PDA

Zobacz pełną wersję : umowa z ZE o przyłączenie-poradźcie co zrobić, pilne!



pawelurb
10-10-2004, 20:19
Poradźcie mi co zrobić, podpisałem kilka dni temu umowę o przyłączenie , wystawili mi fakturę na 2.600 zł. termin płatności do 20.10.2004 , natomiast w umowie jest napisane że płatność po podpisaniu umowy i otrzymaniu faktury lub nie później niź do dnia przyłaczenia....
Problem polega na tym , że :

1. przyłączenie będzie dopiero po zrealizowaniu inwestycji polegającej na budowie stacji trafo i lini NN do mojej i kilkunastu sąsiednich działek( tak mam w warunkach )

2. prąd nie jest mi teraz potrzebny bo mam na działce po poprzednim właścicielu prowizorkę budowlaną-działającą ( podpisałem na nią umowę )

3. Budowę zaczynam dopiero na wiosnę.

4. Postępów w budowie stacji trafo narazie nie widać ( mimo że jest to już uzgodnione i zatwierdzone w gminie, podpisałem tez zgodę na umieszczenie złącza kablowego i szafki pomiarowej w granicy działki ).

5. Wolałbym zapłacić za coś co już jest, tak jak wszędzie i za wszystko na świecie, że płaci się po wykonaniu usługi.

6.W ZE straszą mnie, że mimo w umowie jest taki zapis to jak nie zapłacę to moja działka nie będzie uwzględniona w projekcie itd.

Nie wiem, czy "olać" ich i nie płacić czy też zapłacić i mieć spokój zeby się potem nie okazało że np. za mało mocy w trafo i już mnie nie przyłączą np. po 3 latach ( tak planuję koniec budowy ) . Niby 2.600 zł przy całości niewiele , ale przydałoby się teraz na coś innego...
Może Mieliście podobny dylemat? albo co zrobilibyście na moim miejscu?

BK
10-10-2004, 20:27
Płacić.
Mieliśmy podobną sytuację - tyle że my nie mieliśmy czasu pojechać z kasą do Oleśnicy. Jak nie zapłacisz w ciągu 1 miesiąca (chyba) to tracą ważność warunki przyłączenia - a są ci one potrzebne do pozwolenia na budowę.
Tyle że nie płać całej kasy -tam są takie dwa punkty w umowie - ok 1600 za przyłączenie, a reszta za skrzynkę. Za skrzynkę nie płać bo i po co - zrobisz jak będziesz się budować. Ale za przyłączenie zapłać. Odnośnie skrzynki, zaznacz opcję w umowie że sam ją zlecisz do wybudowania.
Najlepiej zadzwoń do ZE i zapytaj.

pawelurb
10-10-2004, 20:42
w umowie mam napisane ze oni w ramach wniesionej opłaty robią skrzynkę i licznik ( skrzynkę chyba i tak muszą zrobić bo jest wspólna dla mnie i sąsiada , złącze na granicy do mojej i jego działki ) chyba zapłacę , żeby mieć spokój.... tylko, że dziwne są takie sprzeczne warunki płatności w umowie najpierw ucieszyłem się że, ..."najpóźniej do dnia przyłączenia", co biorąc pod uwage ślimacze tępo prac ZE wróżyło dłuuuugi termin płatności , a tu jest niestety szantaż..zapłać bo jak nie to nie będzie cię w projekcie itp.
Zapłacę , ale cóż...co potrafi zrobić brak konkurencji na rynku....sam sprzedaję w pracy bardzo drogie i skomplikowane rzeczy i usługi , robię to od 8 lat i jeszcze nie zdażyło się aby ktoś zapłacił przed wykonaniem usługi...co najwyżej zaliczkę....nawet jak zrezygnował to nie było szantażu i zbytnich konsekwencji... eh...

walerian35
11-10-2004, 08:30
Coś mi nie gra w tej umowie albo dajesz mało precyzyjne informacje. Skoro masz prowizorkę budowlaną a budowa będzie trwała 3 lata to po co ci przyłącze docelowe ? Chyba że lubisz koszty bo za licznik będziesz płacił opłatę licznikową. Ja z ZE też nie mogłem dojść do porozumienia nawet miałem pomysł zakupu prądu poza granicami polski ale jako osoba fizyczna nie mogę tego zrobić. Jest taka zasada w ZE jak coś jest nie tak to dążą do bardzo szybkiego zawarcia umowy i tak jest u ciebie. Mam pytanie czy jak wybudują tą stację trafo to cię nie podłączą nie bo będą mieli zapasy mocy oni chcą twojej kasy bo ktoś musi sfinansować inwestycję. Poszukaj dokładniejszych informacji w Urzędzie Regulacji Energetyki lub jest coś takiego w Ministerstwie Skarbu jak Departament Promowania Konkurencji. Jak tam dzwoniłem to człowiek mówił coś o potęcjalnej możliwości konkurencji w tym sektorze w ciągu dwóch trzech lat może to jest powodem pośpiechu ZE ?

Tomasz M.
11-10-2004, 08:49
Pawelrub, moim zadaniem nie ma sprzeczności w umowie (niestety :cry: ): "po podpisaniu umowy i otrzymaniu faktury" - jedno i drugie miało już miejsce. "lub (pewnie jest napisane "lecz", chyba że ktoś się pomylił) nie później niż do dnia przyłączenia". Nie poźniej nie znaczy, że nie będzie wcześniej. Nie twierdzę, że ZE jest w porządku żądając zapłaty już teraz, ale według umowy ma prawo.
Jeśli chodzi o nasze nadzieje na konkurencję w sektorze, to jest mało prawdopodobne, żeby objęła szybko kwestie przyłączenia, bo słabo się opłaca budowa konkurecyjnych sieci. Nie pomoże sama zmiana prawa. Ale jak już jest ktoś przyłączony, to będzie mógł kupować prąd od kogo zechce, tylko nie wiadomo kiedy konkurenci ZE będą chcieli gadać z nami, małymi misiami :cry: ), kiedy na razie niewielu bardzo dużych korzysta z możliwości zakupu poza ZE.