PDA

Zobacz pełną wersję : zmiany w projektach gotowych



agi
07-08-2002, 20:22
Moje pytanie może wydawać się nieco naiwne, ale jako niedoświadczony inwestor potrzebuję fachowej rady. Chciałabym mianowicie wprowadzić zmiany w projekcie gotowym, które między innymi polegają na poszerzeniu całego domu. Czy dla architekta termin poszerzenie dotyczy zwiększenie powierzchni domu po obu stronach (prawa, lewa)licząc od wejścia domu, czy od środka domu.? Z jakimi zmianami konstrukcyjnymi wiąże się owa zmiana?

08-08-2002, 07:32
On 2002-08-07 21:22, agi wrote:
Czy dla architekta termin poszerzenie dotyczy zwiększenie powierzchni domu po obu stronach (prawa, lewa)licząc od wejścia domu, czy od środka domu.?

Nie bardzo rozumiem Twoje pytanie, powierzchnia domu zwieksza sie niezaleznie od polozenia wejscia.


On 2002-08-07 21:22, agi wrote:
Z jakimi zmianami konstrukcyjnymi wiąże się owa zmiana?

Bezpieczniej (finansowo) jest dom wydluzyc niz rozszerzyc. Poszerzenie domu moze spowodowac koniecznosc przekonstruowania wielu jego kluczowych elementow a przede wszystkim: stropow, podciagow i wiezby dachowej.

agi
08-08-2002, 20:15
Sorry! Strasznie nakręciłam. Chodziło mi po prostu o to co oznacza termin wydłużenie a co poszerzenie domu. Niby proste ale jednak nie do końca!

09-08-2002, 08:18
Wszystko zalezy od jego konstrukcji. Ale generalnie przez wydluzenie rozumie sie zwiekszenie jego calkowitego wymiaru w osi rownoleglej do kalenicy.

agi
12-08-2002, 18:26
Czyli wydłużenie to zwiększenie odległości pomiędzy ścianami szczytowymi/dom na planie prostokąta, dach dwuspadowy/, a poszerzenie to zwiększenie wymiaru prostopadłego do tej osi?

13-08-2002, 07:28
tak jest!

agi
13-08-2002, 19:14
Dzięki za pomoc Anonimowy!!!!!!!

ckwadrat
13-08-2002, 19:36
Dodam tylko, że z wydłużeniem domu o 5% nie powinno być żadnych problemów - wiele projektów gotowych na to pozwala. Ja tak zrobiłem (przy pomocy architekta oczywiście) i zarobiłem prawie 10 m2 p.u.

neodor
20-08-2002, 13:48
przestrzegam przed drastycznymi zmianami w projekcie - zmiana powierzchni kszałtów czy np. wysokości okien na poddaszu niesie za sobą konieczność przeliczenia całej konstrukcji i można być tak jak ja zaskoczonym wynikiem.
Ponieważ wymyśliłem podwyższenie okien w pokoju na poddaszu - co było dość łatwe - okazało się (trochę później) że, cieśla żeby zachować kąty skosów dachu musi poprzesuwać płatwie. Dla mnie nie wyglądało to źle ale jak przyszedł inspektor budowlany na odbiór więźby - odmówił podpisania. I musiałem wstawić dodatkowe podpory pod płatwiami - w liczbie 13 sztuk, z czego 3 wyszły na środku pomieszczeń (reszta w ścianach).
Ku przestrodze innym - bądźcie pewni że, zmiany które chcecie wprowadzić nie zmienią całej konstrukcji - bo potem nie ma kompromisów...
Pozdr
Neo