PDA

Zobacz pełną wersję : Taras nad garażem



toomas
30-10-2004, 12:19
Witam.
Chciałbym poznać opinie odnośnie tarasu nad garazem. Garaż dobudowany do domku i na piętrze dzieki temu mamy taras. Czy są jakiez za i przeciw - problemu z uszczelnieniem, mostraki cieplnymi..
Mozecie coś pomóc bo jest pare projektów ktore mi się podobaja tylko maja takie tarasy..
Dzieki Tomek

Didi
30-10-2004, 15:59
Ja się nie zdecydowałam na taki projekt, nawet nie mam balkonu, bo.......tylko słyszałam utyskiwania posiadaczy takowych udogodnień.

Renia
30-10-2004, 18:25
Ja się zdecydowałam na taki dom z tarasem nad garażem, nie miałam innego wyjścia, bo projekt był kupiony wcześniej bez garażu, więc doprojektowałam. Nie mam jeszcze żadnych doświadczeń, bo skończyłam teraz stan surowy otwarty, przed zimą muszę ten taras zabezpieczyć przed deszczami i śniegiem.
Również chętnie posłucham opinii użytkujących taki taras, każda porada na wagę złota. Zwłaszcza jak go wykończyć aby nie było mostków termicznych i przeciekania - jakie warstwy - jedna po drugiej, jakimi materiałami ?

Joasia
01-11-2004, 00:29
Reniu, a jak zamierzasz go zabezpieczyć na zimę?

katiuszka13
06-06-2005, 17:13
Jesteśmy na etapie wyboru projektu i spodobały się nam projekty z tarasem na dachu garazu. Na naszej działce widok z tarasu na parterze jest średni (betonowy płot sąsiada) :( ale za to z poziomu pierwszego piętra widać góry i okoliczne pola :) . Pomysleliśmy, że najlepszym wyjściem byłoby zbudowanie tarasu na garażu (z widokiem na góry), na ktory wychodziłoby się z 2 pokoi. Niestety nasz architekt stanowczo odradza nam ten pomysł :( Mówi, że po kilku latach z tarasu odpadna płytki a na ścianach w garażu pojawi sie grzyb.

Czy ktoś z Was uzytkuje taki taras?? Będę wdzięczna za wszelkie spostrzeżenia. :lol:

invx
06-06-2005, 17:22
przy prawidlowym wykonaniu, i prawidlowym doborze materialow nic nie bedzie odpadac :wink:

tutaj masz wszystko o tarasach :)

Tarasy
=>drewniany taras ? (http://murator.com.pl/forum/viewtopic.php?t=25464)
=>taras jak dom (http://murator.com.pl/forum/viewtopic.php?t=41749)
=>Poprawna izolacja balkonu i tarasu (http://murator.com.pl/forum/viewtopic.php?t=41425)
=>Ocieplenie tarasu nad stropem (http://murator.com.pl/forum/viewtopic.php?t=39611)
=>dobudowa tarasu (http://murator.com.pl/forum/viewtopic.php?t=38692)
=>Taras z kostki czy na fundamentach? (http://murator.com.pl/forum/viewtopic.php?t=42543)
=>Taras Balustrada (http://murator.com.pl/forum/viewtopic.php?t=6821)
=>drewno na tarasach- czy to moze miec sens?? (http://murator.com.pl/forum/viewtopic.php?t=31593)
=>Taras połączony trwale z domem (http://murator.com.pl/forum/viewtopic.php?t=41824)
=>dobra folia płynna na taras (http://murator.com.pl/forum/viewtopic.php?t=34371)
=>czy gruz ceglany mozna dac pod taras? (http://murator.com.pl/forum/viewtopic.php?t=37467)
=>Taras a odległość od ogrodzenia (http://murator.com.pl/forum/viewtopic.php?t=48282)

katiuszka13
06-06-2005, 18:48
chodziło mi konkretnie o taras na dachu garazu :-? - w we wszystkich tych postach ludzie mówią o tarasie naziemnym

czyżby w niczym nie róznił się od zwykłego /naziemnego??? :wink:

jareko
06-06-2005, 20:36
z kuchni mam wyjscie na taras - kurcze - ciagle mowie ze ja mam - moja byla ma :lol: wyjscie na taras i od 92 roku jakos nie widac ani grzyba w garazu ani na scianach. Cos mi sie zdaje ze Pan Architekt zaklada ze izolacja tarasu z zalozenia zostanie spie.....

invx
06-06-2005, 21:41
:wink: sprawa ma sie nieco podobnie:
- warstwa spadkowa 1%-2%
- paroziolacja, ukladasz ja na stropie, aby para wdona z pomieszczen ogrzewanych ponizej, nie przechodzila przez strop i potem nie skraplala sie w gornej warstwie ocieplenia, co by moglo powodowac zawilgocenie stropu i izolacji
- styropian FS-20, jako izolacja termniczna min. 8 cm / lub welna hydrofobizowana twarda
- folia, pelniaca role warstwy oddzielajacej pomiedzy styropianem a papa. Istnieje mozliwosc zastosowania papy modyfikowanej SBS, i w tedy pominiecia tej warstwy.
- papa termozgrzewalna podkladowa
- wylewka zbrojona wloknami
- plytki na kleju elastycznym (jak w naziemnym) i fugi rowniez elastyczne. Wazne aby plytki bylo mozliwie ani zbyt male (duza liczba spoin) ani zbyt duze (moga powstawac duze naprezenia)

pape nalezy wywinac na sciane ok 10 cm, nie przklejajac jej. Natomiat drugi pas papy, przyklejamy do sciany, powyzej tej wychodzacej z tarasu, tak zeby luzno zwisala. i calosc zabezpieczamy obrobka blacharska. Polaczenie plytki-obrobka, masa trwale elastyczna.

