PDA

Zobacz pełną wersję : Kominek tradycyjny czy z DGP? Za i przeciw.



andiki
27-10-2004, 13:48
Witam wszystkich forumowiczów.
Mam dylemat.
Zbudować kominek tradycyjny czy z DGP.
Proszę o rady osób, które mają kominek w domu.Zalety,wady itp.
Interesuje mnie też różnica między oboma wariantami.
nadmieniam, ze zamierzam budować dom parterowy z użytkowym poddaszem do wykończenia w późniejszym terminie i ogrzewaniem na gaz ziemny.Czy jest sens robienia DGP przy gazie ziemnym?

D`arek
27-10-2004, 15:36
Mieliśmy ten sam dylemat. Za nie były nstp. argumenty:
-w obecnym mieszkaniu mamy indywidualne ogrzewanie gazowe i doceniamy bezobsługowość tego rozwiązania,
-nie odczuwamy potrzeby kupowania i noszenia drewna ,
-nie odczuwamy potrzeby wynoszenia popiołu,
-duży koszt kominka,
-znajomi, którzy mają kominki od kilku lat, obecnie nie są zbyt szczęśliwi, kiedy muszą w nich palić
A jednak podjęliśmy decyzję aby mieć kominek ponieważ:
-taki jest owczy pęd, trudno się wyłamać ,
-a jak zapeszymy i ceny gazu tak skoczą a my zbiedniejemy i będziemy po prostu zmuszeni do palenia w kominku ?
-ostatecznie przekonał mnie argument że lepiej nie uruchamiać w chłodne jesienne dni całego systemu grzewczego tylko ogrzać się kominkiem, sporadyczne palenie może być przyjemne.
Ale i tak ogrzewanie kominkiem kojarzy mi się z noszeniem wody ze studni, własnym wypiekiem chleba itp. mamy XXI w. a skazujemy się na taką uciążliwą pracę fizyczną w nadzieji niewielkich oszczędności.

D`arek
27-10-2004, 15:47
Napisałem trochę obok tematu -oczywiście zdecydowaliśmy się na kominek z DGP, ponieważ tradycyjny daje ciepło o niewielkim zasięgu no i większość idzie w komin. Pozdrawiam.