PDA

Zobacz pełną wersję : kocioł na ekogroszek ? żeliwny / stalowy ? jaki osprzęt ? wiecej pyt w opisie



paczasss
06-07-2016, 18:42
Witam. Na wstępie chciałbym sie usprawiedliwic że kolejny podobny tworze temat jednak posiadam wiele wiecej pytań na których nie uzyskałem odp czytajac inne fora. Na dzień dobry chciałbym zadac podstawowe pytania aby zweryfikowac swoją wiedze z przeczytaną w innych tematach . Przymierzam sie do wymiany pieca / kotła w domku budowanym 30 lat temu wiec instalacja stara. Obecnie posiadam kocioł na miał jednak chciałbym ułatwic sobie dlatego przymierzam sie na piec z podajnikiem. Domek ok 200m2 jednak w tym jest spora kotłownia i klatka schodowa które są minimalnie ogrzewane. Z racji ze nie mam mozliwosci załozenia pieca na gaz mysle o eko-groszku , pelecie jednak nie jestem przekonany co do tego paliwa. (co polecacie z własnego doswiadczenia?)
Najistotniejsze pytania które mnie interesują to:
1. Jaki kocioł żeliwny czy stalowy ? wady i zalety ?
2. jakiej marki i jaki model polecacie ? nie oczekuje jakis nowinek tylko sprawdzonych modeli
3. jaki osprzęt do pieca ? oszczedny w poborze prądu .
4. Interesował mnie kocioł tzw 3 w 1 (ekogroszek, miał , drewno czy wegiel )z dodatkowym paleniskiem jednak czytałem że są gorsze niz same na jedno paliwo . Są juz i cztery w jednym jak wyzej plus petet.
5. Jaki osprzęt mechaniczny typu podajnik , zawór ilu drożny ? refluks spalin ? na co szczegolnie zwrócic uwage.

Proszę jeszcze o własne spostrzezenia , doświadczenia ile trzeba spalic na sezon danego paliwa (oczywiscie mniej wiecej poglądowo.) Oraz własne cenne informacje których nie wyczytam w internecie czy u producenta .

Dziękuję z góry.
Paweł

paczasss
06-07-2016, 18:45
proszę o linki

timon120777
06-07-2016, 19:20
http://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/13884-poradnik-jak-wybiera%C4%87-kocio%C5%82-na-ekogroszek/

poczytaj może coś ci to pomoże
na pytania o ilość spalanego paliwa nie da się udzielić szybkiej odpowiedzi
zależy to od zapotrzebowania domu, kaloryczności paliwa i sprawności procesu i samego kotła oraz poprawności doboru do zapotrzebowania. za dużo zmiennych aby rzucić jakąś sensowną cyfrę. Ty zaś o potrzebach domu nie napisałeś nic. powierzchnia nie jest wyznacznikiem doboru mocy "czajnika"
co do kotłów - jak kocioł jest do wszystkiego to jest do niczego
albo ekogroszek/miał
albo pellet
kotły dedykowane zazwyczaj mają lepszą sprawność na paliwie podstawowym.
ruszt dodatkowy "awaryjny" służy jak jego nazwa wskazuje do palenia awaryjnego - nie ma co na niego liczyć

zacznij jednak od poradnika potem pytaj jeśli będziesz miał wątpliwości postaram się odpowiedzieć a i inni koledzy zapewne też coś dołożą od siebie

paczasss
07-07-2016, 10:27
Potrzeby domu ? Hmmm . Pomurowany z pustaka na zSadzie caly pustak / przestrzen wolna /pol pustaka i do tego docieplony 8 cm steropianem . Calosc okolo gr 50 cm. Proszę o wlasne spostrzezenia co do tego czy zeliwny czy stalowy ? Aby w ogole ruszyc z miejsca ������

timon120777
07-07-2016, 19:21
podstaw dane swojego domu do kalkulatora na stronie:
http://cieplowlasciwie.pl/start
przeczytaj mój poradnik
tam opisałem co nieco o kotłach
na szybko nawiązując do pytania o wymiennik
żeliwny- zdecydowanie dłuższa żywotność, często jednak ze wsględu na problemy z odlewaniem żeliwa niższa sprawność i wyższa strata kominowa
stalowy- niższa żywotność niż żeliwnego (chociaż dbając można cieszyć się kotłem kilkanaście lat), wyższa sprawność, oczywiście nie każdej konstrukcji. dobrze wybierać wśród kotłów z badaniami.

paczasss
10-07-2016, 13:18
Proszę jeszcze o podpowiedź. Posiadam domek budowany w latach 80 ale dobrze zadbany, docieplony ale posiada komin murowany czerwoną cegłą. I zastanawiam się czy wyłożyć Blachą z kwasowki ? Co radzicie ?

timon120777
13-07-2016, 12:09
mój dom tez z lat 80-ych, komin z cegły bez wkładów
jest jedynie lekko osmalony wewnątrz po 7 sezonach palenia ekogroszkiem.
jak zadbasz to nie będzie problemow
jak będziesz palił syfem to i wkład z kwasówki nie pomoże

Regut1
13-07-2016, 12:44
mój dom tez z lat 80-ych, komin z cegły bez wkładów
jest jedynie lekko osmalony wewnątrz po 7 sezonach palenia ekogroszkiem.
jak zadbasz to nie będzie problemow
jak będziesz palił syfem to i wkład z kwasówki nie pomoże

Jest to kwestia temperatury spalin i ich wilgoci. Wkład zawsze zdążysz włożyć jeżeli zaobserwujesz jakieś niepokojące objawy. Jeżeli oczywiście komin ma odpowiednią średnicę, a jego obecny stan nie wymaga ratowania w ten sposób.

paczasss
18-07-2016, 06:41
Proszę jeszcze o konkretne modele kotłów stalowych. Max 16 -18 kw . Ekogroszek miał . Bardzo mi pomożecie ...

Konto usunięte_1*
18-07-2016, 07:34
Proszę jeszcze o konkretne modele kotłów stalowych. Max 16 -18 kw . Ekogroszek miał . Bardzo mi pomożecie ...

obawiam się że nie dostaniesz prostej odpowiedzi , ale 200 stron pyskówki a to ten a to tamten a na końcu taki jeden nawiedzony bedzie cię od durni wyzywał i namawiał na PC ,

karoka65
18-07-2016, 13:27
"nawiedzony" chyba znowu komuś nabluzgał i go zbanowali po raz 101-szy :)
Przeniósł się na budujemydom i tam nawraca kijem Wisłę :)

paczasss
18-07-2016, 14:24
Hmmm Tzn ?

Konto usunięte_1*
18-07-2016, 21:05
Hmmm Tzn ?

ten nawiedzony to jest gostek natrętnie promujący PC do tego stopnia że wrednie wszystkich obraża , a co do kotła jedynie co ja mogę powiedzieć bo też raczej bedę wymieniał kocioł na podajnikowy ( becny ma dopiero rok GS defro) to aby wybrać znanego producenta i tyle reszta to chyba ruletka tak myślę

paczasss
29-07-2016, 10:44
duzo chwali kocioł DEFRO eko duo Uni R . Czy ktoś posiada ten model i moze coś powiedzieć na ten temat ?

kobra64
29-07-2016, 12:10
Duo Uni = z nazewnictwa Defro rynna z rusztem wodnym. Nie wiem kto chwali...

karoka65
29-07-2016, 13:00
Duo Uni = z nazewnictwa Defro rynna z rusztem wodnym. Nie wiem kto chwali...
:) Ci co myślą że tak ma być jak jest i tak jest najlepiej bo w ulotce tak napisali :)

paczasss
29-07-2016, 17:26
w takim razie jaki Kocioł Defro na ekogroszek, miał i moze byc dodatkowe ruszta na drewno . Proszę o konkretny model ... Ps a jakie w takim razie ww model posiada wady ??

paczasss
29-07-2016, 17:28
co byś t takim razie z defro proponował na eko i miał i dobrze by było gdyby posiadał dodatkowe ruszta

paczasss
31-07-2016, 13:15
hello ??

minertu
31-07-2016, 18:45
ten nawiedzony to jest gostek natrętnie promujący PC do tego stopnia że wrednie wszystkich obraża , a co do kotła jedynie co ja mogę powiedzieć bo też raczej bedę wymieniał kocioł na podajnikowy ( becny ma dopiero rok GS defro) to aby wybrać znanego producenta i tyle reszta to chyba ruletka tak myślę
Znanym producentom też udaje się wyprodukować bubla.

karoka65
31-07-2016, 19:21
co byś t takim razie z defro proponował na eko i miał i dobrze by było gdyby posiadał dodatkowe ruszta
Z Defro? nic.

paczasss
31-07-2016, 20:00
podajnikowy tzn jaki konkretnie model ??

paczasss
31-07-2016, 20:01
wiec jaki model i marka ??

kobra64
01-08-2016, 10:19
Jak koniecznie chcesz Defro i zamierzasz palić miałem, to EKR PZ, Komfort Eko PZ albo Agro Uni. Pierwsze dwa to palnik brucerowaty, ostatni to rynna. Nie bierz nic co w nazwie ma Duo - bo to oznacza ruszt wodny. Rynna to wyzwanie, ale da się ogarnąć i wtedy naprawdę można w niej spalić każdy tani miał ( byle jego RI nie było zbyt wysokie ). Agro ma pionowy wymiennik - czyszczenie jest bardziej upierdliwe niż poziomego. No ale z kolei czyścić można rzadziej tak że per saldo jeden pies. Chłopaki tutaj lubią powyśmiewać Defro, rzekłbym że na tym forum istnieje taki sznyt i moda. Ale moje Defro Eko pali od 12 lat, problemów z nim w tym czasie nie było. To solidne kotły.

