PDA

Zobacz pełną wersję : projekt DOM W KANSAS pracownia ZAHIR ART



maciuspala
10-07-2016, 14:52
Witam serdecznie
Po wielu perypetiach jutro tj 11-07 razem z żoną staniemy się posiadaczami działki budowlanej.Szukaliśmy 8-10 arów w pięknym miejscu a kupujemy 33 ary w bardzo spokojnej okolicy.No cóż będzie co kosić.
Projekt domu mamy wybrany już od 2 lat i jest to projekt Dom w Kansas.https://www.extradom.pl/projekt-domu-dom-w-kansas-KRN1074. Dlaczego?
1.Kasy za wiele nie ma więc projekt musiał być prosty wymagania były aby powierzchnia była miedzy 90 a 110 m2.
2.Na dole dodatkowy pokój(gabinet jak to teraz nazywają) gdyby się okazało że nie starczy kasy na wykończenie poddasza a i dla gości nie zginie.
3. Bardzo prosta bryła prosta w budowie, prosta w wykończeniu.

W następnym tygodniu zamawiam mapę do celów projektowych i zaczynam poszukiwać architekta do adaptacji-może ktoś poleci kogoś z okolic Brzeska -Bochni?

Zmiany które chcemy wprowadzić to likwidacja komina i kominka z uwagi że jest to koszt a raczej nie chcemy kotłowni w salonie.A dla atmosfery 3 razy w roku nie będę wykładał 20 tys na kominek.Druga zmiana to mimo kosztów wentylacja mechaniczna co oszczędzę na kominku dołożę do wentylacji.\
Do tej pory mam wycenę z jednej firmy i za instalacje powiedzieli mi 8500 + 4000-5000 rekuperator w zależności co wybiorę.Ciężko w Małopolsce o sprawdzone firmy robiące WM więc nawet nie wiem do kogo wysłać zapytania.
Trzecia zmiana to likwidacja kotłowni węglowej na gaz z uwagi na dostępność gazu na działce i na małe zapotrzebowanie energetyczne domu uważam że piec z podajnikiem zamęczy się pracując na minimum, a montaż śmieciucha z buforem oprócz niskich kosztów nie wchodzi w grę z uwagi na potrzebę poświęcania dużo czasu na pilnowaniu pieca.Z tego względu kotłownia zostanie prawdopodobnie przerobiona na cześciowo powiększenie łazienki a częściowo na pomieszczenie gospodarcze.
Z drobnych przeróbek to tymczasowe przerobienie łazienki w sypialni na powiększoną garderobę i zrobienie coś ze ścianami aby można było zamontować ościeżnice regulowane bo teraz technicznie się ich zamontować nie da.

Oczywiście proszę Was forumowiczów o rady dotyczące tego projektu.
Mam zamiar oszczędzać na rozwiązaniach technicznych( czytaj szukać oszczędności w prostocie) ale nie oszczędzać w materiałach.
Wg projektu i moich wymagań budowa, fundamenty lane, ściany z betonu komórkowego 24+20 styropianu, strop lany, z powodów kosztów poddasze z GK na dachu dachówka prawdopodobnie betonowa( tu też przeważają koszty)

Projekt z małej firmy projektowej powstał 2015 roku i jest mało popularny i przez to bardzo mało jest informacji na jego temat, może ktoś buduje wg tego projektu?

Ufff sporo tego ......zapraszam do dyskusji....

Elfir Ciebie wywołuje do tablicy w pierwszej kolejności zawsze udzielałaś bardzo mądrych rad...i chętnie wysłucham dotyczących tego projektu.

Elfir
10-07-2016, 20:37
całkiem zgrabny projekcik.
Mądre posunięcie, aby powiększyć garderobę rodzicielską o łazienkę. W drugiej garderobie zrobić pralnię. Bo trzy łazienki na taki mały domek to już spory wydatek (łazienka jest wraz z kuchnią najdroższym pomieszczeniem do wykańczania). Pytanie czy jest sens powiększać łazienkę na parterze?
Maksymalnie powiększyć okna szczytowe, aby można był zrezygnować w sypialniach z połaciowych.
Warto mimo wszytsko zrobić przejście do kotłowni z domu. Zimą nie będziecie przecież biegać naokoło domu, żeby coś na piecu gazowym podregulować.
Meble na planie są zmniejszone. W rzeczywistości salon nie będzie tak przestronny.

