PDA

Zobacz pełną wersję : Instalacja i dzierżawa zbiornika na gaz płynny - ceny



ckwadrat
04-10-2004, 19:11
Jakie ceny udało Wam się wynegocjować za instalację i dzierżawę zbiornika na gaz płynny? Proszę o podanie:

1. firmy,
2. sumarycznych kosztów instalacji zbiornika,
3. pojemności i typu zbiornika (naziemny czy podziemny),
4. magazynowanego medium (propan czy propan-butan),
5. okresu trwania umowy dzierżawy,
6. oraz ewentualnego okresu promocji, w którym za dzierżawę się nie płaci.

Mam też pytanie, czy w umowie zapisane jest, co się dzieje ze zbiornikiem po wygaśnięciu umowy - czy przechodzi on na własność inwestora?

andrzej100
04-10-2004, 21:25
Fajny post, no dalej kto coś wie niech się wypowie

andrzej100
04-10-2004, 21:26
Fajny post, no dalej kto coś wie niech się wypowie

andrzej100
04-10-2004, 21:27
Fajny post, no dalej kto coś wie niech się wypowie

andrzej100
04-10-2004, 21:39
Fajny post, no dalej kto coś wie niech się wypowie

andrzej100
04-10-2004, 21:42
co mi się narobiło? SORRY

mwil
05-10-2004, 10:21
Jakie ceny udało Wam się wynegocjować za instalację i dzierżawę zbiornika na gaz płynny? Proszę o podanie:

1. firmy,
2. sumarycznych kosztów instalacji zbiornika,
3. pojemności i typu zbiornika (naziemny czy podziemny),
4. magazynowanego medium (propan czy propan-butan),
5. okresu trwania umowy dzierżawy,
6. oraz ewentualnego okresu promocji, w którym za dzierżawę się nie płaci.

Mam też pytanie, czy w umowie zapisane jest, co się dzieje ze zbiornikiem po wygaśnięciu umowy - czy przechodzi on na własność inwestora?

1. Gaspol
2. 1900 PLN [netto]
3. 2700l podziemny
4. generalnie propan-butan [ale pierwsze napełnienie propan bo maja promocję i jest tańszy niż p-b]
5. 3,5 roku
6. 6 m-c

ckwadrat
05-10-2004, 10:28
Mwil - dzięki. Oczywiście zapomniałem o najważniejszym :roll:, czyli miesięcznym koszcie samej dzierżawy (dla ujednolicenia niech będzie to wartość brutto). Jeśli ktoś uzna za stosowne podanie cen samego gazu, to oczywiście bardzo proszę (ale żeby to było po okresie promocji!).

Niech będzie zatem:
...
7. Miesięczny koszt (brutto) dzierżawy zbiornika

wyszka
05-10-2004, 11:27
Ja mam firmę Gaspol. Mam z nimi poważne przejście bo opłata za dierżawę zbiornika wynosząca 250 złoty roczna w pewnym momencie zmieniła się na kwartalną. Podejrzewam że stało się to w momencie wyjścia odemnie akwizytora po wynegociowaniu warunków i powrocie jego z umową gdzie czasokres wykreśla się ręcznie. A dlaczego nie pamiętam dokładmie: bo przez rok zwolniony byłem z opłat za dzierżawę.
Dziwne co zwolnienie na rok a opłaty co kwartał? Wyjaśniam to.
Inne dane:
1 - 1l gazu w promocji 1,6 zl
2- zbiornik podziemny z zamontowaniem, projektem około 1200 zł
3 - no i ta nieszczęsna dzierżawa wychodzi 80 zł miesięcznie
ceny brutto

mat1
05-10-2004, 20:37
Witam
jestem na podobnym etapie, narazie analizuje oferty
Gaspol odpada bo po okresie promocyjnym razem z Dragongazem i Bałtykiem mają najdroższy gaz
Raczej rozważam Orlen i Progas, chyba mają najlepszą ofertę, ale jeszcze sie rozejże

wejlantf
06-10-2004, 10:03
-ja mam orlengaz
-koszt instalacji zbiornika podziemnego o poj. 2700l wyniósł mnie 2.700 zł brutto (byłoby o 650 zł taniej, ale mam zrobione 2 oddzielne niezależne przyłącza, żeby nie ciągnąć rurek w domu),
-dzirżawa to 60 zł/ mies. brutto, pierwszy rok bez opłat,
-cena gazu...........powiem jutro, bo dzisiaj pierwszy raz będą tankować, ale przy pierwszym tankowaniu na każdym litrze mam 11gr upustu,
-dodatkowo kupiłem poprzez OrlenGaz kocioł kondens. Termet EkoTerm plus, 1f+zasobnik na 120l+sterowanie pogodowe za 8.000 zł (mają też kotły innych firm, które podobno zostały przetestowane na ich gazie),
-gaz to propan-butan.
-wszystko poszło sprawnie i prawie beż mojej ingerencji, firma ma różne pakiety w zależności od tego co sam chcesz zrobić, np. prace ziemne, formalności, itd.
-ja wybrałem najdroższą opcję 'komfort plus", ale za to nie kiwnąłem w tej sprawie palcem, no poza tym, że dałem im upoważnienie do załatwiania formalności w urzędach,
-generalnie polecam

mat1
06-10-2004, 21:12
po czyjej stronie wykop pod zbiornik i instalacje?

Wiech
07-10-2004, 07:51
Dołączam sie do pytania,a jakie ceny BP oraz Pro-Gaz?Wiech

wejlantf
07-10-2004, 11:10
mat 1, wiech - zbiornik jest od strony ulicy, bo mam wąską działkę i nie upchnąłbym go w żadnym innym miejscu. Minimalna odległość zbiornika od domu to chyba 1,5m (zbiornik podziemny), a od granic z sąsiadami to chyba 3 lub 4 metry.

Rysiu
08-10-2004, 08:40
Ciekawe czy da rade zrobic jakas pompke zeby tankowac sobie samochod gazem? :lol:

mat1
08-10-2004, 08:40
możesz odpowiedzieć, czy Orlen w tych kosztach zrobił wykop pod zbiornik?

mwil
08-10-2004, 09:55
Koszt pierwszego tankowania: propan - 0,98 zł [netto PROMOCJA], p-b: 0,99 zł.

Dzierżawa 50 zł netto / mc - zwolniony przez 5 mies.

Rozważałem Olen czy Progas wygrał ten drugi ponieważ ma niżesze ceny gazu po okresie promocyjnym.

W koszcie instalacji 1900 netto jest prawie wszystko ja tylko wykopoałem dziurę pod zbiornik - projeky instalacji wew. i zew.;podłaczenie; płyta pod zbiornik - PROGAS.