paczasss
02-08-2016, 16:47
Dziekuje za odp ale co z rusztem wodnymjest nie tak ? Wybrac zwykly ? Czy bez zadnego dodatkowego ruszta ? Ogolnie przymierzam ze bede palic glownie ekogroszkem ale i mialem . Prosze jeszcze o odp na ww pyt

karoka65
02-08-2016, 17:21
Dziekuje za odp ale co z rusztem wodnymjest nie tak ? Wybrac zwykly ? Czy bez zadnego dodatkowego ruszta ? Ogolnie przymierzam ze bede palic glownie ekogroszkem ale i mialem . Prosze jeszcze o odp na ww pyt
Jak już tak bardzo pragniesz mieć ten ruszt to zwykły wkładany.

paczasss
02-08-2016, 17:27
Problem ze nie to ze pragne ale doradzono mi tak i juz ten model zamowilem z zaliczka jednak jesli to jakzis wadliwy model KOMFORT EKO DUO UNI R to jestem w stanie zrezygnowac z zaliczki. Jednak prosze o jakis argument czy wady tego wodnego rusztu ?

minertu
02-08-2016, 18:52
Problem ze nie to ze pragne ale doradzono mi tak i juz ten model zamowilem z zaliczka jednak jesli to jakzis wadliwy model KOMFORT EKO DUO UNI R to jestem w stanie zrezygnowac z zaliczki. Jednak prosze o jakis argument czy wady tego wodnego rusztu ?

Sadza!

karoka65
02-08-2016, 19:38
Duuuuużo sadzy :)

kawon
02-08-2016, 19:41
Jak koniecznie chcesz Defro i zamierzasz palić miałem, to EKR PZ, albo Agro Uni. Pierwsze dwa to palnik brucerowaty, ostatni to rynna. Nie bierz nic co w nazwie ma Duo - bo to oznacza ruszt wodny. Rynna to wyzwanie, ale da się ogarnąć i wtedy naprawdę można w niej spalić każdy tani miał ( byle jego RI nie było zbyt wysokie ). Agro ma pionowy wymiennik - czyszczenie jest bardziej upierdliwe niż poziomego. No ale z kolei czyścić można rzadziej tak że per saldo jeden pies. Chłopaki tutaj lubią powyśmiewać Defro, rzekłbym że na tym forum istnieje taki sznyt i moda. Ale moje Defro Eko pali od 12 lat, problemów z nim w tym czasie nie było. To solidne kotły.

http://xn--kociocenowy-x5b.pl/defro-komfort-eko-pz/2388-defro-komfort-eko-pz-15kw.html
komfort eko pz jest ze sterownikiem e-coala pod nazwą smart II
http://kociolcenowy.pl/content/32-sterowniki-do-kotlow-defro#defro_smart_II
ciekawe jak sobie radzi z miałem bo palnik chyba odpowiedni.

karoka65
02-08-2016, 19:49
Nieaktualne

boluslolusj23
03-08-2016, 10:30
Problem ze nie to ze pragne ale doradzono mi tak i juz ten model zamowilem z zaliczka jednak jesli to jakzis wadliwy model KOMFORT EKO DUO UNI R to jestem w stanie zrezygnowac z zaliczki. Jednak prosze o jakis argument czy wady tego wodnego rusztu ?

Kolego,
zaliczkę muszą ci zwrocić. Jedynie zadatek przepada w przypadku rezygnacji. Bardzo ważne jakie słowo figuruje na papierze.
A tak swoją droga: gdzie i kto dzisiaj w branży kotlarskiej życzy sobie zaliczki czy zadatku, skoro rynek zapchany kotłami po czubek nosa. Oczywiście, gdyby to coś było robione na ekstra zamówienie, to i może. Tyle, ze wątpię, aby nadmierny przeróbkiewicz miał jakieś papiery dopuszczające go do ruchu.

timon120777
03-08-2016, 14:18
paczasss

kolega kobra podał modele od Defro warte uwagi
do tego dodałbym jeszcze z jakim sterownikiem
bo możesz dostać z ST37(nie pamietam jak go defro oznacza u siebie) i będziesz sie męczył
jeśli już to z najnowszym K1- musisz spytac dokładnie bo szukać mi się nie chce ktory jezt z PID a który dwustanowy
bierz ten z PID- ma przyzwoity algorytm i da się dobrze dopasować do indywidualnych potrzeb konkretnego obiektu
o ruszcie wodnym mozesz poczytać na blogu zawijana- łącznie ze zdjęciami - dobrze wytłumaczone dlaczego nie jest taki dobry
uprzedzam jednak że blog jest nacechowany marketingiem kotła innej firmy. ocenę wiadomości pozostawiam Tobie.