PDA

Zobacz pełną wersję : wygluszenie pomieszczen - pytanie



kulio
22-10-2004, 13:27
Bedziemy wygluszac sciany dzielace nas od sasiadow (szeregowka). Np. Isover oferuje Aku-Plyte (dosc lekka welna mineralna) jako dobre rozwiazanie, choc drozsze niz zwykle plyty.

Moj wykonawca namawia mnie, zeby zamiast 50mm Aku-Plyty wcisnac w profil 70mm zwyklej welny mineralnej, a na to plyte GK.

Czy warto polozyc jednak Aku-Plyty, Aku-Maty, etc czy wystarczy gruba, twarda welna (do ocieplen).

Bede wdzieczny za Wasze doswiadczenia...

Tomasz M.
22-10-2004, 13:39
Doświadczenia doświadczeniami, ale warto poczytać informacje producentów o właściwościach akustycznych poszczególnych rodzajów wełny. Pamiętaj, że hałas (i tłumienie) mierzy się w skali logarytmicznej (nie wiem czy wyrażam się całkiem ścisle), więc każde kilka dB robi dużą różnicę.

kanadyjczyk
22-10-2004, 14:27
Doświadczenia doświadczeniami, ale warto poczytać informacje producentów o właściwościach akustycznych poszczególnych rodzajów wełny. Pamiętaj, że hałas (i tłumienie) mierzy się w skali logarytmicznej (nie wiem czy wyrażam się całkiem ścisle), więc każde kilka dB robi dużą różnicę.

kulio ma rację i przeczytaj jeszcze o takim łączeniu elementów (podkładki tłumiące itp.) aby zminimalizować przenoszenie dźwięków.

art63
23-10-2004, 13:58
Też jestem ciekawy.
Może już ktoś zgłębiał ten temat i się może swoją wiedzą podzielić?

robgu
23-10-2004, 20:04
Ja natomiast słyszałem jednego majstra, który opowiadał o wygłuszaniu pomieszczeń wytłoczkami od jajek. Podobno rewelacja. tak niby wygłuszane były studia telewizyjne i radiowe dobrych 10 lat temu. Twierdził że nie ma nic lepszego. :o

eneduerabe
23-10-2004, 20:23
Ja natomiast słyszałem jednego majstra, który opowiadał o wygłuszaniu pomieszczeń wytłoczkami od jajek. Podobno rewelacja. tak niby wygłuszane były studia telewizyjne i radiowe dobrych 10 lat temu. Twierdził że nie ma nic lepszego. :o
...coś w tym jest. Widziałem to w AMERYKAŃSKIM filmie :lol:

fripp
24-10-2004, 05:38
Studia radiowe :D :D to chyba nawet w pcimiu dolnym tak nie wygłuszali :D :D . To raczej chodzi o wytłumienie wewnątrz, a nie odseparowanie od tego, co na zewnątrz. Poza tym do studiów (podobnie, jak i do pokojów odsłuchowych- np. audiofilskich stosuje się specjalne maty itp)
Natomiast co do głównego pytania. owszem trochę pomogą te wszystkie maty, ale problem w tym, że one nie wytłumią niskich dźwięków - one poprostu przeniosą się ścianami podlogą, stropem...jak Ci sąsiad podkręci sprzęt, a jeszcze do tego ma upodobanie do kręcenia gałami do korekcji, to spokoju i ciszy mial nie będziesz :cry: :cry: . Jeśli to tylko glosy i awantury, to maty powinny pomóc, no i pamiętaj o skali logarytmicznej: 3dB to DWA razy głośniej, lub ciszej.
Powodzenia w walce, a jak Ci już sil nie stanie DOM buduj i tyle...Pozdrawiam

drew_do
25-10-2004, 08:08
poszukaj w starych numerach Ładnego Domu - było o sposobach odgradzania się od dźwięków z sąsiednich pomieszczeń.
Ja w swoim szeregowcu zastosowałem profile UD30 i pionowe CD60
na każdy pionowy CD dwa uchwyty mocujące dościany
Pod profilami ( i uchwytami też) pianak elastyczna 5 cm najlepiej nakładać podwójnie
Wełna to Rockton 7 lub 10 cm ( lepiej 2*5cm z mijanką) na to płyty K-G jeśli można to dać 2* z mijanką i co najważniejsze przykecać tylko do profili pionowych
Efekt bardzo dobry ale basowych dźwięków nie wyciszysz.
Pozdro

kulio
26-10-2004, 11:41
Dzieki za podpowiedzi. Nie powiedzialem jednej istotnej rzeczy - to my chcemy odizolowac sasiadow od nas. Sasiad z lewej i sasiad z prawej nie generuja prawie w ogole zadnych dzwiekow - ludzie starsi, chodza spac wczesnie, itp. Do tej pory w naszym domu mieszkala takze starsza osoba.

Teraz wprowadzamy sie my, wiec moze byc czasem glosniej, impreza, znajomi, itp. Zeby zatem uniknac sporow sasiedzkich - porzadne wygluszenie.

Zdecydowalismy:

Sciana, na niej na wieszakach profil setka, do sciany Isover Aku Plyta 75, potem przestrzen powietrzna 2 cm, na wierzch GK 12,5mm; punkty styku konstrukcji izolowane tasma

jak konstrukcja stanie zobaczymy, w sumie szkoda, ze nie mam decybelometru, bo moznaby zrobic test - zmierzyc poziom halasu u sasiada teraz i po zalozeniu izolacji

UWAGA jesli ktos jest z wroclawia i chcialby sie pobawic w pomiary to prosze o kontakt.

fripp
28-10-2004, 05:47
orientacyjnie możesz użyć magnetofonu z mikrofonami, tylko bez automatyki zapisu!!! Masz wskaźnik poziomu, więc orientacyjnie zobaczysz...
Miłej zabawy. :)

Wieczór
28-10-2004, 18:17
szkoda, ze nie było materiałów wygłuszających, gdy powstawał mój dom. Czasem bliskość sąsiadów może być denerwująca lub nie móc w organizowaniu całonocnej imprezki :wink: