PDA

Zobacz pełną wersję : Czy mo?na na zim? zostawi? styropian pokryty tylko klejem?



02-11-2004, 13:35
Witam,
właśnie zabieram sie do ocieplenia domu styropianem. Na styropian zostanie położna warstwa kleju i zatopiona siatka. Chciałbym tak to zostawić do jesieni przyszłego roku i wtedy wykonać tynk właściwy (jeszcze nie zdecydowałem jaki). Czy opady deszczu i śniegu przez okres zimy i wiosny nie spowodują wypłukania kleju i nie osłabią ocieplenia?
Myślałem o tym aby po pokryciu siatki klejem pomalować to podkładową masą tynkarską Atlas Cerplast, która wg producenta chroni wartwę przed wpływami atmosferycznymi przez okres do 6 miesięcy i jednocześnie nadaje biały kolor?
Czy warto to stosować, zwłaszcza w kontekście tego, że tynk będzie po 10 miesiacach a nie po 6. Więc pewnie i tak będę musiał zagruntować jeszcze raz, z kolei co sie stanie jak nie zagruntuję tego teraz?

Zaletą jest na pewno to, że dom po zagruntowaniu nabierze ładniejszego wyglądu (biały kolor) do czasu położenia tynku (na wiosnę chcę zamieszkać) koszt materiału na grunt na cały dom to ok. 500zł więc jeszcze do przeżycia.

SławekD
02-11-2004, 14:39
Moim zdaniem powinneś pomalować klej spacjalną emulsją impregnująca, wówczas nie będzie on chłonął wilgoci. Dodatkowo emulsja ta zawiera jakieś ciała stałe co powoduje chropowatość po malowaniu i poprawia przyczepność kładzonego tynku!!Tak zabezpieczony "klej" można nie tynkować na upartego nawet ok 5 lat. Aha! Firmy i nazwy nie podaję bo nie pamiątam, no i byłaby to reklama!!
Pozdrowionka

Piotr J.
02-11-2004, 16:09
Wystarczy zagruntować. Spokojnie przetrzyma zime. Bez gruntu raczej bym sie nie zdecydował. Ja właśnie kończe ocieplanie. Szczyty ocieplone i zagruntowane beda stały drugi rok. Jak do dzisiaj nic im się nie dzieje.

maro
02-11-2004, 17:00
Jak najbardziej, ja tynkowalem po dwoch latach. z tym ze domek byl gruntowany. Okazalo sie ze bylo to dobre gdyz mozna bylo prowadzic prace wykonczeniowe i w efekcie sie wprowadzic. Dom byl ocieplony i mogl byc ogrzewany. Tuz przed tynkowaniem moglismy dokonac jeszcze drobnych poprawek na elewcji ktore wyszly juz po oblozeniu ociepleniem domku.
Pozdrawiam Maro

Wowka
02-11-2004, 17:46
Także miałem styropian na zimę zagruntowany. Wiosną położyłem kolejny grunt a na to tynk. Wszystko O.K.

Leszko
02-11-2004, 18:09
Ocieplałem pięć lat temu styropian+siatka+klej i nic więcej do dziś.
Nic , jeszcze raz nic się nie dzieje ,z resztą co może się stać
Pozdr.
leszko

Wowka
02-11-2004, 19:51
Ocieplałem pięć lat temu styropian+siatka+klej i nic więcej do dziś.
Nic , jeszcze raz nic się nie dzieje ,z resztą co może się stać
Pozdr.
leszko

Co się może stać? ......
To co się stało z pewnym domem w mojej rodzinnej miejscowości.
Facet wybudował przed 6 czy też 8 laty budynek z bloczków styropianowch (zalewanych wewnątrz betonem). Domu nie otynkował tylko pomazał z zewnątrz klejem. Dziś budynek ten wyglada upiornie. styropian zżółkł, środki bloczków spęczniały i wyglądają jak stosy ułożonych w sztaple opon. Ptaszki dobrały się do styropianu i porobiły dziury.....
Bez przesady z tym oczekiwaniem na tynk ......

ckwadrat
02-11-2004, 19:51
Ocieplałem pięć lat temu styropian+siatka+klej i nic więcej do dziś.
Nic , jeszcze raz nic się nie dzieje ,z resztą co może się stać
Pozdr.
leszko

Zamierzam tak samo zrobić za tydzień, dwa, i przetrzymać do wiosny lub nawet jesieni. W sąsiedztwie mam parę domów z elewacją na tym etapie pozostawioną już drugi czy trzeci rok i nic się nie dzieje, choć wygląda na pewno nie najlepiej. Mnie to jednak nie przeszkadza - byle móc grzać i wykańczać w zimie i jak najszybciej się wprowadzić!

Leszko
02-11-2004, 20:06
Ocieplałem pięć lat temu styropian+siatka+klej i nic więcej do dziś.
Nic , jeszcze raz nic się nie dzieje ,z resztą co może się stać
Pozdr.
leszko

Co się może stać? ......
To co się stało z pewnym domem w mojej rodzinnej miejscowości.
Facet wybudował przed 6 czy też 8 laty budynek z bloczków styropianowch (zalewanych wewnątrz betonem). Domu nie otynkował tylko pomazał z zewnątrz klejem. Dziś budynek ten wyglada upiornie. styropian zżółkł, środki bloczków spęczniały i wyglądają jak stosy ułożonych w sztaple opon. Ptaszki dobrały się do styropianu i porobiły dziury.....
Bez przesady z tym oczekiwaniem na tynk ......
Możliwe że masz racje , ale jakby porządnie to zrobił nic by nie bylo wiadomo. (może to jedyny wyjątek z tym domem-zrobił fuche)

Leszko
02-11-2004, 20:16
Przecież to normalne że nie można kłaść siatki i kleju przed samą zimą
,musi to najpierw wyschnąć przed mrozem (potem deszcz i mróz nieszkodliwy). Choć osobiście jedną scianę okleiłem i przyszedł w nocy mróz -6stopni myślalem że mi to wszystko zjedzie na ziemie,ale jakoś nic się nie stało i jest ok.

Pozdrawiam
Leszko

LamiaReno
02-11-2004, 20:40
niebezpiecznie jest zostawiać styropian bez pokrycia, nie tyle deszcz i mróz co Słońce mogą mu zaszkodzić. Promienie UV powodują rozkład styropianu po jakimś czasie robi sie z niego "puszek". Im dłużej styropian jest "goły" tym gożej i nawet warstwy kleju czy gruntu niewiele tu pomogą :cry: