PDA

Zobacz pełną wersję : pod?ogówka + wylewka + klepka



mieczotronix
25-10-2004, 19:59
jest tak: mam salon, a w nim mam ogrzewanie podłogowe wodne i połowa salonu jest w płytkach, a drugą połowę zostawiłem sobie pod parkiet, wylałem go specjalnie niżej, żeby nie było kłopotu z położeniem klepek. Stwierdziłem, że łatwiej będzie wylać na ten dołek wylewkę samopoziomującą, jeśli okaże się zbyt głęboki, niż pruć go, jeśli okaże się że parkiet się nie mieści. Wtedy jeszcze nie miałem rozeznania, co jest na rynku. Jak przyszło do kupowania parkietu, parkieciarze zaproponowali mi na podłogówkę panele 2 warstwowe. Takie panele mają 10 mm grubości. Pomyślałem, że po prostu kupi się wylewkę samopoziomującą i wyleje brakujące 10 mm, a na to przyklei się te panele. Ale okazało się, żę parkieciarze nie chcą tego robić - coś kwękają i kręcą. Zapytałem innego parkieciarza co o tym myśli i powiedział mi, że wylewki samopoziomujące po jakimś czasie odchodzą od podłoża, nawet nie pękają, ale nie trzymają się betonu, na który je wylano i dudnią i pewnie dlatego ci pierwsi parkieciarze nie chcą mi jej zrobić.
No i mam pytanie co tu robić? Czy faktycznie nie wymyślono jeszcze takiej wylewki, która nie odlezie? Jeśli nie wylewką, to czym podnieść poziom o te 10 mm? A może nie podnosić, tylko dać dechę 20 mm?
Styropianu pod podłogówką mam 10 cm + 2 cm tego ze sreberkiem, na którym leżą rurki. Może trochę przez te dechy ciepła się przebije (mam tam na 17 m2 dwa oddzielne zwoje rury)? Zawsze 2-ga połowa salonu będzie hajcować przez gres. Jak myślicie, co zrobić?

invx
25-10-2004, 20:10
eee..., to czy odejdzie od podloza, zalezy od jego przygotowania, jak bedzie dobrze i starannie przygotowane czyli: jesli wylewka jest idealnie gladka, nalzezalo by ja porysowac czyms, pozatym bardzo dokladnie, wyczysci z pylu, zagruntowac, i nie ma prawa odejsc, acha i jeszce zeby potem ta wylewka poziomujaca, miala odpowiednie warunki do schniecia.


P.S.
ja mialem parkieciarza co nie wiedzial co to woskowanie parkietu. :)

nurni
25-10-2004, 20:20
Mieczu
Do tego ni musisz używać tylko wylewek samopoziomujących.
Są wylewki, na bazie cementu, (przemysłowe) które jak położysz to nic ich nie ruszy. Nia pamiętam już nazw ale znajdziesz w sieci pod hasłem posadzki/podłogi przemysłowe. Podłoże i tak trzeba przygotować i to solidnie np. robiąc kątówką "siatkę" o oczkach 5 x 5 cm o głębokości ok 1 cm. Mi tak ostatnio poprawiali schody. Dopilnowałem żeby odpowiednio "porysowali" powierzchnię i do tej pory jest OK. Przed wylewaniem zagruntowali jeszcze "mleczkiem" cementowym żeby wylewka samopoziomująca lepiej trzymała.
Wyczytałem (chyba www.parkiet.pl), że na podłogówkę max. grubość drewna na podłogówce to właśnie te 10 mmm, więc chyba dechy odpadają.

Pozdrawiam

inwestor
25-10-2004, 20:22
Skoro tak gadaja praktycy że odejdzie to coś w tym musi byc może ma inna rozszerzalność niz wylewka betonowa i faktycznie sie oddziela. Z drugiej strony dawać dodatkowo dechy na ogrzewanie podłogowe to już całkiem przestanie grzać . Może kup jakąś tanią terakote i nią wyrównaj ta różnice poziomów. Jakoś nie słyszałem jeszcze aby terakota się oddzielała od podłoża. Czy liczył ci ktoś tą podłogówkę z uwzglednieniem parkietu/paneli ???. Na mojego nosa to mogą się te panele strasznie rozsychać i kurczyć i mogą być szpary na łączeniach uczulam na to niech zeznaja jak na spowiedzi czy te panel to podłogówke napewno przetrzymają i nie bedzie szpar.
Pozdrawiam

