PDA

Zobacz pełną wersję : jeden klimatyzator na wiele pomieszczen



pawel7318
28-06-2016, 10:29
Witam,

sytuacja ma sie tak, ze mam szeregowke - na dole salon z aneksem i 4 pokoje na gorze (sypialnia, gabinet i 2 pokoje dzieci). Jestem wielkim fanem klimatyzacji (nie znosze upalow) i potrzebuje schlodzic gore. Czesc z Was pewnie powie "multi-split" czesc "klimatyzacja kanalowa" lub "polaczona z rekuperacja". Niestety te rozwiazania maja kilka wad poczynajac od ceny a konczac na tym, ze nie chce instalowac klimatyzacji w pokojach dzieci.

Wobec tego zdecydowalem sie na instalacje jednego klimatyzatora 7kW nad schodami tak by omiatal po kolei wejscia do wszystkich pokoi. Wiem, ze takie rozwiazanie nie jest idealne ale eleminuje wymienione wczesniej wady.

Czy ktos z Was mial do czynienia z takim rozwiazaniem i moglby napisac jak to sie (nie)sprawdza ? Dziekuje :)

pawel7318
30-06-2016, 08:54
Tak by to wygladalo patrzac od strony klimatyzatora (od strony schodow):

http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=359671&d=1467273179

- drzwi na wprost to lazienka a 4 po bokach to pokoje.

_John
30-06-2016, 08:59
Jeśli u góry osiągniesz akceptowalną temperaturę, to na dole będzie już za zimno.
Nikt ci nie zagwarantuje, że takie prowizoryczne rozwiązanie będzie działać tak jak tego oczekujesz.

pawel7318
30-06-2016, 12:01
Pomysl jest taki, ze klimatyzator wialby wysoko i z wentylatorem ustawionym nieco mocniej tak by nawiewac zimne powietrze. Boje sie jednak tego, ze na schodach bedzie nieznosnie zimno a w pokojach tak sobie.

Mysle jeszcze o zainstalowaniu klimatyzatora kanalowego i rozprowadzeniu rur strychem do kazdego pokoju. Wada jest taka, ze strych staje sie "maszynownia klimatyzacji" i przestaje byc jakkolwiek uzytkowy.

Domek zbudowany zostal w oparciu o ten plan (http://archon.pl/projekty-domow/projekt-dom-w-klematisach-3-m403b27572ad5b) (z niewielkimi modyfikacjami).

Na schemacie zaznaczylem na niebiesko gdzie bylby zlokalizowany klimatyzator.

http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=359695

LUP123
01-07-2016, 16:06
Na schemacie zaznaczylem na niebiesko gdzie bylby zlokalizowany klimatyzator.


Przemyślałeś odprowadzenie skroplin i zasilanie (moc) ?

pawel7318
05-07-2016, 12:06
Skropliny beda odprowadzone do garazu. Z niego tez bedzie doprowadzone zasilanie - bezposrednio ze skrzynki rozdzielczej na osobnym zabezpieczeniu.
Zasugerowano mi, ze 7kW to jednak zbyt duzo i bardziej odpowiedni bylby 5,3kW. Roznica pojawia sie tez w cenie instalacji (ciensze rurki).

pawel7318
23-08-2016, 09:09
Jako podsumowanie chcialbym powiedziec, ze przetestowalem to rozwiazanie i sie sprawdza :)

wg39070
23-08-2016, 11:29
Skropliny beda odprowadzone do garazu. Z niego tez bedzie doprowadzone zasilanie - bezposrednio ze skrzynki rozdzielczej na osobnym zabezpieczeniu.
Zasugerowano mi, ze 7kW to jednak zbyt duzo i bardziej odpowiedni bylby 5,3kW. Roznica pojawia sie tez w cenie instalacji (ciensze rurki).

