PDA

Zobacz pełną wersję : Jak dajecie radę w takie upały z rekuperatorem?



darek2009
25-06-2016, 18:05
Co robicie , żeby nie podnosić temp. w domu w takie upały przez pracę wentylacji mechanicznej. Wiem, że można wyłączyć odzyskiwanie ciepła , ale rekuperator pobiera powietrze z zewnątrz (dziś u mnie 33 st.C) i tłoczy je do domu. Co z tym robicie?

kamihi
25-06-2016, 19:19
może trzeba o klimie pomyśleć ?

Busters
25-06-2016, 19:29
Mam w mieszkaniu klimatyzacje, upaly mi niestraszne

dawiddur
25-06-2016, 19:53
Gwc?

jasiek71
25-06-2016, 22:46
Co robicie , żeby nie podnosić temp. w domu w takie upały przez pracę wentylacji mechanicznej. Wiem, że można wyłączyć odzyskiwanie ciepła , ale rekuperator pobiera powietrze z zewnątrz (dziś u mnie 33 st.C) i tłoczy je do domu. Co z tym robicie?

Rekuperator działa w obydwie strony i nie ma wpływu na podnoszenie temperatury wewnątrz pomieszczeń...
W takich właśnie przypadkach wychodzi jakim bezsensem jest bypass czy kaseta letnia ...
Jedynym uzasadnieniem dla obejścia wymiennika jest GWC ...

enedue
25-06-2016, 22:48
Temperatura to jedno, a drugie - wilgotność powietrza.
Zastanawiam się , czy w sumie największym problemem nie jest właśnie wilgotność, obecnie mam 67%. Było koło 70. Obniżenie tego do 40 na pewno poprawiłoby komfort. Pamiętam, jak konałam nad morzem w Chorwacji, a odżyłam koło jezior Plitwickich , gdzie było suche powietrze. Pewnie było i chłodniej, ale przede wszystkim sucho.
Więc myślę nad zestawem osuszaczy do sypialni.

fotohobby
25-06-2016, 23:28
Co robicie , żeby nie podnosić temp. w domu w takie upały przez pracę wentylacji mechanicznej. Wiem, że można wyłączyć odzyskiwanie ciepła , ale rekuperator pobiera powietrze z zewnątrz (dziś u mnie 33 st.C) i tłoczy je do domu. Co z tym robicie?

Ale podczas upałów, kiedy na zewnątrz jest cieplej, niż w pomieszczeniach, rekuperator odzyskuje chłód, a nie ciepło.
A w nocy włącza się bypass.
W tj części domu, w której działa tylko WM mam chłodniej, niż tam, gdzie mam pootwierane okna i drzwi tarasowe (salon-kuchnia)

darek2009
26-06-2016, 09:56
"Ale podczas upałów, kiedy na zewnątrz jest cieplej, niż w pomieszczeniach, rekuperator odzyskuje chłód, a nie ciepło."

Wyjaśnij , jak to się dzieję. Do tego trzeba chyba klimatyzacji.

gorbag
26-06-2016, 11:21
Na zewnątrz masz 35 stopni, a w domu 25. Wymiennik ciepła działa niezależnie od kierunku różnicy temperatur i w ten sposób wywiewane z domu powietrze jest ogrzewane przez nawiewane, przez co nawiewane traci ciepło.

fotohobby
26-06-2016, 11:54
"Ale podczas upałów, kiedy na zewnątrz jest cieplej, niż w pomieszczeniach, rekuperator odzyskuje chłód, a nie ciepło."

Wyjaśnij , jak to się dzieję. Do tego trzeba chyba klimatyzacji.

Wymiana ciepła niezależnie od kierunku.
Jeśli zimą na zewnątrz jest 0C, wewnątrz 22, to w zależności od sprawności wymiennika nawiewa około 18-19C.
A latem na zewnątrz 30C, wewnątrz 24, nawiewane około 25C, bo oddało swoje ciepło powietrzu wywiewanemu..

Nawet moja żona zauważyła, że w pomieszczeniach, w których nie otwiera się za dnia okien jest chłodniej, niż w salonie, gdzie drzwi tarasowe są otwarte pół dnia i wlatuje przez nie powietrze o temp 30C

surgi22
26-06-2016, 12:04
Dzięki GGWC zmojego reku nawet przy 36 C leci 20-21 C . W całym domu max. 23C - bez klimy :cool:

mazi07
05-07-2016, 14:11
a może zapytaj instalatora albo na stronie producenta Twojego rekuperatora będzie wszystko wyjaśnione (jakaś instrukcja urządzenia)

brylekpl
15-07-2016, 13:30
Wymiana ciepła niezależnie od kierunku.
Jeśli zimą na zewnątrz jest 0C, wewnątrz 22, to w zależności od sprawności wymiennika nawiewa około 18-19C.
A latem na zewnątrz 30C, wewnątrz 24, nawiewane około 25C, bo oddało swoje ciepło powietrzu wywiewanemu..

Nawet moja żona zauważyła, że w pomieszczeniach, w których nie otwiera się za dnia okien jest chłodniej, niż w salonie, gdzie drzwi tarasowe są otwarte pół dnia i wlatuje przez nie powietrze o temp 30C
No to jest jasne. Nawet jak nie masz reku to tam gdzie masz zamkniete okna w dzien jest chlodniej niz tam gdzie otwarte (w upaly) a schlodzenie domu rekuperatorem to bajka o zelaznym wilku.

fotohobby
15-07-2016, 15:13
Tylko, ze jak masz zamknięte okna, to raczej nie masz wentylacji....

Ja nie twierdzę, ze rekuperator schłodzi pomieszczenie, ale na pewno bedzie tam chłodniej, niż w pomieszczeniu gdzie trzeba otwierać okna, aby zapewnić jakiś ruch powietrza.

AdamoZ
25-07-2016, 10:14
Dzięki GGWC zmojego reku nawet przy 36 C leci 20-21 C . W całym domu max. 23C - bez klimy :cool:

mam dokładnie to samo. GWC daje radę. reku z bypasem na lato ...
przyjemny naturalny chłód, a powietrze czerpię z lasu ...