PDA

Zobacz pełną wersję : Drewno (cena, prosz? o rad?)



Darpiot
19-10-2004, 15:02
Wprawdzie budowa ruszy dopiero w przyszłym roku, najprędzej w sierpniu ale mam możliwość kupić drewno na więźbę już teraz w cenie 520-540zł za m3 (bez faktury)- niestrugane (jeszcze leży w klocku). Brać czy nie brać...

trach
19-10-2004, 15:06
Mi na specjalnych zasadach i po znajomości zaśpiewali 600 zł/m3 drewna impregnowanego ciśnieniowo - też miałem wątpliwości, ale rekordzista sprzed 1,5 roku dostał takie i ponoć niezłe za 490 zł/m3 (ta ostatnia wiadomość z drugiej ręki, i to "źródełko" drewna już, niestety, "wyschło").

Andrzej (Trach)

Honorata
19-10-2004, 15:17
brać, sama jestem na etapie kupowania, systuacja jest taka,ze drewna poprostu w wielu tartakach nie ma, wiec bierze sie to co ejst za cene jaka jets, z kazdym przetargiem lasy panstwowe podbijaja cene, poprostu wszystko idzie na zachod do castoram itd...taniej nie bedzie, co anjwyzej coraz drozej...

Darpiot
19-10-2004, 15:50
brać, sama jestem na etapie kupowania, systuacja jest taka,ze drewna poprostu w wielu tartakach nie ma, wiec bierze sie to co ejst za cene jaka jets, z kazdym przetargiem lasy panstwowe podbijaja cene, poprostu wszystko idzie na zachod do castoram itd...taniej nie bedzie, co anjwyzej coraz drozej...

Dzięki, biorę. Chyba jeszcze uda się utłuc na 500zł z transportem (35km). Szczytem szczęścia było by strugnięcie tych krokwi w tych pieniądzach ale gościom maszyna padła :(

tom soyer
19-10-2004, 16:15
drewno w niemczech kosztuje 3x wiecej niz u nas wiec nie ma sie co dziwic komu wola sprzedawac lasy.
drewno mimo wszystko oplaca sie wziac jak najlepiej obrobione - heblowane i suszone. Jesli ma polezec trzeba od razu je zaipregnowac. Przy takiej ilosci jak na wiezbe oplaca sie kupic nawet dobry strug i przeheblowac drewno samemu. Ja tak zrobilem chociaz drewno kupowane bylo prawie rok temu.

faraon76
19-10-2004, 18:54
Ekipa cieśli powinna wwieść na budowę grubościówkę.
U nas tak było i bardzo się przydała również do przestrugania jętek, które są nie zakryte.

tomas matla
19-10-2004, 19:07
zgadzam się z HONORATĄ Ww 100%(ja płaciłem 600zl/m3)

trach
19-10-2004, 21:35
Potwierdzam to, w moich okolicach (Siedlce) deficyt - w wielu tartakach nie ma w ogóle nic do pocięcia, nawet z Białegostoku nie wszyscy mogą ściągnąć ile chcą. Nadleśnictwo zwala rzecz na słabe przyrosty i duże straty w drzewostanie z różnych powodów, ograniczające plan wycinek. Ceny na pewno wzrosną. Jeśli możesz, bierz.

Andrzej (Trach)

inż. Mamoń
19-10-2004, 22:09
Hmmm - ludzie - gdzie są takie niskie ceny ??????? U mnie w Poznaniu jest najmniej 650 zł netto czyli 793 brutto. Bez faktury nie sprzedadzą. Na dodatek w tym tartaku oczekiwanie jest 4 - 6 tygodni. W moim wypadku za długo. Jestem w końcu zmuszony wziąć drewno za 902 zł brutto !!!!!!!!!!!

trach
19-10-2004, 22:22
Hmmm... A w moich okolicach jak zapytać w tartaku o fakturę to się tylko w czoło postukają albo i gorzej, jeśli pomyślą, że to "tajny agent" skarbówki... Pewnie różnica w cenie to głównie stąd.

Ale gdybym kupował bez "polecenia", toby mi w tartaku to moje netto też drożej policzyli, sam mi to właściciel powiedział.

