PDA

Zobacz pełną wersję : Kominek do ogrzewania bez dgp??????



czytelnik
20-10-2004, 20:08
Planuję do szeregowca zainstalować wkład 14 kw Tarnava. Ma służyć do ciągłego grzania a przynajmniej do bardzo częstego uzupełnienia ogrzewanis elektrycznego (systemem grzejników roundline). Domek jest dosc, zwarty 6 metrów szerokości, na dole do ogrzania około 40 metrów, u góry niecałe 50. Kominek będzie w salonie, tam tez schody na górę ażurowe.

Jak myślicie czy bez dgp rozejdzie się to ciepło odpowiednio przy uchylonych drzwiach do pokoi na pietrze ? Wiadomo, że ciepłe powietrze powinno iśc do góry, ale jak to jest w praktyce, gdy nie ma dgp ?

Szczególnie interesuje mnie czy w takiej sytuacji robić kratkę w drzwiach do łazienki, która będzie tez na górze. Czy w takiej sytuacji to ciepłe powietrze nie powędruje prosto przez drzwi łazienkowe i dalej kanał wentylacyjny na zewnątrz, omijając przy okazji pozostałe pokoje na pietrze ??????

plp
21-10-2004, 08:00
Nie rozejdzie się.
14 kW, jeśli to nowy budynek to za dużo, przy takich rozmiarach.

PL

PiotrN
21-10-2004, 17:55
Bez DGP będzie gorąco w pomieszczeniu z kominkiem i zimno we wszystkich innych. Sprawdzone doświadczalnie. :cry:

czytelnik
21-10-2004, 17:57
Nie rozejdzie się.
14 kW, jeśli to nowy budynek to za dużo, przy takich rozmiarach.

PL

Ale masz taki kominek czy przypuszczasz tylko, że się nie rozejdzie bo ja słyszałm przewaznie opinie, że powinno się rozejśc przynajmniej na górze, ciekawiło mnie tylko jak jest w praktyce bo najczęściej większośc osób wypowiada się teoretycznie.


Co do mocy wkładu mam nadzieję, że jak będzie za mocno grzał to da się go przykręcić. W innych wątkach większośc osób wypoaiadała się, że kupują mocno przwymiarowane kominki tarnavy. Z kolei gdybym ja kupił mniejszy (10 kw) to już by była całkowita miniaturka, a ponadto zdarzały się negatywne opinie o 10 kw, równiez w firmqch kominkowych.

czytelnik
21-10-2004, 18:03
Bez DGP będzie gorąco w pomieszczeniu z kominkiem i zimno we wszystkich innych. Sprawdzone doświadczalnie. :cry:


a gdzie masz schody ? Czy w tym pomieszczeniu z kominkiem ?
U mnie schody mają być właśnie tam ażurowe, więc mam nadzieję że powietrze pójdzie przynajmniej do góry. Z kolei cały parter będzie otwarty ( z wyjątkiem spiżarni i garażu i wiatrołapu, co do których nie przewiduję, żeby to ciepło od kominka się rozchodziło).

PiotrN
21-10-2004, 18:27
W domu mojego brata cały dół, w tym salon z kominkiem tworzą jedną otwartą przestrzeń z szerokimi schodami na górę, w pokojach na górze nie ma drzwi. Po napaleniu w komiku na dole jest gorąco, a na górze zimno, mimo że teoretycznie ciepłe powietrze powinno bez przeszkód wędrować na górę. Bogatszy o doświadczenia brata, w swoim domu, o podobnym układzie pomieszczeń zbudowałem DGP. Po napaleniu najcieplej jest oczywiście wokół kominka, ale na górze również szybko robi się ciepło. Polecam choćby najprostsze, grawitacyjne doprowadzenie ciepłego powietrza na górę.

HARY
21-10-2004, 19:57
Palimy kominkiem, dół otwarty + dwa pokoje (prawie cały czas otwarte) i łazienka (podłogowe elektryczne tak jak w wiatrołapie). Schody ażurowe do pokoju na górze.Bez problemu jest wszędzie ciepło i to bardzo szybko.

plp
22-10-2004, 07:08
Czytelnik napisał:

Ale masz taki kominek czy przypuszczasz tylko, że się nie rozejdzie bo ja słyszałm przewaznie opinie, że powinno się rozejśc przynajmniej na górze, ciekawiło mnie tylko jak jest w praktyce bo najczęściej większośc osób wypowiada się teoretycznie.


Co do mocy wkładu mam nadzieję, że jak będzie za mocno grzał to da się go przykręcić. W innych wątkach większośc osób wypoaiadała się, że kupują mocno przwymiarowane kominki tarnavy. Z kolei gdybym ja kupił mniejszy (10 kw) to już by była całkowita miniaturka, a ponadto zdarzały się negatywne opinie o 10 kw, równiez w firmqch kominkowych.

Odp:
Mam DGP i 150 m2 parter i pietro. Moje DGP ma dmuchawe. Jak ona nie pracuje to reszta domu poza salonem sie nie nagrzewa. Co najwyzej od komina, calkiem skutecznie zreszta.

