PDA

Zobacz pełną wersję : Ogrzewanie matami elektrycznymi



damis
26-10-2004, 13:23
W łazience na parterze planuję kabinę prysznicową, bez brodzika tylko wykafelkowany dół. Chcę pod te kafelki dać maty grzejne. Pytanie: Czy woda nie zaszkodzi tym matom, pytałem w Castoramoie to powiedzieli, że przewody grzejne są izolowane więc nie ma problemu. Czy ktoś ma podobnie lub co o tym pomyśle sądzicie Czekam na opinie.

januszek
26-10-2004, 13:46
Powiem szczerze że pomysł nie tyle ciekawy co szalony
po pierwsze po co Ci ogrzewanie pod natryskiem, woda i tak rozgrzeje płytki i to bardzo szybko i nie trzeba podgrzewać
a po drugie w stefie mokrej nie powinnobyc żadnych odbiorników energii elektrycznej
a po trzecie jest obowiazek stosowania wyłącznkia różnicowego i najprawdopodobniej bedzie wywalac za każdym razem
tak że nie bedziesz miał ciepło ale ciemno
ale wiesz opinia jest jak du.. każdy ma inna

Bredka
26-10-2004, 17:48
No fak, Januszek ma rację, mata-OK, ale po co w brodziku???? Tam kafelki będą ciepłe od prysznica, więc po co utrudniać sobie życie?

KrzysiekMarusza
26-10-2004, 18:02
Ja tak mam w obu łazienkach jak chce damis. Maty (Elektra) są zatopione
w wylewce wyrównującej pod kafelkami podłogowymi. Dałem też fuge
Ceresit Aquastatic, zeby na pewno woda nie zawilgacała. Na razie mało
tego używam, bo ciepło ... Na pewno trzeba uważać, żeby czujnika temp. nie
dać za blisko rurek biegnących do grzejnika c.o. - jak się okazuje te rurki
też co-nieco podłogę podgrzewają :)

pozdr - Krzysiek

geguś
26-10-2004, 18:19
Witam
hmmm, toż wy dla kostuchy sami zaproszenie robicie, tylko w imię wydogy
takie maty można instalować tylko poza obrysem brodzika, pod warunkiem pokrycia ich siatką metalową objętą połączeniami wyrównawczymi
no, chyba że te maty są na 12V, w co wątpię

KrzysiekMarusza
27-10-2004, 06:17
geguś - przeciez te maty w wodzie nie leżą :)
Po to się daje dobrą fugę i inne uszczelnienia na granicy podłoga-ściana
żeby mata miała sucho, nie ?
Jakby podciekała tam woda to mam szanse (nawet bez maty :) ) na
niezłego grzyba albo i co gorszego ...

Na razie żyję czego i innym życzę :)

pozdr - Krzysiek

geguś
27-10-2004, 06:55
Witam
wiem, że część przepisów jest durna ale co my możemy?
nic

to, że tych mat nie widać po zakończeniu procesu budowy, to nie znaczy że jest ok.
Są na to odpowiednie przepisy, tak jak na rozpoczęcie bydowy, na przebudowę, rozbudowę i kupę innych prac
Należy się zastanowić czy kierownik budowy znając taki zapis prawny chętnie odbierze tak wykonaną pracę

KrzysiekMarusza
27-10-2004, 07:05
Ja mam dom odebrany przez wszystkich świętych i mieszkam.
Instalację robiła firma "elektryczna" z wszystkimi uprawnieniami,
więc dla mnie sprawa jest zamknięta.
A normalne zabezpieczenia typu różnicowo-prądowego dla tych obwodów
oczywiście mam

hej - Krzysiek

KrzysiekS
27-10-2004, 10:29
Ja taką mate sobie sobie uzlozylem w ciągu niecalej godziny. Oczywiscie ukladalem tylko tam, gdzie są płytki, a nie tam gdzie jest brodzik.

Z tego ogrzewania korzystam cały rok. Czujnik temperatury jest programowalny (mam 4 pory dnia) z dokladnoscią do 1C. Latem czujnik wyłącza sie wczesniej, zimą grzeje dłuzej. Uwazam, że to fajna sprawa. nie robilem jednak zadnych specjalnych fug i wylewek. Mata jest ulozona tuz pod płytkami, w zasadzie w warstwie kleju do płytek. Trzeba pamietac, aby w dobrym miejscu - w macie, nie za blisko scian, nie za blisko przewodow c.o. dac czujnik temperatury, aby reagował on prawidlowo (nie powodował koniecznosci zbyt dlugiego lub krotkiego grzania).