Andrzej (Trach)

bigmario4
20-10-2004, 18:09
Ja będę się zopatrywał tu http://drewform.webpark.pl/

AgnesK
20-10-2004, 18:23
Brać, drewna nie ma i strasznie drożeje. U nas za zwykłe deski szalunkowe wołają 600 zł bez transportu.

gabriela
20-10-2004, 18:39
My placilismy w lipcu 630 zl.

matth
09-11-2004, 04:41
Ja pytalem wczoraj w tartaku/centrum Polski/ 700 zl bez impregnacji 770zl z impregnacja za m3.mam jeszcze pytanie poniewaz wiele osob zyczy sobie drewno z zimowego wyrebu ,czy takowe jest lepsze i dlaczego??? :o

Flesz
09-11-2004, 08:56
Chętnie przyłączę się do dyskysji.
Ja też znalazłem w cenie 520-550 i to w dwóch różnych miejscach Polski (okolice Wielunia i Żywca). Zastanawiam się jednak nad innym rozwiązaniem. Mam możliwość kupienia drzewa w lesie za 170zł za m3. Biorąc pod uwagę że trzeba go wówczas znacznie więcej zakupić oraz dodatkowe 50 zł/m3 za wycięcie na wymiar w tartaku,dochodzi jeszcze wycinka w lesie +transport. Wydaje mi się że i tak uda się zmieścić poniżej 500. Ale czy na pewno?

remx
09-11-2004, 09:19
Ja pytalem wczoraj w tartaku/centrum Polski/ 700 zl bez impregnacji 770zl z impregnacja za m3.mam jeszcze pytanie poniewaz wiele osob zyczy sobie drewno z zimowego wyrebu ,czy takowe jest lepsze i dlaczego??? :o

Zimowe jest lepsze. Ma mniej wilgoci w sobie

m_ch_konto usunięte
09-11-2004, 09:27
Podobno zima to okres w którym drzewo się kupuje, gdyż jest to czas wycinki. Póżniej będzie można kupić tylko to co jest w tartaku. Dzisiaj można drzewo po prostu zamówić. Też zaczynam w przyszłym roku i też kupię drewno w listopadzie/grudniu tego roku. Drewno przechowam na placu tartaku (okolice Piły - budowa okolice Poznania). Niestety nie zastanawiałem się nad transportem.
Chętnie zajrzę do poruszonego tematu w poszukiwaniu przykładowych cen!!!!! Zatem proszę o dalsze info.

m_ch_konto usunięte
09-11-2004, 09:37
Ja pytalem wczoraj w tartaku/centrum Polski/ 700 zl bez impregnacji 770zl z impregnacja za m3.mam jeszcze pytanie poniewaz wiele osob zyczy sobie drewno z zimowego wyrebu ,czy takowe jest lepsze i dlaczego??? :o

Nie jestem specjalistą w tym temacie, ale coś sobie potrafię wysnuć. Mam też nadzieję, że jakiś fachowiec po "technologii drewna" mnie wyprostuje odpowiadając rzeczowo wszystkim.
Zima to okres, w którym drzewo rośnie, nie jest zajęte wypuszczeniem liści, pąków tylko jest w stanie, tłumaczę sobie, hibernacji. Być może dlatego łatwiej je ciąć na deski, ogólnie obrabiać. O ile dobrze pamiętam z TV (by nie powiedzieć, że z lekcji biologii w podstawówce) to widoczne w przekroju słoje to okres kolejnej zimy.

mlk
09-11-2004, 09:54
Wprawdzie budowa ruszy dopiero w przyszłym roku, najprędzej w sierpniu ale mam możliwość kupić drewno na więźbę już teraz w cenie 520-540zł za m3 (bez faktury)- niestrugane (jeszcze leży w klocku). Brać czy nie brać...

będę budował na wiosnę w okolicach Warszawyh - poproszę o jakieś namiary na drewno

z góry dzięki!!

PrzemoBDG
09-11-2004, 15:46
wiele osob zyczy sobie drewno z zimowego wyrebu ,czy takowe jest lepsze i dlaczego??? :o[/quote]

Zimowe jest lepsze. Ma mniej wilgoci w sobie[/quote]

Drewno zimowego wyrębu ma mniej żywicy, przez co bardziej nadaje się na wszelkie wykończeniówki (schody, okna, meble). Drewno na budowę (czyli głównie więźbę) lepiej aby zawierało więcej żywicy, która konserwuje. Niektórzy poszukują wyłącznie modrzewia, najbardziej żywicznego (jeżeli jest to poprawne w jęz.polskim określenie) drewna z polskich iglaków.

