PDA

Zobacz pełną wersję : "parterówka" czy to dobre rozwiązanie??



balba
14-10-2004, 22:01
pomóżcie!!!
chciałam wybudować parterówkę. tak żeby mieć wszysko na jednym pozionie
- nie trzeba chodzić po schodach,
-podobno nieużytkowe poddasze zatrzymuje ciepło od nagrzanego dachu i przez to parter jest chłodniejszy (przynajmniej tak jest u znajomych)

ale teściowa.............. wmówiła mojemu mężowi, że to marnowanie powierzchni na poddaszu, że można na poddaszu zrobić dodatkowe pokoje.
pomóżcie mi przekonać mojego męże, że parterówka jest lepsza!!!
mam nierówne szanse:( dwóch na jednego.
Myślałam, że jak podzwonie po biurach to mi pomogą znaleść jakieś argumenty i prawie mi się udało przekonać mojego mężusia .................. ale teściowa chyba też dzwoniła po biurach :(
czekam na szybką reakcję bo WIOSNA idzie (narazie zima, ale po niej wiosna) :wink:

14-10-2004, 22:31
Jest taki temat pod działem sondaże - mnóstwo argumentów.Tylko żeby teœciowa nie przeczytała, bo jak zwykle nie ma jednej opcji :)

Jerzysio
15-10-2004, 07:38
To zaproponuj teściowej, że jej pokoik na górze wyfasonujesz i niech ona po schodach lata !
Jeszcze mam siłę latać po schodach (3 piętro bez windy ), ale za parę lat wolę poruszać się na jedym poziomie.
Pozdro
J

Postaw się - budujecie Wy czy teściowa ? Połowicznym rozwiązaniem jest zostawienie poddasza z możliwością jego wykończenia.

_bogus_
15-10-2004, 08:53
Ale takie rozwiązanie, zostawienie poddasza z możliwością wykończenia, trzeba przewidzieć juz na etapie projektu. Inny strop, miejsce na schody, ocieplenia dachu itd. W efekcie to i tak koszt będzie większy niż gdyby to był parterowy o tej samej powieżchni. Sam mam takie rozwiązanie (projekt 150 m z poddaszem użytkowym, ale na razie zrobiliśmy parter 100 m bo całkowicie nam wystarcza, a na poddaszu tylko to co lepiej zrobić od razu żeby później nie robić tej samej roboty jeszcze raz).

Chyba żeby to "zostawienie poddasza z możliwością wykończenia" było tylko tak pod teściową. Wtedy tylko podniesienie dachu a resztę możesz sobie darować. Ale gdyby rzeczywiście okazało się że ma byc to żytkowe poddasze - to koszty adaptacji będą duże.

Pozdrawiam

BK
15-10-2004, 11:00
co do ocieplenia - myślę że u trych znajomych po prostu jest źle zrobiona ta izolacja poddasza.
Poddazse zapewnia możliwość bezproblemowego rozprowadzenia np. wentylacji mechanicznej albo ciepła z kominka, jest dużo wygodniejsze niż poddaszowiec - nie masz skosów, okien połaciowych, koszty obróbek dachowych są niższe. Nie masz stropu murowanego, możesz sobie zrobić prostą konstrukcję dachową opartą na wiązarach - masz więźbę razem ze stropem, budowa trwa szybciej,
nie musisz biegać po schodach albo szukać dzieci po piętrach, sam luksus

kto przepraszam podejmuje decyzje w waszym małżeństwie - wy z mężem czy teściowa? Ja nie pozowliłam na decydowanie o naszych sprawach rpzez teściów, i teraz bardzo się cieszę - chociaż to kosztowało nas trochę nieporozumień.
Chyba ze teściowa finansuje - ja osobiście nie chciałabym wtedy w ogóle budować.

buba48
20-10-2004, 11:32
Mam parterowy. Jestem bardzo zadowolony! :P

gogo5660
13-04-2005, 16:04
Moim zdaniem lepszym rozwiązaniem jest parterówka z poddaszem użytkowym...a zwykła parterówka lejesz ławy pod zajebistą powierzchnię domu a góry nie wykorzystasz...dlatego ja buduje dom o max małej powierzchni zabudowy i idę w górę bo jak pojażdziłem po budowach to wszyscy mi to doradzali... i teraz tak buduje...mam już ławy. a propos buduje z Porothermu 44P+W bo budowa z białego i dalsze ocieplanie to totalna bzdura...GOGO :D :D :D

13-04-2005, 19:19
To może teraz odwiedź tych co już mieszkają w domach kilkukondygnacyjnych i parterowych i niech się podzielą tym jak im się mieszka. Dom budujesz rok lub parę lat, a mieszkasz w nim znacznie dłużej. Nie chcę mówić że parterówki są najlepsze, bo kazdy ma inne wymagania co do domu,i to rozwiązanie nie jest najlepsze dla każdego, ale komfort mieszkania według mnie powinien być brany pod uwagę przede wszystkim.

m1arta
14-04-2005, 10:02
My też będziemy budować parterówkę. Nasz projekt to SELENE z pracowni Apa-domy Charkiewicza. Jest nas troje i wydaje mi się, że ten domek jest wystarczający (chodzi też o fundusze).
www.apa-domy.com.pl
Pozdrawiam!!!