Obciążenie danego obwodu należy podawać w amperach a nie w kilowatach. Ja mam bezpiecznik do klimy 16A, też jako osobny obwód. Pamiętaj, że klimatyzator o mocy np 3,5 kw (jak u mnie) pobiera maksymalnie 1,3 kw więc wielkości przez Ciebie podane są mocno zawyżone. Chyba, że piszesz o mocy klimatyzatora, wtedy to co innego. Pozdrawiam.

pawel7318
23-08-2016, 13:31
Wszystko co piszesz sie zgadza, wiem jak to dziala (ze to pompa ciepla gdzie ilosc przepompowywanej energii cieplnej nie jest rowna tej pobieranej z sieci). Tu mam na mysli moc klimatyzatora (srednia wydajnosc chlodzenia). Czyli Twoja klima to 3,5kW a moja to 5,1kW. Temat interesowal mnie o tyle czy da rade zainstalowac jeden klimatyzator na korytarzu tak, zeby zapewnil przyjemna temperature na cale pietro. Troche sie naczytalem o tym, ze "tak jak nie instaluje sie jednego grzejnika na korytarzu z nadzieja, ze ogrzeje zaly dom tak tez nie nalezy instalowac jednego klimatyzatora z nadzieja, ze schlodzi caly dom". Wiem, ze jest w tym sporo prawdy ale ze wzgledu takie czynniki jak cena czy skomplikowanie i przestrzen instalacji zdecydowalem sie zaryzykowac. Firma, ktora mi to montowala zapewniala, ze juz realizowali takie pomysly i klienci byli zadowoleni. Nie dziwi, ze na schodach jest najzimniej i ze trzeba chwile poczekac az zimno sie rozejdzie po pokojach (najlepiej wlaczyc klieme za wczasu, zeby nie dopuscic do nagrzania) ale moge potwierdzic, ze to dziala i jestem zadowolony z wyboru. To tak w ramach notatki gdyby w przyszlosci ktos jeszcze stawal przed podobnym dylematem :)


ahaa.. jeszcze jedna moze istotna rzecz - ta moja klima ma tez mozliwosc sterowania zaluzja pozioma przez co moge wlaczyc by na zmiane wiala na pokoje po obu stronach i powietrze lepiej jest rozprowadzane.

wg39070
23-08-2016, 13:54
Wszystko co piszesz sie zgadza, wiem jak to dziala (ze to pompa ciepla gdzie ilosc przepompowywanej energii cieplnej nie jest rowna tej pobieranej z sieci). Tu mam na mysli moc klimatyzatora (srednia wydajnosc chlodzenia). Czyli Twoja klima to 3,5kW a moja to 5,1kW. Temat interesowal mnie o tyle czy da rade zainstalowac jeden klimatyzator na korytarzu tak, zeby zapewnil przyjemna temperature na cale pietro. Troche sie naczytalem o tym, ze "tak jak nie instaluje sie jednego grzejnika na korytarzu z nadzieja, ze ogrzeje zaly dom tak tez nie nalezy instalowac jednego klimatyzatora z nadzieja, ze schlodzi caly dom". Wiem, ze jest w tym sporo prawdy ale ze wzgledu takie czynniki jak cena czy skomplikowanie i przestrzen instalacji zdecydowalem sie zaryzykowac. Firma, ktora mi to montowala zapewniala, ze juz realizowali takie pomysly i klienci byli zadowoleni. Nie dziwi, ze na schodach jest najzimniej i ze trzeba chwile poczekac az zimno sie rozejdzie po pokojach (najlepiej wlaczyc klieme za wczasu, zeby nie dopuscic do nagrzania) ale moge potwierdzic, ze to dziala i jestem zadowolony z wyboru. To tak w ramach notatki gdyby w przyszlosci ktos jeszcze stawal przed podobnym dylematem :)


ahaa.. jeszcze jedna moze istotna rzecz - ta moja klima ma tez mozliwosc sterowania zaluzja pozioma przez co moge wlaczyc by na zmiane wiala na pokoje po obu stronach i powietrze lepiej jest rozprowadzane.