malgosia.m
09-11-2004, 15:54
MATTH SPYTAJ W OKUPIE U P BEDNARKA MA PO 600 ZL ZA M3 -BARDZO DOBRE I OD REKI - TYLKO BEZ IMPREGNACJI ALE TO MOZNA SAMEMU ZROBIC POZDROWIENIA

matth
10-11-2004, 02:51
Dzieki Malgosia!! Tak zrobie :wink: Pozdrawiam

mlk
19-01-2005, 09:55
Oświedzcie mnie -
mam propozycję drewna jodłowego na wieźbę i strop drewniany za 600zł/m3 nie impregnowanego z dowozem do W-wy

cena chyba nie specjalna, raczej normalna??
o co lepsza jest jodła od sosny? jeśli jest lepsza? :)

trach
19-01-2005, 10:38
W zasadzie każde drewno iglaste nadaje się na konstrukcję budowlaną, ale akurat jodłowe jest z nich najsłabsze - jeśli nie masz atestu potwierdzającego klasę konstrukcyjną (a raczej Ci go nie dadzą) to za wiele się nie spodziewaj, K39 to nie będzie.

W stosunku do świerka pełne elementy z jodły byłyby tylko nieco słabsze wytrzymałościowo, ale uzyskanie z jodły dużych i ładnych elementów jest trudne, bo jest to drewno najwrażliwsze na wilgoć, paczące się i pękające przy schnięciu, które to wady obniżają klasyfikację. Nawet producenci palet, skrzynek i opakowań odradzają jodłę. Poza tym ostatnio jodła staje się gatunkiem zagrożonym i traktowanym podobnie jak ginący modrzew, czyli wycinane są (i na rynek trafiają) albo okazy chore, albo wiatrołomy, albo wreszcie drzewa kradzione z lasu...

Pozdrawiam - trach

ostry
19-01-2005, 11:19
Prosze doradzcie...

Moj kuzyn ma las, ale taki mlody podobno. Bede budowal sie na wiosne 2006. Czy drewno z takiego mlodego lasu nadaje sie na wiezbe? Czy sosna jest OK?
Chcialbym przygotowac to drewno juz w tym roku zeby podeschlo. W jakiej formie je trzymac do przyszlego roku? Jak je najlepiej przygotowac - w gotowych juz elementach i zaimpregnowane?
Co z deskami na deskowanie dachu i szalunek? Ile tego moge potrzebowac w praktyce przy dachu 250m2?
Ile zaplace za przygotowanie takie drewna w tartaku jesli drewno bede mial wlasne?

Pozdrawiam,

pkm
19-01-2005, 11:47
Mam pytanko, ile czasu powinno schnąć drewo ściente z lasu , aby zastosować je na wieźbe?

rafałek
19-01-2005, 12:59
brać, sama jestem na etapie kupowania, systuacja jest taka,ze drewna poprostu w wielu tartakach nie ma, wiec bierze sie to co ejst za cene jaka jets, z kazdym przetargiem lasy panstwowe podbijaja cene, poprostu wszystko idzie na zachod do castoram itd...taniej nie bedzie, co anjwyzej coraz drozej...

Kto podbija cenę na przetargach? Zastanów się i nie rozsiewaj plotek. Na przetargach cenę podbijają kupujący a nie sprzedający. U nas ostatnio dochodzi do absurdu. To jest włąśnie rynek - zawsze jeśli na coś jest większy popyt niż podaż to cena rośnie, a to, że większość idze na export to już nie wina Lasów... Jeśli zaczniemy wycinać więcej niż nam wolno, to społęczeństwo zacznie lincz, że dewastujemy wspólne dobro.

rafałek
19-01-2005, 13:12
Drewno zimowego wyrębu ma mniej żywicy, przez co bardziej nadaje się na wszelkie wykończeniówki (schody, okna, meble). Drewno na budowę (czyli głównie więźbę) lepiej aby zawierało więcej żywicy, która konserwuje. Niektórzy poszukują wyłącznie modrzewia, najbardziej żywicznego (jeżeli jest to poprawne w jęz.polskim określenie) drewna z polskich iglaków.

Drewno zimowe jest faktychnie suchsze, bo procesy fizjologiczne praktycznie zamierają w tym okresie, a drzewo na zimę wycofuje maksymalną ilość wody z własnego organizmu. Co do żywicy - zywicę wytwarzają pewne komórki, ale ma to na celu ochronę drzewa przed infekcjami czyli występuje głównie w miejscach uszkodzeń gdzie powstaje takie ryzyko. Zimą te komórki są uśpione i przy ścince wytwarzają śladowe ilości żywicy. Jednak drewno zimowe jest jak mawiali moi dekarzocieśle twardsze o czym najlepiej się przekonać wbijając gwoździe.
W sprawie modrzewia - modrzew jest jednym z najlepszych gatunków w budownictwie. Jest trwały, nie lubią go grzyby i owady. Oczywiście, że zawsze się jakiś amator znajdzie, ale jest to margines w porównaniu z sosną.

