PDA

Zobacz pełną wersję : Zawór termostatyczny - dlaczego 1,2,3 a nie 15 C, 18 C itp



NOTO
12-10-2004, 13:48
Dlaczego na zaworach nie ma podanych stopni w celcjuszach tylko 1,2,3,4,5,6.
Ma ktos pod ręka i może przepisać przelicznik 1,2,3,4,5,6 na wartości w celcjuszach.
Czemu producenci tak nam utrudniają ?

kanadyjczyk
12-10-2004, 13:50
W zależności od producenta i typu głowicy, różne temeperatury. Wejdź na stronę producenta i zobacz (wartości są podawane +-).

_bogus_
12-10-2004, 14:20
Myślę że nie podają w stopniach C żeby później ludzie im nie reklamowali. Rozumiem że chodzi o zawory do grzejników, a ponieważ takowych nie mam więc spełniam wszelkie warunki by autorytarnie się w ich temacie wypowiadać ;). A poważnie: gdyby tam były temperatury grzejnika to byłyby to wartości powyżej 36 C (skoro kaloryfer wydaje się ciepły to musi mieć więcej niż 36 stopni). I ludzie by myśleli że ustawiaja w pokoju np. 40 C. Z drugiej strony nie mogą dać temp. w pokoju (np. 18 C) bo jaką temeraturę pokój osiągnie zależy nie tylko od kaloryfera ale i od innych parametrów (np. powierzchni, ocieplenia itd). Czyli w jednym przypadku do 18C wystarczy ustawić na 2 a winnym to i 5 jest za mało (z tym samym regulatorem).

Temperaturę w C można by dawać gdyby czujnik był w jednym miejscu (np. na ścianie) a grzejnik i dam zawór w innym (np. 3 m dalej). Czy są takowe urządzenia - nie wiem.

Pozdrawiam

Degustibus
12-10-2004, 14:34
Podobnie mam z głowicami HERZ'a.
W pudełku jest dołączona malutka ściągawka jak temp. jest przypisana dane cyfrze.
Jest to na tyle mała karteczka że ją po prostu zalaminuję i powieszę przy grzejniku aby gawiedź wiedziała co nastawiać :wink:

tom soyer
12-10-2004, 14:47
Dlaczego na zaworach nie ma podanych stopni w celcjuszach tylko 1,2,3,4,5,6.
Ma ktos pod ręka i może przepisać przelicznik 1,2,3,4,5,6 na wartości w celcjuszach.
Czemu producenci tak nam utrudniają ?

bo glowice termostatyczne nie sluza do dokladnej regulacji temperatury.

kroyena
12-10-2004, 14:52
A Anglosasy to chyba jeszcze mają jakieś Farenheity, czy jakoś tak?

NOTO
12-10-2004, 14:52
Podobnie mam z głowicami HERZ'a.
W pudełku jest dołączona malutka ściągawka jak temp. jest przypisana dane cyfrze.
Jest to na tyle mała karteczka że ją po prostu zalaminuję i powieszę przy grzejniku aby gawiedź wiedziała co nastawiać :wink:
Możesz mi ją przepisać ?
Potrzebuję tych danych. Wydaje mi się że większość prodycentów ma tak samo (mam jakąś podróbke Honeywell - Jan...cos tam)

KrzysiekMarusza
12-10-2004, 20:07
Ja mam zawory POLO i są skalowane w stopniach
Jak się maja te stopnie do rzeczywistej temp. w pomieszczeniu - trudno
powiedziec, bo nie mam termometru w kazdym pomieszczeniu, ale
generalnie da się wytrzymać (mam regulacje pokojowa + te zawory na
grzejnikach)
pozdr - Krzysiek

niezły
12-10-2004, 20:21
Poprzez nastawienie oznaczeń skali na znacznik można osiągnąć w pomieszczeniu następujące temperatury (odchylenia temperatur są możliwe w zależności od umiejscowienia głowicy):

Oznaczenie * 1 2 3 4 5 max.
ca.oC 6 10 13 17,5 20 22 25 28



Między znakami "3" i "4" na skali pokrętła jest zaznaczony punkt komfortu "*". Ustawienie pokrętła na ten punkt odpowiada ok. 20°C i zapewnia optimum komfortu cieplnego, przytulności i oszczędności energii.
ze strony Herz-a
http://www.herz.com.pl/cgi-bin/catalog/product/18

Cypek
13-10-2004, 07:04
Nie podaja temperatury bo. np: ja mam jedno pomieszczenie nad kotłownia i tam głowica jest przykrecona na 0 a w pomieszczeniu jest 18C.
Mowa o bloku i dużej kotłowni olejowej pod spodem.

