PDA

Zobacz pełną wersję : mam problem z instalacj? ciep?ej wody



zbyszek 54
06-10-2004, 14:12
j/w , a raczej z odgłosami w momencie zamykania kranu. Otóż w momencie otwarcia ciepłej wody wszystko jest o.k , ale gdy szybko zamknę baterię z ciepłą wodą następuje głośne uderzenie jakby rury gdzieś waliły pod tynkiem czy kaflami w łazience. Gdy wolno zamykam nic się nie dzieje , na zimnej wodzie też absolutnie nic nie słychać. Im dalej od kotłowni tym głośniej słychać. Mam dom długi parterowy bez użytkowego poddasza i rury od kotłowni są ok 20 m prowadzone do ostatniej baterii. Piec mam na paliwo stałe z bojlerem nad nim. Rury sa prowadzone w podłodze pod kaflami , izolowane. Koniec tej instalacji jest w łazience jeszcze nie skończonej. Próbowałem z końcówki spuszczać wodę a raczej myślałem ,że to jakiś korek powietrzny , ale nic to nie pomogło.Zaczęło się to dziać pół roku temu po dwuletnim już zamieszkaniu w tym domu.Strasznie to słychać i bardzo przeszkadza. Może ktoś się spotkał już z taką sytuacją?
Pozdrawiam :D

buba48
06-10-2004, 14:24
Współczuję ! Nie jestem sepcjalistą w tej dziedzinie ! Pytanie adresowane do hudraulików - co wy na to ? :o

michalek
06-10-2004, 14:26
Jest to typowy przyklad uderzenia hydraulicznego.
Woda w rurach mając pewną prędkość uderza w nagle zamknięty kran i z prędkością dźwięku odbija się i jako fala biegnie w drugą stronę. Jedynym rozwiązaniem jest zakręcanie wody powoli lub zamontowanie baterii "kręconych".
Uderzenie hydrauliczne jest b. niebezpieczne dla instalacji. Ciśnienie wody na czole fali może być nawet 10 razy wyższe niż robocze w instalacji.

Pozdrawiam

zbyszek 54
06-10-2004, 14:31
Niebezpieczne ? Jak bardzo?

zbyszek 54
06-10-2004, 14:34
I jeszcze jedno pytanko : dlaczego przez dwa pierwsze lata mieszkania nic się takiego nie działo? I nagle sie to wszystko zaczęło.

zbyszek 54
06-10-2004, 14:46
chyba za szybki jestem :D Zapomnialem o jeszcze jednym argumencie : dlaczego ta sytuacja nie ma miejsca przy zamykaniu zimnej wody? Chyba prędkości są takie same i rury tez tej samej długości?

michalek
06-10-2004, 15:04
A to nie wiem.

VPS
06-10-2004, 22:45
Ze względu na zmęcznie nie będę się rozpisywał
1. Jakie jest ciśnienie zimnej wody? Czy większe niż 4 bary ?
2. Czy masz reduktor ciśnienia ?
3. Piszesz że masz boiler. Jaki ? Jaki jest zamontowany zawór bezpieczeństwa na ile barów ?
Jak nie znajdzie się przyczyny to pozostaje montaż tłumika hydraulicznego.

zbyszek 54
07-10-2004, 09:04
Witam!
Już myślałem ,że nikt się nie odezwie :D
Wracając do tematu : reduktor ciśnienia oczywiście mam zamontowany za licznikiem i jest w tej chwili na manometrze ok. 4,2 bary , bojler jest pojemności 140l , izolowany bez grzałki z wężownicą w środku. Zamontowany jest też zawór bezpieczeństwa (zwrotny) na dopływie zimnej wody do bojlera. Chyba jest na 6 bar z tego co pamiętam bo nie jestem w stanie odczytać.
No i co dalej z tym problemem? Dlaczego to się nie działo od początku i dlaczego na zimnej jest wszystko o.k ?
Pozdrawiam :D

