PDA

Zobacz pełną wersję : BK na klej czy na zaprawę



marcenka
02-11-2004, 11:01
Wymińci się swoimi doświadczeniami .
Jak budować z BK na klej czy na zaprawę?

pzdr

Jacekde
02-11-2004, 11:10
Ja budowałem na klej. Koszt materiału na cały dom wyniósł okołó 800 PLN. Za sam piach do zaprawy zapałaciłbym dwa razy tyle. Ściany równiutkie, spoiny cienkie, trzyma lepiej niz zaprawa. I nie musi długo schnąć. Nie zastanawiaj sie nawet tylko bierz klej

Michał_B.
02-11-2004, 11:26
Ja też budowałem na klej bo z ytonga. Robota szybka i czysta. :lol:
Jeżeli ściana ma być 1W to tylko klej, a jak 2W,3W to nie koniecznie.

KaiM
02-11-2004, 11:37
OK niech będzie na klej :-)

idąc dalej - wykosztowywać się na bloczki pióro+wpust czy wystarczą zwykłe? Te pierwsze są niestety znacząco droższe

aha - mysle o Solbet ale moze jeszcze dam sie przekonac do innego producenta - Wielkopolska

pozdrawiam
KaiM

Kingaa
02-11-2004, 11:44
KaiM - my budowaliśmy z Solbetu na klej, ale z normalnych bloczków, nie tych na pióro-wpust, na dokładność nie możemy narzekać, ale było trochę bloczków potłuczonych :(
Poza tym np. Osława ma 2 rodzaje bloczków, normalne i "o podwyższonej dokładności", ale któryś ze sprzedawców powiedział nam, że nie warto kupować tych droższych, bo te tańsze są wystarczająco dokładne... Ale nie sprawdzałam, więc nie wiem na pewno...

maciejon
02-11-2004, 12:27
Przylączam sie do chóru poprzednikow, tak jak i ja optujących za klejem, bo ja, tak jak i Oni, zastosowalem tą technologie.

Decydujac sie na sciane jednowarstwowa, zaprawe inna niz klej odrzucilem z definicji, by uniknac mostkow. Zastanawialem sie czy zastosowac bloczki (siporeks) na pioro i wspust czy nie. Wybralem te P+W i z uchwytami. Gdybym mial wybierac powtornie, wybralbym tak samo, ze wzgledu na brak koniecznosci smarowania klejem pionowych powierzchni. Uchwyty sa bardzo wygodne, szczegolnie przy ukladaniu bloczkow na murze.

Nie zaryzykowalbym klejenia bloczkow z nizszej klasy dokladnosci. Moga byc wystarczajaco rowne lecz nie musza. O ile zroznicowane wymiary przy dlugosci czy szerokosci nie sa jakims problemem, o tyle zroznicowan grubosc to spory klopot przy kladzeniu nastepnej warstwy: albo szlifowac albo grubiej kleju. To ostatnie jest mocno ograniczone, bo IMO bardzo trudne, by nie powiedziec niemozliwe, jest zrobienie 5 mm warstwy kleju, gdy pustak obok jest o 3 mm wyzszy a naniesiemy na niego 2 mm kleju.

marcenka
02-11-2004, 20:21
I właśnie na to czekałam, będzie KLEJ !!!
A tak przy okazji to skąd bloczki? Mam propozycje z Lubartowa cena za 36 cm P+W = 9,70 / szt

maxymov
02-11-2004, 20:26
I właśnie na to czekałam, będzie KLEJ !!!
A tak przy okazji to skąd bloczki? Mam propozycje z Lubartowa cena za 36 cm P+W = 9,70 / szt



www.prefbet.pl
Jest tam też kalkulator
pozdrowienia :D

Michał_B.
02-11-2004, 22:17
A jakiej odmiany ma być ten bk 36cm?

