PDA

Zobacz pełną wersję : projekt WB3473 pracownia AGROBISP



tomra
16-08-2002, 19:27
Będę wdzięczny za wszelkie uwagi,przestrogi oraz rady w związku z budową tego domku .

Becik
06-09-2002, 11:28
Ja również buduję wg. tego projektu. Jestem obecnie po etapie zbrojenia ścianek kolankowych. Nasz kierownik zalecił wykonanie wieńców w fundamencie i na ściance kolankowej, których brak w projekcie oraz wykonania stropu gęstożebrowego ( to akurat może być jego widzimisię ) - w projekcie jest monolityczny. Budujemy z PTH 30P+W + ocieplenie. Tomra, z czego budujesz i jak planujesz ogrzewać swój domek. My mamy poważny dylemat, ponieważ chcieliśmy ogrzewanie olejowe, ale mamy problem z pomieszczeniem całej aparatury ( kotła, zbiorników...) w tej ogromnej :wink: kotłowni.
Również czekam na uwagi o WB3473. Pozdrawiam.
Beata

tomra
14-09-2002, 21:56
Witaj Beato!!!
Długo czekałem na odzew ale w końcu się opłaciło.Na początek chyba Cię rozczaruję-jestem dopiero na etapie adaptacji projektu.W samym projekcie nie robiliśmy rewolucji.Jedyne zmiany to podobnie jak u Ciebie strop monolityczny na gęstożebrowy i w konsekwencji tego(podobno ma być wygodniej)dodanie jednego stopnia schodów w ich górnym biegu.Zlikwidowaliśmy obydwa okna połaciowe,ale chyba tylko dlatego , że naczytałem się o mozliwych dużych oszczędnościach na etapie kupna i adaptacji projektu.Ostatnia zmiana (w związku z plagą złodziejstwa w naszym kraju)to zastąpienie okna w garażu i przy drzwiach wejściowych pustakami szklanymi a wkonsekwencji tego kratka nawiewowa w ścianie garażu i poszerzenie wentylacji.Planuję budowę z betonu komórkowego.W pobliżu mam chyba dobrego producenta-SOLBET.Beato,dziękuję za informacje jeżeli coś Ci się przypomni-pisz. Na koniec jeszcze jedno! Ponieważ zamierzam wziąć kredyt na stan surowy -na ile wyceniasz ten etap? Ruszam na wiosnę!!!!!Sory,pytałaś o ogrzewanie-początkowo niestety butla ponieważ w przeciągu 1-2 lat ma pojawić się gaz ziemny.
Chciało by się napisać "ściskam" ale ponieważ jest to nasz pierwszy kontakt, całuję serdecznie - Tomra.

Becik
16-09-2002, 10:57
Witam ponownie.
Jeśli chodzi o koszty stanu surowego, to wszystko na bieżąco skrzętnie notuję, kiedy zaś nasz domek osiągnie w końcu stan surowy, co prawdopodobnie nastąpi w tym roku, postaram się podliczyć i przekazać wynik. My niestety nie w porę pomyśleliśmy o tym, że schody są tam policzone na styk ( ostatnio gdzieś tam chyba nawet na forum wyczytałam, że projektanci zaniżają kubaturę kosztem właśnie schodów ) i musieliśmy się ratowac zabiegowymi. Nie wyszło to w sumie najgorzej, ale nie tak miało być...zawsze to jednak lepsze niż strome stopnie. Zawsze staramy się brać pod uwagę to, że po tych schodach będą chodzić również nasze dzieci z których jedno dopiero będzie się uczyło chodzić. Wracając zaś do kosztów, wciąż odczuwamy pozytywne skutki tego, że domek jest prosty i nieduży - mniej punktów do tyczenia, tańsza robocizna, mniej odrzutów przy kryciu dachu itp.
Pozdrawiam.
Beata