Snowdwarf
07-10-2004, 09:52
ale ja bym zaczął os sprawdzenia uszczelki na cieplej wodzie...
skoro najbardziej słychać przy odbiorze wody ("m dalej od kotlowni tym bardziej słychać") to sprawa dotyczy chyba samego kranu...
być może masz po prostu kiepską baterię która po dwóch latach eksploatacji jest wybita na cieplej wodzie i tyle...
pozdrawiam

zbyszek 54
07-10-2004, 19:35
baterie są nienajgorsze :D Dzieje się to jak pisałem tylko w momencie szybkiego zamknięcia ciepłej wody a nie poboru. Nie jest to dżwięk jakiegoś "grania" rur a jedno twarde uderzenie. Myślałem o samych bateriach również ,ale zaworkami co mam pod nimi zamontowanymi eliminowałem każdą z osobna.

AQUAJAC
07-10-2004, 20:44
baterie są nienajgorsze :D Dzieje się to jak pisałem tylko w momencie szybkiego zamknięcia ciepłej wody a nie poboru. Nie jest to dżwięk jakiegoś "grania" rur a jedno twarde uderzenie. Myślałem o samych bateriach również ,ale zaworkami co mam pod nimi zamontowanymi eliminowałem każdą z osobna.


wymień zawór zwrotny

VPS
07-10-2004, 20:45
Doradzałbym montaż naczynia wzbiorczego po stronie wody użytkowej, lecz myli mnie fakt że przez półtora roku nie było problemów.

zbyszek 54
07-10-2004, 21:44
myślałem też o zaworze zwrotnym - czyżby za szybko zamykał (lub za wolno) ?
Własnie VPS dlaczego przez nawet dwa lata był spokój i na zimnej też nic się nie dzieje?
Proszę pomyślcie jeszcze trochę :D

semp
27-11-2004, 18:24
Uderzenie hydrauliczne.
Im większe ciśnienie tym wieksze prawdopodobieństwo wystapienia. Dlatego wystepuje w tym przypadku tylko na cieplej wodzie, bo woda po podgrzaniu zwiększa cisnienie.
Sa ze 3 rady:
- pomału zamykać
- zmienić baterię na dwu uchwytową
- zainstalować na ciepłej wodzie przeponowe naczynie wzbiorcze

semp
27-11-2004, 18:26
Uderzenie hydrauliczne.
Im większe ciśnienie tym wieksze prawdopodobieństwo wystapienia. Dlatego wystepuje w tym przypadku tylko na cieplej wodzie, bo woda po podgrzaniu zwiększa cisnienie.
Sa ze 3 rady:
- pomału zamykać
- zmienić baterię na dwu uchwytową
- zainstalować na ciepłej wodzie przeponowe naczynie wzbiorcze

zbyszek 54
28-11-2004, 11:52
ciśnienie nie jest duże bo ledwie z kranów leci woda, nawet wszyscy domownicy mają o to pretensje :D

1950
28-11-2004, 23:14
ciśnienie 4,2 bara jest dużym ciśnieniem przeciętnie stosuje się 3 bary, z czego masz instalację?

zbyszek 54
28-11-2004, 23:16
instalacja cała z miedzi

1950
28-11-2004, 23:18
a średnice?

zbyszek 54
28-11-2004, 23:31
tak dokładnie to nie pamiętam , ale są redukowane.

inwestor
29-11-2004, 10:04
Zbyszek 54
Spoko u mnie takie stuknięcia hydrauliczne są za to na zimnej wodzie w ogródku. Jak gwałtownie zamknie się zawór to tak sobie pstrka nieraz nawet ze 2 razy raz głośniej i drugi raz takie eho. Nie przejmuje sie tym mam wieksze zmartwienia niż pstrykanie w rurach :wink:
Pozdrawiam

zbyszek 54
29-11-2004, 14:01
nie, muszę coś zrobić bo mnie trafi. Wiadomo problemy każdy ma a tym bardziej jak sie wybudowało pierwszy dom bez żadnego doświadczenia i z kierownikiem budowy ,który raz przyjechał aby mi przywieżć już wypełniony dziennik budowy :D Teraz co roku coś nowego wychodzi i nowe koszta nie mówiąc juz o nerwach. A fachowcy to już inny temat - rzeka :cry:
Pozdrawiam

