PDA

Zobacz pełną wersję : Jaki wkład kominkowy?



Strony : 1 2 3 4 [5] 6 7 8

niktspecjalny
11-01-2013, 09:14
Witam,
Pytanie jak w tytule. Mój budowany domek (Sielanka)ma ok.140m2 pow użytk. w parterze, strych nie użytkowy. Dom zbudowany z Ytonga 24 + ocieplenie styro 15cm. Strop ocieplony 10 cm styro. Dach nie ocieplony. Komin systemowy Plewa. Dopływ powietrza z zewn. 110mm. Komin wejście 180mm.
Planuję kominek w ciepłej zabudowie z rozprowadzeniem DGP. Salon 40m2 połączony z kuchnią, otwarty na przedpokój. DGP do łazienki i 3 sypialni(wszystko po 12m2).
Głównym dawcą energii będzie kocioł gazowy, kominek dodatkowo w weekendy i codziennie po pracy(jeśli będzie ochota).
No chyba, że sytuacja finansowa zmusi do częstszego palenia.
Obudowę planuję zrobić sam, co skrzętnie będę dokumentował na forum i pewnie jeszcze wiele razy będę pytał co i jak...
W planach jest jeszcze może coś na wzór odbioru ciepła ze spalin jak u Trocia.
Ale o to będę pytał później.:D
Mam prośbę o pomoc w wyborze jakiegoś dystrybutora ciepła.

Pozdrawiam
Tomasz


160068

Dystrybucja gorącego powietrza do łazienki a po jasną cholercię. Zaczynać od kłopotów.Wdmuchniesz ciepłe powietrze które wentylacja zaraz zabierze.No chyba ,że małą ilość ,a wdmuchiwanie bardzo powolne.Wtedy to miało by sens.No i oczywiście(co mija się z celem) szczelne drzwi.

tomekluka
11-01-2013, 10:34
Dzięki Piotrze za podjęcie rękawicy:)
A możesz coś więcej powiedzieć o tym wkładzie. Bo widziałem różne opinie(również Twoje) o tej firmie.
Dostałem też propozycję i chyba dobrą cenę na Spartherm Bravo 5300zł. Tylko nie wiem czy jest to odpowiedni wkład na moje potrzeby. Może Ty zrobisz lepszą:)
Myślałem również o Arysto 10/510 za 3200zł. Szczególnie cena przemawia. Może coś na temat tych wkładów pomożesz?
Hajduk?
Pozdr
Tomasz

tomekluka
11-01-2013, 10:38
Dystrybucja gorącego powietrza do łazienki a po jasną cholercię. Zaczynać od kłopotów.Wdmuchniesz ciepłe powietrze które wentylacja zaraz zabierze.No chyba ,że małą ilość ,a wdmuchiwanie bardzo powolne.Wtedy to miało by sens.No i oczywiście(co mija się z celem) szczelne drzwi.
To do łazienki się nie prowadzi DGP?
Myślałem nad tym żeby wprowadzić rurę jak "najbliżej" podłogi i jak najdalej od wylotu wentylacji. A czemu szczelne drzwi?
Pozdr
Tomasz

Kominki Piotr Batura
11-01-2013, 11:00
Łazienka to miejsce w którym powinno być najcieplej w domu. Konstruując ogrzewania kominkowe od prawie ćwierć wieku zawsze starałem się tam skierować najwięcej ciepła. Tak mam również w swoim domu. Nie zaobserwowałem żadnego z negatywnych zjawisk, opisywanych przez ludzi, którzy takich systemów w domu nie maja, ale je negują. Nie słyszałem też o jakiś problemach z tego tytułu u moich klientów. Jedyny problem to ewentualne zapachy, które mogą wrócić do mieszkania. Czasem robiłem system, który pozwalał na czas korzystania z ubikacji, zatrzymać ruch powietrza DGP. Nikt z tego nie korzysta, bo w rzeczywistości problem jest mało istotny.

Większość wkładów Romotopa, to dobre urządzenia, tylko ich cena i marketing, trochę je przerastały. Stąd się brała moja krytyka. Wkład KV 25 L za 5000 zł, jest z pewnością lepszy od Brava za 5000 zł.