Becik
25-09-2002, 10:34
Mamy już więdźbę, w przyszłym tygodniu będziemy kryli blachodachówką. W projekcie zestawienie drewna na więdźbę nijak nie da się dopasować do tego co jest w rzeczywistości. Poza tym nasz wykonawca narzekał sobie że krokwie są narysowane tak byle jak, nie jest to za bardzo czytelne. A co do odpadów blachodachówki, to trochę ich niestety będzie :sad:.
Tomra, rezygnacja z okien połaciowych to rzeczywiście spora oszczędność, ale radziłabym w tej sytuacji powiększyć otwór w ścianie sypalni ( tak na moje oko, to bez tego okna w dachu byłaby ona trochę za ciemna ) i pomyśleć jednak o jakimś alternatywnym oświetleniu schodów. Pozdrawiam. Beata

tomra
26-09-2002, 20:28
Beato,
przede wszystkim gratuluję Tobie i Twojej rodzinie postępów
w budowie.Dziękuję za cenne uwagi i spostrzeżenia - zastanowimy
się nad powiększeniem okna.Chciałbym zapytać o Twoje zdanie na
temat słupa pomiędzy schodami a salonem - czy to dobrze wygląda?
Mieliśmy w związku z tym mały konflikt małżeński:żona była za
ścianą(oczywiście nie dosłownie),ja natomiast za słupem :wink:
W końcu jednak,stanęło na moim!Cały czas piszę o zmianach adaptacyjnych.Jeżeli chodzi o postęp w pracach papierowo-budowlanych,to w piątek 27.09 składam wniosek o pozwolenie na budowę.Podobno gmina ma uporać się z papierami w ciągu tygodnia(to chyba szybko).W związku z tym mam problem:czy robić przed zimą(np.pażdzierniku)fundamenty,czy wytrzymać :roll:że skrzętnie notujesz budowlane wydatki i w odpowiednim momencie przekażesz mi niezbyt szokujący raport:eek:
Do rychłego napisania-tomra.

Becik
27-09-2002, 09:05
Co do słupa, to u nas było odwrotnie: Mąż za ścianą, ja za słupem, ale też stanęło na słupie. U nas przed słupem będzie jeszcze kominek ( tzn komin już jest ) i wygląda to nie najgorzej, przynajmniej na razie. A co do kosztów, to w przyszłym tygodniu postaram się coś tam podliczyć. Beata.

tomra
29-09-2002, 15:51
Cześć!
Dlaczego kładziesz blachodachówkę? Czy dachówka cementowa w kosztach nie będzie podobna?

Becik
03-10-2002, 08:36
Na temat wyższości jednych pokryć dachowych nad innymi jest już wiele wątków, polecam ich lekturę. Co do ceny, to nigdy tego dokładnie nie wyliczałam, ale warto wziąć pod uwagę wiele kryteriów, nie tyko cenę materiału podstawowego i akcesoriów, lecz również cenę drewna, robocizny... Wybrałam blachodachówkę bo jest lekka. W tej chwili nie mam już odwrotu, jako że murarz spaprał nam trochę robotę - tzn za słabo zazbroił ścianki kolankowe:sad:.
Oszacowałam wstępnie koszty stanu surowego otwartego. Od wytyczenia budynku przez geodetę do docelowego pokrycia dachu, ale bez podłogi na gruncie ok. 67 tys pln. Tomra, trochę więcej szczegółów wysyłam Ci na priva. Pozdarawiam :smile:

tomra
09-10-2002, 19:01
Witam,
w kwestii dużo czy mało? Przedstawiłem Twój kosztorys znajomej,która również buduje.Stwierdziła:" żeby osiągnąć taki wynik musieliście sami połowę roboty wykonać":cool:Dla mnie jest to pierwszy realny kosztorys,który dokładnie trafił w moje wyobrażenia na ten temat.Beato,jeżeli możesz napisz w jakim rejonie świata(półkula ,kontynent:grin:)budujesz.Na koniec pytanie szczegółowe.Jakie masz fundamenty? Bo moje w adaptacji rozbuchały się do 50i60cm(a beton kosztuje)
Pozdrawiam Tomra.