Wiech
08-10-2004, 12:32
Mwil nie wiem czy dobrze odczytałem Twoj post ale jaka masz firmę Gaspol czy Progas?Wiech

wejlantf
08-10-2004, 13:18
możesz odpowiedzieć, czy Orlen w tych kosztach zrobił wykop pod zbiornik?

Orlen zrobił wszystko - dosłownie

wejlantf
12-10-2004, 13:33
Za gaz zapłaciłem 2.700zł, napełnili mi zbiornik do 85%, czyli 2300l

mwil
12-10-2004, 23:32
Mwil nie wiem czy dobrze odczytałem Twoj post ale jaka masz firmę Gaspol czy Progas?Wiech

Sorki za wprowadzenie w błąd firma to Progas a nie Gaspol.
Dodam że po tygodniu od podpisania umowy mam już podłącZony zbiornik - teraz czekam na odbiór UDT [ten tydzień] i zalanie zbiornika gazem.

ckwadrat
22-10-2004, 19:20
Podnoszę wątek. Mają dzwonić do mnie przedstawiciele 3 dostawców i nie wiem na co i jak bardzo naciskać w negocjacjach. Dlatego tak ważne są rzeczywiste koszty, które ponieśliście/ponosicie. Ogólnie różnice w kosztach dzierżawy nie są duże, przynajmniej dla 3 niżej wymienionych firm:

------------naziemny---podziemny
Gaspol---30 zł----------50 zł
OrlenGaz----------------49 zł
Progas---50 zł----------70 zł

(ceny brutto)

W Progasie i Orlenie podpisuje się umowę na 5 lat, w Gaspolu na zużycie 20000 l (co wyjdzie pewnie dłużej). W Orlenie rozmowa schodzi zaraz na podziemy propan-butan, który bardzo polecają bo jest "tańszy (o ok. 20%) i bardziej kaloryczny od propanu". Ceny instalacji znam na razie bardzo grubo (wszyscy mówią o "zamknięciu się w 2000 zł" przy instalacji zbiornika podziemnego).

ckwadrat
24-10-2004, 09:09
Mam już szczegółową ofertę OrlenGazu. Chodzi o podziemny propan-butan, dzierżawa 49 zł brutto, zwolnienie przez 12 miesięcy. Sensowna opcja instalacyjna kosztuje 2400 zł z VAT (+ jeszcze karta rabatowa za 500 zł, która daje możliwość tańszego tankowania w okresie 12 mies.). Opcja ta przewiduje:

ORLEN GAZ jest zobowiązany do dowozu do KLIENTA zbiornika wraz z płytą fundamentową; wykonania projektu instalacji wewnętrznej i zewnętrznej; wykonania instalacji gazowej na zewnątrz budynku, wykonania instalacji wewnątrz budynku; zgłoszenia zbiornika do rejestracji w UDT.

KLIENT jest zobowiązany we własnym zakresie: uzyskać aktualną mapę do celów projektowych; dokonać zgłoszenia budowy instalacji zewnętrznej właściwemu organowi administracyjnemu oraz uzyskać pozwolenie na budowę w zakresie nowej instalacji wewnętrznej, wykonać prace ziemne (wykop pod zbiornik i przyłącze oraz ich zasypanie).

Moim zdaniem to dość drogo, jak za tyle prac po stronie klienta ale może się mylę. Najdroższa opcja, w której klient nic nie robi kosztuje 4110 zł brutto.

desperado
24-10-2004, 19:29
Posiadam instalację podziemną od 2 tygodni firmy Progaz. Całkowity koszt instalacji 1000zł netto + 7%Vat ( przekazałem firmie tylko mapę do celów projektowych i przygotowałem wykop z płytą betonową koszt. ok. 600zł ). Pierwsze tankowanie 1zł netto + 22% Vat.
Wszystkie sprawy papierkowe i instalacyjne na zewnątrz i wewnątrz po stronie Progazu.
Wszystko poszło sprawnie ( 2 tygodnie ).
Jedyny mankament zbiornika podziemnego to, że po 5 latach zbiornik trzeba odkopać do rewizji.
Co najciekawsze to, że firma Progas nie zaplombowała mi zbiornika i mogę tankować gdzie zechcę.
Umowa na 60 miesięcy, opłata stała 40zł netto, zwolnienie z opłaty 12 miesięcy.
Pozdrawiam

abromba
24-10-2004, 19:48
BP naziemny 2700. Mają atut pt. rura 50 m i mogę schować zbiornik za dom - a w Progazie musiałby być na widoku. Całość instalacji zbiornka 1700 zł , za dociągnięcie 10zł/mb.Dzierżawa na 5 lat, 1 rok gratis.

Wiech
25-10-2004, 09:14
Ckwadrat skąd masz te ceny z Progas?ja podpisałem umowę 2 tygodnie temu i cena dzierżawy za naziemny 30 zł netto ,podziemny 45 zl netto.Umowa może być podpisana na 3 lata gdy ktoś się spodziewa gazu ziemnego ,bez dodatkowych opłat(tylko za wywoz zbiornika).Cena instalacji łącznie z płytą fundamentową oraz wykonaniem instalacji wewnętrznej ok.10 mb. 1950 zł.Do mnie należy tylko mapa do celów projektowych ok 500 zl i sam wykop ok 250 zł ,reszta do Progas łącznie z projektem .Wiech

NOTO
25-10-2004, 13:09
4. generalnie propan-butan [ale pierwsze napełnienie propan bo maja promocję i jest tańszy niż p-b]
5. 3,5 roku
6. 6 m-c

Wiesz, że propan jest mniej kaloryczny niz propan-butan ? Może ewentualna promocja nie była tak korzystana uwzględniająć że nastepne tankowanie będzie p-b gdzie trzeba zmienić ustawienia pieca.

MarcinBialezyn
25-10-2004, 13:20
Witam!

NOTO na stroncie Progasu można znaleźć takie informacje na temat kaloryczności:

Rodzaj paliwa Wartość opałowa
węgiel kamienny 24 MJ/kg
koks 27 MJ/kg
olej opałowy 42 MJ/kg
gaz ziemny 31 MJ/m3
gaz płynny - propan 45,6 MJ/kg
gaz płynny - propan-butan 45,2 MJ/kg
energia elektryczna 3,6 MJ/kWh

Z tego wynika, że to propan ma większą kaloryczność.
Czyżby ktoś wporwadzał nas w błąd?