CaRsEn
11-01-2013, 16:32
Witam,
czy może ktoś polecić wkład kominkowy do mieszkania o powierzchni 50m2?
Kominiarz w opinii zaproponował kominek powietrzny wraz z dolotem powietrza z zewnątrz.
Pozdrawiam

CityMatic
11-01-2013, 16:38
do mieszkania o powierzchni 50m2?

Ja myślę że u Ciebie raczej pasował by Biokominek, np wpisz w google Biokominek i grafika naprawdę do 50m to fajna rzecz.

CaRsEn
11-01-2013, 17:14
Dzięki za wypowiedź, ale nastawiłem się na kominek i przed tygodniem wstawiłem wkład kominowy 180fi wg zaleceń kominiarza.

house4live
11-01-2013, 20:43
Dzięki za wypowiedź, ale nastawiłem się na kominek i przed tygodniem wstawiłem wkład kominowy 180fi wg zaleceń kominiarza.

Powiedz mi najpierw czy komin masz w narożniku czy na ścianie prostej:)???

dolot zimnego powietrza z zewnątrz masz wykonany?

czego szukasz...jaki jest Twój gust kominkowy:)???

house4live
11-01-2013, 20:45
Jeżeli komin w narożniku to polecam np Spartherm Mini 2L bądź 2R w wersji podnoszonej lub otwieranej do boku:)

Jeżeli ściana prosta to polecam Austroflamm 55k, lub nawet 45k:)

niktspecjalny
12-01-2013, 10:07
To do łazienki się nie prowadzi DGP?
Myślałem nad tym żeby wprowadzić rurę jak "najbliżej" podłogi i jak najdalej od wylotu wentylacji. A czemu szczelne drzwi?
Pozdr
Tomasz

Jeśli pozwolisz pominę wypowiedź Piotra bo nie wiem co chce ci przekazać.Uważam ,że w łazience nie powinno być ogrzewania -(gorącego powietrza) i to jeszcze z kominka.To lipa ,kurz itp.Łazienka to przede wszystkim ..podłogówka i odpowiednio dobrana ilość grzejników łazienkowych .To jest ko...mf..or..t;);)

niktspecjalny
12-01-2013, 10:09
...Łazienka to miejsce w którym powinno być najcieplej w domu. Konstruując ogrzewania kominkowe od prawie ćwierć wieku zawsze starałem się tam skierować najwięcej ciepła. Tak mam również w swoim domu. Nie zaobserwowałem żadnego z negatywnych zjawisk, opisywanych przez ludzi, którzy takich systemów w domu nie maja, ale je negują....

a twoje zdrowie?????????????????:confused::confused::confu sed:

Kominki Piotr Batura
12-01-2013, 13:17
Jeśli w łazience lipa i kurz, to w pozostałej części domu tym bardziej.

CaRsEn
12-01-2013, 18:02
Witam ponownie,
kanału dolotowego w podłodze jeszcze nie wykonałem a kominek mam na środku ściany.
Spartherm i Austroflamm jak widzę, to najwyższa półka, czy może ktoś polecić inne wkłady do 3000zł?
Byłem dziś w salonie Lechmy, ale polecili mi jedynie P190 Korner 8kW.
Pozdrawiam i dziękuję za wypowiedzi.

Kominki Piotr Batura
12-01-2013, 18:20
Do mieszkania 50 m2 potrzebujesz naprawdę maleństwa. Takie coś robi się raczej na zamówienie. Ma też takie maleństwo Romotop. Jest to wkład do piecyka Malaga. A może piecyk zamiast kominka?

house4live
13-01-2013, 09:04
Witam ponownie,
kanału dolotowego w podłodze jeszcze nie wykonałem a kominek mam na środku ściany.
Spartherm i Austroflamm jak widzę, to najwyższa półka, czy może ktoś polecić inne wkłady do 3000zł?
Byłem dziś w salonie Lechmy, ale polecili mi jedynie P190 Korner 8kW.
Pozdrawiam i dziękuję za wypowiedzi.