tomra
09-10-2002, 22:02
To znowu ja!!! :smile:
Chodzi oczywiście o szerokość ław fundamentowych.:grin:

Becik
10-10-2002, 09:19
Tomra, szczegółowy kosztorys wysłałam Ci nie bez powodu. Prawie wszystkie roboty zlecaliśmy wykonacom ( bez rachunku ), ale z większości z nich byliśmy niezadowoleni ( z niektórych nawet bardzo ). Do tych kosztów należałoby jeszcze doliczyć koszty dodatkowe: przyłącza, ogrodzenie, zorganizowanie zaplecza socjalnego, koszty zakupu i "bycia tam" ( paliwo, telefony, czas ), piwo dla wykonawców :wink:.....
Co do fundamentów, to u nas jest 40cm + zbrojenie ( w projekcie jest bez zbrojenia ).

Jacus
10-10-2002, 09:47
Uszczególniając wypowiedź żony na temat budowy fundamentów:

1. fundamenty w projekcie są oczywiście węższe ale ustaliliśmy z naszym kierownikiem i potem również z wykonawcą 40cm szerokości pod scianami zewnętrznymi, garażem i ścianami nośnymi,

2. w projekcie fundamenty nie są zazbrojone, ale nasz kierownik uznał zbrojenie za niezbędne - my również nie mieliśmy co do tego żadnych wątpliwości,

3. poza tymi zmianami wylaliśmy fundament około 20-30 cm ponad poziom gruntu a na tym 2 warstwy bloczków betonowych i 1 warstwa cegły czerwonej.

W naszej okolicy poziom wód gruntowych jest stosunkowo wysoki, dlatego też fundament podnieśliśmy o kilkanaście cm w stosunku do projektu.

<font size=-1>[ Ta Wiadomość była edytowana przez: Jacus dnia 2002-10-10 10:55 ]</font>

tomra
10-10-2002, 22:24
Dzięki Jacus,nie liczyłem na wypowiedż samego Wodza.:cool:

Becik
03-12-2002, 10:53
Podnoszę wątek, ponieważ właśnie zakończyliśmy tegoroczny sezon budowlany i rozliczyliśmy ostatnie wydatki. Podaję więc ostateczny koszt stanu surowego otwartego: 70 tys zł. Koszt, który podałam wcześniej - to były wstępne szacunki - stan surowy nie był jeszcze wówczas zakończony. Na ostateczny wzrost kosztów wpłynęły:
1. Konieczność dokupienia materiału na ściany działowe
2. Wyższa niz się spodziewliśmy cena robocizny za obróbki dachowe
3. Wykonanie instalacji kanalizacyjnej oraz zainstalowanie wkładu w kominie
4. opłata za prąd do celów budowlanych
Pozdrawiam. B

tomra
07-12-2002, 09:12
Witam!
Właśnie myślałem,żeby Ciebie w jakiś sposób wywołać ale żaden pretekst budowlany nie przychodził mi do głowy.Jesteś bardzo solidną korespondentką z własnej budowy.Ja niestety trwam w zimowym maraźmie i czekam na wiosnę.Wszystkie sprawy papierowe mam załatwione,w związku z tym,nie pozostało mi nic innego, tylko czekać.Dziękuję za ostatnią wiadomość.
Twoje relacje cały czas utwierdzają mnie w pewności ,że wybrałem dobry projekt.
Byle do W I O S N Y !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Pozdrawiam TOMRA.

Becik
09-12-2002, 13:04
Tomra, czy planujesz mieć okiennice?
Dla mnie wcześniej wydawało się to być bez znaczenia, ale jestem świeżo po spotkaniu grupy warszawskiej, gdzie po obejrzeniu naszego projetu padło stwierdzenie że okiennice być MUSZĄ, ponieważ bez nich domek nie będzie miał wyglądu.
I jeszcze coś. W naszym projekcie wprowadziliśmy kilka zmian, do tych najbardziej istotnych należy podniesienie ścianki kolankowej o 1 pustak. Efekt - ten praktyczny jest rewelacyjny: niewielkim kosztem mamy więcej przestrzeni w sypialniach i (co najważniejsze) stryszek, w którym można się zmieścić w postawie stojącej. Niestety, rozwiązanie ma też swoją wadę - strona estetyczna :wink: ). A gdybyś tak był z rodzinką przejazdem w okolicach W-wy, spróbuj się skontaktować, chętnie zaprosimy na plac boju i zaprezentujemy.. Pozdrawiam. B.