Każda dobra klima ma możliwość pracy nawiewów w pionie i poziomie. Ja mam LG Artcool Slim i taki bajer też jest. Moja chłodzi prawie cały dół (za wyjątkiem wiatrołapu bo jest oddzielony drzwiami). Chłód przyjemnie się rozchodzi. Klima w salonie. Salon ma duże otwarte przejście do reszty dołu. Pozdrawiam.

karolek75
17-06-2019, 19:03
Wszystko co piszesz sie zgadza, wiem jak to dziala (ze to pompa ciepla gdzie ilosc przepompowywanej energii cieplnej nie jest rowna tej pobieranej z sieci). Tu mam na mysli moc klimatyzatora (srednia wydajnosc chlodzenia). Czyli Twoja klima to 3,5kW a moja to 5,1kW. Temat interesowal mnie o tyle czy da rade zainstalowac jeden klimatyzator na korytarzu tak, zeby zapewnil przyjemna temperature na cale pietro. Troche sie naczytalem o tym, ze "tak jak nie instaluje sie jednego grzejnika na korytarzu z nadzieja, ze ogrzeje zaly dom tak tez nie nalezy instalowac jednego klimatyzatora z nadzieja, ze schlodzi caly dom". Wiem, ze jest w tym sporo prawdy ale ze wzgledu takie czynniki jak cena czy skomplikowanie i przestrzen instalacji zdecydowalem sie zaryzykowac. Firma, ktora mi to montowala zapewniala, ze juz realizowali takie pomysly i klienci byli zadowoleni. Nie dziwi, ze na schodach jest najzimniej i ze trzeba chwile poczekac az zimno sie rozejdzie po pokojach (najlepiej wlaczyc klieme za wczasu, zeby nie dopuscic do nagrzania) ale moge potwierdzic, ze to dziala i jestem zadowolony z wyboru. To tak w ramach notatki gdyby w przyszlosci ktos jeszcze stawal przed podobnym dylematem :)


ahaa.. jeszcze jedna moze istotna rzecz - ta moja klima ma tez mozliwosc sterowania zaluzja pozioma przez co moge wlaczyc by na zmiane wiala na pokoje po obu stronach i powietrze lepiej jest rozprowadzane.

Czy masz w domu rekuperacje ? Zastanawiam sie nad takim samym rozwiazaniem, ale obawiam sie ze nadcisnienie wystepujace w pokojach znaczaco zmniejszy skutecznosc chlodzenia.

samotnik
18-06-2019, 06:33
Co ma nadciśnienie do chłodzenia...? Klima mieli wentylatorem powietrze w pomieszczeniu.

Poza tym jakie masz to "nadciśnienie"? Woda w czajniku gotuje się przy 150 czy 200 stopniach? :)

karolek75
18-06-2019, 07:58
Cofnij sie kilka postow, zobacz gdzie ma byc zainstalowany klimatyzator majacy chlodzic pokoje i zastanow sie jaki jest kierunek przeplywu powietrza w domu z rekuperacja.

samotnik
18-06-2019, 11:27
Nadal nie rozumiem, co ma do tego nadciśnienie.

Usuwasz z domu X powietrza, dostarczasz Y. U Ciebie akurat Y dąży do bycia większym niż X. Klimie wszystko jedno - przewiewa powietrze wentylatorem przez chłodny parownik.

Jeśli Ci żal, że z wentylacją usuwasz ochłodzone powietrze, to faktycznie - nie ma innej rady, jak wyłączyć wentylację. Jeśli chodzi o to, że jednostka wewnętrzna jest w pomieszczeniu z nawiewem i kierunek ruchu powietrza wentylacji "wywiewa" zimno z tego pomieszczenia, to jest to efekt marginalny. W życiu się tym nie przejmowałem, a mam pięć jednostek wewnętrznych w domu, wszystkie w pomieszczeniach z nawiewami. No chyba, że wentylacja robi jakiś huragan, ale po co ją tak ustawiać?

Kaizen
18-06-2019, 11:36
Nadal nie rozumiem, co ma do tego nadciśnienie.

Jak w pokoju masz nawiew wentylacji, to w drzwiach masz strumień powietrza wywiewanego z tego pomieszczenia i schłodzone musi płynąć "pod prąd".
W praktyce jednak zimne "wlewa się" dołem, a ciepłe uchodzi górą. Oczywiście przy otwartych drzwiach. Coś to daje i pomieszczeniu, gdzie nie za dużych zysków da się to odczuć. Ale do komfortu daleko.