Jeżeli chcesz tanio to zrób tak jak podpowiada Piotr:)

piecyk wolno stojący to koszt jego samego zakupu + koszt rur + ewentualnie koszt jakiejś podstawy pod piecem, np szkło hartowane:) Np ładne są piecyki Dovre Vintage 35 - pasują rozmiarowo i mocowo do Twojego mieszkania, a mają swój charakter wizualny:)

Natomiast jeżeli chcesz koniecznie kominek, to na prawdę wybierz jeden z wkładów, które Ci poleciłem, są trochę droższe niż Lechma, jednak uwierz mi, że porównując model Lechmy który Ci zaproponowali do np Austroflamma to tak jakbyś porównał Najmana do Kliczko:)

warto dołożyć trochę kasy do lepszego wkładu a zrezygnować z czegoś w obudowie (mniej kamienia czy mnie półek bądź innych tworków) niż na odwrót, kopic tanie beznadziejne palenisko a pakować masę kasy w obudowę, żeby ładnie wyglądało:)

Się zastanów co ma ładnie wyglądać...obudowa a w niej wkład w którym masz brudną szybę po godzinie palenia, czy może Twój salon ma rozświetlać widok ognia zamknięty w dobrej jakości wkładzie:)

Pozdrawiam:)

CaRsEn
13-01-2013, 11:54
Wiesz, nam kominiarz mówił o wkładzie ok 10Kw, pewnie dlatego ze mieszkanie jest zimne i bardzo wysokie. Piecyk nie wchodzi w grę, ponieważ chcemy miec kominek i rozprowadzić ciepło grawitacyjnie rurami na inne pomieszczenia. Ma on na celu ogrzanie całego mieszkanka, a nie tylko salonu.

Pozdrawiam

lecho*ski
13-01-2013, 14:26
np Blanka 8 kw kratki.pl
na dzień dzisiejszy spokojnie do kupienia w przewidzianej przez ciebie kwocie (jeszcze moze jakis gratis wytargujesz),wkładki thermotte w standardzie z regulowanym powietrzem z zewnątrz plus nawiew do górnej czesci paleniska.
"Płytki", więc nie będzie zawalidrogą, szyba przy tym dość duza.

Wyprodukowany w Polsce przez rodzimą firmę, dlatego cena miesci się w naszych realiach.
Nie gorszy od przereklamowanych produktów made in Germany, które na ich rynku są ledwie srednią półką



Wiesz, nam kominiarz mówił o wkładzie ok 10Kw, pewnie dlatego ze mieszkanie jest zimne i bardzo wysokie. Piecyk nie wchodzi w grę, ponieważ chcemy miec kominek i rozprowadzić ciepło grawitacyjnie rurami na inne pomieszczenia. Ma on na celu ogrzanie całego mieszkanka, a nie tylko salonu.

Pozdrawiam

house4live
13-01-2013, 17:19
Wiesz, nam kominiarz mówił o wkładzie ok 10Kw, pewnie dlatego ze mieszkanie jest zimne i bardzo wysokie. Piecyk nie wchodzi w grę, ponieważ chcemy miec kominek i rozprowadzić ciepło grawitacyjnie rurami na inne pomieszczenia. Ma on na celu ogrzanie całego mieszkanka, a nie tylko salonu.

Pozdrawiam


o jakiej mocy mówił kominiarz:)???

o mocy nominalnej czy maksymalnej:)???

Moim skromnym zdaniem potrzebujesz wkładu o mocy oscylującej w okolicach 8 kW mocy nominalnej:)

Co do wkładów Kratki.pl - wspomnianej Blance:) wypowiadałem już wielokrotnie swoje zdanie na temat tej naszej Polsko-Chińskiej produkcji:) Przykładowo Austroflamm 55k możesz spokojnie wychaczyc w dobrej cenie u jakiegokolwiek autoryzowanego przedstawiciela tej firmy w naszym kraju:)

Są to wkładu bardzo dobrze skonstruowane, przemyślane i do tego z bardzo dobrym serwisem w naszym kraju - w razie czego:)

bohusz
13-01-2013, 17:38
Co do wkładów Kratki.pl - wspomnianej Blance:) wypowiadałem już wielokrotnie swoje zdanie na temat tej naszej Polsko-Chińskiej produkcji

Co to znaczy polsko - chińskiej produkcji...
Myślałem, że kratki.pl (wkłady) to produkt typowo polski

No a tak w nawiasie mówiąc, to Chińczycy nie umią zrobić przykładowo elementów, czy całych wkładów według dostarczonych rysunków technicznych + cała procedura i wymogi materiałowe i jakościowe???