Toudee
25-10-2004, 13:21
A ja mam dodatkowo pytanie - na jak długi czas (przy standardowym zużyciu - ciepła woda do celów gospodarczych i ogrzewanie w tych miesiącach gdy nie wystarzca kominek - wiem że to trudno uogólnić ale może się uda) starczy Wam zbiornik gazu - co jaki okres czasu tankujecie zbiornik.
Zastanawiam się nad ogrzewaniem gazowym ze zbiornika naziemnego,a jeśli zdecydyję się na tę opcję musze lokalizację zbiornika uwzględnić w planie zagozpodarowania działki.

KvM
25-10-2004, 13:26
Witam!

NOTO na stroncie Progasu można znaleźć takie informacje na temat kaloryczności:

Rodzaj paliwa Wartość opałowa
węgiel kamienny 24 MJ/kg
koks 27 MJ/kg
olej opałowy 42 MJ/kg
gaz ziemny 31 MJ/m3
gaz płynny - propan 45,6 MJ/kg
gaz płynny - propan-butan 45,2 MJ/kg
energia elektryczna 3,6 MJ/kWh

Z tego wynika, że to propan ma większą kaloryczność.
Czyżby ktoś wporwadzał nas w błąd?
sprawdź jeszcze ile litrów "wchodzi" na kilogram. Kaloryczność litra (a to jest jednostka handlowa) może być większa.

MarcinBialezyn
25-10-2004, 13:32
Witam!



sprawdź jeszcze ile litrów "wchodzi" na kilogram. Kaloryczność litra (a to jest jednostka handlowa) może być większa


Wg Orlen Gaz jest ona identyczna dla Propanu i Propano-Butanu.
1,97 kg/dm3.

Nie rozumiem zatem dlaczego Orlen reklamuje PB jako gaz bardziej kaloryczny. Może ktoś potrafi to wytłumaczyć?

Poniżej szczegółowe informacje (chociaż jest tam mały błąd - w przypadku propanu powinno być kg a nie g):

PROPAN
stan fizyczny: gaz
barwa: bezbarwny
zapach: słaby
temperatura topnienia: -167,7°C
temperatura wrzenia: -42,07°C
temperatura samozapłonu: 470°C
granice wybuchowości: 2,1 - 9,5 % obj.
gęstość: gazu- 1,97 g/dm3 w temp. 0°C, cieczy- 0,58 g/dm3 w temp. -42,05°C
prężność gazu: 0,83 MPa w temp. 20°C
gęstość gazu względem powietrza: 1,55
rozpuszczalność w wodzie: 6% obj. w temp. 17,8°C
rozpuszcza się w alkoholu etylowym

PROPAN-BUTAN
stan fizyczny: gaz
barwa: bezbarwny
zapach: słaby
temperatura topnienia: -187,7°C do -105°C
temperatura wrzenia: -42,07°C do +6°C
temperatura samozapłonu: 365°C
granice wybuchowości: 1,5 - 13,5 % obj.
gęstość: gazu- 1,97 kg/dm3 w temp. 0°C, cieczy- 0,58 kg/dm3 w temp. -42,05°C
prężność: gazu - 0,1 MPa w temp. -15°C, 2,55 MPa w temp. 70°C
gęstość gazu względem powietrza: 1,55 do 2,05
rozpuszczalność w wodzie: 6% obj. w temp. 17,8°C
rozpuszcza się w alkoholu etylowym

ckwadrat
25-10-2004, 18:55
Pic jest chyba w tym, że butan ma wyższą kaloryczność od propanu w fazie gazowej, natomiast w fazie ciekłej.. niższą. Ale może ktoś mógłby to sprawdzić. Oto tabelka wartości opałowych (ze stron Ortlenu), jaką można uzyskać w wyniku spalania jednego kilograma (lub 1 m3) gazu płynnego:

Gaz------------faza gazowa-------faza ciekła
----------------------kJ/Nm3----------------kJ/kg
propan------------91.260----------------46.360
butan-------------122.570----------------45.720

ckwadrat
25-10-2004, 18:56
Ckwadrat skąd masz te ceny z Progas?[...]

Ano spod Warszawy. Pewnie mają zróżnicowanie geograficzne..

MarcinBialezyn
25-10-2004, 19:22
Ckwadrat!

To, że butan może mieć wyższą kaloryczność w fazie gazowej to i tak nie ma znaczenia, gdy płacimy za litry.
Jeżeli propan i butan mają bardzo zbliżoną kaloryczność w fazie ciekłej a inną w fazie gazowej oznacza to, że propan ma wyższy stopień rozprężenia.
Zerknij na mój wcześniejszy post z informacjami z Orlenu.
Wynika z nich, że butan jest bardziej gęsty niż propan, stąd jego większa kaloryczność.
Zarówno Propan jak i butan spręża się tak samo 1,97kg=1dm3.
Zatem z litra propanu uzyskujemy tyle kalori co z butanu.
Jeżeli rozliczamy się z dystrubutorem gazu w litrach to musimy zwracać uwagę na kaloryczność litrów a nie m3 gazu jaki z niego powstaje.

Marcin R
26-10-2004, 01:09
Ckwadrat budujesz w gminie Kampinos czy Leszno?
Ja tu mieszkam. Mam zbiornik Gaspolu i jest OK. Jeszcze nie płaciłem dzierżawy a mam go 2 lata. Za trzeci rok tez nie bede płacił.
Tylko Gaspol z moim przedstawicielem!
Pozdrawiam

MarcinBialezyn
26-10-2004, 11:48
Czy jest ktoś z branży gazownictwa i mógłby się wypowiedzieć czy propan-butan ma faktycznie większą kaloryczność niż propan?

Dave
26-10-2004, 12:13
Wieksza kalorycznosc P-B wynika z tego ze 1l p-b jest ciezszy niz 1l propanu a to waga decyduje o kalorycznosci a nie objetosc skroplonego gazu. Tak naprawde sprzedawcy propanu czy propan-butanu powinni sprzedawac kg paliwa a nie litry bo litry zaleza np. od temperatury w jakiej sie tankuje. A to od ilosci kg zalezy ile kWh sie kupilo a nie od ilosci litrow. Ale widac producenci dogadali sie ze wygodniej im sprzedawac litry a nie kg... Dane gazow mozecie zobaczyc np. na http://www.baltykgaz.pl/gazplynny.html

D.

MarcinBialezyn
26-10-2004, 12:21
Dave!

Waga zarówno propanu jak i butanu jest dokładnie taka sama: 1,97kg/l.