Jak wewnątrz (średnio - na kroćcu wywiewnym rekuperatora) jest zimniej, niż na czerpni, to dobry wymiennik odzyska z 90% chłodu. Więc nie ma sensu wyłączać. A jak czerpnia jest chłodniejsza, to lepiej dobrze wentylować i otworzyć bypass.

samotnik
18-06-2019, 12:41
Jak w pokoju masz nawiew wentylacji, to w drzwiach masz strumień powietrza wywiewanego z tego pomieszczenia i schłodzone musi płynąć "pod prąd".

Ach, w tym kontekście... Też mi się wydaje, że to się rozwarstwi, coś jak prądy w cieśninie Gibraltarskiej. :)

karolek75
19-06-2019, 11:28
Kaizen juz wszystko objasnil :)

Dlatego zapytalem sie czy pawel7318 ma rekuperacje. Bo ze jest zadowolony z tego rozwiazania to juz wiemy ale brak istotnych informacji.

W moim domku na podaszu jest bardzo znosnie (Elders) ale majac na uwadze zmienjacy sie klimat zastanawiam sie nad "zabezpieczeniem mojej du..."
431610

qrko
26-06-2019, 08:02
Moja wizja jest bardzo podobna do twojej, z tym że dzięki temu że klimatyzator będzie wisiał na półpiętrze i skierowany będzie "na dom" to przynajmniej w teorii powinien chłodzić dzięki ruchomym łopatkom obie kondygnacje na przemian, a nie jak u Ciebie parter nadmiarem z piętra. Fajnie że to zamontowałeś i Ci działa, cały czas szukam podobnych realizacji. Co powiesz na temat mojego pomysłu? Moc planowałem 7kw.

Dodam tylko, że nie liczę na hotelowe 22C w każdym miejscu domu, wystarczy mi jak zbije temp do 24-25C. Dom jest bardzo dobrze ocieplony i ma rekuperacje.

Metraże
1.3 - 11 m2
1.3 - 39 m2
2.1 - 5 m2
2.2 - 12 m2
2.3 - 20 m2
2.4 - 18 m2

https://i.ibb.co/GshF1pd/klima.png (https://ibb.co/SQLJ1y6)

Kaizen
26-06-2019, 08:19
Moja wizja jest bardzo podobna do twojej, z tym że dzięki temu że klimatyzator będzie wisiał na półpiętrze i skierowany będzie "na dom" to przynajmniej w teorii powinien chłodzić dzięki ruchomym łopatkom obie kondygnacje na przemian, a nie jak u Ciebie parter nadmiarem z piętra.

Obstawiam, że to się gorzej sprawdzi niż klima na górze. Zimne powietrze z klimy zawsze pójdzie niżej, niż zamontowany jest klimatyzator. Raz, że łopatki zawsze będą choć minimalnie do dołu (nawet jakbyś ręcznie je odgiął na maksa, poza zakres siłowników - przećwiczyłem). Dwa, że chłodne powietrze zawsze ma tendencję do opadania, bo jest cięższe od ciepłego. Więc wyżej montażu nie poleci - za to przez prąd konwekcyjny spłynie na dół.
Montuj klimę powyżej najwyższego poziomu, który chcesz schładzać.

A co do ocieplenia, to ma ono niewielkie znaczenie przy chłodzeniu - jak zimą masz ze 40* różnicy temperatur, to ma znaczący wpływ. Jak do chłodzenia, gdzie masz 5, góra 10* różnicy to izolacja jest mało ważna. No, może od poddasza rozpalonego do czerwoności gdzie różnica będzie ze 20-25* będzie zauważalny wpływ. Za to bardzo istotne jest nasłonecznienie przeszkleń. Jak zmierzysz na podłodze oświetloną bezpośrednim słońcem powierzchnię, to z 1kW mocy chlodniczej na metr kwadratowy trzeba przyjąć. Do tego trzeba dodać z 1kW na schłodzenie powietrza z wentylacji i przenikanie.

qrko
26-06-2019, 08:54
Mój błąd, pisząc półpiętro miałem na myśli punkt w którym zbiegają się schody w górę i w dół, a nie wysokość montażu jednostki. Ona będzie wisieć w szczycie pod sufitem czyli 2,7-2,8 nad podłogą poddasza.

minciu
08-08-2019, 17:19
Składał ktoś jeszcze taki zestaw z jedną jednostką na piętrze w korytarzu?