Piotr_M
19-01-2005, 13:20
Ja kupuję jodłę w Lasach Państwowych i płacę 270 zł/m3 (małopolska), powiedziano mi, że współczynnik wynosi 0,7 tj. z 10m3 będę miał 7m3 po przetarciu. Zastanawiałem się ile kubików kupić ale stanęło na 10. Chciałem kupić też jesion (np. na schody) ale spotkalo mnie zaskoczenie, że jesion nie jest w sprzedaży. Nie wiem jakie są tego przyczyny (ochrona?), może ktoś wie.
Co do drewna na więźbę to w każdym regionie preferują inny gatunek - na sądeczyźnie w pierwszej kolejności jodła, potem świerk, następnie sosna - rzadko modrzew - chociaż go nie brakuje (ciągle na forum ktoś wyskakuje z tekstem, ze jest pod ochroną - czy to prawda?).

rafałek
19-01-2005, 13:32
Piotrze - najlepiej sprawdź w zestawieniu więźby do Twojego projektu. Tam powinna być masa więźby. Jednak z włąsnego doświadczenia wiem, że nie można przyjmować tej wartości za graniczną - pamiętaj, że robisz różne wymiary, a jeśli Ci coś zostanie to i tak na pewno to zużyjesz.
Co do jesiona - zapotrzebowanie na gatunki liściaste jest tak duże, że najprawdopodobniej Twoje nadleśnictwo ma zobowiązania wobec dużych odbiorców... Co robić duży i stały klient wymaga odpowiedniego traktowania.

Alupin
19-01-2005, 13:39
Ja płaciłem po 400 m3 pod Białymstokiem ( mój wujek ma tartak, więc policzył po cenie ) ;)

Swoją drogą jak sie człowiek rozejży solidnie po znajomych i rodzinie, to mozna znalesc naprawde fajne kontakty i sporo kasy zaoszczedzic ;)

Pozdrawiam

R.

pattaya
19-01-2005, 19:39
Ja biorę teraz po 640zł/m3 z impregnacją ciśnieniową.

mlk
20-01-2005, 08:10
Ja płaciłem po 400 m3 pod Białymstokiem ( mój wujek ma tartak, więc policzył po cenie ) ;)

Swoją drogą jak sie człowiek rozejży solidnie po znajomych i rodzinie, to mozna znalesc naprawde fajne kontakty i sporo kasy zaoszczedzic ;)

Pozdrawiam

R.
cześć!

a masz jakieś namiary na ten tartak?

na strop drewniany potrzebuję trochę nietypowego drewna: 30x3.8x780
na wieźbę już normalne patyczki :)

Piotr_M
20-01-2005, 08:26
Bardzo chętnie bym sprawdził w projekcie ale jeszcze go nie mam. A drewno kupuję "na zapas" z powodu wielu postów o trudnościach w jego zakupie. Chcę kupić drewno na więźbę oraz na część wykończenia (schody, może na podłogi - deski lub parkiet - najlepiej jesion, może owocowe np. czereśnia). Mam pytanie dotyczące ogrzewania podłogowego (najprawdopodobnie wodnego) i parkietu położonego na nim. Czytałem kiedyś post o pewnych ograniczeniach dotyczących gatunków drewna, które mogą być położone nad ogrzewaniem podłogowym - ale niestety nie mogę go ponownie znaleźć. Z jakiego drewna parkiet nie może być położóny nad ogrzewaniem podłogowym?

rafałek
20-01-2005, 10:07
Czy już wiesz ile potrzeba będzie tego drewna?
Jak tak to idź na lokalnego nadleśnictwa i zapytaj czy możesz kupić na umowę? Jesli nie będą chcieli sprzedać tak osobie fizycznej to poszukaj kogoś kto Ci użyczy firmy do tego zakupu. Jak dobrze się dogadasz, to możesz sobie zrobić rezerwację na kwartał a może i na dłużej.

mlk
25-01-2005, 11:43
podnoszę wątek w kwestii tytułowej

czy ktoś jeszcze mógłby się wypowiedzieć czy jodła jest ok? bo na razie jest 1:1 w głosach

rafałek
25-01-2005, 11:46
Jeli miałbym wybierać sosna czy modrzew wybrałbym modrzew. Jeśli sosna czy jodła to decydowała by cena.