Ktoś tu wciska nam kit o większej kaloryczności, większa jest tylko gęstość butanu, co daje nam taki efekt, że do uzyskania jednej kWh potrzebujemy mniej m3 tego gazu. Jednak przeliczając to na litry czy kilogramy wychodzi nam, że to nie butan ale propan jest ciut bardziej kaloryczny.
Dla przypomnienia:

Gaz------------faza gazowa-------faza ciekła
----------------------kJ/Nm3----------------kJ/kg
propan------------91.260----------------46.360
butan-------------122.570----------------45.720

Nie rozumiem zatem jak płacąc w Orlenie za litry gazu w postaci ciekłej wciskają nam, że dostajemy gaz o większej kaloryczności.

Dave
26-10-2004, 12:29
Widze Marcin ze nie pofatygowales sie nawet na strone ktora wskazalem... A przeczytalbys tam ze gestosc propanu jest 0,51kg/1 a butanu 0,58kg/l. Mieszanka p-b bedzie miec wiec gestosc ok 0,55kg/l. To co napisalem obowiazuje. Placi sie za litry a kupuje kilogramy. Wszystko dotyczy fazy cieklej. Fazy gazowej sie nie kupuje i nie ma co sobie nia glowy zawracac.

D.

MarcinBialezyn
26-10-2004, 12:36
Witam!

Bazowałem na informacjach zawartych na stronie Orlenu:
http://www.orlengaz.pl/cite.php?s=6&go=id3

wg nich gęstość jest taka sama, a to przecież właśnie im powinno zależeć aby pokazać iż jeden litr propano-butanu zawiera więcej kg niż propanu.

Dziwna polityka tej firmy.

ckwadrat
26-10-2004, 14:26
Witam!

Bazowałem na informacjach zawartych na stronie Orlenu:
http://www.orlengaz.pl/cite.php?s=6&go=id3

wg nich gęstość jest taka sama, a to przecież właśnie im powinno zależeć aby pokazać iż jeden litr propano-butanu zawiera więcej kg niż propanu.

Dziwna polityka tej firmy.

Musieli się na stronach Orlenu rąbnąć.

A wracając do wartości opałowej to, czy przypadkiem jednak nie ma znaczenia kaloryczność fazy gazowej - w końcu to ona jest spalana a nie bezpośrednio ciecz. Jeśli jest inaczej, to dostawcy wciskają kit o większej kaloryczności butanu i nadaje się to do zgłoszenia w UOKiK. A może to "działa" :roll: tylko przy telemetrii, przy której kupuje się m3 a nie litry, czy kilogramy? Sam już nie wiem.


Ckwadrat budujesz w gminie Kampinos czy Leszno?
Ja tu mieszkam. Mam zbiornik Gaspolu i jest OK. Jeszcze nie płaciłem dzierżawy a mam go 2 lata. Za trzeci rok tez nie bede płacił.
Tylko Gaspol z moim przedstawicielem!
Pozdrawiam

Marcin R, ja buduję się w gminie Leszno. Chętnie wziąłbym namiar na Twojego przedstawiciela Gaspolu - taka oferta jest chyba nie do pobicia!

Dave
26-10-2004, 14:51
Faza gazowa nie ma w ogole znaczenia bo o kalorycznosci plynu ktory sie kupuje decyduje jego waga. Zrobmy proste obliczenia - 1l propanu o gestosci 0,51 daje 23643 kJ czyli 6,56kWh. Zakladajac proporcje 50:50 p-b mamy zas z 1l mieszanki 11821 kJ z propanu i 13258 kJ z butanu a wiec 25079 kJ (6,96kWh) czyli o 6% wiecej niz z propanu. Zakladam ze wszystko dzieje sie w temp. +15C. Stad placac za 1l p-b dostajemy o 6% wiecej energii niz za 1l propanu. Jednak zmiana temp. tankowania, np. tankowanie w temp. +25C oznacza spadek zakupionej energii o kilka procent a przy -10C wzrost zakupionej energii o kilka procent. Stad tak naprawde powinno sie kupowac kilogramy gazu a nie litry. Gdyby placilo sie za kg nie byloby dodatkowego zysku 6% na butanie ze wzgledu na wieksza gestosc.
Aha - na stronie orlenu dane sa dobre - gestosc podana jest przy -42C i wtedy jest taka sama. Malo kto jednak kupuje gaz przy takiej temperaturze...

D.

Marcin R
27-10-2004, 23:08
Dajcie sobie spokoj tak trzeba spalic ten gaz. Ja wiem jedno 2 zimy temu jak postawiłem dom i bylo bardzo zimno spaliłem prawie 4500l i drewo do kominka za 500pln a zeszlej zimy juz bylo lepiej. Dom byl juz suchy zima troche lżejsza mialem podbitke i spaliłem ok3000. Oczywiscie mowie o całym roku łącznie z gotowaniem i ciepłą wodą.
Pozdrawiam

NOTO
28-10-2004, 08:26
Dajcie sobie spokoj tak trzeba spalic ten gaz. Ja wiem jedno 2 zimy temu jak postawiłem dom i bylo bardzo zimno spaliłem prawie 4500l i drewo do kominka za 500pln a zeszlej zimy juz bylo lepiej. Dom byl juz suchy zima troche lżejsza mialem podbitke i spaliłem ok3000. Oczywiscie mowie o całym roku łącznie z gotowaniem i ciepłą wodą.
Pozdrawiam
To forum nie jest po to aby olewać takie sprawy - tylko wyjasnić sobie temat i rozsądnie gospodarować własnymi finansami. Dodatkowo lub przede wszystkim warto wiedzieć wiecej.
Tak więc proszę :) o nie uprawianie dywersji :)

wejlantf
28-10-2004, 11:21
Mam już szczegółową ofertę OrlenGazu. Chodzi o podziemny propan-butan, dzierżawa 49 zł brutto, zwolnienie przez 12 miesięcy. Sensowna opcja instalacyjna kosztuje 2400 zł z VAT (+ jeszcze karta rabatowa za 500 zł, która daje możliwość tańszego tankowania w okresie 12 mies.). Opcja ta przewiduje:

ORLEN GAZ jest zobowiązany do dowozu do KLIENTA zbiornika wraz z płytą fundamentową; wykonania projektu instalacji wewnętrznej i zewnętrznej; wykonania instalacji gazowej na zewnątrz budynku, wykonania instalacji wewnątrz budynku; zgłoszenia zbiornika do rejestracji w UDT.

KLIENT jest zobowiązany we własnym zakresie: uzyskać aktualną mapę do celów projektowych; dokonać zgłoszenia budowy instalacji zewnętrznej właściwemu organowi administracyjnemu oraz uzyskać pozwolenie na budowę w zakresie nowej instalacji wewnętrznej, wykonać prace ziemne (wykop pod zbiornik i przyłącze oraz ich zasypanie).