Jak mniej więcej wyglądają temperatury zewnętrzne vs wewnętrzne w pokojach na górze i na dole ? Miesza się w miarę to powietrze czy nic to nie daje ?



Mam już wycenę na MultiSplit i jednostka zewnętrzna 12,5KW to koszt 9tys zl. Całkowity koszt zestawu 4 klimatyzatorów to 18tyszl. Za KAISAI. Mam też wycenę na Fujitsu i tam zrobiło się jedynie 28tys zl.

W przypadku awarii jednostki zewnętrznej po gwarancji w Fujitsu trzeba przyszykować 16tys zl na nową.


Jestem prawie zdecydowany na montaż zwykłego SPLITa ( nie multi ) na piętrze ok 7KW. Ewentualnie dołożę później kolejnego splita na parterze.

Ktoś jeszcze to testował czy nie bardzo ? I nie nie zapłacę 18tys czy też 28tys tylko po to, żeby żyło się minimalnie lepiej kilka dni w roku w stosunku do Splita :) Nie chcę mieć po prostu 30-32*C w pokojach na piętrze. Okna będą z roletami, tak więc nie ma obaw o przegrzewanie.


Proszę też Nie zadawajcie zbędnych pytań o skropliny czy inne pierdoły. Nowe budownictwo szeregowe i ma być klima. Nie potrzebuję 20+/-1*C z gradientem ciepła 0,5*C/h jak w labolatorium pomiarowym.

Kaizen
08-08-2019, 19:02
Ktoś jeszcze to testował czy nie bardzo ?

Klima chodziła 15-17. Rolet brak.

http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=432016


http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=433275

minciu
08-08-2019, 19:40
Fajny wykres. Wychodzi z niego, że klima powinna chodzić w takim wypadku cały czas w trakcie dnia, żeby nie dopuścić do przegrzania wnętrza z murami. Czas reakcji temperatury w rogu mieszkania jest bardzo powolny, ale też tego się spodziewam.



Miałem kiedyś klimatyzator wewnętrzny jedno częściowy z rurą za oknem. Taki 2-3Kw niby, ale chłodne z mieszkania wyrzucał w sporych ilościach za okno przez rurę po ogrzaniu. Jak klimatyzator działał na poddaszu przez cały dzień, to miałem 22*C w mieszkaniu. Natomiast na podwórzu było ponad 30*C. Bez klimatyzatora kąpałem się na tapczanie we własnym pocie produkowanym przy 33-35*C w mieszkaniu. Okna od południowego wschodo i południowego zachodu 9 sztuk. Blok ze wzspaniałej płyty. Tak więc wiem że ten jeden poziom i dwa pokoje schłodzić to umiało. Ale nie mam żadnego doświadczenia z większymi jednostkami i większym domem. WIem, że to nie będzie działać na klik jak w przypadku multisplita. Ale Multisplit ze względu na cenę też nie będzie u mnie działać :D

Antyspam
12-08-2020, 13:09
Klima chodziła 15-17. Rolet brak.

http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=432016

Zgroza z tą temperaturą. To jest pokój dla wroga, może teściowej?

vietcong
12-08-2020, 15:36
potwierdzam, że rozwiazanie z jedną mocniejsza jednostką (u mnie 5kW) spokojnie wystarczy na doprowadzenie do temperatury komfortowej.
jednostka wewnętrzna zamontowana w górnej części korytarza nad schodami, wiejąca wprost na 4 sypialnie i łazienke. Wystarczy przymknąc drzwi i skierować nawiew maksymalnie w dół a chłodzi tez parter.
Dla mni idealne rozwiązanie - polecam.