NOTO
13-10-2004, 07:19
Oznaczenie * 1 2 3 4 5 max.
ca.oC 6 10 13 17,5 20 22 25 28


Między znakami "3" i "4" na skali pokrętła jest zaznaczony punkt komfortu "*". Ustawienie pokrętła na ten punkt odpowiada ok. 20°C i zapewnia optimum komfortu cieplnego, przytulności i oszczędności energii.
ze strony Herz-a
http://www.herz.com.pl/cgi-bin/catalog/product/18
Dzieki o takie info m.in. mi chodziło.
Co do innych wypowiedzi to miałem odczucie jakbym był czemuś winny.
Po raz kolejny jestem zaskoczony. Wiekszość osób wie jak działa zawór termostatyczny i wstawienie tam temperatury ułatwiłoby posługiwanie się nim.
Podobnie sterowniki kotłów (np. ja mam Euroster 2005 pozwala ustalić temp. do 0,25C .... wielka bzdura - z tego co piszecie nie ma sensu takich kupować) - a jednak ludzie kupują :)

kanadyjczyk
13-10-2004, 13:03
Stary a po co ci temperatura na pokrętle ustawiaj tak żeby utrzymywać temperaturę która ci odpowiada.

tom soyer
13-10-2004, 13:35
Stary a po co ci temperatura na pokrętle ustawiaj tak żeby utrzymywać temperaturę która ci odpowiada.

nie po to wydaje sie pieniadze na sterownik pogodowy aby regulowac temperature zaworami. zawory sluza do ew korekcji przeplywu prz yniedokkladnym doborze grzejnikow i zamknieciu grzejnika kiedy otwieramy okno.

kanadyjczyk
13-10-2004, 13:55
No niestety nie bardzo.

Zawory termostatyczne (bo o takich mówimy) służą do regulacji temperatury w pomieszczeniach w zależności od nastawionej wartości. Żeby ograniczyć przepływ lub zakręcić zawór wcale nie jest potrzebny zawór z głowicą termostatyczną (w podobny sposób próbowali mi opisać przydatność zaworu hydraulicy ze spółdzielni, której na szczęście już nie jestem członkiem).

I dla tego też w pomieszczeniu gdzie jest umieszczony sterownik nie powinno się montować głowić termostatycznych. Amen

tom soyer
13-10-2004, 14:41
No niestety nie bardzo.

Zawory termostatyczne (bo o takich mówimy) służą do regulacji temperatury w pomieszczeniach w zależności od nastawionej wartości. Żeby ograniczyć przepływ lub zakręcić zawór wcale nie jest potrzebny zawór z głowicą termostatyczną (w podobny sposób próbowali mi opisać przydatność zaworu hydraulicy ze spółdzielni, której na szczęście już nie jestem członkiem).

I dla tego też w pomieszczeniu gdzie jest umieszczony sterownik nie powinno się montować głowić termostatycznych. Amen

Jesli wiec glowice termostatyczne potrafia regulowac temperature w pomieszczeniu to po co ta cala automytyka i sterowanie, czujniki regulatory? Tez z tego tak latwo zrezygnowales jak z czlonkostwa?

W moim poscie nic nie ma nt zaworow z glowica termostatyczna. Moj post nie jest daleko wiec radze jeszcze raz go przeczytac.

Nie wytlumaczyles dlaczego w pomieszczeniu z czujnikiem sterownika pogodowego nie powinno byc glowic termostatycznych.

Tomek_J
14-10-2004, 06:22
Poprzez nastawienie oznaczeń skali na znacznik można osiągnąć w pomieszczeniu następujące temperatury
Oznaczenie * 1 2 3 4 5 max.
ca.oC 6 10 13 17,5 20 22 25 28

No świetnie ! Czyli jak nastawię na 3, to powinienem mieć 23 stopnie, tak ? Niezależnie od ustawienia na piecu c.o. ?... :o :D :D :D

kanadyjczyk
14-10-2004, 12:43
No niestety nie bardzo.

