PDA

Zobacz pełną wersję : instalacja CO w mieszkaniu, co jest ?le, jak ustawi? kocio?



pawelurb
13-10-2004, 19:33
Jakiś czas temu moi rodzice wymienili w mieszkaniu ogrzewanie tzw. etażowe z kotłem na koks , na instalcję z kotłem gazowym 1 funkcyjnym, ciśnieniową z naczyniem wzbiorczym, zmieniono grzejniki, rury itd.
Kocioł ma 19 KW ( troche chyba dużo jak na 40 m2 mieszkania ) kocioł współpracuje z zasobnikiem wody ( takim zwykłym ocynkowanym bojlerem z wężownicą ) , mam watpliwości co do prawidłowości tej instalacji bo: kocioł bardzo szybko nagrzewa wodę w instalacji , nawet na mniejszej mocy , włącza się bardzo często , pozatym zasobnik wody jest podjączony w obieg grzewczy i efekt jest taki że woda zamiast po instalacji krąży w obiegu wężownicy ( chyba dlatego się tak szybko nagrzewa ) przy czym obieg w instalacji grzejników chyba nie jest prawidłowy bo powrotna rura z instalacji jest ciągle zimna mimo że kocioł pokazjue temp. 80 st. Jak można temu zaradzić? czy są może jakieś specjalne zawory dławiące przepływ w zasobniku , czy tez jest to wszystko źle podłączone? pozatym miesięcznie na gaz GZ-50 wychodzi jakieś 300 zł. troche chyba dużo biorąc pod uwagę małe mieszkanie z nowymi oknami.

niezły
13-10-2004, 21:20
Nooo chyba ktoś namieszał
Na początku był pewnie ten stary piec który grzał c.o. i jednocześnie wodę w bojlerze ktoś wywalił stary piec i w jego miejsce zamontował gazowy jednofunkcyjny tylko czemu nie przerobił grzania ciepłej wody Ale ciepłą wodę to pewnie masz. Woda krąży tylko przez bojler bo są tam małe opory przepływu powinien tam być jakiś zawór spróbuj go przymknąć

kanadyjczyk
14-10-2004, 08:28
Obiegi powinny być oddzielone. w kotłach jednofunkcyjnych są zawory trójdrogowe który przełącza się w momencie grzania ciepłej wody i odcina c.o.

pawelurb
14-10-2004, 09:34
Nooo chyba ktoś namieszał
Na początku był pewnie ten stary piec który grzał c.o. i jednocześnie wodę w bojlerze ktoś wywalił stary piec i w jego miejsce zamontował gazowy jednofunkcyjny tylko czemu nie przerobił grzania ciepłej wody Ale ciepłą wodę to pewnie masz. Woda krąży tylko przez bojler bo są tam małe opory przepływu powinien tam być jakiś zawór spróbuj go przymknąć

No właśnie mniej więcej tak to było bojler został taki jaki był , zmieniono tylko rury na miedziane, ale w zasadzie bez zmiany ich sposobu połączenia, zmieniono też kocioł ..... zawór mogę przymknąć bo jest tam, a czy możecie mnie oświecić jak jest z tym zaworem trójdroznym ? jak to działa i gdzie to powinno być zamontowane?

mpalys
14-10-2004, 10:13
Ja mam mieszkanie 46m2, kocioł dwufunkcyjny i w największe mrozy wydaję na CO, CWU i gotownie nie więcej niź 250PLN na 2 miesiące.
Na początek jak pisał niezły przykręć (prawie całkim zakręć) zawór do bojlera i poczytaj o zaworach trójdrogowych
M.

Mały
14-10-2004, 18:59
Niektóre kotły gazowe można "przykręcić" (np Termeta) na mniejsza moc.
Myślę ,że włącza się i wyłącza bo jest bardzo źle wyregulowany.
Co do ogrzewacza to powinien być zawór 3-drogowy z czujnikiem lub z głowicą i kapilarą(np herz) do 70 st C.Powyżej owej temperatury zamknie przepływ na bojler i "puści" na grzejniki.
Mam dziwne wrażenie ,że to ci "hydraulicy" złote rączki?

krispl
14-10-2004, 22:53
Zawór trójdrogowy to coś w rodzaju zwrotnicy kolejowej. Ma jedno wejście - cieplej wody z kotła i dwa wyjścia - do zasobnika z węzownicą oraz do instalacji CO do ogrzewania mieszkania. Zwrotnicą a także mocą kotła steruje sam kocioł w zależności od tego czy temperatura w zasobniku spadła ponizej minimalnej czy też nie. Normalnie czyli przez większość czasu pracy kotła zawór puszcza wodę do CO a nie do zasobnika. Dopiero kiedy czujnik temperatury w zasobniku określi tempearurę na poziome poniżej minimalnej zadanej np. 45 st. kocioł włączy napięcie na zawór-zwrotnicę i gorąca woda się poleje w kierunku zasobnika.

Z tego co opisujesz na mój wzgląd być może masz odwrotnie podłączony zawór trjdrogowy. Wyjście do CO leci do zasobnika zamiast na mieszkanie a wyjście do zasobnika z kolei do CO. Z tego co wiem to można wyłączyć ogrzewanie wody w zasobniku i wtedy powinno działać tylko CO. Zawór powinien puszczać wodę tylko do instalacji w mieszkaniu. To czy można wyłaczyć grzanie owdy użytkowej w zasobniku to zależy od typu kotła. Trzeba zobaczyć w instrukcji.

pawelurb
14-10-2004, 23:08
kocioł jest firmy Termet , w instrukcji nie ma nic na temat możliwości sterowania za pomoca kotła zaworem trójdrożnym ( z tego co piszecie to kocioł musi dawać jakiś sygnał sterujący do zaworu ) jest natomiast przy wejściu do węzownicy zasobnika zwykły zawór kulowy , jak będę następnym razem to porobię ekspertymenty z przymknięciem tego zaworu , jak się zmniejszy przepływ do zasobnika to może wtedy większość wody "pójdzie" do instalacji.... pamiętam że namawiałem na dwufunkcyjny , w mieszkaniu z jedną łazienką jak znalazł, ale uparli się na jednofunkcyjny....ale cóz..

krispl
15-10-2004, 22:28
Kotły Termeta mają wewnątrz sterownika listwę zaciskową do podłączenia zaworu trójdrogowego (dwużyłowy przewód) i wejście czujnika temperatury wody w zasobniku (dwużyłowy przewód). Kocioł sam przełącza obiegi wodne jeśli temperatura w zasobniku spadnie poniżej zadanej np o kilka stopni. Wtedy zawór trójdrogowy odłącza obieg CO (duży obieg) i przyłacza obieg zasobnika (mały obieg) a gorąca woda płynie przez wężownicę, oddając ciepło zasobnikowi i grzejąc wodę użytkową. Gdy temperatura przekroczy zadaną o kilka stopni i w zwiażku z tym napięcie z czujnika temperatury umieszczonego w zasobniku np. wzrośnie to sterownik kotła przełączy zpowrotem zawór trójdrogowy na duży obieg CO i woda popłynie ponownie do kaloryferów.

Z tego co wiem to w instrukcji Termeta serii Unico jest schemat takiej instalacji. Kwestią jest jaki masz kocioł.

pawelurb
15-10-2004, 23:35
ten kocioł to jakiś "staroć" lezał jakiś czas czekając na "lepsze czasy" rok produkcji 1997, nie ma nic wspólnego z aktualną gamą Termetu ( przynajmniej z wyglądu) , ale byłem dzisiaj i sprawdzałęm i przymknąłem zawór kulowy na powrocie z zasobnika tak na 1/3 przepływu i wygląda na to że jest lepiej, bo kocioł przestał się tak często włączać i wyraźnie ciągnie wodę z instalacji , a zasobnik też grzeje, poobserwuję to jeszcze, a puki co wielkie dzięki wszystkim za pomoc w rozwiązaniu problemu!!