i prawidlowo to wykonane nie ma prawa pekac, nie ma prawa nic odpadac, tak ze jak tylko chcesz miec taras, to nic nie stoi na przeszkodzie :)

mozna tez tarsa wykonac jak dach odwrocony w tedy:
- warstwa spadkowa j.w
- papa termo j.w
- folia j.w
- izolacja ze styroduru
- geowkluknina
- warstwa wierzchnia, np. ze zwiru czy keramzytu
:wink:

P.S.
sory za styl :)

MAREK S
06-06-2005, 22:51
Witam,
nie wiem skad architekt ma takie doswiadczenia i opinie,wg mnie to chyba cos kreci wybacz.
Ja mam taras nad garazem i wiem jakie byly bledy ale to byly bledy tylko wykonawstwa.
Teraz mam na tarasie polozona geomebrane (na zle polozonym klinkierze) wycieta na wymiar na tym folie i na to podesty drewniane a wiem ze mozna to zrobic jeszcze inaczej,mam na mysli kwestie montowania balustrady,
gdyz ona stwarza potencjalne przecieki...
Pozdrawiam

anekri
07-06-2005, 11:46
Ja też mam taras na garażu - w trakcie budowy i nie planowałam żadnych przecieków ani grzybów :o to chyba kwestia wykonania - wszystko można zrobić nawet grzyby posadzić ... :wink: jak fachowiec odpowiedni :lol:

Cypek
07-06-2005, 11:55
Jest jeden szkopuł, skąd w małych miejscowościach wziąć tych dobrych doświadczonych fachowców ??
Ci z daleka i dużych miast chcą taka kaskę za przyjazd, że głowa boli :(

MAREK S
07-06-2005, 17:42
Witam ponownie,
Jak juz ktos tu mowil jezeli sie to wykona zgodnie z technologia to nie ma prawa nic sie psuc ani pekac ani przeciekac.(Dobry taras to dobre wykonanie dylatacji,spadu i uszczelnienia mocowan slupkow balustrady).
Jak bedzie cos zle. tzn, ze ktos zle polozyl warstwy, tak bylo u mnie,
ja musialem potem przeplacic zeby naprawic bledy tzw. fachowcow.
Teraz mam gwarancje na min.10 lat.
I tak trzeba bylo zrobic od razu...

katiuszka13
08-06-2005, 06:41
Dzieki za odpowiedź :) A jak wyglądają koszty budowy i wykończenia takiego tarasu ? Czy są duzo wyższe od budowy zwykłego dachu na garażu??

invx
08-06-2005, 07:24
jesli dach mial by byc plaski, to niewiele wieksze :wink:

dochodzi tylko ociepleie, wylewka, i pare innyc szczegolow, tak ze majac do wyboru dach i taras, to zdecydownaie taras :wink:

MAREK S
08-06-2005, 18:08
Witam,
Nie bardzo rozumiem dach zwykly a taras?
Dach ma inny cel a taras rowniez :wink:
Ja moge Ci zapodac koszty wykonania izolacji geomebrana + okapniki stalowe zamiast malutkiej rynny.
Natomiast wykonczenie to juz kazdy wg swych potrzeb,celow i kasiorki :lol:

Funia
08-06-2005, 19:30
Jesteśmy na etapie wyboru projektu i spodobały się nam projekty z tarasem na dachu garazu.

To zobaczcie nas projekt - tam właśnnie jest taras na dachu garażu.


http://www.projekty.murator.pl/Panel/pliki/C76_e2.jpg

To projekt Muratora C76, "na skraju"

MAREK S
08-06-2005, 19:46
Jesli mozna, to taki ma byc nasz
http://img258.echo.cx/img258/1888/g039pe.jpg

anekri
09-06-2005, 06:24
Właśnie nie wiem jakie barierki zrobić i wogóle i te zdjęcia chyba wene twórczą we mnie tchnęły :D

olekstar
06-08-2005, 16:13
Witam!
Ekipa robi mi taras nad garażem.
Taras ma następujący kształt:
http://olekstar.webpark.pl/taras.gif
Po przeczytaniu artykułu w muratorze, atykułu zamieszczonego na stronie firmy Izohan http://www.izohan.pl/cgi-bin/index1.php3?p=systemy&id=2 i kilku innych w Internecie stwierdziłem, że jest coś nie tak:

1. Wylewka nad stropem nie jest pochylona do zewnątrz

http://olekstar.webpark.pl/posadzka.gif a powinna być pochylona tak jak zaznaczyłem czerwoną linią.

Z związku z czym mam pytanie czy istnieje jakiś sposób na zdarcie tej zewnętrznej części żeby uzyskać spad?

2. Jak ocieplić ten garaż jeżeli strop tarasu nie został obniżony w stosunku do stropu domu, a otwory na drzwi balkonowe już są i nadproży nie da rady specjalnie podnieść?

3. Domyślam się że przy powierzchni mojego tarasu powinna być dylatacja pomiędzy ścianą domu a jastrychem oraz w 2 miejscach prostopadle do ściany zentrzej domu. Na jaką głębokość powinni mi naciąć jastrych?

Pozdrawiam
Olekstar

bladyy78
14-09-2005, 19:15
Do mojego domku przylega garaz, na dece garazu robie taras i teraz prosze o rade jak dac izolacje pod wylewke zeby pózniej nie miec problemów z woda. Tzn zeby woda przez deke nie dostawala sie do garazu.

Sp5es
14-09-2005, 19:34
Trwale elastyczna izolacja ciągła, tzw. ciekłą folia lub papa termozgrzewalna. Zamiennie modyfikowana żywica uretanowa jako warstwa nawierzchniowa i izolacja w jednym.

pyrka
14-09-2005, 21:21
A my mamy tak:
- zwykła papa nawierzchniowa przyklejona lepikiem na zimno
- papa termozgrzewalna- sami zgrzalim
- folia czarna 0,3 mm
- styropian 5cm
- folia czarna
- wylewka betonowa.
Papa i folia wywinięte na ścianę i dokładnie przyklejone. Na brzeg przyjdzie jeszcze specjalna taśma z tworzywa, górna zagięta część wsunięta w mur a dolna osłoni wywiniętą papę i folię. Podobnie jak obróbki blacharskie na kominach. Na krawędziach tarasu opierzenia blacharskie i z przodu rynna. Do tego na długości 6,5m spadek ok. 2 cm.

Lenart
15-09-2005, 08:22
Do "pyrka"
Możesz krótko jak tą papę się zgrzewa, czym i czy to bardzo trudne?

pyrka
15-09-2005, 18:20
Bardzo łatwo się kładzie, o niebo lepiej niż zwykłą na lepiku. Jak lepiliśmy to wszystko było upaćkane, buty, szczota, odzież, ściany i strasznie człowiek się namęczył. A teraz w Castoramie kupiliśmy jakiś palnik za 80,-zł i cała robota poszła szybko i sprawnie. Najpierw rolkę odwinęliśmy kawałek z końca ,ok. 1m. Płomieniem jeździ się po papie tak długo aż zrobi się zupełnie miękka ,ale jeszcze nie spływa, wtedy łatwo przykleja się do podłoża sama, nawet deptać nie potrzeba. Po kilku minutach nie daje się oderwać. Po przyklejeniu tego końca rozgrzewaliśmy po 0k. 20cm paski papy i rozwijaliśmy rolkę. Praktycznie może to robić jedna osoba, szybko nabiera się wprawy. Jak nigdy tego nie robiłeś, możesz wziąć kawałek papy i wypróbować na boczku. Szybko zorientujesz się kiedy papa staje się lepka i jak trzymać płomień , żeby jej nie spalić.

invx
15-09-2005, 18:32
poczytaj najczesciej zadawane pytania, jest tam naprawde wiele o tarasach. Znajdziesz tam odpowiedz.

Lenart
16-09-2005, 07:24
Dzięki za odpowiedzi :)

magnolcia
02-06-2006, 21:01
Witam,

Chciałabym zrobić nad garażem taras i w związku z tym mam pytanie.
Czy ktoś z szanownych forumowiczów budował "coś" takiego?
Jakiej użyliście izolacji??
Czy to w ogóle jest dobry pomysł??

Sp5es
02-06-2006, 22:21
Pomysł dobry, ale wykonanie - drogie.
Najtrudniejsze to właśnie izolacje - np. ciekłe folie, albo kompletne systemy zalecane np. przez producentów styropianu XPS. To nabija cenę.
Zrobić się bez wątpienia da.
Można nawet posadzić drzewa. Też tak dają.

żal przychodzi przy rachunkach.

Polecam strony fnp. firmy Dow - producenta Styrofoam, styropianu XPS.

Mają dokładne rysunki, rozwiązania systemowe.

bladyy78
02-06-2006, 22:32
Ja mam cos takiego ale taras jeszcze nie jest wykonczony. Pomysl jest dobry ale izolacja wykonana musi byc bardzo dokladnie i taras musi byc ocieplony zeby nie powodowac gigantycznego mostka. Najpierw mam termoizolacje z polistyrenu ekstrudowanego 7cm, na to papa podkladowa mocowana mechanicznie, pozniej papa termozgrzewalna i wylewka 5 cm.

magnolcia
03-06-2006, 19:32
Dziękuję :D

Tak właśnie myślałam, że izolacja będzie najdroższa :cry:


bladyy78

Chyba mam bardzo podobny domek...
Ja będę budowała "Pod bukami 4"

MAREK S
04-06-2006, 13:33
Witam,
Ja mam taras ok 33 m2 nad garazem i jak juz tu powiedziano podstawa to dobra izolacja,za pierwszym razem zrobiono mi ja zle, wiec wycialem cala balustrade i zrobilem izolacje z geomebramy EPDM cietej na wymiar i klejonej na taras.Na to polozylem wstepnie podesty drewniane (aktualnie przerabiam na deski sosnowe ryflowane).
Taras nie przecieka jak do chwili obecnej nic a nic.
Na geomebrame daja gwarancje min.10 lat.
Wazne jest tez zamocowanie slupkow na tarasie wg.najlepiej zamocowac je od zewnatrz...
Pozdrawiam

magnolcia
06-06-2006, 14:53
Mój taras bedzie z jednej strony cały z cegły jak ściana.
Barierki boczne i podesty bedą drewniane. Więc woda nie będzie sie wdzierała do domku. Przynajmniej taką mam nadzieję :cry:

Juz nie moge się doczekać na pozwolenie na budowe.

pozdrawiam

stukpuk
18-02-2007, 15:32
Witam wszystkich :D
Jesteśmy na etapie projektowania projektu indywidualnego (nie udało się nam niestety podpasować nic gotowego).
Ostatnio zaproponowaliśmy taras nad całym garażem, ale projektanci odradzali nam ten taras. Ich argumenty:
-ludzie z regóły nie lubia wysokości i nie chcą na nich siedzieć
-przecież na dole będzie ogród, tarasik, czy cos podobnego
-kłopotliwe wykonanie i problemy z przeciekaniem
-dostają dużo zleceń na zabudowy tarasów
Co wy na to?Wieżyć im?
Nam ten pomysł bardzo pasuje (ale w sumie to nie wiadomo bo przeciesz nie mieliśmy czegoś takiego w bloku). Miło chyba w słoneczny dzień wyjść na taras, czy pranie powiesić.
Jakie są plusy i minusy tarasu nad garażem?

alison
18-02-2007, 16:04
Posłuchaj projektantów, nie znam nikogo kto mając taras na dole i dostęp do ogródka, siedziałby na tarasie górnym. Miej na względzie koszty... rozumiem, że miałby to być taras nie zadaszony, a zatem musisz to to zaizolować, obłożyć płytkami, fuga po kilku latch Ci peknie, musisz dopilnować ekipy która to zrobi a i tak pewnie coś sopartolom... I po co Ci to wszystko jeżeli w praktyce użyteczność będzie znikoma... daj sobie spokój

Co do prania: czy masz pralnię na piętrze???

rusek007
18-02-2007, 16:53
Popieram projektantów chyba, że walory widokowe są znacznie ładniejsze z góry.

dominikams
18-02-2007, 18:01
Ja też bym nie robiła. Budowlańcy z balkonami sobie często nie radzą, a co dopiero z takim tarasem.
Gdzie miałby być ten taras? przed sypialnią? To rano może byś sobie posiedział, ale później to i kawki by się człowiek napił, potem piwka - i co będziesz dymał na dół i znów na górę, żeby tam sobie posiedzieć? :wink:
Wątpię :D

kbab
18-02-2007, 18:38
Witam
Mam taki taras i to ok 30 m2, w projekcie był mniejszy, ale powiększyłem garaż. Na taras wchodzi się z sypialni i z łazienki, jest od strony południowej gdzie w ciągu dnia najdłużej świeci słońce. Nieprawda że jest mało wykorzystywany - w takie dni jak wczoraj i dzisiaj można nieźle się opalić. W projekcie pralnia była w kotłowni na dole, jednak postanowiliśmy pralkę wstawić do łazienki na górze z której jest wyjście na taras. Wybierając projekt nie mieliśmy pojęcia jaka to wygoda z praniem suszeniem i ... wietrzeniem. Mam łazienkę na dole jednak wolę tą na górze z uwagi na jasność i możliwość otworzenia drzwi na taras. Oprócz suszenia prania, opalania i możliwości wyłożenia pościeli bardzo lubię wypić tam wczesną kawę w porannych promieniach słonecznych. Dodatkowo jest częściowo zarośnięty winogronem co dodatkowo uatrakcyjnia to miejsce. Mam również taras na dole, ale z górnego bym nie zrezygnował.
http://foto2.m.onet.pl/_m/6a0f407c150983779cba1ff0911fee46,5,19,0.jpg

beton44
18-02-2007, 21:19
kłopotliwe wykonanie i problemy z przeciekaniem
-dostają dużo zleceń na zabudowy tarasów
Co wy na to?Wieżyć im?

TAK

Joasia
18-02-2007, 22:01
Masz świetnych projektantów. Naprawdę. Moi mi nie powiedzieli, w co nas pakują.
Mamy taki taras, tyle że nie nad garażem, a nad kotłownią. Ok. 18 m kw. Pokoje dzieci wychodzą na niego.
Jeszcze nie mieszkamy, a na ten tarasik od początku budowy wydaliśmy już ok. 25 tysięcy (ocieplenie, izolacja, płytki, balustrada) - i wcale się nie zanosi, żeby miało się na tym skończyć, bo odkryliśmy, że znowu przecieka pod jednymi drzwiami balkonowymi. :( Tym razem to ewidentna niedoróba wykonawcza (złe zafugowanie).
Gdybym dziś miała decydować, to byłby tam nie żaden taras, tylko normalny dach.

kbab
19-02-2007, 07:20
kłopotliwe wykonanie i problemy z przeciekaniem
-dostają dużo zleceń na zabudowy tarasów
Co wy na to?Wieżyć im?

TAK

Witam
Przyznaję - mój też przeciekał, jestem przekonany że problemy z przeciekami to efekt źle i niedbale wykonanej izolacji. Dla doświadczonego i solidnego wykonawcy to żaden problem. Po spartaczonej robocie mojej ekipy sam wykonałem solidną izolację na poprzednich kaflach (szczególnie dokładnie uszczelniłem przy ścianie i przy rynnie, zgodnie z radami muratora), położyłem nowe kafle i teraz nie cieknie.

Barbossa
19-02-2007, 07:34
jak masz ochotę na taras to rób,
a budowlańcy potrafią robić dobe izolacje, gorzej z "budowlańcami"
z własnego "doświadczenia" wiem, że dobry tarasik na wysokości przydaję się :D

SAVAGE7
19-02-2007, 07:36
u mnie cieknie. położyłem na beton warstwę papy, łączenia posmarowałem lepikiem, na to nowa wylewka i płytki. zrobiłem wielki błąd kładąc płytki w ponad 30stopniowym upale. teraz większość płytek dzwoni i na dodatek przecieka :cry: w garażu jak pada deszcz muszę podstawiać wiaderka na kapiącą wodę. ech...
a co do użytkowania to sporadycznie robimy tam grilla. jedyny plus to możliwość opalania bo na około postawiłem murki.

mTom
19-02-2007, 08:21
Mam taki nad całym garażem, dość duży - 30 m2. Nie da się ukryć, że nie jest to tania zabawa. Trzeba także dobrze zrobić hydroizolację. Póki co nic nie przecieka. Jestem z niego bardzo zadowolony. W przyszłości być może taras zostanie zadaszony...

stukpuk
19-02-2007, 19:33
Popieram projektantów chyba, że walory widokowe są znacznie ładniejsze z góry.