Goni_Mnie_Peleton
14-04-2005, 11:38
Ja mam dom parterowy dlatego , że taki po prostu mi się podoba.
Argumentów przeciw parterówce nie brałem pod uwagę. W trakcie budowy poszedłem na pare kompromisów i w efekcie mam piwnice i wielki strych. Niestety były to kompromisy bardzo kosztowne i przed tym chciałbym Cie ostrzec. Jeśli wybierzesz projekt domu parterowego i będziesz chciała zmieścić się w budżecie to z żelazną konsekwencją trzymaj się planów. Był kiedyś taki artykuł w Muratorze " I nie wódz mnie na poddaszenie" ( chyba taki tytuł ). Przeczytaj go ku przestrodze aby nie brakło Ci determinacji.

W domu parterowym bliżej jest do ogrodu , ale jeśli masz małą działkę to wez pod uwagę że budując z piętrem lub poddaszem użytkowym , ogród mógłby być nieco większy.

Sprawdz dokładnie WZiZT gdyż może się okazać że z powodu linii zabudowy sięgającej głęboko w działkę , albo konieczności pozostawienia większej części działki niezabudowanej na dom parterowy może braknąć miejsca. Poza tym jeśli WZZT narzuca większy kąt nachylenia połaci dachu , warto się poważnie zastanowić czy nie szkoda marnować przestrzeni poddasza na strych ( ja zmarnowałem ).

W domu parterowym trudniej wydzielić strefę dzienną od nocnej i jeśli już to się uda to niestety kosztem dodatkowych metrów na komunikację.

Nie są to może argumenty za domem parterowym , ale dom parterowy ma swój urok i może warto niektóre z nich pominąć.

rrmi
30-04-2005, 00:43
Zgadzam sie , tez jestesmy zdecydowani na parterowy. Nasz 1 dom mial pietro . Maz to nawet rano zabieral dodatkowa koszule z szafy , zeby bron boze nie wracac na gore. A ze sypialnie oddzielone od czesci dziennej?Dla nas to juz nie problem , co prawda niedlugo mieszkalismy w tym domu , ale chyba wystarczajaco , zeby chciec na 100% parterowke.Zycze udanych wyborow, ja chociaz jak narazie no to jedno jestem zdecydowana. Wciaz nie moge sie zdecydowac na dzialke i projekt

aha26
30-04-2005, 10:58
A mnie bardziej podobaja sie domy z poddaszem bo sa bardziej przytulne,ale Ty balba buduj taki jaki sie Tobie podoba a nie tesciowej.Nie daj sie bo pozniej bedzie Ci mowic jak masz dom wykanczac,jakie podlogi,jaki kolor scian :D

rrmi
30-04-2005, 15:37
Jest takie forum na wyborczej , ktos tam rzucil haslo tesciowa , poczytaj, nie chce mi sie szulac linku , ale to jest chyba w temacie wychowanie , powodzenia

Alunek
01-05-2005, 13:00
Witaj,
Jesteśmy gorącymi zwolennikami domów parterowych i wszystkich namawiamy do wyboru tego typu domu :)
My sami wybraliśmy dom parterowy ( projekt można zobaczyć poniżej), ale ponieważ brakowało nam jednego pomieszczenia , zdecydowaliśmy się na adaptację poddasza. Będzie tam tylko pracownia-gabinet.

Pozdrawiam i życzę powodzenia w przeforsowaniu swojego pomysłu,
Alunek :wink:

01-05-2005, 18:50
Parterówka i jeszcze raz parterówka, dośc chodzenia po schodach jak w bloku..:?

sylvia1
03-05-2005, 10:50
a my wybralismy kropkę z pracowni pana Charkiewicza niby parterowy ale z antresolą gdzie można albo dodatkowy pokój albo pracownię ...

co do budowy to posłuchaj teściowej i zrób tak jak ty uwazasz za słuszne.. :D

Teska
30-05-2005, 08:16
Mieszkam od roku w parterowce i całe szczescie nie dalismy sie zwiesc na poddaszenie.....

Jest nas trójka wiec Irma zupełnie wystarczy.