marcenka
02-11-2004, 22:25
500 ,

pzdr

joola
02-11-2004, 22:34
KaiM - my budowaliśmy z Solbetu na klej, ale z normalnych bloczków, nie tych na pióro-wpust, na dokładność nie możemy narzekać, ale było trochę bloczków potłuczonych :(
Poza tym np. Osława ma 2 rodzaje bloczków, normalne i "o podwyższonej dokładności", ale któryś ze sprzedawców powiedział nam, że nie warto kupować tych droższych, bo te tańsze są wystarczająco dokładne... Ale nie sprawdzałam, więc nie wiem na pewno...
Kingaa ja mam wybudowane właśnie z tych równiejszych bloczków z Osławy i wierz mi jest różnica- byłam w samej fabryce i mogłam porównać "naocznie i namacalnie", sprzedawca powiedział, że nie ma różnicy, bo pewno nie miał tych równiejszych na składzie, bo są one raczej na zamówienie. No Ytong to to nie jest, ale nie żałuje bo ściana i tak będzie ocieplana.Acha, no i klej dostaliśmy gratis.

Michał_B.
02-11-2004, 22:37
Przepraszam że pytam, ale skoro i tak będzie ocieplenie to czy 36 cm to nie za drogo ta ściana wyjdzie bo może taniej będzie bk 24 cm + ocieplenie lub bk 36 cm tylko odmiany 400 i bez ocieplenia.

joola
02-11-2004, 23:08
BK 24 odmiany 600 na klej plus wełna

mnietek
03-11-2004, 07:19
JA BUDOWALEM Z BELIXU 24 CM 600 Z LUBARTOWA SZTUKA KOSZTOWALA 5 ZL. I ZROBILEM TO NA ZAPRAWE. BYL JEDEN WAZNY POWOD. SCIANA BEDZIE DWUWARSTWOWA. MATERIAŁ NA SCIANY KOSZTOWAL W GRUDNIU 2003 3400 ZL. OCIEPLENIE JAK ZROBIE Z 12 STYROPIANU TO W TEJ CHWILI SAM STYRPIOAN BEDZIE KOSZTOWAL 3500 ZL. TAKZE GRA NIE WARTA SWIECZKI. I BEDZIE CIEPLEJ, MNIEJSZE PRAWDOPODOBIENSTWO MOSTKOW TERMICZNYCH. POMYSL

POZDRAWIAM

maciejon
03-11-2004, 07:23
I właśnie na to czekałam, będzie KLEJ !!!
A tak przy okazji to skąd bloczki? Mam propozycje z Lubartowa cena za 36 cm P+W = 9,70 / szt
Ja zamawialem wiosna tego roku w Prefabecie Kolbuszowa. Bylo to stosunkowo blisko mojej budowy i ich wycena byla korzystna.
Zdecydowalem sie na zewnetrze sciany z bloczkow 42 cm odmiany 400. wewnetrze nosne 24 cm odmian 600 i dzialowe 12 cm odmian tez 600.
Bloczki 42 cm sa produkowane na zamowienie. Nie pamietam dokladnej ceny, ale z transportem na odleglosc ok 120 km autoryzowanemu przedstawicielowi Kolbuszowej placilem ok 11 zl za bloczek 42 cm. Zreszta te jednostkowe ceny to bardziej kwota wyjsciowa, bo jak kupujesz u hurtownika sporo to zaczynasz negocjowac upusty i bardziej interesujaca jest kwota ile placisz za calosc (materialy scienne, stal, cement, ...)