Owczar
12-08-2020, 22:56
Kaizen, to temperatury na wywiewie, w sypialni, czy gdzie? Bo strasznie wysokie...

Kaizen
12-08-2020, 23:10
Kaizen, to temperatury na wywiewie, w sypialni, czy gdzie? Bo strasznie wysokie...



https://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=443524


Czerpnia realna, odczyt MobileBME (wewnątrz domu) ze 2* zawyżone, bo czujnik był wtedy jeszcze wewnątrz obudowy razem z grzejącym się trochę ESP - ale daję dla porównania.
.

Owczar
13-08-2020, 08:43
Teraz widzę rzut z położeniem czujnika.

Temperatura w najdalszym pokoju spadła o niecąły stopień w ciągu 2h. A o ile spadła w salonie? Czy ten wykres czegokolwiek dowodzi?

28,5 nawet przy niższej wilgotności to nadal żar jak w ukropie.

W mieszkaniu 2 pokojowym używałem splita. I nawet jak chodził całą dobę, to komfort w 2 pokoju był połowiczny - bo oczywiście było lepiej, ale w tym pokoju co był klima było zimno. W czujniki się nie bawiłem, ale sama percepcja wystarczyła by skreślić to rozwiązanie.

Na pewno wentylacja poprawi sytuację, bo raz, że zaciąga powietrze do wywiewów, a 2, że wyciąga to najcieplejsze na górze.
W pietrowym domu, umieszczona centralnie w biegu schodowym ma szanse się sprawdzić - tak jak napisał Kaizen, zimne powietrze pójdzie w dół. Ale warunek to raczej otwarte drzwi. Ale nadal gradient temperatury w domu będzie pewnie z 3-4 stopnie między najimniejszym, a najcieplejszym miejscem.Choć to i tak lepsze niż nic, a cena splita to na dzisiejsze czasy nie jest duży wydatek.

Ale gdybym budował dom i chciał klimatyzację powietrzną, to szedłbym w kanałówkę. Dobrze zaprojektowana daje komfort w CAŁYM domu tak samo. Wbrew pozorom bez przeciągów, ciszej niż splity.

Sąsiad 2 lata temu, za kompleksowy system - wentylacja plus klimatyzacja, nawilżacz, system filtrów, zapłacił 50tys. Jeśli odliczymy rekuperację, to klimatyzacja wychodzi 30k. Każdego lata mówi, że to nalepiej wydane 50k na budowie. I o ile nie jestem fanem splitów, o tyle w jego domu klimatyzacja naprawdę daje komfort w pełnym tego słowa znaczeniu. W okresach przejściowych osusza powietrze utrzymując temp, można sobie dogrzać niskim kosztem itd.

Kaizen
13-08-2020, 10:24
Temperatura w najdalszym pokoju spadła o niecąły stopień w ciągu 2h. A o ile spadła w salonie? Czy ten wykres czegokolwiek dowodzi?

Dla mnie było to ogromne zaskoczenie jak bardzo zbija temperaturę i wilgotność w tak odległym zakątku.

Wielokrotnie pisałem, że osuszenie bardziej poprawia komfort, niż zbicie temperatury do 26* przy niskiej wilgotności to całkiem przyjemne warunki.


W mieszkaniu 2 pokojowym używałem splita. I nawet jak chodził całą dobę, to komfort w 2 pokoju był połowiczny - bo oczywiście było lepiej, ale w tym pokoju co był klima było zimno.

Ja w dwóch mieszkaniach miałem odwrotne doświadczenia - klima umieszczona tam, gdzie największe zyski bytowe i słoneczne (salon z aneksem, TV, komputery, większe przeszklenia) i w sypialni bez klimy komfortowo przy otwartych drzwiach, i w salonie. To samo w domu.



Na pewno wentylacja poprawi sytuację, bo raz, że zaciąga powietrze do wywiewów, a 2, że wyciąga to najcieplejsze na górze.

W sypialni akurat mam nawiew. Chyba jak wszyscy?


Sąsiad 2 lata temu, za kompleksowy system - wentylacja plus klimatyzacja, nawilżacz, system filtrów, zapłacił 50tys. Jeśli odliczymy rekuperację, to klimatyzacja wychodzi 30k.