mieczotronix
25-10-2004, 20:37
o sensowności kładzenia drewna na ogrzewanie podłogowe nie ma co tu dyskutować, bo ten kawałek parkietu to sprawa honorowa. To jest prezent dla mojej żony. Bardzo chciała mieć tam drewno, więc będzie je miała. Teraz tylko kombinuję, jak to zrobić porządnie.
A wie ktoś coś o ATLAS TERPLAN R?
na stronach producent pisze tak "może być zastosowany do wykonania podkładów w następujących układach: jako zespolony z istniejącym podłożem (minimalna grubość warstwy –5 mm), na warstwie oddzielającej (minimalna grubość warstwy – 20 mm), a także do wyrównywania powierzchni istniejących jastrychów grzewczych. Można go używać tylko wewnątrz budynków. Grubość jednej warstwy wylewki, w zależności od przyjętego rozwiązania powinna wynosić 5÷30 mm. "

inwestor
25-10-2004, 21:05
Mieczu lubię polskie produkty ale takie z nalepka Atlas to już od dawna omijam z daleka. Sam nie wiem czy to ja mam jakiegoś wyjatkowego pecha ale jaki produkt atlasa bym nie kupował to już byle co jest od niego lepsze. Aż grzech dordzać obce no ale jak napisałeś sprawa jest honorowa to musi być przyzwoicie bo kurcze satysfakcja małżonki to nie byle co to nagroda najzaszczytniejsza. Popatrz se na stronkę http://www.deitermann.pl/ dryndnij do nich z problemem jeszcze nigdy mnie na lodzie nie zostawili i jak cos doradzili to było git. A jak nie doradzili to już nikt nie doradził i nie kręcili że będzie dobrze jak miało być źle. Pogadaj tylko z jakimś technicznym raczej z handlowcami/sprzedawcami to se odpuść.
Pozdrawiam

dobrzykowice
25-10-2004, 21:13
Porozmawiaj z userem janzar, zawodowo wykonuje wszelkiego typu posadzki i wylewki, powinien Ci cos konkretnego poradzić....głupio by było gdyby po jakims czasie prezent zaczął odłazić od podłogi ;)

Jezier
25-10-2004, 23:26
Mieczu ja gdybym obiecał drewno to dałbym dechy. Nie ma to jak drewniana podłoga. Wtedy i problem wylewki samopoziomującej odpada.

Rysiu
26-10-2004, 00:43
Rozumiem, ze w przypadku Miecza to sprawa honorowa, ale jak grzeje podlogowka przez drewno? Ma sens takie rozwiazanie?

goky
26-10-2004, 05:05
Całkiem nieźle grzeje przez drewniane panele warstwowe o grubości do 16 mm (np Tarket), klejone do podłoża tak jak parkiet.
Ćwiczone przez 3 zimy :D

mieczotronix
26-10-2004, 06:29
no tylko że ja mam do wyboru albo 20 mm (grzeje komuś przez tyle?) albo 10 mm + ta wylewka

goky
26-10-2004, 07:15
Ja bym lał i kładł drewno. Ale to tylko moje osobiste zdanie, i nie chciałbym wywoływać jakiejś wielkiej awantury.
Ważne jest za to, żeby zastosować odpowiednia wylewkę, która nie chłonie wilgoci, typowe produkty cementowo gipsowe raczej odpadają, najlepsze chyba są polimerowe (np Uzin).
Każdy przyzwoity parkieciarz zmierzy wilgotność podłoża przed układaniem podłogi a osiągnąć wymaganą wilgotność przy typowych masach samopoziomujących nie jest łatwo.
Jeśli można prosić napisz jaką konkretnie podłogę chcesz kłaść.
Pozdrowienia

kortezjan
26-10-2004, 07:27
cześć. mniejsze ryzyko wydaje się położyć dechy bez cienkiej dodatkowej wylewki, która nagrzewając się będzie na pewno inaczej pracować niż płyta pod nią. cześć

mieczotronix
26-10-2004, 07:37
cały problem polega na tym, że pod spodem jest podłogówka (wodna) - i to faktycznie może powodować odłażenie wylewki - na pewno za to nie będzie problemu z jej wyschnięciem