Becik
10-12-2002, 08:45
A wszystkim zainteresowanym podaję link do naszego projektu:
http://www.agrobisp.com.pl/projekty/projekt.asp?projektID=WB-3473&aktualnaStrona=1

tomra
15-12-2002, 15:34
Witaj Beato,
sprawa okiennic była przez nas i naszych budowlanych znajomych oczywiście rozpatrywana.Z punktu widzenia estetyki nie ma dyskusji-jestem zwolennikiem architektury śródziemnomorskiej,a tam każdy domek ma piękne lub mniej piękne okiennice.Sądzę że jest to uwarunkowane klimatem.Niestety tego słońca i upałów nie da się przenieść do Polski.Dlatego nie wyobrażam sobie zamykania i otwierania okiennic np.przy temperaturze -20st.Myślimy o roletach schowanych w nadprożach,a estetycznie szukamy kompromisu
może coś domalujemy(znajomi doradzali szyby antywłamaniowe i atrapy okiennic).Co Ty na to ???
Pozdrawiam Ciebie i Twoją Rodzinę-Tomra.
P.S.Dziękuję za zaproszenie jeżeli będziemy chcieli skorzystać dam znać.

tomra
13-05-2003, 20:28
Witaj w nowym sezonie !!!
W sobotę wylewam ławę fundamentową , a potem ścianka z bloczków betonowych . Do tego etapu ekipa się sprawdziła.
Co słychać u Was ? Czy już wykańczacie?

Pozdrawiam Tomra.

Becik
14-05-2003, 13:47
Witaj tomra. Cieszę się że i u Was ruszyło. U nas jest już instalacja alektryczna, alarmowa i wod-kan., chudziak na gruncie, wełna na poddaszu, deski na strychu, tynki w sypialniach i fajrant u murarzy :(, a na działeczce szczawik rośnie :grin: tak więc wyżywić się można :grin:.
Łazieneczkę na dole powiększyliśmy trochę kosztem kuchni tak by zmieścić tam jeszcze prysznic. Jest problem na poddaszu z wejściem do tych sypialni z balkonem, otwory wąziutkie ( dzieci będą musiały dbać o linię :grin: ) a jeden z nich tuż nad przepaścią - już kombinujemy by barierka byłą przyczepiona jakoś z boku :sad:. No i obowiązkowo przykręcana - bo schody wąskie. A teraz jesteśmy na etapie poszukiwania okien - szczęsliwie nie ma ich tak dużo i są typowe - więc można ciutkę poszaleć ( drewno, lazur itp ). Tylko z kasiorką krucho - jak to dobrze że nie porywaliśmy się na jakiś duży drogi dom...
Pozdrawiam i czekam na relacje z placu boju. B.

tomra
18-05-2003, 22:27
Cześć,
widzę , że humor Ci dopisuje ,a z tempa prac wnioskuję rychłą
przeprowadzkę :cool:-budowanie jest całkiem przyjemnym zajęciem dopóki jej nie brakuje.My jesteśmy
na etapie początkowym więc ten problem ( na razie:razz: .
Jutro ekipa robi izolację poziomą i ściankę z 6 warstw bloczków betonowych.Myślę co zrobić żeby wywinąć się z pracy i być na budowie.Nie wspominałem Ci chyba że budujemy na sąsiednich działkach z moim przyjacielem ,forumowym Slagorem .Budujemy jedną
ekipą -ta metoda się bardzo sprawdza-szczególnie omawiając postępy budowlane przy wieczornym piwku :wink:

Uwielbiam zupę szczawiową.
Tomra

Becik
18-06-2003, 09:27
Hej, Tomra. Kolejne ostrzeżenie! Zastanów się wcześniej jakie zechcesz mieć drzwi i okna i dopilnuj wielkości otworów!
W naszym wspaniałym projekcie wysokość otworu na drzwi zewnętrzne wynosi 230 cm, nasz wykonawca "uszykował" otwór na 220, a wszelkie typowe drzwi które oglądaliśmy mają ościeżnicę wysoką na 210 :( i teraz mamy problem :(. Na temat wielkości otworów drzwiowych jest też trochę w Dzienniku am-a ( "Pod lasem" ), ale on znowu zaleca powiększać otwory... :o . Postaram się jeszcze napisać co z tego wynikiło..
Tak czy siak to tania robocizna bedzie nam się jeszcze długo czkawką odbijać :x
Pozdr. B.

Becik
24-01-2007, 18:20
Mieszkamy już ponad 3 lata. Czas na małe podsumowanie.
Generelnie projekt jest ok. Nie żałujemy tego wyboru. Chociaż nie ukrywam że nie jest idealny. Poniżej wypunktuję plusy i minusy:

+ prosta bryła, nieskomplikowany dach - niskie koszty budowy i wykończeń
+ optymalnie zaplanowany rozkład pomieszczeń wymagających instalacji gaz. i wod-kan, wentylacji - 1 pion kan., minimalna instalacja gazowa, 1 komin - co również zmniejsza koszty budowy i ilość rurek gazowych przebiegających w budynku
+ bardzo nam pasuje rozkład pomieszczeń nieużytkowych: garaż-kotłownia-wiatrołap. Jest przejście z wiatrołapu do garażu - załadudek i rozładunek samochodu odbywa się w domu, w garażu możemy trzymać troche rzeczy których używamy czasem w domu (proszek do prania, worki na śmieci itp). W wiatrołapie przyzwoita wnęka na szafę. W kotłowni jest dodatkowo miejsce na pralkę i nieduży regał (mamy tam spiżarnię).
+ pasuje nam również rozkład salon-przedpokój-kuchnia: przedpokój nieduży (szkoda miejsca na większy), połączony z salonem i schodami - co daje większą przestrzeń (a my lubimy duże przestrzenie), wg mnie osobna klatka schodowa to kolejna strata powierzchni. Kuchnia osobna - więc w salonie nie ma kuchennego bałaganu i zapachu, ale nie jest zupełnie zamknięta - blisko salonu z dużym wejściem - więc kontakt jest utrzymany
+ na poddaszu również minimum w przedpokoju. Garderoba w sypialni - TO REWELACJA!! Gdy wybieraliśmy projekt domu, w ogóle nie brałam pod uwagę garderoby - to że jest, wyszło przypadkiem - bo podobały nam się inne cechy tego projektu. Dziś nie zbudowałabym domu bez garderoby.
+ Typowe rozmiary okien
+ Nieduża kubatura + prosta bryła = niższy koszt ogrzewania
+ W odbiciu lustrzanym może być na działkę z wjazdem od południa (w salonie okna od południa i zachodu)

- Brak dodatkowego pokoju na parterze - przydałaby się teraz pracownia/sypialnia dla gości, na stare lata syplalnia
- Brak zadaszonego tarasu
- Sugerowana technologia wymaga modyfikacji (brak zbrojenia fundamentu, strop monolityczny itp)
- Okno połaciowe nad schodami to pomyłka - ani tego otworzyć ani umyć
- Brak kominka - my go dodaliśmy w adaptacji - na środku salonu przy słupie
- Niska ścianka kolankowa (małe poddasze, na strychu chodzenie na czworaka)- warto ciutkę podnieść, ale nie za dużo żeby nie zepsuć elewacji
- Brak łazienki na parterze - jest tylko malutkie pomieszczenie z WC i umywalką. My je powiększyliśmy kosztem kuchni i zrobiliśmy wnękę prysznicową.