PDA

Zobacz pełną wersję : OGRÓD ATAKUJA KRUKI



michcioizi
31-10-2004, 12:40
witam
mam problem od paru dni zaatakowaly moj ogrod KRUKI pelno dziur i brak trawy wszystko mi zryly
cio mam zrobic jak to naprawic kurcze szlak mnie trafil jak to widzialem
POMOCY

jatoja
31-10-2004, 16:39
witam
mam problem od paru dni zaatakowaly moj ogrod KRUKI pelno dziur i brak trawy wszystko mi zryly
cio mam zrobic jak to naprawic kurcze szlak mnie trafil jak to widzialem
POMOCY

Masz pewnie w trawniku pędraki które bardzo smakują krukom ( prawde mówiąć nie bardzo wierzę w kruki - pewnie to są gawrony...)
możesz rozstawić strachy na wróble - i pewnie tyle... a trawnik naprawisz sobie wiosną bo teraz za późno.

sobal1
31-10-2004, 17:48
[...]zaatakowaly moj ogrod KRUKI [...]

To prawie na pewno gawrony...

bluszczyk
02-11-2004, 07:47
Ja zostawiłbym te gawrony w spokoju, lepiej jak zdziesiątkują te pędraki. Więcej z tych ptaków teraz korzyści, one wiedza co robią. Wiosną docenisz ich wizytę. I nie przepędzaj, trochę cierpliwości, niedługo same się wyniosą. A tak nawiasem mówiąc to bardzo sympatyczne ptaki. :P

buba48
02-11-2004, 13:47
Jak w filmie Polańskiego ! Już atakują ? :P

Wciornastek
02-11-2004, 13:53
To nie do końca tak jak pisali przedmówcy. Gawrony i inne ptaki są często amatorami młodych pędów i kiełków roślin. W Poznaniu na AR zniszczyły kiedyś kolekcję cennych tulipanów. Żeby kolekcję ochronić zrobiono atrapę ptaka (takiego zdechłego) z piór. Świetnie to zadziałało (Był jednak mały problem z nawiedzonymi ekologami bo myśleli, że to rzeczywiście zdechły ptak :wink: )[/list][/list]

bluszczyk
02-11-2004, 14:16
To prawda co pisze wciornastek, wiosną te ptaki mogą wyrządzać szkody, ale w tym przypadku najprawdopodobniej gawronom chodzi o szkodniki glebowe. Sugeruję nie przepędzać. :roll:

Wciornastek
03-11-2004, 08:37
Bluszczyku akcja ptactwo była jesienią. Była wtedy podobna pogoda jak w tym roku i wiele roślin już "ruszyło". A ptaszką bardzo smakowały.[/list]

bluszczyk
03-11-2004, 11:13
Słusznie, ale w przypadku trawnika nie robiłbym paniki. :wink:

Pinus
03-11-2004, 18:39
"Kruk krukowi oka nie wykole" :D

...

AndrzejS
17-11-2004, 18:03
Też mam ten problem. Trawnik wygląda jakby przeszło stado dzików. To problem nie tylko trawników, ale także szkólek leśnych. Objawy zawsze takie same; na początku wygląda to na wysychanie jakby wypalane przaz słońce, ale to już pędraki atakują korzenie traw i młodych roślin. Cykl rozwoju tych pędraków trwa 4 lata i tylko oprysk. DIAZINON tak mi poradzili fachowcy. Jest dość drogi, bo 2 kg kosztuje 45 PLN , ale lepsze były chyba te gawrony (sroki też pomagały). W przyszłym roku zapowiadaja to samo.

trach
18-11-2004, 14:31
Ja robiłem w tym roku oprysk (pod lasek), podobnym preparatem do Diazinonu (Diazolem 500). W sumie to pochłonęło relatywnie kupę forsy, bo środek kosztował kilkakrotnie więcej niż wszystkie sadzonki drzewek razem wzięte (w tym sam oprysk 10-20%). Czy będzie skuteczny - zobaczymy po roku...

Leśniczy doradzał posiać grykę i przyorać na wiosnę. Od rolników też to słyszałem, ale to pewnie dlatego, że jednak Diazol to cholernie mocna trucizna i jeśli rośliny mają być przeznaczone do konsumpcji to trzeba z tym uważać - środek ten działa również wgłębnie, tzn. roślina chłonie środek i staje się na pewien czas trująca dla szkodników.

Gawrony są super przeciw takim szkodnikom, ale nie przeceniałbym ich, bo pędraki zimują i żerują również znacznie głębiej niż sięgają ptaki. Zresztą krety równie skutecznie eliminują pędraki (tyle że są z kolei "bronią obosieczną").