deha
26-10-2004, 07:50
cały problem polega na tym, że pod spodem jest podłogówka (wodna) - i to faktycznie może powodować odłażenie wylewki - na pewno za to nie będzie problemu z jej wyschnięciem
Witam
Potwierdzam to co napisał inwestor firma Deitermann do tej pory mnie nie zawiodła, proponuję zasięgnij tam porady. Naprawdę warto. Dzięki nim rozwiązałem kilka swoich problemów ( izolacja piwnicy, izolacja przeciwwilgociowa łazienki, zabezpieczenie przejść rur kanalizacyjnych przez ściany na zewnątrz)

Rysiu
26-10-2004, 10:24
Całkiem nieźle grzeje przez drewniane panele warstwowe o grubości do 16 mm (np Tarket), klejone do podłoża tak jak parkiet.
Ćwiczone przez 3 zimy :D

A jak to wyglada? Jak parkiet czy jak panele?

Jak bede projektowal to jaka rozica poziomow w wylewkach powinna byc miedzy poziomem pod terakote a drewno? Tak z grubsza, zeby uniknac problemu Miecza..

goky
26-10-2004, 11:51
Dokładnie panele np http://www.tarkett.pl/prod_drewniane.html czy choćby deska barlinecka - ważne jest prostopadłe ułożenie włókien w warstwach drewna oraz klejenie do podłoża jak parkietu.

goky
26-10-2004, 12:01
cześć. mniejsze ryzyko wydaje się położyć dechy bez cienkiej dodatkowej wylewki, która nagrzewając się będzie na pewno inaczej pracować niż płyta pod nią. cześć
a dlaczego ma inaczej pracować, czy spodziewasz się znacząco różnej temperatury, niż powierzchnia jastrychu czy raczej o kilka rzędów innego współczynnika rozszerzalności liniowej tych warstw?
Oczywiście jak każdy mogę się mylić ale podtrzymuje swoje zdanie, że osobiście bym wylał.
Moje doświadczenia są takie, ze nawet ze wzglęu na poziom wilgotności (nawet przy załączonym ogrzewaniu przez tydzień urwało się tylko 2%) usunięcie wylewki firmy ... i położenie nowej 3mm warstwy wylewki polimerowej (na której prace można rozpoczynac po 24 godzinach od wylania) nie spowodowało rzadnych zauważalnych niekorzystnych objawów.
Po 3 latach twierdzę, że podłogówka to jest to (choć czasami pomieszczenie wymaga extra nawilżania - ale to może nie tylko kwestia rodzaju ogrzewania)

goky
26-10-2004, 12:02
cześć. mniejsze ryzyko wydaje się położyć dechy bez cienkiej dodatkowej wylewki, która nagrzewając się będzie na pewno inaczej pracować niż płyta pod nią. cześć
a dlaczego ma inaczej pracować, czy spodziewasz się znacząco różnej temperatury, niż powierzchnia jastrychu czy raczej o kilka rzędów innego współczynnika rozszerzalności liniowej tych warstw?
Oczywiście jak każdy mogę się mylić ale podtrzymuje swoje zdanie, że osobiście bym wylał.
Moje doświadczenia są takie, ze nawet ze wzglęu na poziom wilgotności (nawet przy załączonym ogrzewaniu przez tydzień urwało się tylko 2%) usunięcie wylewki firmy ... i położenie nowej 3mm warstwy wylewki polimerowej (na której prace można rozpoczynac po 24 godzinach od wylania) nie spowodowało rzadnych zauważalnych niekorzystnych objawów.
Po 3 latach twierdzę, że podłogówka to jest to (choć czasami pomieszczenie wymaga extra nawilżania - ale to może nie tylko kwestia rodzaju ogrzewania)

neuron
26-10-2004, 22:39
Co do grubosci desek to mozliwosc grzania zalezy od proporcji
miedzy oporem cieplnym desem i izolacji pod podloga. W zasadzie
jesli podloga jest na gruncie i sa to typowe deski podlogowe to izolacja powinna miec 200-250 mm. Inaczej proporcje oporow spowoduja odplyw zbyt duzych ilosci ciepla do gruntu i nie wyciagniesz wiecej niz np 30W/m2 zamiast projektowanych 50 czy 70W,albo pogodzisz sie z gigantycznymi stratami ciepla i podniesiesz t zasialnia.

mieczotronix
27-10-2004, 00:01
a dlaczego ma inaczej pracować, czy spodziewasz się znacząco różnej temperatury, niż powierzchnia jastrychu czy raczej o kilka rzędów innego współczynnika rozszerzalności liniowej tych warstw?

