PDA

Zobacz pełną wersję : działka - czy lepsza tańsza bez mediów czy droższa z madiami



kasya
26-10-2004, 11:04
mam zamiar kupić dzialke i sie zastanawiam co lepsze czy od razu media na działce czy też niezbyt długi czas oczekiwania na przyłaczenie podstawowych mediów? ile to kosztuje?

Jerzysio
26-10-2004, 11:19
Na tak postawione pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi.
Na uzbrojenie działki potrzebne są : możliwości techniczne, czyli fizyczna "obecność" mediów w drodze, projekty + uzgodnienia oraz samo wykonawstwo. Jeśli działka znajduję się w "przyjaznej" gminie to czas i koszty niezbędne na uzbrojenie nie będą zbyt duże.
Istnienie uzbrojenia na działce nie zawsze jest "szczęściem", okazać się może bowiem że w miejscu w którym planujesz wjazd na działkę czy do garażu znajduje się np. skrzynka gazowa. Zdarza się również, że uzbrojenie zostało wykonane sposobem gospodarczym, bez niezbędnych uzgodnień z operatorem sieci.....
Właściciel działki "uzbrojonej" ( tzn. media wprowadzone na działkę )będzie żądał wyższej ceny, jednak musisz pamiętać o tym, że trzeba doprowadzić je od granic działki do planowanego domu ... i to też niestety kosztuje...
Wniosek - lepiej chyba kupić działkę tańszą z mediami w drodze ( ale droga i sieć należy do gminy i operatora, a nie osób fizycznych !) i robić przyłącza zgodnie z Twoimi potrzebami.
Pozdro
J

rafałek
26-10-2004, 11:24
Po pierwsze dowiedz się czy na pewno są możliwości techniczne wykonania wszystkich niezbędnych przyłączy. Jesli tak to trzeba się dowiedzieć jakie koszty (w twojej gminie) poniesiesz za decyzje i warunki. Tu może być duży rozrzut.
Koszty przyłączy w sprawie prądu są proste - tu jest określona stwaka za kW. Ostatnio to było około 120 zł. Czyli jak wiesz ile chcesz mieć - łatwo obliczyć. Do tego dolicz koszty skrzynki - u nas obecnie około 1000 zł.
Woda - mnie kosztowała kilkaset zł. Dokładnie nie pamiętam. To był koszt koparki i hydraulika (z materiałem - około 30 m).

rafallogi
26-10-2004, 11:26
więcej szczegółów poprosimy! :D
Ważne są tu odległości do mediów no i ceny owych działek :D
Za przyłącze gazowe długości 120 m. gazownia chciała 12 tys. zł.- pociągnąłem od sąsiada, ale najpierw dobrze Go schlałem :D
Teraz wiem, że wybrałbym drugi wariant.

pattaya
26-10-2004, 11:37
Ja kupiłem działkę drogą,ale gaz 1,2m od granicy działki,woda i prąd ok.40m (od sąsiada),droga wytyczona.W przypadku działki tej wielkości na zadupiu,media kosztowałyby mnie ok.12-20 zł na 1m2 działki.Plus być może droga.No i czas,użeranie się z urzędasami.

chomik-słupsk
26-10-2004, 11:43
Zdecydowanie dzialka z mediami,mimo ze bedzie drozsza.Ja kupilem nie uzbrojona,bo bylo taniej,a teraz jak podlicze wszystko :evil: to rozumiesz.Dzisiaj rozmawiałem z urzedasem od inwestycji w gminie KOBYLNICA woj. POMORSKIE no i najchetniej wsadzil bym mu rure kanalizacyjna w pupe i zrobil lewatywe,sorki za wyrazenie ale krew zalewa.

mdzalewscy
26-10-2004, 11:55
sprawa różnicy w cenie !!!!!!!!!, gdybym ja kupywał to tylko z mediami, a najważniejszy jest prąd z resztą można sobie poradzić.