Piotrek T
29-11-2004, 14:30
jeśli chcecie wiedzieć to ciepła woda ma mniejszą gęstość od zimnej dlatego ma większą prędkość nawet rury daje się cieńsze niż do zimnej tylko nasi hydraulicy nie chcą się bawić w dwa typy rur bo to dodatkowy kłopot a najprawdopodobniej w zbiorniku z ciepłą wodą jest powietrze i dlatego na początku tego nie było proponuje to sprawdzić

pkm
29-11-2004, 14:36
NA 99% TO JEST SPRAWA USZCZELEK NA CIEPŁEJ WODZIE, MIAŁEM TO SAMO.
POZDRAWIAM

zbyszek 54
29-11-2004, 16:56
jak to sprawdzić (powietrze w zbiorniku) i jak je usunąć :wink:

Leszek
29-11-2004, 16:56
Zaznaczam, że jestem laikiem w tej dziedzinie, ale...
Pytanie do znawców CWU - czy instalacja miedziana może się zakamienić? Bo jeśli tak, to łącząc to z małym ciśnieniem w kranie a 4,2 na manometrze oraz, że przez 2 lata było ok., to może instalacja uległa zakamienieniu?
Pozdrawiam

Piotrek T
29-11-2004, 17:31
proszę sprawdzić czy sitka nie są zatkane przy zaworach pod umywalką i w baterii tu przy wylewce odkręca się ten dziubek tam sa sitka często są zatkane i woda słabo leci mimo że ciśnienie jest ok a co do zbiornika to trzeba wziąść instrukcje obsługi i tam powinno być napisane gdzie i jak odpowietrzać zbiornik

Piotrek T
29-11-2004, 17:37
proszę sprawdzić czy sitka nie są zatkane przy zaworach pod umywalką i w baterii tu przy wylewce odkręca się ten dziubek tam sa sitka często są zatkane i woda słabo leci mimo że ciśnienie jest ok a co do zbiornika to trzeba wziąść instrukcje obsługi i tam powinno być napisane gdzie i jak odpowietrzać zbiornik

Piotrek T
30-11-2004, 13:35
czy pomogło

30-11-2004, 13:40
piotrek- a mozesz powiedziec w procentach jaka jest roznica gestosci meidzy ciepla a zimna woda?

na prawde ciekawa sprawa ;)
acha i po co daje sie ciensze rury do cieplej?
zeby jeszcze bardziej zwiekszyc roznice predkosci obu czynnikow?

Snowdwarf
30-11-2004, 14:12
dla 0 st. C - gęstość wody = ok. 999,8 kg/m3
dla 30 st. C - gęstosc wody = ok. 995,6 kg/m3
---
dla 100 st. C - gestośc wody = ok. 958,4 kg/m3
-----------

zbyszek 54
30-11-2004, 14:18
niestety sitka czyściutkie, zreszta straszny zbieg okoliczności musiałby nastąpić gdyby wszystkie 5 baterii się zatkało :D Może w tym tygodniu wymienię zawór bezpieczeństwa(zwrotny) na zimnej wodzie pod bojlerem to dam znać. A jeśli to nie będzie ta przyczyna to zostanie montaż przeponowego naczynia wzbiorczego - tak myślę :D
Pozdrawiam

01-12-2004, 11:39
czyli w interesujacym nas zakresie temperatur roznica gestosci nie przekracza 1 %
rzeczywiscie piotrek dal nam cenna wskazowke .....