Moim zdaniem to dość drogo, jak za tyle prac po stronie klienta ale może się mylę. Najdroższa opcja, w której klient nic nie robi kosztuje 4110 zł brutto.
a ja wybrałem opcję komfort plus w OrlenGazie i za wszystko zapłaciłem 2.500 zł (przy zaświadczeniu z Urzędu Skarbowego o nie prowadzeniu działalności gosp. naliczają 7%VAT!!!). Trzeba było się potargować z przedstawicielem, ale myślę, że się opłaciło. Nie musiałem robić nic. Jedyną rzeczą, którą musiałem wykonać to upoważnienie dla Orlenu, żeby mogli mnie reprezentować w urzędach.
polecam

Degustibus
28-10-2004, 11:28
Gaspol ma promocję:
-założenie butli i podłączenie 600 pln z "hakiem"
-pomiar telemetryczny za zużyte m3 gazu
-brak opłat za dzierżawę do 01.01.2006
-stała cena gazu do 01.09.2005
- po okresie promocyjnym dzierżawa ok 600pln rocznie

Promocja trwa do piątku!!!!

canon111
28-10-2004, 20:19
Nic nie widzę atrakcyjnego w tej promocji, poza faktem, ze gaz przez licznik z gaspol ma jedną z wyższych cen na rynku i jeszcze wymagają odbioru 20000 litrów, resumując prmocja dla bogaczy
Ja chba kupię zbiornik

Mały
28-10-2004, 21:09
Po pierwsze ja osobiście nie uważam za mądre posunięcie kupić butlę podziemną-po prostu żona by mnie zabiła gdybym jej zdemolował ogródek po 5 latach-bo zbiornik trzeba wykopać CAŁY do oględzin(silosu nie wolno wybetonować bo butla musi byś przysypana).
Po drugie propanu butanu nie tankuje się do butli przydomowych ponieważ przy -10/20 stC kocioł nie wystartuje z powodu braku gazu (propan jest w stanie gazowym po ciśnieniem przy nawet -40 st a propan butan dopiero przy ok. -10-to są dane przedstawiciela pewnej firmy)
Po trzecie ciekawe ,że nikt nie mówi o małym "drobiazgu"w umowach z dostawcami gazu ,który to mówi o wymogu zatankowania min xxx litrów gazu np w ciągu roku lub bezterminowo(to do tych którzy za parę lat będą mieli ziemny.)W razie niewywiązania się z umowy są kary nawet do ponad 2tys zł netto.
Powyższe informacje pochodzą od znajomego przedstawiciela firmy zajmującej się tym tematem.

Dave
29-10-2004, 10:48
Odnosnie "drobiazgu" w postaci wymogu zatankowania min. ilosci gazu rocznie (czesto 2-3tys litrow) to jeszcze nie slyszalem zeby jakas firma usilowala dostac kare gdy ktos tego nie spelni. Po pierwsze kazdy w sadzie sie moze bronic ze przy podpisywaniu umowy nie wiedzial ze bedzie malo zuzywal gazu i sad to uwzgledni a po drugie w przypadku gdyby firma wystapila do sadu o odszkodowanie z tego tutulu pierwsza reakcja klienta byloby zerwanie umowy i nakaz wywiezienia zbiornika (kara za to jest taka sama ja odszkodowanie za brak min. zuzycia). Firma zostalaby wiec z butla w rece i sprawa w sadzie ciagnaca sie latami. Zaden normalny dystrybutor gazu na to nie pojdzie.

D.

Przemek72
31-10-2004, 14:31
ckwadrat,

Jestem na tym samym etapie - pilnie poszukuje rozsadnego dostawcy instalacji i gazu.
Kilka miesiecy temu zbieralem oferty Orlen, Gaspol i BP ale dzis sa pewnie nieaktualne wiec mam zamiar wrocic do rozmow. Sprawa jest dla mnie bardzo pilna a skoro prawie jestesmy sasiadami to moze stworzymy "spoldzielnie" i razem damy rade wynegocjowac cos ciekawszego?

Pozdrawiam,
przemek72

ckwadrat
31-10-2004, 15:53
ckwadrat,

Jestem na tym samym etapie - pilnie poszukuje rozsadnego dostawcy instalacji i gazu.
Kilka miesiecy temu zbieralem oferty Orlen, Gaspol i BP ale dzis sa pewnie nieaktualne wiec mam zamiar wrocic do rozmow. Sprawa jest dla mnie bardzo pilna a skoro prawie jestesmy sasiadami to moze stworzymy "spoldzielnie" i razem damy rade wynegocjowac cos ciekawszego?

Pozdrawiam,
przemek72

Jestem wstępnie umówiony z przedstawicielami Progasu i Gaspolu na przyszły tydzień - mają mi szczegółowo zaprezentować ofertę na budowie. Przy negocjacjach będę zatem próbował zbić cenę drugą instalacją w bezpośrednim sąsiedztwie. Jeśli ten argument skłoni ich do jakichkolwiek dodatkowych upustów zaraz Cię o tym poinformuję.

Mały
31-10-2004, 18:27
Odnosnie "drobiazgu" w postaci wymogu zatankowania min. ilosci gazu rocznie (czesto 2-3tys litrow) to jeszcze nie slyszalem zeby jakas firma usilowala dostac kare gdy ktos tego nie spelni. Po pierwsze kazdy w sadzie sie moze bronic ze przy podpisywaniu umowy nie wiedzial ze bedzie malo zuzywal gazu i sad to uwzgledni a po drugie w przypadku gdyby firma wystapila do sadu o odszkodowanie z tego tutulu pierwsza reakcja klienta byloby zerwanie umowy i nakaz wywiezienia zbiornika (kara za to jest taka sama ja odszkodowanie za brak min. zuzycia). Firma zostalaby wiec z butla w rece i sprawa w sadzie ciagnaca sie latami. Zaden normalny dystrybutor gazu na to nie pojdzie.