Co do widoków, to narazie nic ciekawego, pusta (narazie działka, i nie wiem co sąsiad wybuduje).
No właśnie czy bedzie się chciało rodzince dymać na górę i to przez pokój na tarasik posiedzieć? Sam nie wiem.
A co do fachowców to będe sam robił z ojcem i bratem. Więc trzeba będzie sie przyłożyć :D

robinoc
19-02-2007, 19:52
Mam taras od lat bardzo go lubię, nie zawsze chce mi sie wychodzić do ogrodu, świetny do wietrzenia pościeli, suszenia prania, chwilę sie poopalać, zieleń w donicach itd. nad tarasem markiza. Jest oczywiście i minus to oczywiście izolacja, nawierzchnia i ogólnie biorac technologia, w tej chwili jest już wiele systemow ale i tak bardzo łatwo o błędy, wymaga to niezwykłej staranności! Na moim w ciągu 20 lat 4 razy :o była zmieniana nawierzchnia, żadne papy nie sprawdzają się jeżeli nie zastosuje się całego komplementarnego i przemyślanego systemu izolacji termicznej i wodnej. Mimo wszystko generalnie jestem na tak.

el-ka
19-02-2007, 21:59
Ja miałam taki taras w poprzednim domu i wykorzystywaliśmy go niezwykle rzedko. W sumie, to tylko z piwem w ręku na imprezach popatrzeć na gwiazdy i to było fajne, ale nie warte tych kosztów. Dodatkowo była to jeszcze jedna powierzchnia do sprzątania. Parę razy opalałam się tam wczesną wiosną, ale w lecie robiła się patelnia. Uważam, że nie warto, jest to kosztowna inwestycja, jeśli ma nie przeciekać. Nie korzystałam też z balkonu przy sypialni. Wolałam wychodzić z kawą do ogrodu, a pościel wolałam wietrzyć w mniej eksponowanym miejscu. Ale jak iwdać jest iwleu, którzy lubią balkony i tarasy. Taki taras jeśli ma być wykorzystany w lecie powinien być z pewnością zadaszony.

beton44
20-02-2007, 06:24
a tak w ogóle,

gdy zdecydujesz się na taras

nie martw się, to nie decyzja nie do odwrócenia

zawsze można nad nim zrobić jakiś ładny daszek i będzie OK...

http://www.abbex.com.pl/taras.jpg

coś w tym stylu, zwróć uwagę że daszek raczej zbudowano dopiero na używanym domku /podejrzewam po problemach z tarasem...

JM
20-02-2007, 10:11
Ja też mam nad garażem, kotłownią i spiżarnią w sumie 60m. Dla nas super sprawa, latem stoi tam basen, parasol przeciwsłoneczny, stolik i krzesła no i oczywiście grill. Na dole także mamy spory taras ale ten na górze daje większą intymność. Każdy kto do nas przyjedzie chce koniecznie posiedzieć na tym tarasie na górze. W lato korzystamy z niego naprawdę często.
Tyle plusów, natomiast w tę zimę zaczął nam przeciekać, fakt że nie jest jeszcze w pełni wykończony ( brak ostatniej hydroizolacji ) ale tym się nie martwię, poprostu trzeba go dokończyć i po sprawie.
Także jedynym mankamentem jest dobre wykonanie hydroizolacji ale to jest do przeskoczenia i tym bym się nie martwił na Twoim miejscu, jak chcecie mieć taras to róbcie on naprawdę daje dużo frajdy. :D

Sunao
20-02-2007, 11:30
a tak w ogóle,

gdy zdecydujesz się na taras

nie martw się, to nie decyzja nie do odwrócenia

zawsze można nad nim zrobić jakiś ładny daszek i będzie OK...

[...]
coś w tym stylu, zwróć uwagę że daszek raczej zbudowano dopiero na używanym domku /podejrzewam po problemach z tarasem...

No cóż. Wyjątkowo udany daszek. Każdy chciałby mieć takie cudo.

Pozdrawiam,

Sunao

Yoric
20-02-2007, 12:55
Sunao,

:) fuckt- daszek fajny ...ale i tarasik niczego sobie .... ;-)


stukpuk,

nie rob zadnego tarasu i nie sluchaj "zadowolonych" posiadaczy takowych -"to nic ze cieknie i co 4 lata musze go latac ale i tak go kocham ;-) a w ogole to idealne miejsce do wietrzenia pierzynki czy suszenia bielizny ...."
A tak na marginesie - lepszy do suszenia i wietrzenia bedzie zadaszony taras.
I z drugiej strony - milo wyjsc na taras zaprzecza "powieszeniu prania" - bo co ..za przeproszeniem bedziesz wsrod suszacych sie gaci i skarpet "pieknych okolicznosci przyrody" doswiadczal ???
Jak zacznie cieknac - A ZACZNIE !bedziecie przeklinac ten tarasik i tych co Was do niego namowili.

(Y)

Joasia
20-02-2007, 14:16
Święte słowa, Yoricu.

Mirek_Lewandowski
20-02-2007, 14:21
Boże broń, nie namawiam. Ale mam, 18 lat i nie cieknie. Kiedy zacznie? :wink:

Kinste
20-02-2007, 15:04
a tak w ogóle,

gdy zdecydujesz się na taras

nie martw się, to nie decyzja nie do odwrócenia

zawsze można nad nim zrobić jakiś ładny daszek i będzie OK...

http://www.abbex.com.pl/taras.jpg

coś w tym stylu, zwróć uwagę że daszek raczej zbudowano dopiero na używanym domku /podejrzewam po problemach z tarasem...

Ten balkon nazywasz tarasem ??? :D :D :D

JM
20-02-2007, 15:13
Bzdura. Dobrze zrobiony taras nie będzie ciekł. Mam na to dowody. Ba, jeden z moich znajomych ma taras na piętrze gdzie ma także posadzoną trawę, którą w upalne dni podlewa i nic mu nie cieknie. Mój zaczął cieknąć to może za duże słowo, nic na głowę mi nie kapie, poprostu zauważyłem wilgoć na jednej ze ścian garażu ale wykonawca mojego tarasu uprzedzał mnie że jak nie zrobię ostatniej warstwy hydroizolacji i nie położę płytek tak się może stać i ... nie mylił się.
Stwierdzić także można że źle zrobiony dach prędzej czy później będzie przeciekał a mimo to ludzie dachy jednak budują.

bratki
20-02-2007, 16:22
Wyjątki (miłośnicy tarasu :D) potwierdzają regułę. A reguła jest taka, że jak jedziesz przez Polskę, to jak kraj długi i szeroki, z tarasów na piętrze nikt nie korzysta. Połowa nawet nie ma dokończonych barierek. Czasem wala się stara donica, blokując drzwi balkonowe. Nie ma śladu po leżakach czy stoliczkach. Nawet suszarek do bielizny nie uświadczysz. Najwyżej pajęczynę na oknie.