Snowdwarf
01-12-2004, 12:08
czyli w interesujacym nas zakresie temperatur roznica gestosci nie przekracza 1 %
rzeczywiscie piotrek dal nam cenna wskazowke .....
---------------------
chciał dobrze...

KamilaR
17-06-2013, 11:46
Witam, do zbyszek54 i nie tylko:)
Wiem że dawno był ten post o stukaniu rur cieplej wody, ale mam ten sam problem i już mam dosyć czy udało się Panu naprawić to a jeśli tak to co pomogło? Bo wolne zamykanie kranów nie wchodzi w grę bo dom to pensjonat i wczasowize się nie dostosują naczynie wzbiorcze mam zamontowane. Zaznaczę, że dom ma juz 20 lat i cały czas był spokój dopiero w zeszłym roku po modernizacji CO i pracach w kotłowni zaczęło walić w rurach i tylko cielej na zimnej jest cisza. Proszę o pomoc PLissssssss Pozdrawiam Kamila

Piotr Kop
25-12-2016, 13:09
Witam

Mam taki sam problem z instalacją w mieszkaniu czy jest ktoś kto ma jakieś rozwiązanie tej sytuacji? Próbowałem założyćtłumik uderzeń hydraulicznych ale niestety bez rezultatu. być może powinnien być on zainstalowany bliżej baterii, ale nie wydaje mi się aby to pomogło. W bloku w którym remontowaliśmy 3 mieszkania problem występuje wszedzie w nowych instalacjach cwu. Proszę o jakieś podpowiedzi.
pozdrawiam

wayne2mike
27-12-2016, 11:28
I mnie również występuje ten sam problem. Zauważyłem że:
- występuje na rurkach z ciepła woda(rurki pex) tylko tam gdzie rurki nie są przymocowane do sciany i mają luz nawet niewielki
- tam gdzie płynie zimna woda mam częściowo rurki stalowe i pex które są zatynkowane i nie mają luzu
- największy hałas rozchodzi się zaraz za bojlerem właśnie tam gdzie te rurki cieplej wody nie są zamocowane na sztywno
Możliwe ze woda ma za duży pęd bo rurka jest w całości bez żadnych kolan i nie ma jak zwolnić.

Piotr Kop
27-12-2016, 16:49
Witam
Faktycznie, pex który łączy rurki miedziane od pieca idzie pod podloga do łazienki. Kiedy sprawdzałem pod podłoga to przy zamknięciu kranu, faktycznie 'fala' uderzająca w pex jest bardzo mocno wyczuwalna. Pex jest tam zamontowany na 3 uchwytach. Jednak z 4 mieszkań które maja te same objawy tylko to 1 ma połączenie pex pod podłoga. Inne instalacje są całe z miedzi i każda rurka jest idealnie trzymana w uchwytach. Zreszta, schodząc pod podłogę naciągnąłem pex eliminując jego możliwość drganie, nic to nie pomogli i nadal przy zamknięciu kranu występuje uderzenie.

sacha
06-01-2017, 16:43
I mnie również występuje ten sam problem. Zauważyłem że:
- występuje na rurkach z ciepła woda(rurki pex) tylko tam gdzie rurki nie są przymocowane do sciany i mają luz nawet niewielki
- tam gdzie płynie zimna woda mam częściowo rurki stalowe i pex które są zatynkowane i nie mają luzu
- największy hałas rozchodzi się zaraz za bojlerem właśnie tam gdzie te rurki cieplej wody nie są zamocowane na sztywno
Możliwe ze woda ma za duży pęd bo rurka jest w całości bez żadnych kolan i nie ma jak zwolnić.

Dobre obserwacje i prawidłowa diagnoza. Dodam tylko że rurki przez które płynie ciepła woda często zmieniają średnicę z racji rozszerzalności pod wpływem temperatury i tym sposobem "wyrabiają" sobie luz w mocowaniach.