D.
No cóż ja widziałem kopię takiej umowy która nakazuje bezterminowo(ale musowo) wykupienie min. ponad 4 tys.m3gazu(tak tak),a klauzula na dole mówi że :"w wypadku niewywiązania się ...kara wynosi min 500,-zł netto a max 2.200,-zł netto".
Druga sprawa -w sądzie :czytałeś,podpisałeś to płać!I nikogo nie interesuje ,że nie wiedział ile zużyje gazu.
I to mowa o dużej firmie "gazowej " a nie o krzaczku.

bob1
02-11-2004, 12:17
Dopiero co załatwiłem sprawę z Progazem na następujących warunkach:
zbiornik podziemny 2700 litrów + instalacja 1100 zł, dzierżawa 30 zł/miesiąc (pierwszych 10 miesięcy za darmo), gaz propan pierwsze napełnienie 1,30 zł /litr brutto (pożliwość płatności w 3-ch ratach), umowa na 5 lat, możliwość dotankowania w dowolnej ilości i w dowolnym czasie (ceny letnie). Po mojej stronie było dostarczenie mapy i zrobienie wykopu pod zbiornik, reszta Progas. Całość operacji trwała 6 dni (przy czym to ja opóźniałem realizację). Dodatkowo z tytułu tego, że skaperowałem sąsiada do instalacji Progazowskiej otrzymałem 200 litrów za darmo.

bob1
02-11-2004, 12:17
Dopiero co załatwiłem sprawę z Progazem na następujących warunkach:
zbiornik podziemny 2700 litrów + instalacja 1100 zł, dzierżawa 30 zł/miesiąc (pierwszych 10 miesięcy za darmo), gaz propan pierwsze napełnienie 1,30 zł /litr brutto (pożliwość płatności w 3-ch ratach), umowa na 5 lat, możliwość dotankowania w dowolnej ilości i w dowolnym czasie (ceny letnie). Po mojej stronie było dostarczenie mapy i zrobienie wykopu pod zbiornik, reszta Progas. Całość operacji trwała 6 dni (przy czym to ja opóźniałem realizację). Dodatkowo z tytułu tego, że skaperowałem sąsiada do instalacji Progazowskiej otrzymałem 200 litrów za darmo.

Mały
10-11-2004, 23:04
Czekam na opinię za 5 lat...Kiedy każą wykopać zbiornik .CAŁY.

Macieii
11-11-2004, 10:37
No to jeszcze ja. U mnie było specyficznie, bo potrzebny mi jest zbiornik na mniej więcej rok: gaz sieciowy jest "w drodze". Wybrałem BP - gdyż jako jedyni zgodzili się na zawarcie umowy dającej mi możliwość zerwania jej przed zakupem zakontraktowanych ilości gazu.

Warunki są następujące:
1. Gaz propan, 1 PLN za litr (promocja była).
2. Instalacja: projekt 700 PLN (instalacja zewnętrzna i wewnętrzna), budowa instalacji (ułożenie rur w wykopie + budowa instalacji wewn) - jeszcze nie wiem - na poziomie 1000 PLN - faktury jeszcze nie mam. Po mojej stronie była mapa i wykopy.
3. Umowa przewiduje zakup 15000 L gazu - zerwanie wcześniej możliwe tylko w przypadku doprowadzenia sieci gazowej, ponoszę wtedy koszty demontażu, 500 PLN.

Czas realizacji: 10 dni na projekt, 30 dni oczekiwania (całość była realizowana w oparciu o zgłoszenie), po czym w ciągu 4 dni miałem działający kocioł w domu. BP polecam.

bob1
16-11-2004, 11:05
Odpowiedź dla Małego: przeglądy i demontaż po stronie Progazu. Ja będę musiał tylko zasypać dołek (i ewentualnie zasiać trawkę).

NOTO
16-11-2004, 13:16
Witam
Gaspol odpada bo po okresie promocyjnym razem z Dragongazem i Bałtykiem mają najdroższy gaz

Podaj te ceny ! Jestem ciekaw tego porównania

BK
16-11-2004, 13:34
Progas. proban butan.
instalacja 1000 PLN. My kopiemy dziurę i zalewamy betonem (ujęliśmy w cenie budowy domu również wykonanie instalacji zbiornika)
cena za dzierżawę 45 pln BRUTTO nie netto - można negocjować.
okres umowy 5 lat.
kazali nam podpisać weksel in blanco do kwoty 8 tys PLN (cena wartości zbiornika napełnionego gazem + instalacja) o czym powiedzieli dopiero po podpisaniu umowy :evil:
cena nie tak najniższa - porównywalna z innymi firmami. Przekonało nas to że w ciągu 4 dni są w stanie butle z gazem zamontować - nie są im potrzebne dwumiesięczne okresy oczekiwania na formalności. Zmianę naziemnego na podziemny załatwiamy wpisem w dziennik budowy.

Degustibus
16-11-2004, 13:53
canon1 bzdury piszesz.
jak się chce to można wszystko wynegocjować. Myśmy ustalili z Gapolem minimalne zużycie na poziomie 1 butli na rok tzn 2400 litrów. I niby ma to być za dużo?? :lol:
Zachęciła nas promocja w postaci:
- zwolnienia z kosztów dzierżawy przez 2 lata
- KOSZTY ZAINTALOWANIA NA POZIOMIE ok 630 zł brutto. Do tego monter od butli wykona nam instalację wewnętrzną (3 punkty) za kwotę 500zł netto a nie jak jak ci kurefscy hałturnicy z gazowni za 1000pln!!!!!!!!.
-rozliczanie co miesiąc a nie od razu 3 tyś 'w plecy'
-napełnią butlę (PROPANEM) bez projektu instalacji wewnetrznej gazowej który to dostarczymy później
-koszt wykopu to 220pln :D (razem z kanałem pod przewód gazowy do budynku i wywozem nadmiaru ziemi)
-koszt wylania płyty też śmiesznie niski: 8 worków cementu, żwir, 35 m prętów zbrojeniowych od sąsiada za 30 zł

Rozważania co jest bardziej opłacalne czy kilogramy,czy m3 czy litry gazu są bez sensu. Jak nie masz "uzbrojenia" w okolicy to są tylko 2 alternatywy: propan albo olej. Oba drogie.A będą jeszcze droższe.
Jak chcesz szuflować to proszę bardzo- węgiel.
Jak chcesz niszczyć kręgosłup nosząc stertę 50cm-wych polan drewna to proszę bardzo- holzgas czy cuś podobnego.
Popróbowałem i jednego i drugiego.
Teraz popróbuję trzeciego :D

Degustibus
16-11-2004, 13:55
Acha i 5 dni po wylaniu płyty mamy już "zeppelina" w dziurze a jutro przyjeżdza monter. Sprawnie i szybko.