No ja bym właśnie podejrzewał tą różną rozszerzalność


usunięcie wylewki firmy ...
Jaką wylewkę usuwałeś i dlaczego, podaj firmę zamiast kropek


i położenie nowej 3mm warstwy wylewki polimerowej
Kto produkuje te wylewki polimerowe?
Czy można nimi wylać warstwę grubszą niż 3 mm (chodzi o moje 10 mm) ?


izolacja powinna miec 200-250 mm
Skąd to wiadomo? Czy drewno jest aż tyle razy lepszym izolatorem od styropianu? Przecież pod podłogówką mam 12 cm, a nad nią tylko 2 cm izolatora.

goky
27-10-2004, 05:05
Jaką wylewkę usuwałeś i dlaczego, podaj firmę zamiast kropek
Knauf


Kto produkuje te wylewki polimerowe?
Czy można nimi wylać warstwę grubszą niż 3 mm (chodzi o moje 10 mm) ?
UZIN, oczywiście, że można lać grubiej co niestety odpowiednio kosztuje,
tak btw to niewiele jest wylewek, które można lać cieńką warstwą

goky
27-10-2004, 05:11
a co do różnej rozszerzalności to IMHO nie powinna ona być różna o kilka rzędów (raczej kilka%) co przy spodziewanym zakresie zmian temperatury podłogi (20 do 30K) nie powinno powodować zauważalnych istotnych odkształceń, no chyba, że salon olbrzymi
Pozdrawiam

mieczotronix
27-10-2004, 06:28
kawałek, na którym będzie leżał ten parkiet to 17 m2

dziwię się tylko tym moim parkieciarzom, że tak się boją to zrobić...

neuron
27-10-2004, 08:58
mieczotronix
1. wirsbo podaje ze grubosc litego drewna w ogrzewanu podlogowym nie powinna przekraczac 30 mm
2. Przy zastosowaniu parkietu 22mm musialbys podniesc o 8 st. temp zasilania w stosunku do tradycyjnego ukladu niestety im wieksza moc ponad 50 W/m2 chcialbys uzyskac tym bardziej nieliniowo ta wartosc bedzie rosla
3. Wyobraz sobie ze dla ukladu 10 cm izolacji - gres masz np 3% starat przez izlolacje czyli podzial ciepla 30:1 jesli zamiast gresu dasz material bardziej izolujacy to bedziesz mial np 30:10, nie wiem jakie sa rzeczywiste proporcje, tabelki i kalkulator, ale czytalem o stratach na poziomie 10-20%
4. Ja bym sie nie martwil tymi stratami na 17 m2 bo bedzie to pewnie w okolicach 200 watow przy najwiekszych mrozach
5. Wazniejsze jest by w strefie parkietu nie bylo zimno. Prawdopodobnie wlasnie tam masz jakies ladne przeszklenie a splywajace po oknach powietrze moze nie znalezc przeciwstawienia w podgrzewanym podloga powietrzu.Zadbaj by nie ciagnelo po nogach.

mieczotronix
27-10-2004, 09:57
ad 5. ten parkiet jest w takim kącie bez okna, więc akurat to zimno nie grozi

Ale, właśnie rozmawiałem z jednym takim wylewkarzem i on zaproponował coś takiego
kupić kleju Ceresitu M-17 albo Atlas Plus
to rozprowadzić i na wierzch dać wylewkę betonową z proszku, jakiegoś atlasa albo coś
mówi że klej złapie podłoże i napewno się nie ruszy, a góra będzie porowata i wylewka betonowa będzie się trzymała pico-bello

co myślicie o czymś takim? brzmi sensownie

janzar
28-10-2004, 19:17
Ale, właśnie rozmawiałem z jednym takim wylewkarzem i on zaproponował coś takiego
kupić kleju Ceresitu M-17 albo Atlas Plus
to rozprowadzić i na wierzch dać wylewkę betonową z proszku, jakiegoś atlasa albo coś
mówi że klej złapie podłoże i napewno się nie ruszy, a góra będzie porowata i wylewka betonowa będzie się trzymała pico-bello

co myślicie o czymś takim? brzmi sensownie[/quote]