I jeszczemoje wrazenia z tych bloczkow 42 cm: wygladaja masywnie, a sa zaskakujaco lekkie. Sa dosc kruche. Obchodzic sie trzeba z nimi delikatnie, co nie jest jakims problemem. Bardzo malo mialem uszkodzen, mimo, ze palety byly dodatkowo przeladowywane u hutrownika.

maciejon
03-11-2004, 07:35
Marcenko!
Zobaczylem teraz, ze zalozylas watek: Zabezpieczać na zime czy budować dalej. Wynika z niego, ze masz juz kupione materialy i bedziesz BK docieplala styropianem. W tym kontekscie to co pisalem chwile wczesniej nie przyda Ci sie.
:(

Michał_B.
03-11-2004, 07:41
W takim razie ja też wycofuje wcześniejsze pytanie :oops: :oops:

inwestor
03-11-2004, 08:06
Marcenka
Z poprzednich postów jakos nie dośc jasno wynika czy decydujesz sie na sciane 1W czy 2W. Sposób murowania na klej, zaprawe zwykłą lub zaprawę ciepłochronna ściśle powiązany jest z technologią ściany.
Jeśli będziesz budować ścianę 2W czyli mur z BK 600 a potem ocieplenie. T mur stawia sie z najtańszych pustaków np. odm.600 i muruje na najtańsza zaprawę czyli zwykła cem-wap - bo nie ma sensu kupować drogich materiałów.
Jeśli zdecydujesz sie na ścianę jednowarstwową czyli taką co mur jest konstrukcja i ociepleniem to juz z byle czego się nie da. Masz do wyboru 2 technologie pierwsza to na klej ale żeby ściana była ciepła to spoiny musza być bardzo cienkie ok.2mm bo klej dobrze przewodzi ciepło. Aby to osiagnać potrzebny jest bardzo dokladny materiał czyli drogi i duża staranność robotników - żadko spotykana na budowach. Drugi sposób murowania ściany 1W to na zaprawę ciepłochronną czyli taka co słabo przewodzi ciepło czyli drozszą kupowana w workach. Z takiej zaprawy spoiny moga być grubsze ok. 7...10mm czyli bloczki moga być mniej dokładne czyli tańsze. Czy scianę 1W wymurujesz z droższego bloczka na klej czy z tańszego na droższą zaprawę ciepłochronną to właściwości docelowe ściany są takie same. Natomiast przy murowaniu z tańszego bloczka na droższą zaprawę całość wychodzi nieco taniej a dodatkowo jest mniejsze ryzyko skopania roboty.
Pozdrawiam

Jacekde
03-11-2004, 08:18
W tym miejscu pozwole sie nie zgodzic z inwestorem, ze zaprawa cementowo wapienna jest najtańsza. Powtorze jeszcze raz ze klej na caly dom wyszedl mi okolo 800 PLN. Za ta cene kupilbym ledwie piach do murowania, agdzie cement, wapno, itd.

inwestor
03-11-2004, 08:31
W tym miejscu pozwole sie nie zgodzic z inwestorem, ze zaprawa cementowo wapienna jest najtańsza. Powtorze jeszcze raz ze klej na caly dom wyszedl mi okolo 800 PLN. Za ta cene kupilbym ledwie piach do murowania, agdzie cement, wapno, itd.
Kurcze czy tak wszystko juz zdrozało ??? Daj spokój Kamaz 12 T piachu kosztował w zeszłym roku 300zł tona cementu 350zł tona wapna chyba koło 300zł. Za 800zł to prawie 36 ton piachu kupisz. Tyle piachu to poszło u mnie na wylewki 200m2 i 800 m2 tynków a na murowanie idzie mniej niz na same tynki agdzie wylewki. A po drugie bloczki do kleju te dokładne w klasie "D" tez sa droższe od zwykłych. Więc jesteś do przodu zarówno na zaprawie jak i na bloczkach. Policz dobrze. :wink: :D
Pozdrawiam

joola
03-11-2004, 08:43
Kupowałam BK (prosto z fabryki) w kwietniu tego roku czyli w szaleństwie "przedVATowym," ceny szły w górę z dnia na dzień, bloczki lepszej klasy o ile dobrze pamiętam były ok.1zł droższe od normalnych, jak już pisałam zaprawę klejową dostałam gratis do tego 15 nadproży systemowych również gratis.Kleju trochę zabrakło, ale to było ok. 10 worków po jakieś 13-14zł.