16-11-2004, 14:37
BP na gotowo 2500zł w tym instalacja, płyta,projekt i papierologia w "użontach" zbiornik naziemny na Propan 2700l nie musze płacić za dzierżawę i przeglądy UDT.
Raz na rok musze zamowic 1000l, umowa na czas nieokreślony (wypowiedzenie 3 miesiące).
pozdro
xanx

canon111
16-11-2004, 18:53
Degustibus
Sprawdzałem ceny i oferty różnych firm (jeszcze nie jestem zdecydowany), ale Gaspol wychodził mało atrakcyjnie.
Pan z Gaspolu powiedział, że umowa jest na odbiór 20000 litrów gazu, a na pierwszy rok zaproponował mi 6.40 brutto za 1 m3, a to wychodzi 1,60 zł brutto za litr, chyba zadna firma nie proponuje w tak wysokiej cenie pierwszego napełnienia, ich standardowa cena za litr propanu na dzień dzisiejszy (emitowana na ich stronie internetowej) to 1,70 netto za litr, co brutto daje 2,07 gdzie inne firmy mają w granicach 1,77 brutto tj. 30 gr różnicy, jak twierdzisz zużywając tylko 2400 litrów x 30 gr daje różnice 720 zł, nie mam nic do Gaspolu i przepraszam, że Cię uraziłem, ale wystarczy podzwonić po firmach i policzyć, a 720 zł rocznie drogą nie chodzi.
pozdrawiam

wioma
31-01-2005, 17:49
Witam
odswieże troche ten watek.
Czy ktos zna aktualne stawki dystrybutorów,cen gazu?

Druga sprawa
obecnie jestem na etapie adaptacji projektu.Pani architekt powiedziała mi ze do pozwolenia na budowe musze miec umowe z dystrybutorem gazu.
Przecież gazu bede potrzebowała dopiero (jak dobrze pójdzie ) za rok.
Teraz mam negocjować warunki i stawki na gaz który zatankuje za rok?
Pozdrawiam

gkowal
02-02-2005, 11:16
Jakie ceny udało Wam się wynegocjować za instalację i dzierżawę zbiornika na gaz płynny? Proszę o podanie:

1. firmy,
2. sumarycznych kosztów instalacji zbiornika,
3. pojemności i typu zbiornika (naziemny czy podziemny),
4. magazynowanego medium (propan czy propan-butan),
5. okresu trwania umowy dzierżawy,
6. oraz ewentualnego okresu promocji, w którym za dzierżawę się nie płaci.

Mam też pytanie, czy w umowie zapisane jest, co się dzieje ze zbiornikiem po wygaśnięciu umowy - czy przechodzi on na własność inwestora?


1. Gaspol
2. 1,22 zł (1zl+22%VAT) w promocji, bez kosztów wykopania dołu i przygotowania wylewki.
3. 4850l, podziemny.
4. propan
5. 5 lat, za zerwanie umowy kara w wysokości reczywistych kosztów instalacji zbiornika (chyba coć około 3000 zł)

Umowa podpisana była we wrześniu 2000 roku.
Koszt dzierżawy zbiornika wynosi 1586 zł rocznie (brutto).
Właścicielem zbiornika jest Gaspol. Podczas podpisywania umowy zamiast
kosztów dzierżawy miałem możliwość wpłacenia jednorazowej kaucji o ile pamiętam w wysokosci 10000 zł, która po rozwiazaniu umowy miała być zwrócona. Po pięciu latach użytkowania i tak wpłaciłem do kasy Gaspolu
prawie całą kaucję (5*1586=9280 zł). No, ale jak się wykańcza dom
na kredyt to te 10000 zł jest poważną kwotą.
Jeśli chodzi o współpracę z firmą Gaspol to nie narzekam, a wręcz polecam.
Kilka razy zdarzyło mi się prosić ich, aby opóźnili płatność o kilka
dni i nigdy nie było z tym żadnych problemów (bez naliczania odsetek).


Zbiornik ogrzewa dom o powierzchni 210 m2 (170 m2 użytkowej).
Głowne tankowanie jest raz w roku w czerwcu (najtańszy gaz).
Prze ostatnie trzy lata jedno tankowanie wystarczało na cały rok.
Przez pierwsze dwa lata po zatankowaniu pełnego zbiornika zamawiałem
pod koniec zimy dodatkowo 1000l. Ale tak mnie uprzedzili w Gaspolu,
podobno z budynku wychodziła wilgoć technologiczna.
Roczne koszty z ostatnich 4 lat (gaz+dzierżawa) zwiazane z gazem
wynoszą około 7000 zł.

Bye

anetacz
03-02-2005, 21:11
Przyłączam się do waszej dyskusji i mam zapytanie jakie są koszty eksploatacji butli (mam zamiar zamontować podziemny zbiornik);
1. dzierżawa
2. koszty przeglądów (podobnież co kwartał i obowiązkowe)
3. cena za l czy m3
4. i wszystkie inne koszty nie wymienione
Dziękuje

mat1
13-02-2005, 10:14
Wioma
To co powiedział Ci architekt jest totalną bzdurą, owszem możesz uwzględnić w dokumentacji projekt zbiornika, wraz z przyłączem i instalacją wewnętrzną, ale firmę możesz wybrać tuż przed realizacją inwestycji

jacekska
13-02-2005, 10:45
anetacz przegląd podziemnego zbiornika odbywa się co 5 lat, gdyby to trzeba robić co kwartał to szkodaby było go zasypywać żeby zaraz odkopywać. :lol:

FREDY
13-02-2005, 21:32
Mam pytanie - czy są na rynku dostępne butle które nie wymagają tego upierdliwego odkopywania co 5 lat????

MarzannaPG
13-02-2005, 22:26
Witam
odswieże troche ten watek.
Czy ktos zna aktualne stawki dystrybutorów,cen gazu?

Druga sprawa
obecnie jestem na etapie adaptacji projektu.Pani architekt powiedziała mi ze do pozwolenia na budowe musze miec umowe z dystrybutorem gazu.
Przecież gazu bede potrzebowała dopiero (jak dobrze pójdzie ) za rok.
Teraz mam negocjować warunki i stawki na gaz który zatankuje za rok?
Pozdrawiam
Nie sądzę aby było to konieczne. Składając papiery o pozwolenie na budowę było zaznaczone w planie zagospodarowania działki miejsce na butlę z gazem, w projekcie standardowa instalacja gazowa i nikt nie kazał nam żadnych umów zawierać z dystrybutorem. Z tego co wiem, trzeba starać się o zgodę na dostarczanie gazu przez gazownię w przypadku ziemnego, ale nie z butli. Dokładnie zadaj pani architekt takie pytanie jak na końcu swego postu!

mat1
17-02-2005, 20:20
przedstawiciel powiedział mie ze według aktualnych przepisów zbiornika należy odkopać za 5 lat (robi to firma od której dzierżawisz zbiornik), ale przepisy sie zmieniają i na zachodzie używają do rewizji zbiornika podziemnego sondy, przy których zbiornika nie trzeba odkopywać
ile w tym prawdy?...nie wiem