:roll: :roll: :roll:

Dla mnie to bezsens ale to moje prywatne zdanie

Moja propozycja wyrównania 10 mm to produkt firmy ARDEX o nazwie
'' K 14'' i dokładnie przestrzegac dozowania wody do w/w produktu
można skontaktować sie z przedstawicielem handlowym tej firmy ich strona www.ardex.pl lub www.ardex.de chetnie pomogą

17 m2 x 10 mm to ok. 30 KG masy ardex "K 14 "KOSZT TO OK 100,- PLUS GRUNT 20,- CZYLI MATERIAŁ TO 120,-

pozdrawiam janzar

mieczotronix
28-10-2004, 20:24
:roll: :roll: :roll:

Dla mnie to bezsens ale to moje prywatne zdanie

A może szerzej? Przyznam, że twoja odpowiedź raczej nie rozjaśnia mi w głowie. Jeśli coś jest złe, to chcialbym zrozumieć dlaczego. Przyznam też, że nic nie wiem o firmie ARDEX i jej produktach i dlaczego miałyby być lepsze niż inne?
[/quote]

mieczotronix
02-11-2004, 13:34
rozmawiałem z wylewkarzem z Ardeksu
wyliczył mi że będzie to 8-9 worków K-14 po 25 kg
Grunt '51'.
Całość materiały + robocizna + klej do parkietu 1200 zł netto
Skąd ta różnica?

WojtekSz
03-11-2004, 22:22
Mieczu
jakoś nie miałbym zaufania do takiego specjalisty. A pytałes go czy juz robił cos takiego? Klej uzywa się do klejenia płytek o powierzchni tupy 30x30 a Ty masz min 400x400 a to cąłkiem inna sprawa.
Może poszukaj kompromisu: wg norm niemieckich na podłogi ogrzewane zaleca się do 15mm drewna ( co wymaga mniej nadlewki) - wykonaj nadlewkę wysokiej i sprawdzonej jakosci, możesz równiez zmodyfikowac parametry przepływy wody w rurkach pod podłoga z drewnem
pozdrawiam

Frankai
05-04-2009, 09:26
rozmawiałem z wylewkarzem z Ardeksu
wyliczył mi że będzie to 8-9 worków K-14 po 25 kg
Grunt '51'.
Całość materiały + robocizna + klej do parkietu 1200 zł netto
Skąd ta różnica?
I co zrobiłeś ostatecznie? Ja po świętach się dowiem jaką mam różnicę, a wtedy będę "na gwałt" szukał rozwiązania. Na piętrze to pikuś - na korytarzu zejdę stopniowo poziomem. Na parterze będę miał około 5mm różnicy, ale niestety tutaj poziomu nie obniżę - parkiet to kwadrat 4.3x4.5 i styka się dłuższym bokiem.

EDIT 1: cena worka to około 160zł :( Zużycie 1.5kg na m2/mm. Czyli podniesienie 1m2 o 1mm to jakieś 10zł samego materiału.
Zastanawiam się nad tym, czy nie możnaby położyć sklejki 5mm, bo ta wychodzi 10zł ale za 5mm. Tylko czy klejenie do sklejki jest problematyczne i czy mocowanie samej sklejki nie podroży.

EDIT 2: doczytałem (http://forum.muratordom.pl/post473442.htm) że CERESIT CN72. Cena za worek 80kg czyli o połowę taniej niż Ardex

Frankai
06-04-2009, 10:55
Jeżeli mowa o różnicy większej niż 15mm, to propozycja jest by użyć płyty OSB:
Wątek o parkietach (http://forum.muratordom.pl/post3253069.htm#3253069)
Niestety kiepsko to się nada w przypadku podłogówki.

panfotograf
13-01-2010, 13:46
A jeśli mam wylewkę która w jednym miejscu zjeżdża (obniża się) 5 mm na 2 metrach (jakieś 3 m2) i chcę tam przyklejać parkiet (deski bambusowe)?
Jest jakiś sposób żeby to wyrównać, czy lepiej nie kombinować? Może samym klejem do parkietu? (w wylewce ogrzewanie podłogowe)