I nic dziwnego. Komu chce się po schodach z kawą latać? Gości w butach przez sypialnię (lub obok niej) ciągnąć? Zapomnisz cukier i znów pięterko w te i nazad.

Wyjątkiem może być sytuacja, gdy taras na piętrze pozwala na większąć intymność niż ten na parterze. To zależy jak stoją domy sąsiadów.

Co do przeciekania - no niby są już dobre technologie, ale z pewnością, to jeden z trudniejszych elementów. Zawsze jakieś tam podwyższone ryzyko.

Barbossa
20-02-2007, 16:25
wyjątki KOMPROMITUJĄ regułę, nie potwierdzają

stukpuk
20-02-2007, 16:39
Witam :D
Na dzień dzisiejszy chyba zrezygnuje, (nie myślałem że to tyle kosztuje) u mnie by było około 25 metrów, robocizna we własnym zakresie.
Wkońcu taras na dole i ogród.
Do spotkania z architektami mam jeszcze dużo czasu ,trzeba sie przespać z tym. I z resztą inwestorów pogadać.
Nimniej czekam na kolejne za i przeciw.

JM
20-02-2007, 17:04
bratki i Yoric
Przy tego rodzaju tematach zawsze najlepiej zorientowane są osoby, które nie miały do czynienia z tym o czym mówią i to śmiem twierdzić jest właśnie reguła :lol:

Artur K.
20-02-2007, 20:41
Jest to kosztowne do wykonania, ale też bardzo efektowne. Co do wykorzystania to bardziej zależy od Ciebie i innych domowników i waszych przyzwyczajeń. Jeżeli czujesz potrzebę posiedzenia na balkonie w pewnej wysokości nad działką - to rób. Pamiętaj iż to Ty i Twoja rodzina tam będzie mieszkać i to Wam ma odpowiadać a nie architektom, doradcom czy znajomym lub innym forumowiczom. Postawiłem wiele domków i wiem iż wszystko w tym wypadku zależy od inwestora. jeżeli ma koncepcje jak użytkować taką powierzchnię to nie widzę problemu. W kilku wypadkach taki taras był przez nas przerabiany na taras zielony z aluminiową zabudową składaną na lato - zimą oranżeria - latem zielony taras z trawą u stóp :)

robinoc
20-02-2007, 21:19
Sunao,

:) fuckt- daszek fajny ...ale i tarasik niczego sobie .... ;-)


stukpuk,

nie rob zadnego tarasu i nie sluchaj "zadowolonych" posiadaczy takowych -"to nic ze cieknie i co 4 lata musze go latac ale i tak go kocham ;-) a w ogole to idealne miejsce do wietrzenia pierzynki czy suszenia bielizny ...."
A tak na marginesie - lepszy do suszenia i wietrzenia bedzie zadaszony taras.
I z drugiej strony - milo wyjsc na taras zaprzecza "powieszeniu prania" - bo co ..za przeproszeniem bedziesz wsrod suszacych sie gaci i skarpet "pieknych okolicznosci przyrody" doswiadczal ???
Jak zacznie cieknac - A ZACZNIE !bedziecie przeklinac ten tarasik i tych co Was do niego namowili.

(Y) Yoric, lubisz szydzić, ale nie wszyscy mają takie same priorytety, ciekawe czy np widok potężnego dachu garażu pod oknem jest dla ciebie taki atrakcyjny, poza tym bez przesady z tymi gaciami, jak pranie to nie op...alanie :wink:To, że cieknie taras spieprzony przed laty, nie oznacza że w końcu nie da się go zrobić porządnie i na to zwracam uwagę. Każdy głos na forum się przyda, najmilej widziane są własne doświadczenia a nie przypuszczenia, poza tym i tak każdy na końcu zostaje z pytaniem sam i sam musi zdecydować co woli.

bratki
21-02-2007, 07:33
bratki i Yoric
Przy tego rodzaju tematach zawsze najlepiej zorientowane są osoby, które nie miały do czynienia z tym o czym mówią i to śmiem twierdzić jest właśnie reguła :lol:

Mam taras nie na garażu, ale piętro wyżej niż kuchnię. Już praktycznie nie korzystam, a nie mam żadnej alternatywy (to blok nie domek). Z przeciekaniem swoje też odrobiłam.

stukpuk
21-02-2007, 15:49
Jest to kosztowne do wykonania, ale też bardzo efektowne. Co do wykorzystania to bardziej zależy od Ciebie i innych domowników i waszych przyzwyczajeń. Jeżeli czujesz potrzebę posiedzenia na balkonie w pewnej wysokości nad działką - to rób. Pamiętaj iż to Ty i Twoja rodzina tam będzie mieszkać i to Wam ma odpowiadać a nie architektom, doradcom czy znajomym lub innym forumowiczom. Postawiłem wiele domków i wiem iż wszystko w tym wypadku zależy od inwestora. jeżeli ma koncepcje jak użytkować taką powierzchnię to nie widzę problemu. W kilku wypadkach taki taras był przez nas przerabiany na taras zielony z aluminiową zabudową składaną na lato - zimą oranżeria - latem zielony taras z trawą u stóp :)

Masz całkowita rację, koszty kosztami, ale najlepiej będzie jak zrobię zebranie rodzinne na najwyzszym szczeblu. Inaczej będe patrzył na dach nad garażem :o :o :o :o :o :o

stukpuk
27-02-2007, 17:49
Witam, pozwoliłem sobie odświeżyć temacik bo niedługo czeka nas wizyta u architektów i trzeba będzie się określić.
Chętnie poczytam o waszych za i przeciw :D