A jak sie tesciowa tak upiera to powiedz ze zrobisz,ale zeby sfinansowła adaptacje po czym pokaz kosztorys....

arkan00
21-09-2005, 12:24
Zadałaś pytanie na które musicie odpowiedzieć sobie wspólnie z mężem.
Ja wybrałem poddasze użytowe ponieważ: poddasze pozwala odzielić dom na dwie części dzienną i nocną,wycisza,dom staje sie bardziej przytuly, poddasze ma w sobie to coś co pozwala poczuć sie w domu wyjątkowo.Wersja z domem znajomych jest bzdurna i myśle ze cos jest tam nie tak.Parterówka też ma swoje zalety jest przedewszystkim mobilna,ale schody na poddasze to przecierz nie 11-te piętro,a nie zakładasz chyba że bedziesz kiedyś kaleką?(odpukałem)Ja sam zastanawiałem się długo.Zaważył fakt ze zarówno ja jak i żona w dzieciństwie pragneliśmy mieszkać na poddaszu.Tak więc musicie zadecydowac sami.Być może trzy grosze teściowej zraziły cie do poddasza
Jak z meżem nie dojdziecie do kompromisu zapytajcie dzieci.Pamietajcie że kiedyś też bedziecie gościć w swoim domu wnuki.Jak nie macie dzieci to postawcie sie w ich położeniu.Życze trafnego wyboru jak bedzie wspólny, bedzie dobry.Powodzenia.

manykes
25-09-2005, 22:14
Witam
ja osobiście wolę z użytkowym poddaszem i najlepiej podpiwniczeniem,ale parterowe też są OK. co kto lubi
pozdrawiam i powodzenia :D

Dominik!
09-10-2005, 09:58
Pewnie, że parterówka! Nie zastanawiaj się ani minuty!
Czy teściowa nigdy nie mieszkała w bloku? Ja owszem - i mam dość! serdecznie! Wróć się ze 3 razy na piętro, gdy Ci się spieszy i jesteś np. w kreacji wieczorowej po jekiś drobiazg to naprawdę docenisz dom parterowy!
Ja co prawda mam piętro, ale tylko nad 1/3 domu i w planach jest, żeby były tam pokoje dla dzieci! Ja nie mam ochoty łazić po schodach (a zwłaszcza jak bedę miał XX- dzieści lat).
Co za człowiek - własnym dzieciom taki los szykować :wink: !

Dominik!
09-10-2005, 09:59
Pewnie, że parterówka! Nie zastanawiaj się ani minuty!
Czy teściowa nigdy nie mieszkała w bloku? Ja owszem - i mam dość! serdecznie! Wróć się ze 3 razy na piętro, gdy Ci się spieszy i jesteś np. w kreacji wieczorowej po jekiś drobiazg to naprawdę docenisz dom parterowy!
Ja co prawda mam piętro, ale tylko nad 1/3 domu i w planach jest, żeby były tam pokoje dla dzieci! Ja nie mam ochoty łazić po schodach (a zwłaszcza jak bedę miał XX- dzieści lat).
Co za człowiek - własnym dzieciom taki los szykować :wink: !

Whisper
09-10-2005, 21:11
Parterówka. Wygodniej - nie musisz ganiać po schodach. Ciszej - dziecko wbiegające na schody robi sporo hałasu. Dziecko spadające ze chodów jeszcze więcej. No i według mnie rozłożysty dom wygląda ładniej (ale to moje zdanie ;) )

Jerzysio
10-10-2005, 07:58
Whisper

...nie tylko Twoje :D
Pozdro
J

Edith
23-10-2005, 15:01
Witam, wiadomo ile ludzi tyle opinii, :wink: . Ja jestem za poddaszem, a schody sie przydają, mam prace raczej siedząca, gdzieś się trzeba czasami pogimnastykowac :D . Pozatym za dwupoziomowym przemawaija do mnie względy ekonomiczne np. ogrzewanie, ciepło lepiej sie rozchodzi do góry niz na boki, sprawdziłam wśród znajomych. Pozatym lubię posiedzieć z ksiązka na moim balkoniku z widokiem na mój sad i ogród.... Decyzje jaki domek musisz sobie dobrze przemysleć, bo to Wy tam bedziecie mieszkać z mężem nie teściowa. Pozdrawiam

Tomek1969
22-11-2005, 21:15
Witaj!
Ja też jestem za domem parterowym.
Sporo czasu minęło od czasu kiedy napisałaś tego posta. Jeżeli możesz to powiedz co w koncu wybraliście.
.
ps. mam nadzieję , że wybierałaś Ty z mężem , a nie teściowa z synem.
Pozdrawiam :)

dorotazab
22-11-2005, 23:43
Wedlug mnie decyduje ten kto bedzie mieszkal!
Skoro ona woli z poddaszem uzytkowym to niech sobie taki postawi i juz a Ty upieraj sie przy swoim bo w koncu to bedzie Twoj dom i to Ty masz byc szczesliwa to Tobie ma sie on podobaci to dla Ciebie ma byc wygodny!!!

A Twoj maz skoro chcial poczatkowo parterowy (bo tak rozumiem z tekstu) a zmienil zdanie pod wplywem mamusi (to wynika z tego ze Jemu to i tak wszystko jedno) to w koncu kogo i po co On chce tym domem uszczesliwiac Ciebie bo jestes jego zona czy swoja mamusie???

Sory za styl odpowiedzi - ale taka jestem jak mnie ktos wkurza to jestem bezwzgledna i mowie co mysle - prosto w twarz!
Jestem z Toba i pamietaj nie daj sie to TWOJ DOM I TWOJEGO MEZA A NIE TESCIOWEJ!!!!