Do takiego malego domku po dorbym rozplanowaniu wystarczy grawitacyjne DGP i bedzie dużo lepsze niż bez.

Nie tylko Tarnava produkuje wkłady, może znajdziesz inny który nie ma tak absurdalnej mocy, z wyglada przyzwoicie.

A z drugiej strony, dlaczego wkłady Tarnavy mają żebra w pziomie ? Przynajmniej takie widziałem dwa lata temu.

PL

drew_do
22-10-2004, 08:31
mam podobnie , szereg 60m2 dół + tyle góra
12 kw Jotula , salon z przedpokojem całość
ciepłe się nie rozejdzie , załóż grawitacyjne na górę , wtedy ok.
zależy czym będziesz palił , jeśli suchym drewnem ( sezonowanym 2 lata) to 10-12 kw starczy , jeśli nie ( tzn mokrym) to 14 kW może być mało
pozdro :wink:

Rav
22-10-2004, 11:51
Tutaj dołączę się do osób, które twierdzą, że nie rozejdzie się.
Mam do czynienia z taką sytuacją u znajomych, dół: salon, kuchnia, jadalnia, hol... jest w zasadzie cały otwarty. Razem z klatką.
Przy kominku w odległości 1,5 metra nie da się wytrzymać a na górze zimno... :cry: :roll:

Aleksandryta
22-10-2004, 12:10
Nie rozejdzie się. Mieszkam w segmencie i mam kominek bez DGP. Na dole jest ciepło na górze ogrzana jest szafa w środku, którą zabudowałam komin 8).

MarcinBialezyn
25-10-2004, 10:39
Witam wszystkich!

A ja mam takie pytanie: czy każdy wkład kominkowy nadaje się do DGP? Czy musi to byś specjalna konstrukacja? A może w przypadku DGP należy tylko opdowiednio poprowadzić obieg powietrza w obudowie kominka.

Drugie pytanie: czy ma ktoś w swoim salonie kominek z DGP przy kominie wolnostojącym? Szerokość mojego komina to 78 cm. Czy obudowa kominka aż do sufitu dobrze wygląda na czymś takim?
W folderach reklamowych zazwyczaj są tylko kominki na ścianie lub narożnikowe.

czytelnik
25-10-2004, 17:52
Z dotychczasowych wypowiedzi wynika,że tylko Haremu się rozchodzi. Moze jednak ażurowe schody i ewentualnie brak oddzielnej klatki schodowej tylko schody w pomieszczeniu z kominkiem mają jakieś znaczenie. U mnie jedyne sensowne rozprowadzenie mogło być w wylewkach na pietrze a te na dziś zostały już wylane. Będzie więc chyba bez DGP. Generalnie przeciwko DGP u nas przemawiało
-brudzenie ścian;
- alergia dziecka na roztocza - tu byłby dodoatkowy wymuszowny obieg powietrza z roztoczami;
- to że nie lubimy aby było zbyt goraco w sypialni, będac u znajomych troche nam ich DGP dokuczało;

Przekonamy się na własnej skórze niedługo jak to będzie najwyżej na górze będa grzały grzejniki i komin w jedym pokoju.

Co do Tarnavy 14 zdecydował długośc trzymania żaru, Jotul nie wchodził w gre w innych pali się znacznie krócej tak według opinii na forum jak i salonów kominkowych. Ja bym chciał żeby paliło się dłużej ale grzało nie za mocno bo upałów w domu nie lubię. Mam nadzieję ż dopływ powietrza w tarnavie da się jakoś przykręcic sensownie.

Aleksandryta
25-10-2004, 18:16
czytelnik ja też nie lubię upałów w domu, ale w takim razie po co kupujesz wkład kominkowy :o. Ja nie mam DGP, ale mam otwarty kominek bez wkładu.

czytelnik
25-10-2004, 19:21
czytelnik ja też nie lubię upałów w domu, ale w takim razie po co kupujesz wkład kominkowy :o. Ja nie mam DGP, ale mam otwarty kominek bez wkładu.


upałów w domu nie lubię ale mrozu też nie a wysokich rachunków za ogrzewanie prądem jeszcze bardziej :lol:

Zdun Darek B
27-10-2004, 19:47
Tarnava 14 kW pasuje do małych domów np do 100 -120 m . Ta moc to moc max. przy normalnym spokojnym paleniu jest 2/3 ~ 9kW . Co do DGP polecam układy bez wentylatorów sa proste i niezawodne , oczywiście jesli pozwala na to układ pomieszczeń . Nawet najprostsze układy grawitacyjne wymagaja jednak wiedzy i pewnego doświadczenia . pozdrawiam mistrz zdun Darek B www.kominki.xip.pl

czytelnik
05-01-2005, 11:52
Odpwoiadając sam na mój post po paru tygodniach użytkowania kominka moge stwierdzić, że ciepłe powietrze ładnie rozchodzi się bez DGP po całym domku przy otwartych drzwiach na górze.
Tarnava 14 kw nie jest z pewnością przewymiarowana dla mojego domku. Jeden raz było zbyt gorąco gdy cały dzień grzała przy odkręconym maksymalnie szybrze i dopływach powietrza we wkładzie i odkręconym całkowicie dopływie powietrza z zewnątrz. Dlatego obawiam się, że gdybym zrobił DGP w salonie byłoby jednak za zimno (a tam w ogóle nie włączam grzejników bo nie ma takiej potrzeby) za to u góry mogłoby być za gorąco szczególnie do spania.
Zauważyłem, że dopływ powietrza z zewnątrz nie jest przy tym tak bardzo istotny. Pali się i z zamkniętym dopływem powietrza zewnętrznego , nie ma żadnego wstecznego ciągu w kominach wentylacyjnych, bólów głowy z braku tlenu itp JEdyną istotną różnicą jest szybkość palenia gdy dostarczam świeżego tlenu - pali się dużo intensywniej.

Peterek
05-01-2005, 13:41
Czytelnik, napisz nam jaki masz projekt domu tzn. Nazwa i pracownia. zależy mi na tym, bo wkład już mam i zastanawiam się jak rozprowadzić ciepło.

Pozdrawiam
Piotr

Karol N.
05-01-2005, 17:28
Ogrzewam dom parterowy Hajdukiem 11KW jeszcze nie obudowanym i cieplo sie rozchodzi do najdalszych pokoji bez jakiegokolwiek rozprowadzenia. Ale obawiam sie, ze jak przyjda ujemne temp. to naplyw zimnego powietrza od okien wezmie gore nad naplywajacym powoli cieplem od kominka i w pokojach bedzie zimno. W sumie mi sie nie spieszy i mam czas experymentowac.

czytelnik
06-01-2005, 09:04
Czytelnik, napisz nam jaki masz projekt domu tzn. Nazwa i pracownia. zależy mi na tym, bo wkład już mam i zastanawiam się jak rozprowadzić ciepło.

Pozdrawiam
Piotr

Ja mam tylko skromego szeregowca, który ma rozmieszczenie pomieszczeń takie jak opisałem w pierwszym poście w tym wątku.
W rzeczywistości kominek i pomieszczenia na dole wyglądają tak

http://www.murator.com.pl/forum/viewtopic.php?t=38957

czytelnik
06-01-2005, 09:13
Czytelnik, napisz nam jaki masz projekt domu tzn. Nazwa i pracownia. zależy mi na tym, bo wkład już mam i zastanawiam się jak rozprowadzić ciepło.

Pozdrawiam
Piotr

Ja mam tylko skromego szeregowca, który ma rozmieszczenie pomieszczeń takie jak opisałem w pierwszym poście w tym wątku.
W rzeczywistości kominek i pomieszczenia na dole wyglądają tak

http://www.murator.com.pl/forum/viewtopic.php?t=38957

Peterek
06-01-2005, 09:28
No no nie taki skromny, pogratulować, mi się podoba.

Pozdrawiam

Zdun Darek B
03-03-2005, 21:27
Kominki z płaszczem dodatkowo polepszaja efekt grawitacji. Mamy w ofercie nowe [ planowalismy wpowadzenie ich do oferty od ponad dwu lat ] z wbudowanym wentylatorem + układ filtrów przed podgrzaniem [ DGP ale inaczej] . W wersji bez wentylatora pracuja grawitacyjnie a płaszcz wymusza prawidłowe "zbieranie ciepła " z całego wkładu.

D.J.
04-03-2005, 07:05
po pierwszym odpaleniu kominka rozchodzi się po mieszkaniu taki sympatyczny jasny mgiełkowaty dym - ułoży się dokładnie tak, jak później będzie przepływać ciepłe powietrze - tak mi powiedzieli spece montujący kominek - mieli rację - nie zrobiłem dgp mam dość dużą klatkę schodową (szeroki otwór) blisko kominka - prawie od razu dym był pod sufitem na poddaszu - cała para w gwizdek - na szczęście kominek nie planowałem jako ważny element w systemie grzewczym (mam kocioł kondensacyjny + kolektory słoneczne)
pozdrawiam

pawel237
04-03-2005, 09:04
U znajomych ciepło w pomieszczeniu z kominkiem a im dalej tym zimniej bez drugiego źródła ciepła nie da rady

Arko
04-03-2005, 12:53
Mam wkład 14 kw z marketu INVICTA i palę nim bez przerwy dokładając 3 x dobę 2-3 polana. Cały dół ciepło, mam rurę flex fi 125 wyprowadzona na korytarzi i jednego pokoju nad kominkiem. W całym domu jest cieplutko tylko na górze w pokojach najdalszych różnica temperatur jest ok 2-3 stopnie.

rafałek
04-03-2005, 13:39
czytelnik - a jak sprawuje się obecnie kominek? Zima przecież zaczynała się dopiero pod koniec stycznia.

Zdun Darek B
04-03-2005, 13:44
3 x na dobe 2-3 polana ? Jakiej wielkości są te polana tzn jaka jest ich waga ?