Z jakiej strony macie wjazd na działkę?

Ja bym się pokusiła, w związku z likwidacją kominów, na przeróbkę:
http://images78.fotosik.pl/741/a7d19a8bcebd7fafgen.jpg

co dałoby ci pokój od południa na parterze

Elfir
10-07-2016, 20:42
I nie bardzo podoba mi się ta rama murowana wokół wejścia.
Nie wiem czy nie lepiej po prostu wysunąć nieco okap dachu nad wejściem i już.

http://images77.fotosik.pl/741/ebc81502aa0456fagen.jpg

maciuspala
10-07-2016, 21:14
Elfir Ty zawsze jesteś niezawodna.
Wjazd jest od północy działka teraz ma szer 57 m x średnio dł 55 m ale w przyszlosci będzie podzielona na pól.
Pokój na dole mile widziany w razie chwilowego mieszkania na parterze a i podczas wizyty teściowej lepiej mieć ją jak najdalej������
Twoja propozycja aranżacji mi się podoba niestety z żoną mamy taki układ że ja wybieram materiały i technologie a ona wygląd i układ domu i wybrała projekt bo idealnie wpasował się w jej wymagania.
Na górze tylko zmiana z likwidacją łazienki z sypialni a na dole widzimy chyba likwidacje drzwi zewnętrznych w kotłowni a dołożenie ich od wewnątrz.
Spodobał mi się pomysł z całkowitą likwidacją komina tylko obawiam się , że technicznie rura jest właściwym rozwiązaniem to będzie to wyglądało jak niedoróbka w nowym domu.
Myślałem nad zmniejszeniem okien połaciowych do 1 szt w sypialniach ale przemyśle wstawienie podwójnych drzwi balkonowych.
Patrząc na Twoją propozycje widać, że zaproponowałaś jednoskrzydłowe z dostawką ale z uwagi że aktualnie handluje stolarką okienna i miesiąc temu montowałem balkony 1200 mm z stalą dostawką i wygląda to na żywo okropnie(przynajmniej wg mnie)
Jutro sprawdzę jakie największe skrzydło puści program ale raczej więcej niż 1100 się nie da.

maciuspala
10-07-2016, 21:15
Problem w tym że cały urok w tej ramce, wyróżnia to ten projekt od innych i oczywiście tworzy zadaszenie do drzwi wejściowych.

Elfir
11-07-2016, 11:18
na poddaszu proponuję zwykłe okna a nie balkonowe. Pokoje będą ustawniejsze.

Ta ramka jest tylko mostkiem cieplnym i bardzo zacienia okno w pokoju gościnnym. Zimą będzie w nim bardzo ciemno. Dlatego proponowałam przenieść pokój na słoneczną stronę południową.
Po co kotłownia od najbardziej atrakcyjnej strony domu?

maciuspala
11-07-2016, 16:15
Dzięki za podpowiedzi.
Mimo spokojnych rozmów z żonką cały czas słyszę nie bo ....nie więc pewnie zostanie oryginalny układ na pietrze, i pewnie kotłownio-składzik na dole od strony południowej mimo iż masz rację ze będzie się to miejsce marnowało.Usłyszałem dziś że skoro ma być tanio, ciepło to iglo wybudujmy albo wigwam( nie wiem jak się to pisze) a dom oprócz tego ze ma być przytulny to jeszcze ładny a jej się właśnie taki podoba...cóż z kobietami jest ciężko....każdy to wie.
Teraz główkujemy z pomysłem okien zamiast drzwi balkonowych, i zastąpieniem okna w jadalni takiego długiego niskiego dużym przeszkleniem doświetlającym choćby miał to być fix w ramie.
Zaciekawiłaś mnie pomysłem rury zamiast komina tylko jakoś nie mogę sobie tego wyobrazić ale jakby wstawił piękną rurę kajnerową??? odwiedzam dużo budów w pracy, oglądam, podpatruje i jeszcze takiej rury w nowym domu nie widziałem, Jak już to komin z cegły i w to nierdzewka wsadzona.
Ledwo działka nabyta a już pierwsze problemy a co będzie dalej....Notariusz stwierdził ze za tanio działkę kupiliśmy i lepiej iść do skarbówki ustalić wartość rynkową do podatku , bo przypomną sobie za 5 lat o tym że działka jest więcej warta i dojdą jeszcze odsetki.Okazało się że jest to dobra rada i w skarbówce można złożyć wniosek o wycenę działki i próbować udowodnić że działka jest warta mniej....tylko moja działka nie ma żadnych wad więc będziemy szukać na siłę.