MAREK S
11-03-2007, 20:45
Witam,
mialem ten sam problem..
polozylem geomembrane EPDM na przeciekajace plytki klinkierowe
i mam swiety spokoj z przeciekaniem do garazu..
poszukaj gdzies na forum...
POzdrawiam
Marek

prystelka
11-01-2008, 20:19
Witam, nad garażem mam taras o powierzchni ok 18m kw. Na wiosnę będziemy go uszczelniac i kłaśc płytki. Już w trakcie zimy daje się zauważyc jak trudno jest prawidłowo zabezpieczyc taki taras przed wodą opadową (zabezpieczaliśmy na razie tylko foliami ale mimo wielkich starań i tak przeciekało). Mam więc prośbę do wszystkich, którzy posiadają taras nad pomieszczeniem mieszkalnym lub garażem aby podzielili się ze mną wskazówkami jak prawidłowo zabezpieczyc taraz przed położeniem płytek aby nie lało się do środka. :oops: Wiem że to ciężki temat bo tego rodzaju rozwiązania bywają kłopotliwe ale może akurat ktoś przerabiał ten problem :D Słyszałam że wykorzystuje sie folie kubełkową ... :roll:

retrofood
11-01-2008, 20:39
odpowiedzi na forum nie wystarczą.
mój szwagier też oszczędzał i robił uszczelnienie pod podpowiedzi. Robił 3 razy. bo dopiero za 3 razem zlecił opracowanie projektu fachowcom.
I wreszcie mu nie cieknie.

coulignon
11-01-2008, 20:39
sposób na wieki wieków amen to mata z włókna szklanego przyklejona żywicą epoksydową do betonu, na to plytki też na kleju epoksydowym.
Sposób drogi ale bardzo profesjonalny :)

Zajrzyj na stronę firmy Sika - mają jakiś fajny system.

retrofood
11-01-2008, 21:08
sposób na wieki wieków amen ...

a jak będzie trzęsienie ziemi?

coulignon
12-01-2008, 07:09
sposób na wieki wieków amen ...

a jak będzie trzęsienie ziemi?

Dom w gruzach.... teściowa uwięziona w piwnicy...złamanie otwarte nogi i do przeciakjący taras. Taka mieszanka może wywołać ostrą depresję :D :D

Rezi
12-01-2008, 07:31
profesjonalne wykonanie tarasy wraz z opierzeniem to kwota około 150 zł do 200 za m2
polecam system schlutera drogi ale rozwiązuje sprawy szczelności i trwałości klejenia płytek

EDZIA76
12-01-2008, 17:31
polecam system Mapei



na początek - mapelastic



Elastyczna, dwuskładnikowa zaprawa cementowa do wykonywania izolacji przeciwwilgociowych i przeciwwodnych balkonów, tarasów, basenów i zbiorników wodnych.

Wykonywanie hydroizolacji przed montażem płytek ceramicznych i kamienia naturalnego, na powierzchniach betonowych narażonych również na powstawanie rys. Do pokrywania rys i pęknięć. Wodoszczelna izolacja piwnic i kanałów. Zaprawę można nanosić w dwóch warstwach (gr. jednej warstwy maks. 2mm). Na powierzchniach poziomych oraz na powierzchniach z mikrorysami zaleca się zatopienie w Mapelastic siatki z włókna szklanego. Nanoszenie szpachlą.

Dane techniczne: Temperatura przerabiania.: +8oC do +35oC Odporność na temp.:+80oC Czas twardnienia: ok. 60 min. przy temp. +20oC; ROZSZERZALNOŚĆ: 20%; ZUŻYCIE: 1,7 kg/m2 na mm warstwy; OPAKOWANIE: zestaw 32 kg (A+B=24kg+8kg)

+ dodatkowo- tak jak widać w opisie siatka z włókna szklanego (taka jak do docieplenia budynku)

+ wszystkie połaczenia powierzchni pionowych z poziomymi - specjalna taśma w tym wypadku ecoband

+ płytki przyklejone na klej elastyczny metodą kombinowaną (smarujemy i płytki i podłoże) ADESILEX P9



Elastyczna zaprawa klejowa na bazie cementowej o wysokiej przyczepności, do klejenia w płaszczyźnie poziomej i pionowej bez efektu osuwania się płytek.

Zakres zastosowania: Służy do klejenia płytek na zewnątrz i wewnątrz budynków do płytek ceramicznych i mozaiki szklanej, na podłogi, ściany i sufity, na podłoża tradycyjne (tynki i posadzki cementowe, ogrzewanie podłogowe, ściany z bloczków i płyty gipsowo-kartonowej, tynki gipsowe itp.); o ile są mocne, czyste i stabilne. Nadaje się do montażu płytek o formacie do 900 cm2, a także do mocowania punktowego materiałów izolacyjnych takich jak styropian, styropian ekstrudowany, wełna mineralna lub szklana, Eraclit®, panele dźwiękochłonne itd. Powierzchnie gipsowe lub chłonne zagruntować wcześniej Primer G, Mapeprim SP lub Primer S.Dane techniczne: PROPORCJE MIESZANIA: 30-32 części wody na 100 części Adesilex P9 (wagowo). DOPUSZCZALNY OKRES UŻYTKOWANIA: 8 godz. CZAS SCHNIĘCIA OTWARTEGO: ok. 30 min. OKRES KORYGOWALNOŚCI: ok. 60 min. SPOINOWANIE: ściany: 4-8 godz.; podłogi 24 godz. OBCIĄŻENIE PRZEZ CHODZENIE: po 24 godz. PEŁNE OBCIĄŻENIE: po 14 dniach. ELASTYCZNOŚĆ: dobra. KOLORY: szary i biały. NANOSZENIE: szpachla nr 4, 5 lub 6. PRZECHOWYWANIE: 12 miesięcy. ZUŻYCIE: 2-5 kg.m2. OPAKOWANIA: worki 25kg, kartony 4z5 kg.