18-02-2005, 11:31
super... :(

nadal nie wiem co zrobic z gazem i jaki zamontowac

AxLe
18-02-2005, 18:34
Przyłączam się do wątku i mam pytanie, mianowicie czy podziemny zbiornik na gaz mogę gdzieś kupić i za ile (nie musi być duży). Jak myślicie ile rocznie mógłby zużywać gazu nowo-wybudowany dom o powierzchni około 100m2, licząc w tym c.w.u. Jak możecie napiszcie ile miesięcznie zużyłby taki domek gazu w okresie zimowym przy temperaturach ujemnych. Gdzieś czytałem, że tej wielkości domek potrzebuje około 10m3 na dobę, ile to jest litrów?? Czy mając swoją własną nie dzierżawianą butlę muszę się liczyć z jakimiś przeglądami tech. Podobno mogę wtedy kupić gaz bez faktury, myślicie, że bedzie taniej?? Dzięki za cierpliwość :D

PZDR

17-03-2005, 12:05
dzwonilem do gaspolu

800 + vat

samemu fundament i wykop reszte oni zwolnienie z dzierzawy (30zł) do konca 2006 5,92 brutto m3 umowa na 4000 m3 jednorazowo wchodzi 600m3, rozliczanie miesieczne po 1,5zł litr cena sztywno roczna na 12 mies.

23-03-2005, 19:46
moze napisze ktos kto przepala gaz propan albo butan??

ile litrów miesiecznie na ile metrów domu jak to wychodzi ....

jakie ocieplenie, jaki materiał, jaki piecyk ....

Caroca
11-07-2011, 10:21
odswiezam watek.

moze ktos w pomorskim korzysta z gazu plynnego?
jesli tak, to z jaka firma podpisywaliscie umowe?
jakie sa aktualnie ceny gazu, instalacji, zbiornika?

kupiecjudex
25-02-2012, 18:16
To ja też podnoszę kotleta. Bardzo mnie interesuje po ile teraz gaz kupujecie, płynny. Ile koszuje butla zwłaszcza na propan-butan, podziemna.

Adam Suchecki
07-03-2012, 14:54
Najlepsza i najtańsza opcja to własny zbiornik instalacja w takich pieniądzach spokojnie się zrobi a gaz na pół ceny się kupuje

Adam Suchecki
07-03-2012, 14:57
Butli się nie odkopuje tylko montuje ochronę katodową i już 20 lat spokoju

Adam Suchecki
07-03-2012, 14:58
To ja też podnoszę kotleta. Bardzo mnie interesuje po ile teraz gaz kupujecie, płynny. Ile koszuje butla zwłaszcza na propan-butan, podziemna.

za butlę płaciłem 4700 netto nowa
montaż ok 2tyś
projekt 1200
gaz wiosna lato 1,30zł litr netto
zima 1,90 zł litr netto

Greengaz
13-03-2012, 18:44
To ja też podnoszę kotleta. Bardzo mnie interesuje po ile teraz gaz kupujecie, płynny. Ile koszuje butla zwłaszcza na propan-butan, podziemna.

Gaz ma cenę sezonową, różnice pomiędzy latem i zimą dochodzą do 30 - 40%. Zbiornik to nie wszystkie koszty. Dochodzą roboty ziemne, osłona katodowa w przypadku zbiornika podziemnego oraz osprzęt, postument pod zbiornik, projekt, przygotowanie dokumentacji, koszt odbioru przez UDT, transport zbiornika do miejsca instalacji. Instalacja osłony katodowej wydłuża czas pomiędzy rewizjami z 5 do 10 lat. Rewizja zbiornika przez inspektora UDT wiąże się z odkopaniem zbiornika. Instalacja zbiornika podziemnego jest droższa od naziemnego o ok. 20%. Faktem jest, iż porównując ceny propanu na wolnym rynku z cenami oferowanymi przez koncerny, inwestycja we własny zbiornik powinna zwrócić się po 2-3 latach. Różnica w cenie gazu ok. 1,0 - 1,2 zł + brak opłat dzierżawnych. W sprawie szczegółów zapraszam na priv.

peya81
23-03-2012, 14:07
za butlę płaciłem 4700 netto nowa
montaż ok 2tyś
projekt 1200
gaz wiosna lato 1,30zł litr netto
zima 1,90 zł litr netto

A jakie są koszty jednego sezonu grzewczego?

Greengaz
28-03-2012, 17:22
To ja też podnoszę kotleta. Bardzo mnie interesuje po ile teraz gaz kupujecie, płynny. Ile koszuje butla zwłaszcza na propan-butan, podziemna.

Cena propanu jest ceną sezonową, uzależnioną również od ceny $ oraz ceny ropy.
Zbiornik to nie wszystko. Dochodzi instalacja, roboty ziemne /zwłaszcza w przypadku zbiornika podziemnego/, podłączenie i transport zbiornika z miejsca magazynowania, przygotowanie dokumentacji do UDT.
Reasumując.
Obecna cena gazu ma niewiele wspólnego z ceną latem a dostawcy zbiornika i instalatora należy poszukiwać w promieniu do 300 km.
Więcej o zbiornikach przydomowych

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?199200-PROPAN-–-własny-zbiornik-LPG&highlight=propan

Zapraszam

Greengaz
28-03-2012, 17:38
A jakie są koszty jednego sezonu grzewczego?

Na tak postawione pytanie trudno odpowiedzieć i to niezależnie od nośnika energii. Koszty zależą od zapotrzebowanie na energię i porównania z kosztami w innych domach nie da odpowiedzi. Nie ma dwóch jednakowych domów, z tą samą ilością użytkowników, z tym samym zapotrzebowaniem na komfort cieplny.
W projekcie powinno być zapotrzebowanie na energię. Na tej podstawie, z pewnym przybliżeniem, można wyliczyć przyszłe koszty w zależności od wybranego nośnika.

Adam Suchecki
29-03-2012, 16:21
tego nie da sie określić. Powiem tylko tyle że jeśli "mądrze" kupuje sie gaz to wychodzi praktycznie te same pieniądze co ekogroszek ( liczac poświecony czas na palenia czyszczenia naprawy podajnika)

caput1
30-09-2012, 20:06
tego nie da sie określić. Powiem tylko tyle że jeśli "mądrze" kupuje sie gaz to wychodzi praktycznie te same pieniądze co ekogroszek ( liczac poświecony czas na palenia czyszczenia naprawy podajnika)
Prosze mi powiedziec Panie Adamie gdzie kupował pan ta butle i kto robił projekt instalacji i ją montował rowniez co z tą ochronę katodową jak sie ją montuje i kto to robi--pozdrawiam