Elfir
11-07-2016, 16:40
zawsze możesz powiedzieć, że jest smród bo rolnik wyrzuca obok obornik.

Tak wygląda rura od pieca gazowego (obok jest kratka od rekuperacji) - u mnie na froncie :)
U ciebie byłoby na bocznej ścianie

http://images77.fotosik.pl/742/460570f14e95b91e.jpg


***
W jaki sposób zmienia się dom, gdy odwróci się pomieszczenia?
Bo ramę to możecie sobie zostawić, tylko to podroży koszty budowy o ok. 1000 zł

maciuspala
12-07-2016, 08:29
Ciężko się z moją żoną dyskutuje, wygląd zewnętrzny zostaje, do rozpatrzenia zmiana balkonów na okna oraz w jadalni niskiego okna na przeszklenie.
Pomysł z zamianą kotłowni z pokojem bardzo trafny i uważam że zasadny tylko usłyszałem znowu że jak to mieć pomieszczenie gospodarcze od frontu zaraz przy drzwiach.
Pomysł z rurą zamiast komina idealny ja do tej pory myślałem ze komin taki będzie miał średnicę 14 cm i będzie srebrna rura szła po elewacji na sam dach a tu taka mała rurka tylko wystaje.To następne oszczędności zwłaszcza że wyceniam WM i ceny mnie przerażają wydawało mi się że skoro materiały na instalacje kosztują do 4000 zł a budynek będzie miał porobione wszystkie przeloty to koszt położenia będzie niski.Otrzymałem pierwszą ofertę na 8500 (bez reku) a tu następne wyceny spływają po 11-13 tysięcy.Też chciałbym tyle zarabiać w jeden czy dwa dni.
Chyba niektórzy chcą się szybko dorobić na nowszych rozwiązaniach gdzie nie ma dużej konkurencji.
Ostatnia rzecz co mnie nurtuje to wyjście na taras.
W projekcie jest system przesuwny wiec albo drogi HS za 8000 zł albo tańszy HKS ale z wysokim progiem i to mi się nie podoba.Rozwiązaniem jest zwykły potrójny balkon z ruchomym słupkiem i z niskim progiem ale boje się że skrzydła będą mocno ograniczać miejsce w tak małym już salonie.

Elfir
12-07-2016, 09:24
pomieszczenie gospodarcze od frontu jest sensowniejsze - dziecko wchodzi w zabłoconych kaloszach do domu, można je od razu zdjąć i opłukać w zlewie technicznym w pom. gospodarczym. Wnosząc coś do domu z ogrodu (np. meble, rower dziecięcy) też nie trzeba przenosić przez dom tylko zostawić zaraz przy wejściu.

Ja za reku płaciłam 15 tyś (z robocizną i materiałem).

Ja zdecydowałam się na suwankę niskoprogową. Cena kosmos :( (tyle, co wszystkie pozostałe okna w domu), ale efekt też jest.
Dlatego warto oszczędzać na detalach, które mają małe znaczenie (jak zmiana zwykłych okien na fixy w kotłowni, łazience, kuchni, jadalni), żeby pozwolić sobie na jakiś zbytek gdzie indziej.

Ta rama wokół drzwi. Rozważ zmianę technologii budowy. Zamiast murować (co wymaga powiększenia fundamentów), zrób ją w nadwieszanym do budynku (a nie opartym na fundamencie) szkielecie obitym OSB i ocieplonym. Albo po prostu z drewna, jako osobną konstrukcję, nie powiązaną konstrukcyjnie z domem.

maciuspala
12-07-2016, 12:30
I następny dobry pomyśl z tą ramą, coś tam wymyślę zwłaszcza że chce obić to kamieniem.
Za okna " u siebie " wyszło mi 8000 zł + zamiennie HS następne 8000/HKS(skrzydło odstawne na szynach wewnątrz 4500 /zwykly balkon 2500 i to na najlepszym profilu.
Zmieniam za 2 tygodnie prace to będę miał jeszcze większy dostęp do stolarki i do materiałów budowlanych i tutaj dużo oszczędzę.
Z WM muszę się sprężać bo projekt chce dać do adaptacji w ciagu 2 tygodni.
Szkoda że oprócz Elfir nikt nie uczestniczy w dyskusji bo można by było dużo wniosków wyciągnąć.
Na razie na pierwszym miejscu teraz to kibelek i garaż trzeba zorganizować bo to najważniejsze.