Zawory termostatyczne (bo o takich mówimy) służą do regulacji temperatury w pomieszczeniach w zależności od nastawionej wartości. Żeby ograniczyć przepływ lub zakręcić zawór wcale nie jest potrzebny zawór z głowicą termostatyczną (w podobny sposób próbowali mi opisać przydatność zaworu hydraulicy ze spółdzielni, której na szczęście już nie jestem członkiem).

I dla tego też w pomieszczeniu gdzie jest umieszczony sterownik nie powinno się montować głowić termostatycznych. Amen

Jesli wiec glowice termostatyczne potrafia regulowac temperature w pomieszczeniu to po co ta cala automytyka i sterowanie, czujniki regulatory? Tez z tego tak latwo zrezygnowales jak z czlonkostwa?

W moim poscie nic nie ma nt zaworow z glowica termostatyczna. Moj post nie jest daleko wiec radze jeszcze raz go przeczytac.

Nie wytlumaczyles dlaczego w pomieszczeniu z czujnikiem sterownika pogodowego nie powinno byc glowic termostatycznych.

Nie chce mi się za bardzo już tego tematu dalej ciagnąć. Ale jak się powiedziało a trzeba powiedze bee.

Wątek zaczął się od pytania dlaczego nie ma oznaczeń temperatury tylko oznaczenia 1,2,3. Ani zawory kulowe ani zasuwy ani zawory grzybkowe odcinające takich oznaczeń nie mają.
W swoim pierwszym poście pisałeś:
"bo glowice termostatyczne nie sluza do dokladnej regulacji temperatury."
W następnym:
"nie po to wydaje sie pieniadze na sterownik pogodowy aby regulowac temperature zaworami. zawory sluza do ew korekcji przeplywu prz yniedokkladnym doborze grzejnikow i zamknieciu grzejnika kiedy otwieramy okno."

Widocznie nie podążam za twoimi skrótami myślowymi żeby przewidzieć, że najpierw piszesz o głowicach (które bez zaworów nie mogą działać) a później o zwykłych zaworach odcinających.

Z członkostwa w spółdzielni i tak za późno zrezygnowałem.

Nie zrezygnowałem i nie zamierzam rezygnować ani z regulatorów, sterowników ani z zaworów termostatycznych choćby po to, żeby w pokojach, które nie są używane w ciągu dnia można było nastawić niższą temperaturę (a nie zamykać całkiem zaworu).
Zawór z głowicą termostatyczną jest rodzajem regulatora temperatury o bezpośrednim działaniu podobnie jak niektóre zawory regulacyjne ciepłej wody, jak baterie termostatyczne itp. i służy do regulacji ilościowej w przeciwieństwie do regulatora pokojowego służącego do regulacji jakościowej.
Zarówno jeden układ sterowania jak i drugi mogą działać niezależnie i jak ktoś chce może z czegoś zrezygnować. Można się obyć bez regulatora pokojowego można i bez zawórów termostatycznych ale po cholerę przekonywać za wszelką cenę innych że się ma rację.

adwalk
14-10-2004, 19:01
Głowica termostatyczna na zaworze zamyka go gdy tempratura powietrza wokół niej osiągnie określoną wartość.
Cyferki na głowicy odpowiadają +/- temperaturom w pomieszeniu jak napisano wcześniej, ale często różne firanki, zasłony, obudowy, meble zaburzają przepływ powietrza wokół głowicy i trzeba ją doświadczalnie ustawić na takiej cyfrze by zamykała się gdy nam robi się za ciepło. Tak jest w moim mieszkaniu. W jednym pokoju 1 w drugim 3 a temperatura w obu taka sama 19 stopni bo lubię chłodno.

Głowica termostatyczna ma ograniczyć dopływ ciepła z instalacji grzewczej do konkretnego grzejnika gdy pojawi się ono z innych źródeł - zaświeci słońce, dzieci rozpalą ognisko ...

Automatyka pieca pogodowa, pokojowa ... ma sterować dostarczaniem ciepła przez piec do całej instalacji w zależności od warunków wewnątrz i na zewnątrz domu.
Oba sposoby regulacji uzupełniają się.

araman
14-10-2004, 20:43
Zgadzam się z przedmówcą. U mie w jednym pokoju ma trzy grzejniki i takie same zawory i każdy zamyka się przy innym ustawieniu a temperatura jest w pomieszczeniu jednakowa. Jestem na etapie regulacji CO więc krece zaworami przestawiam programatory mierzę temperaturę i tak od kilku dni. Termometr ma taki profesionalny który mierzy z dokładnością do 0.01 stopnia