PDA

Zobacz pełną wersję : Ściana trójwarstwowa bez połączenia kotwami ?



Wytrych
19-10-2004, 09:33
Jeden z potencjalnych wykonawców stwierdził że scianę trójwarstwową (max+styropian 10 cm+ połówka) wykonuje bez łączenia scian kotwami.

Ma to jakąś logikę, materiał izolacyjny nie jest podziurawiony kotwami a ściana osłonowa nie przenosi obciążeń więc po co łączyć ją z nośną ?

Proszę o komentarz.

JoShi
19-10-2004, 09:49
Po to, zeby sie nie przewrocila ?

trach
19-10-2004, 09:52
Chyba i tak styropian powinien być przykotwiony, więc to nic nie zaszkodzi.

Połówka MAx-a , tzn. jaka grubość warstwy elewacyjnej? Przy murze na "pół cegły" czyli 12 cm nie ryzykowałbym ciągnięcia ściany wyżej niż 3 m, przecież taka warstwa elewacyjna to ściana samonośna, czyli nieobciążona z góry, i jest ona nawet jeszcze mniej stateczna (bardziej "wywrotna") niż ściana nośna, właśnie dlatego że nie przenosi poza własnym ciężarem żadnych obciążeń. PIONOWYCH. Ale poziome też musi przenieść, a nawet parcie wiatru na elewację jest już znaczną siłą - a chciałbyś, żeby np. lekkie stuknięcie zderzakiem samochodu przy tyłowaniu zawaliło Ci na głowę tę ścianę ?

Nie mam w tej chwili pod ręką normy dla konstrukcji murowych, ale o ile pamiętam, są tam w niej podane podobne ograniczenia.

Andrzej (Trach)

trach
19-10-2004, 09:54
Jeszcze jedno - warstwa elewacyjna z MAX-a to nie klinkier, ona raczej nie stoi całą podstawą na fundamencie, tylko wystaje kapinosem ponad cokół te 3-4 cm, co zmniejsza podparcie i jeszcze bardziej pogarsza sprawę.

Andrzej (Trach)

Wytrych
19-10-2004, 10:15
Sciana osłonowa 12 cm. Majster proponuje żeby połączenie scian (nośnej i osłonowej) było na wysokosci ok 2,8 metra przy tzw wieńcu (nie wiem czy tak sie to nazywa). Dom będzie z użytkowym poddaszem, wysokość w kalenicy 8,3 m.

pyrka
19-10-2004, 11:52
A jak ociepli wieniec?

JoShi
19-10-2004, 12:08
Wiesz co... Wymien tego "majstra" na kogos kto sie troche lepiej zna na budowaniu.

KonAn
19-10-2004, 19:13
Według mnie można byłoby zaryzykować zrobienie ściany osłonowej bez połączenia jej kotwami tylko w przypadku domu parterowego (wysokość ściany do 3m),ale musiała by ona być być zrobiona z ciężkiego materiału(silikat,klinkier lub inna pełna cegła).W przypadku domu z poddaszem jest to ryzykowna sprawa.

invx
19-10-2004, 20:42
nawet sciana na 3m z jednej cegly o niepowazne.

matth
20-10-2004, 03:39
Wiesz co... Wymien tego "majstra" na kogos kto sie troche lepiej zna na budowaniu.

JoShi ma racje.Nie wiem gdzie wytrzasnales tego "majstra" ale nie wroze temu niczego dobrego /oprocz katastrofy budowlanej oczywiscie :lol: /

RYDZU
20-10-2004, 07:42
Pokaż majstrowi może jakąś książkę o budowaniu (poradnik majstra budowlanego etc).
Tam jak byk stoi że ścany osłonowe w 3 wartwowym murze kotwi się do ścian nośnych
kotwami w ilości 4 sztuk na każdy m2 muru a dodatkowo w każdej warswtie wokół
otworów w murach.
Pomysł z "przemurowywaniem" warstwy zewnętrznej na wysokości wieńca to kolejny chory
pomysł i objaw braku wiedzy majstra. Ściana osłonowa pracuje zupełnie inaczej niż ściana
nośna (nagrzewanie słońcem w dzień, w nocy stygnie). Ciekawe jak będzie wyglądał tynk
w miejscu łączenia ściany osłonowej z wieńcem - bo według mnie będą się tam pojawiały rysy.

Jeśli majster się z tym nie zgadza to szukaj takiego który nie tylko chce odpieprzyć robotę,
zgarnąć kasę i zniknąć, ale ma odrobinę pojęcia o tym co robi.

Pozdrawiam i życzę rozsądnej decyzji

MEDYK
21-10-2004, 09:51
Jeden z potencjalnych wykonawców stwierdził że scianę trójwarstwową (max+styropian 10 cm+ połówka) wykonuje bez łączenia scian kotwami.

Ma to jakąś logikę, materiał izolacyjny nie jest podziurawiony kotwami a ściana osłonowa nie przenosi obciążeń więc po co łączyć ją z nośną ?

Proszę o komentarz.

Wywal go z budowy, albo niech się nauczy jak trzeba robić. Moi co do kotew to nic nie mieli, ale stropem to i owszem chcieli mi ściany przewiązać, ale im nie pozwoliłem tylko przywiozłem schematy jak to ma być i tak jest jak ja chciałem a nie oni. I jeszcze jedno, nie ufaj majstrom oni zawsze kombinują tak aby jak najmniej się narobić.
pzdr

trach
21-10-2004, 10:18
Jak masz wątpliwości, konsultuj rozwiązanie z kierownikiem budowy (nie musisz go wzywać i płacić, jeśli masz płatne od wizyty, możesz sam pojechać, a nieraz wystarczy telefon) albo nawet tu, na Forum, a nie z wykonawcami, zwłaszcza majstrami. Bardzo rzadko się zdarza, żeby zaproponowane przez nich zmiany wyszły domkowi na dobre (u mnie tylko raz się tak zdarzyło).

Próbki "wiedzy budowlanej" majstrów pewnie już nieraz słyszałeś.

Absolutny szczyt wszystkiego, jaki ja słyszałem na własne uszy, to była propozycja majstra, żeby się nie pieprzyć z układaniem zbrojenia w płycie na górze albo na dole (nie chciało mu sie pilnować odpowiedniej otuliny):
- Panie, ci projektanci to już całkiem zgłupieli, raz dają pręty tak, a raz tak, a ja, Panie, zawsze ładuję wszystko w sam środek [= w 1/2 grubości płyty] i jest dobrze !

Znawca żelbetu. Włos się na głowie jeży !!!

Nie zapominaj też, że każde "nowatorstwo" czyli odstępstwo od projektu i prawideł wykonawstwa może stać się powodem do zakwestionowania całej budowy.

Pozdrawiam -

Andrzej (Trach)

mdzalewscy
21-10-2004, 10:56
nawet w najgłupszym poradniu odnośnie ścian 3W, karzą (nie zalecają) stosować kotwy.

Kup im taki mały poradnik nazywa się Domowy Fachowiec i ma tytuł Dom z materiałow ceramicznych, tylko 5-6zł a naprawdę pisza co i jak, ile dawać kotew, jak je dawać i gdzie można je nie dawać, jak się robi ceramiczne stropy, itd... Żeby osiągnąć porównywalną wiedzę z muratorów to 12 numerów za mało