Elfir
12-07-2016, 12:49
ale szczegółowy projekt WM możesz przecież sobie opracować później.

maciuspala
13-07-2016, 09:13
Muszę znaleźć trochę czasu i zapytać o to architekta, wczoraj zostalem następną ofertę na 26 tys. przy cenie reku ok 7000 zł.Super już wiem skąd ludzie biorą kasę na te Q7 i luksusowe wille.
Ja tego nie będę sponsorował.

maciuspala
21-07-2016, 09:23
Wczoraj byłem u architekta dziś projekt zamawiam.Zmian będzie dużo ale żadna nie jest istotna wg architekta więc wszystko będzie zmieniane podczas budowy pod okiem kierownika budowy.
Główne zmiany to:
likwidacja kominów
wentylacja mechaniczna
gaz z rurą przez ścianę zamiast pieca na węgiel (dzieki Elfir za świetny pomysł)
wejście do kotłowni od środka
dodatkowe okno w łazience
opaska ozdobna zrobiona na lekkim ruszcie zamiast ciężkiego fundamentu( tu też pomysł Elfir)
Dodatkowo do przemyślenia w trakcie budowy to skosy lane oraz dodatkowa płyta balkonowa z sypialni(żona się upiera że musi mieć balkon żeby pościel wietrzyć na balkonie i żadne tłumaczenia nie pomagają.)

Elfir
21-07-2016, 13:08
a pościeli nie da się wietrzyć na portfenetrze?

maciuspala
21-07-2016, 13:42
Portfenetr- nowe słowo które się nauczyłem i dotyczy barierki którą mam prawie 40 lat w bloku- my to nazywamy imitacją balkonu.
Dla mnie ładne barierki ze stali nierdzewnej były by ok ale kobitki i tak wiedzą swoje.Może uda mi się odwieść ją od tego pomysłu.

Elfir
21-07-2016, 13:45
można zrobić barierkę odchylającą się na zewnątrz, aby było więcej miejsca na to wietrzenie:
http://images75.fotosik.pl/764/942d12126c8e43cfgen.jpg

maciuspala
10-08-2016, 18:27
Projekt dziś dostarczyłem do adaptacji, wszystkie zmiany będą wprowadzane po uzyskaniu pozwolenia, popytałem po znajomych i tak praktykuje się w moich okolicach, wiec mam dużo czasu na nowe pomysły do aranżacji.

cugi253
01-01-2017, 19:44
My tez chcemy kupić ten projekt i do wybudować. Czy macie już jakies zdjęcia realizacji budowy? Co do tej obudowy murowanej to chyba to dodaje mu uroku. Bez tego będzie wyglądał bardzo prosto, a oko widok domu tez powinien cieszyc oko.

maciuspala
12-02-2017, 11:02
My tez chcemy kupić ten projekt i do wybudować. Czy macie już jakies zdjęcia realizacji budowy? Co do tej obudowy murowanej to chyba to dodaje mu uroku. Bez tego będzie wyglądał bardzo prosto, a oko widok domu tez powinien cieszyc oko.

Witaj cugi253 dopiero teraz zauważyłem Twój post.My zaczynamy dopiero na wiosnę.
Z projektu zewnętrznego wiele nie zmieniamy dojdzie płyta balkonowa i elewacja w odcieniu bieli i grafitu.Dach antracyt lub czarny więc dom będzie wyglądał trochę inaczej niż na wizualizacji.Szkoda że budujemy pierwsi będziemy musieli wszystkie błędy wziąść na klatę.
Narazie znaleźliśmy zle zazbrojnony strop ale kierbud na kolanie przeliczył po nowemu zbrojenie.