maciejon
03-11-2004, 08:46
Czyli, jak zrozumialem, tez uwazasz, ze klejenie nie jest takie drogie jak niektorzy uwazaja?

inwestor
03-11-2004, 08:57
Klejenie nie jest drogie jeśli chodzi o ceny materialów. Jak bloczki sa dokładne to idzie mało kleju. Problemem w klejeniu jest dokładność bloczkow i staranność robotników. Nie mozn porownywac też technologi ściany 1W z drogiego BK odmiany 400 do taniego BK odmiany 600. Do tego jeszcze przy 1W masz mur 36cm a przy 2W wystarczy 24cm. Jak ktos by chciał wymurować na klej mało dokładne bloczki BK600 to przy spoinach 1,5....2cm wyjdzie mu duuuużo kleju i juz nie będzie to kosztować 800 zł tylko znacznie wiecej. Nie mieszajmy więc róznych technologii i nie porównujmu ściany 1W(jednowarstwowej bez ocieplenia) d sciany 2W (dwuwarstwowej - mur+styropian) Najpierw musi być decyzja jaka sciana a potem dopiero jaki sposób murowania. A decyzja jaka ścia nie jest wcale łatwa do podjęcia i konsekwencje tego wyboru są od fundamenu aż po dach.
Pozdrawiam

maciejon
03-11-2004, 09:15
Przedstawiles to calosciowo a ja sie z Toba zgadzam :)

marcenka
03-11-2004, 10:16
Kochani ,
Fundamenty mam solidne (bloczek w poprzek 38 cm). Ściana będzie 2W (BK+docieplenie).Mój facet chce to zrobić solidnie (może trochę przesadza ale boi się o późniejsze koszty eksplatacji /ogrzewanie/).
Zdecydowaliśmy się na BK 36 cm + 10 cm styropian.
Co do zakupu materiałów to jeszcze ich nie mam na budowkie ale nie jest to problem. Otrzymałałam cenę 9,7 zł / szt na bloczek 36 cm P+W. Hurtownia jest zaledwie ok 2 km od mojej budowy. Co śmieszniejsze bedzie to bloczek BELIX z Lubartowa . Cena w fabryce jest wyższa (oczywiście po rabatach i doliczonym trasporcie) o ok. 1 zł.
Teraz zostaje tylko decyzja klej czy zaprawa. Wiem że piasek kosztuje sporo (na samo zasypanie budynku wyszło mi ok. 200 m3 ) całe szczeście wzięlam piasek z własnej działki /zrobiłam wykop a następnie zasypałam go zdjętym wcześniej humusem/.
Zarówno boję się kosztów kleju jak i zaprawy cementowo wapiennej lecz chyba pójdę w kierunku kleju.Mam naprawdę bardzo dokładną ekipę i wierzę że nie wyjdzie tego "towaru" aż tak dużo.

pzdr

Rbit
03-11-2004, 10:38
Klej !!!! Ja swój ytong robiłem na klej. Ze wzgledu na grubośc warstwy wiazacej ilosc kleju jest minimalna w porównaniu z zaprawa, ze o estetyce, wygodzie i mostkach cieplnych nie wspomne.
A dodam ze nie tylko bloczki mam klejone ze soba ale równiez elementy wykończenia elewacji wycinane z Ytonga sa doklejane do ściany na klej ,a mam tego dos duzo ze wzgledu na projekt elewacji.
PS
Marcenka mozesz sobie zobaczyc bo masz niedaleko ;). w razie czego słuze swoimi uwagami :)