To mnie z klima kosztowała w okolicach 3000zł (trochę więcej, bo jednostka zewnętrzna była przestawiana). Więc choćbym potrzebował doinstalować 4 kolejne splity (a nie czuję takiej potrzeby) to koszt mniejszy, niż połowa z tych 30k. Wentylacja z kolei to poniżej 10k - razem z tymczasowym reku.

Owczar
13-08-2020, 11:20
A w pomieszczeniu, w którym jest zamontowana w jakim zbija tempie? Pewnie ze 3-4 stopnie w 2h.

Czy 26 stopni i 40% wilgotności to komfortowe warunki? Ja chyba wolę 22 stopnie i 50% wilgotności (ta sama wilgotność bezwzględna), a nawet te 60%.

U mnie między salonem i sypialnią była kuchnia, która skutecznie uniemożlwiiała schładzanie sypialni, a montaż w kuchni nie wchodził w grę.

Oczywiście, że każdy ma nawiew, ale obok sypialni często jest łazienka z wyciągiem, która zaciąga także powietrze z miejsca gdzie jest klima. Zrób ten sam test na zamkniętych drzwiach...

Musisz wziąć pod uwagę, że statystycznie wentylacja kosztuje 20-22k. Mało kto robi sam, mało kto robi tymczasowe rozwiązania. Ludzie biorą firmę, która robi to od a do z i płacą jak wyżej.

Oczywiście, że splity wychodzą taniej, ale to kwestia tego na czym nam zależy. Komfort to rzecz bezcenna, tak samo estetyka - nawet przy nowoczesnych splitach - statystycznie 95% z nich to średniej urody urządzenia, a te ładne mają tak zaprojektowany wywiew, że też się same dyskwailifikują.

Generalnie jeden split poprawi komfort, a jak bardzo, to zależy od rozkładu domu i jego umieszczenia w tymże domu.

Kaizen
13-08-2020, 13:24
A w pomieszczeniu, w którym jest zamontowana w jakim zbija tempie? Pewnie ze 3-4 stopnie w 2h.

Przestrzeń z klimą ma drastycznie większe zyski bytowe i słoneczne. Popatrz na plan domu i umiejscowienie klimy. I u mnie nie jest tak, że powietrze z klimy w całości przechodzi przez część dzienną ogrzewając się - strumień rozdziela się. Nie robi się tam zbyt zimno.


Czy 26 stopni i 40% wilgotności to komfortowe warunki? Ja chyba wolę 22 stopnie i 50% wilgotności (ta sama wilgotność bezwzględna), a nawet te 60%.

Tu trzeba pójść na kompromis. Z jednej strony strefa komfortu:
https://domszytynamiare.pl/upload/images/baumit_mikroklimat_01_m.jpg
Z drugiej strony unikanie szoku termicznego, przy wchodzeniu i wychodzeniu i mi się sprawdza zasada którą dawno temu wyczytałem (nie pomnę gdzie), że optymalnie dla zdrowia jest utrzymywać temperaturę w połowie między temperaturą zewnętrzną a 21*. Czyli jak na zewnątrz 31*, to utrzymujemy 26*.



Musisz wziąć pod uwagę, że statystycznie wentylacja kosztuje 20-22k. Mało kto robi sam, mało kto robi tymczasowe rozwiązania. Ludzie biorą firmę, która robi to od a do z i płacą jak wyżej.

Odnosiłem się tylko do kosztów klimatyzacji - nie kiwnąłem przy tym palcem sam (no dobra, poza dociepleniem rur).

R90
29-08-2020, 21:23
Ja znowu mam w planach 2 klimakonwektory + pompa ciepła. Jeden na dół czyli salon otwarty 35m2, pokój 10m2 i kuchnia i góra..i z górą się zastanawiam czy dać 1 kanałowy z 3 przewodami każdy na jeden pokój czy dać po prostu jedną jednostkę ścienną na korytarzu.

_John
30-08-2020, 22:20
Jak masz możliwość to rób kanałówkę.
Będzie lepszy efekt i przy okazji ciszej.