PDA

Zobacz pełną wersję : Zużycie gazu - pytanie



Piotrek_P
28-10-2004, 11:45
Mam prośbe o porade / wyjaśnienie pewnego problemu związanego z normami
zużycia gazu w moim układzie przygotowania c.w.u.
Mój układ składa się z:
- kocioł wiszący dwufunkcyjny Junkers
- zasobnik ciepłej wody 120l
Otóż w czasie gdy w domu zamieszkiwało 5 dorosłych osób to zużycie gazu na
dobę do przygotowania ciepłej wody wynosiło około 5m3 na dobę, ale od
jakiegoś czasu zamieszkują dom tylko 2 osoby a zużycie gazu wcale nie
zmalało tzn. nadal wynosi około 5m3 na dobę. Wydaje mi się , że jeżeli jest
dużo mniejszy rozbiór ciepłej wody w związku z tym zasobnik nie musi być tak
często uzupełniany a woda w nim grzana więc i zużycie gazu powinoo być
stosukowo mniejsze.
Czy nie jest wobec tego tak, że w obecnej chwili kocioł i zasobnik jest
przewymiarowany (pracuje tylko dla 2 osób) i nie można już zejść niżej ze
zużyciem gazu?, a może istnieje jakaś możliwość zmniejszenia mocy kotła
(oczywiście przez uprawniony serwis) i dostosowania go do nowych warunków
pracy?. A może jakieś inne sugestie. Proszę o jakieś porady.

pozdrawiam
Piotrek

Wojtek_doktorek
28-10-2004, 12:27
Nie rozumiem

Albo kocioł 2-funkcyjny
albo 1-funkcyjny i zasobnik

Ja mam wiszącego eurostara 24KW i zasobnik 120 l

Przez 3 miesiące lata na 2 osoby zeszło 120 m3 (co daje niewiele ponad 1 m3/doba). Zasobnik grzał wodę 2-3 razy na dobę. Tydzień był kocioł wyłączony, bo nas nie było.

PRZY OKAZJI. Ktoś wie, czy można do tego podłączyć zegar aby zasobnik nie nagrzewał się w nocy???

Może się kąpiecie 3 razy na dzień??

Piotrek_P
28-10-2004, 12:47
Co masz na myśli mówiąc "zasobnik grzeje wodę", zasobnik jedynie magazynuje zagrzaną wodę i tyle. A zasada działania kotłów dwufunkcyjnych polega na tym że pracują na C.O. i C.w.u. która może być bezpośrednio dostarczana do punktów czerpalnych lub magazynowana w zasobniku, czyż nie tak ?

Daru
28-10-2004, 14:20
masz bardzo duże zuzycie gazu. Jesli to gaz ziemny to nie powinno byc wiecej jak 2 m3 - u mnie nieco ponad 1 m3 na dobę ( 3 osoby zasobnik 100l). Moze masz cos nie tak z kotłem?

Wojtek_doktorek
28-10-2004, 21:36
Zasobnik grzeje wodę - chodziło mi iż zawór trójdrogowy w piecu przełącza się na CWU i tym samym obieg ciepłej wody po prostu nagrzewa wodę w zasobniku.

Nie chcę wnikać w szczegóły odnośnie pieca 1 funkcyjnego i 2 funkcyjnego, ten temat już wielokrotnie był poruszany na forum.

Ja mam piec 1 funkcyjny z zaworem trójdrożnym i zasobnikiem. Może to wygląda, jak piec piec dwufunkcyjny bo ma pokrętła na obieg CO i CWU ale nie słyszałem aby do pieca dwufunkcyjnego ktoś udanie podłączył zasobnik. (to chyba tak jakby do przepływowego ogrzewacza wody podłączyć bojler).

Te 5 m3/doba na grzanie samej wody, to jest okrutnie dużo. Na piecu można ustawić temperaturę CWU, przy której następuje grzanie wody i temperaturę, przy której następuje wyłączenie grzania. Ale różnicę pomiędzy tymi temperaturami ustawia jakaś funkcja serwisowa.

Tak sobie luźno myślę, że może masz jakiś wyciek wody z zasobnika np przez zawór spustowy (jeżeli masz go bezpośrednio podłączony do kanalizacji, to tego nie zauważysz) albo w innym punkcie ciepłej wody. Sprawdź przez noc licznik wody i jeżeli coś nakręcił to może to jest trop.
Inna rzecz, to zła izolacja zasobnika, może się z pianki zrobiły trocinki przez myszy (mam nadzieje że to zart :lol: ).
A może masz ustawioną za wysoką temperaturę CWU i piec ciągle wodę dogrzewa.

Ale aż takie duże zużycie, to ile płacisz miesięcznie za gaz jak na samą wodę schodzi 150m3.

Życzę jak najszybszego znalezienia przyczyny tego galimatiasu

Pozdrawiam

dlugiw
29-10-2004, 09:56
a moze to cyrkulacja wyziebia Ci wode w zasobniku i kociol przy ustawionym spatku temp. wody w zasobniku co chwile sie odpala i dogrzewa?