PDA

Zobacz pełną wersję : Wykorzystanie systemowych kominów z keramzytu do rekuperacji



rufus111
09-07-2016, 09:57
Witam, z żoną bardzo poważnie zastanawiamy się nad zamontowaniem rekuperacji z powodu nieznośnego hałasu przez nowo otwartą autostradę. I mam w związku z tym do was parę pytań, ponieważ dom już jest wybudowany wykończony itp. I muszę wykorzystać to co już jest aby nie pruć na nowo ścian.
Czy można wykorzystać kominy systemowe z keramzytu do:
1) Wyciągania powietrza z WC, pralni i łazienki ( teraz teoretycznie także nimi jest wyciągane ale grawitacyjnie ).
2) Czy może służyć do nawiewu świeżego powietrza ( bo w salonie aktualnie służy do wyciągania powietrza ).
3) Czy na strychu można połączyć dwa kominy wentylacyjne w celu wyrzucania zużytego powietrza z rekuperatora ( czy w takim kominie nie będzie zimą się skraplała jakaś woda z powodu różnicy temperatur bo strych jest ocieplony )

rk80
10-07-2016, 07:56
Witam, ja bym poprowadził kanały elastyczne typu peflex w tych kominach keramzytowych, bez nich bał bym się pleśni i wilgoci, która mogła by tam powstać.
Wyrzutnię na strychu mam właśnie tak zrobioną poprzez trójnik z ocynku, taki komin trzeba ocieplić styropianem na całej wysokości gdy poddasze jest nieocieplone.

Jak dom jest wykończony to niestety ale małego kucia nie unikniesz, pozdrawiam.

rufus111
10-07-2016, 09:46
A jeśli stryszek mam ocieplony to nie trzeba ocieplać komina? Czy właśnie wtedy w duże mrozy nie będzie się skraplać woda po przez dużą różnicę temperatur gdzie na stryszku jest ok +20 stopni a w kominie będzie np. -10 stopni.

Zastanawiam się nad sensem stosowania rur peflex na strych gdzie jest miejsce do rozprowadzenia powietrza po domu i zamiast prowadzenia np. 2x50mm założyć np. jedną rurę o średnicy 110m czy nawet 160mm kanalizacyjnej ( jest gładka, małe opory, szczelna i jest możliwość w każdej chwili rozebrać i wyczyścić).

rk80
12-07-2016, 09:06
A grawitacyjna wentylacja ci się skrapla? w kominie nigdy nie będzie na minusie, no chyba ,że dom niezamieszkały.

W życiu bym nie zrobił instalacji na rurach kanalizacyjnych, nawet za darmo, zdrowie jest ważniejsze.

darkdarkman
12-07-2016, 12:55
Przyzwyczaicie się ;)
25 lat mieszkałem przy ulicy na której było combo - droga krajowa nr 1, dwie linie tramwajowe i magistrala kolejowa 900 metrów dalej :D