane sa bloczki betonowe pelne o wymiarach 24-12-36 ja jednak znalazlem pustaki betonoweo wymiarach 18-49-24 i 12-49-24
Sa to bloczki z tkz przerwami powietrznymi ( nie pelne) Koszt zakupu na cale fundamety to ok 5 tys taniej jak te pelne.
co myslicie o tym?????????????????????
pozdrawiam daro :lol:

am76
27-07-2008, 22:55
Stary i ciekawy dla mnie wątek. Pochwalcie się proszę jaką macie ścianę 3W - ze styropianem /z wełną, ze szczeliną wentgylacyjną czy bez? Jakieś spostrzeżenia, uwagi, opinie na ten temat?