+ elastyczna fuga ULTRACOLOR 2-20 MM

+ silikon na wszystkie łaczenia powierzchni pionowych z poziomymi

+ płytki..... :)

+ dodatkowo na brzeg tarsu LISTWA OKAPOWA firmy WIM

http://www.wim-chb.pl/index.php?go=17#6


Zapewnia delikatne i oryginalne wykończe- nia krawędzi tarasów, balkonów i parape- tów. Szybko odprowadza wodę.

na ten system firma udziela 10 letniej gwarancji pod warunkiem-oczywiście, że zrobi sie to prawidłowo

jeśli taras ma więcej jak 16 m2 zalecana jest również dylatacja



pozdrawiam

Andrzej Wilhelmi
12-01-2008, 17:55
Z przeciekaniem tarasów nie ma problemów, papa termozgrzewalna i po sprawie. Problem jest poważny z odprowadzeniem skroplin, które zawsze dostaną się pod płytki. Brak tego odprowadzenia skroplin skutkuje odparzeniem płytek. Bardzo ważną sprawą jest powierzchnia stropu betonowego (jej gładkość i odpowiednie spadki) a dalej ewentualne ocieplenie i systemowe wykończenie, o którym szanowni przedmówcy wspominali. Pozdrawiam.

emaksim
07-10-2008, 15:44
rozwiazanie na bazie najpewniejszej papy termozgrzewalnej lub folii PE 2 x 0,5mm jest proponowane przez firmę mcsim, mają strone www o tej nazwie

robertus86
07-10-2008, 17:41
http://www.samodzielnie.pl/content/view/258/47/1/1/ - rozwiazanie

AndrzejS
26-05-2009, 10:18
W planach mam do zadaszenia taras pod którym jest garaż. Czy pod słupy drewniane pod zadaszenie kotwy mocować przed położeniem gresu czy po jego położeniu wiercąc w nim otwory ?
Pozdrawiam

Trociu
27-05-2009, 13:26
łatwiejsza będzie druga opcja

marcin220884
30-09-2012, 00:13
Witam

Mam taras nad garażem nieogrzewanym. Biorę się właśnie za izolację tego potwora (tarasu) :) chciałbym się poradzić fachowców.

W planie mam położenie papy termozgrzewalnej z wywinięciem na ściany, póżniej chciałbym położyć styrodur50mm (nie jestem pewny czy jest konieczny skoro nie ogrzewam garażu) , później folie nie przepuszczającą wilgoci, na folie warstwa dociskowa ze spadkiem 2% zrobiona z kleju mrozoodpornego do płytek (warstwa koło 7/8 cm), no i na koniec płytki z fugą elastyczną.

Odpływ deszczówki planuje zrobić za pomocą odpływu liniowego przy jednej ze ścian, do którego woda będzie spływała po płytkach dzięki spadkowi 2%.

Czy coś takiego wystarczy by woda nie ciekła po ścianach do garażu ? nie chciałbym zagrzybić garażu a jestem w teamcie zielony.

Będę wdzięczny za pomoc

DonPedrito
03-10-2012, 23:41
Może niech wypowie się jakiś fachowiec w tym temacie ale według mnie to trochę kulawe te Twoje planowane rozwiązanie

Aluland
08-10-2012, 14:51
Witam

Mam taras nad garażem nieogrzewanym. Biorę się właśnie za izolację tego potwora (tarasu) :) chciałbym się poradzić fachowców.

W planie mam położenie papy termozgrzewalnej z wywinięciem na ściany, póżniej chciałbym położyć styrodur50mm (nie jestem pewny czy jest konieczny skoro nie ogrzewam garażu) , później folie nie przepuszczającą wilgoci, na folie warstwa dociskowa ze spadkiem 2% zrobiona z kleju mrozoodpornego do płytek (warstwa koło 7/8 cm), no i na koniec płytki z fugą elastyczną.

Odpływ deszczówki planuje zrobić za pomocą odpływu liniowego przy jednej ze ścian, do którego woda będzie spływała po płytkach dzięki spadkowi 2%.

Czy coś takiego wystarczy by woda nie ciekła po ścianach do garażu ? nie chciałbym zagrzybić garażu a jestem w teamcie zielony.

Będę wdzięczny za pomoc
osobiście jeżeli mogę to odradzam układanie płytek, może inny materiał, np kompozyt?

DonPedrito
12-10-2012, 20:33
czemu kompozyt akurat ?

i czemu odradzasz płytki ?

czy trzeba dawać styropian na tarasie na podłoge ? garaż mam nieogrzewany a na ścianie łączącej garaż z domem położony styropian normalnie elewacyjny wewnątrz garażu

helsta
15-10-2012, 20:52
Rozumuje pan prawidłowo ,ale nie do końca,na betonowy dach garażu kładziemy izolację :styropian 50mm, folia ,,,Warstwę Elastyczną" Mapei wylewamy na siatkę z włókna szklanego , grubość nakładanej warstwy -2-3mm ,po wyschnięciu warstwy elastycznej ,nakładamy klej Mapei jest mrozo i termo odporny, na to do tego kleić płytki z gresu lub klinkieru z wyłożeniem zewnętrznego obrysu garażu kształtka wywiniętą w dół z taką samą płytką cokołową pod wywinięciem.Używać tylko fugi Mapeii jest elastyczna i termo odporna .Przy połączeniach ze ścianami używać silikonu .Należy kontrolować spływ wody by nie podciekała pod kształtki.Jeśli garaż jest nie ogrzewany wystarczy 50mm styropianu ,ale jest konieczny. Zestawy Mapei są dostępne w składach budowlanych,jako komplety do tarasów ale bez fugi.Położenie warstwy elastycznej ,uszczelniającej Mapei jest konieczne ,zabezpiecza to przed pękaniem podkładu pod płytki ,pamiętać koniecznie by wszystkie warstwy były wywinięte przy ścianach..PHU HELSTA Cz.Podarewski