Maluszek
26-10-2004, 12:13
Jeżeli masz możliwość to kup działkę z mediami a zwłaszcza z prądem. To, że przyłącza są blisko działki nie zawsze oznacza, że można się do nich przyłączyć. Tak może być z prądem bo np. transformator jest już przepełniony i energetyka Cię nie przyłączy. My na prąd czekaliśmy ponad 2,5 roku.

rafałek
26-10-2004, 12:23
O perypetiach z mediami można poczytać w dzienniku Teski - perypetie zwłaszcza z prądem.

katerhasser
26-10-2004, 14:08
bez możliwości łatwego przyłączenia prądu działki nie kupuj.
dojazd sobie jakoś wyjeździsz, wodę sobie wykopiesz, ogrzewanie na 5 różnych sposobów ale bez prądu to ani rusz.

Jerzysio
28-10-2004, 07:29
Wniosek
...przed kupnem trzeba dokładnie sprawdzić jak to naprawdę jest z tymi mediami ?
A to prawda, bez prądu ani rusz!
Pozdro
J

Maluszek
28-10-2004, 08:32
Tylko jak się dowiedzieć w energetyce czy podłączą konkretną działkę jak się nie ma aktu własności?

BK
28-10-2004, 08:52
Nie musisz mieć aktu własności - wpisujesz oświadczenie że jesteś w trakcie załatwiania formalności sprzedaży, a informacje potrzebujesz do warunków zabudowy.

mdzalewscy
28-10-2004, 09:01
bez możliwości łatwego przyłączenia prądu działki nie kupuj.

Bardzo mi się podobała jedna działka w Markach, położona w ładnej dzielnicy, nie daleko przystanek MPK, wydawało się, że jest tam spokój, ładnie, słowem idealnie i blisko dużego miasta (pracy). Działka ta jest poblisko ładnej uliczki asfaltowej, to znaczy miedzy tą uliczką a tą działką była jeszcze inna działka (oddzielała), wjazd miał być nieco dalej i miała to być droga, która odchodziła od tej asfaltowej w prawo i byłaby współwłasnością tych do kogo prowadziła wiec i mogła by być moją. W agencji nieruchomości (działka była ich własnością) zostałem poinformowany tak: media bardzo blisko, prąd obok na asfaltowej jakieś 25m od działki - SUPER, i po za tym inne media były w odległości 25-30m od działki, wiec agencja zapewniała mnie o dużej okazji i że wszystko super. Przyznam się, byłem napalony, ale bałem się tej drogi jako współwłasność (a potem się okazało, że to żaden problem). Kupiłem inną działkę z prądem już płocie, ale jakiś czas temu, pomagałem szukać działki koledze i byłem na tamtej działce i rozmawiałem z właścicielem: „Panie prąd 25m od działki, ale kto da pociągnąć po swojej działce, trzeba nową linię ciągnąć po tej nowej wspólnej drodze, której jeszcze nie ma (jest tylko w planach), wie Pan ile to kosztuje, już rok minął więcej nic, trzeba czekać aż więcej osób działki kupi obok i może jakiś komitet w sprawach mediów. Według tego Pana koszt kompletnych mediów, czyli: prąd, gaz, woda, utwardzić drogę, łapówki, itd… może kosztować dobre auto.

Maluszek
29-10-2004, 08:16
Nie musisz mieć aktu własności - wpisujesz oświadczenie że jesteś w trakcie załatwiania formalności sprzedaży, a informacje potrzebujesz do warunków zabudowy.

O to teraz chyba się zmieniło bo my musieliśmy przedstawić akt własności działki i dopiero wtedy dostaliśmy warunki przyłącza (ale to było w 2000 roku)

Pawel P.
29-10-2004, 09:39
Kupuj z mediami jak możesz - ja w Wawie samą wodę (odcinek 16 m po drugiej stronie ulicy za ogrodzeniem) bez kanalizacji - finalnie zapłaciłem (projekty przyłącza i organizacji ruchu, geodeta przed i po, robocizna i materiały) ponad rok temu 7.000zł i zapewniam, tam gdzie mieszkam nie da się taniej!!
A sam procedura formalna trwała blisko 10 miesięcy!

oczyszczalnia
01-11-2004, 00:29
mam zamiar kupić dzialke i sie zastanawiam co lepsze czy od razu media na działce czy też niezbyt długi czas oczekiwania na przyłaczenie podstawowych mediów? ile to kosztuje?

Jak będziesz bez kanalizacji zapukaj do Nas.

Pozdrawiam Robert :P