maxymov
03-11-2004, 10:57
Kochani ,
Fundamenty mam solidne (bloczek w poprzek 38 cm). Ściana będzie 2W (BK+docieplenie).Mój facet chce to zrobić solidnie (może trochę przesadza ale boi się o późniejsze koszty eksplatacji /ogrzewanie/).
Zdecydowaliśmy się na BK 36 cm + 10 cm styropian.
Co do zakupu materiałów to jeszcze ich nie mam na budowkie ale nie jest to problem. Otrzymałałam cenę 9,7 zł / szt na bloczek 36 cm P+W. Hurtownia jest zaledwie ok 2 km od mojej budowy. Co śmieszniejsze bedzie to bloczek BELIX z Lubartowa . Cena w fabryce jest wyższa (oczywiście po rabatach i doliczonym trasporcie) o ok. 1 zł.
Teraz zostaje tylko decyzja klej czy zaprawa. Wiem że piasek kosztuje sporo (na samo zasypanie budynku wyszło mi ok. 200 m3 ) całe szczeście wzięlam piasek z własnej działki /zrobiłam wykop a następnie zasypałam go zdjętym wcześniej humusem/.
Zarówno boję się kosztów kleju jak i zaprawy cementowo wapiennej lecz chyba pójdę w kierunku kleju.Mam naprawdę bardzo dokładną ekipę i wierzę że nie wyjdzie tego "towaru" aż tak dużo.

pzdr

Cześć
Czy sprawdzałaś http://www.prefbet.pl/
Wg moich obliczeń wychodzi 10 zł/szt za bloczek 36 P+W z klejem i transportem i jeszcze przed rabatem
[/url]

Pagin
03-11-2004, 11:16
Wiem że piasek kosztuje sporo (na samo zasypanie budynku wyszło mi ok. 200 m3 ) całe szczeście wzięlam piasek z własnej działki /zrobiłam wykop a następnie zasypałam go zdjętym wcześniej humusem/

Witam,
Marcenka, jesli dobrze rozumiem powyzsze to fundamenty zasypalas humusem, czyli urodzajna ziemia z wierzchniej warstwy?
Pozdrowienia

pattaya
03-11-2004, 12:02
Co prawda buduję z silki,ale namawiam na klej.Przed rozpoczęciem porównałem jakość takiej ściany ze ścianą murowaną na zaprawę.Na klej jest kilka razy mocniejsza,bardziej jednolita i gładsza(możliwe cienkie tynki).Na klej wydałem ok.800-900 zł,czyli kwotę pomijalną w skali całej budowy,a jakość wzrosła niepomiernie.Po dobrym początku trudno "skopać" następne warstwy na spoinie 2-3mm.Jedna uwaga-bloczki nie mogą być mokre np.po deszczu.Poza tym bez piachu,betoniary,taczek,desek,worków po cemencie na budowie jest czyściutko.

Jacekde
03-11-2004, 13:04
Wcale nie mialem lepszych bloczkow ze zgledu na klej. Byla to zwykla 600 z uchywtami po 5 PLN za sztuke. Wyszlo okolo 50 workow kleju po 15 PLN za sztuke. Nikt mi nie powie ze zaprawa bylaby tansza, bo nie uwierze. Poza tym jak mowili moi przedmowcy jest estetycznie i czysciutko.

Michał_B.
03-11-2004, 15:23
Moge powiedzieć na własnym doświadczeniu że na klej (u mnie ytonga) da się kleić bk odmiany 600 niezbyt równy (ściany działowe na piętrze), silikat (ściany nośne i działowe na parterze) i oczywiście ytonga.. :lol:

marcenka
03-11-2004, 16:38
Pagin,
Fundamenty zasypałam piaskiem kopalnianym.Mam V klasę gruntu i zaledwie po odkopaniu 30-40 cm mam czyściutki piasek

marcenka
03-11-2004, 16:42
Maxymow,
Własnie się do tego zabieram

dzięki jeszcze raz
pzdr

Romario
05-11-2004, 12:23
Witam!
Też myślałem o kleju - ale ostatecznie buduję scianę 3 W i tradycyjną zaprawą. Po dobrych upustach cenowo jest ok.

Pozdrawiam.