Najważniejsza jest myśl techniczna, rysunki, dobór materiałów, potem odbiór.
Reszta to już pestka, czynności proste, powtarzajace się.
No przepraszam, najważniejsze w tym wszystkim jest umiejętność i możliwość późniejszej sprzedaży. Bo cóż po produkcji na magazyny?

tomekluka
13-01-2013, 18:53
Jeśli w łazience lipa i kurz, to w pozostałej części domu tym bardziej.

Zadzwonię do Pana po niedzieli i dogadamy się co i jak.
Pozdrawiam
Tomasz

Forest-Natura
13-01-2013, 19:27
Witam.
Uprzedzę pewien "nik" na FM zanim się odezwie ;) ... mowa o polsko - chińskiej produkcji w przypadku firmy Kratki.pl jest tak samo wiarygodna jak "nius" w bulwarowej prasie że Krystyna Loska tańczyła półnaga na sopockim molo podczas tegorocznego WOŚP-u ... :p
Pozdrawiam.

eniu
14-01-2013, 06:19
A Austroflam Austriacki niby? :D Kto tam wie co Czesi z Chin sprowadzają?

sterowiec40
14-01-2013, 08:35
Globalizacja
Jest pewna znana firma na polskim rynku " torbowo-plecakowym" z P-ia , która podobno od jakiegoś czasu przeniosła swoją produkcję do Chin bo tańsza siła robocza.

Też mam "polsko chińską" Majkę"

edmunda
31-01-2013, 20:44
ja bym poleciła ten sklep: http://www.wkladykominkowe.net.pl/

Piotr z małej Polski
10-02-2013, 17:22
Witam forumowiczów,

jestem na etapie wyboru wkładu kominkowego do domu o powierchni 129 m2, dwie kondygnacje, na dole m.in. salon połączony z kuchnią o powierzchni ok. 43 m2. W salonie znajduje się przeszklenie 6 m z grzejnikami kanałowymi. Ocieplenie parteru to 15 cm steropianu, natomiast poddasze 30 cm wełny mineralnej.

Z racji, że oboje z żoną przebywamy codziennie ok. 10 - 12 godzin poza domem, zakładamy że w kominku będziemy palić wieczorami (pn - piątek) oraz przez większość dnia w weekendy. Z kominka będzie wyprowadzone DGP do trzech sypialni na piętrze o łącznej powierzchni ok. 35 m2, będzie on traktowany jako dodatkowe źródło ciepła obok ogrzewania gazowego.

Po wstępnym rekonesansie uwagę skupiam na trzech wkładach kominkowych tj.:

Spartherm VARIA 1V-4S http://www.centrumkominkowe.pl/archives/788

Dovre 2175 CBS http://dovre.com.pl/produkty/19/2175-cbs

Heta Panorama http://www.kominkidunskie.pl/produkt/514

Mam pewne obawy czy Heta zdoła ogrzać dom o tej powierzchni ze swoją nominalną mocą na poziomie 6.5 kW.
Różnice cenowe nie są wielkie Spartherm 7 K PLN netto, Heta 6.5 K PLN netto, Dovre ok. 5 K PLN.

Proszę o opinie i ocenę, może ktoś może poradzić inne wkłady w z tej półki cenowej, które oferowałyby więcej i dawały szanse na efektywną oraz bezawaryjną pracę.

Pozdrawiam,

Piotr

KamilM
13-02-2013, 09:39
Witaj Piotrze,
Słyszałes może o wkładach Temporis 2D/3D Firmy Supra?
100 % szczelności , 12kw, Ogrzeje do 180m dobrze ocieplonego budynku, zakładając dobrze wysezonowane drewno na jednym załadunku żar utrzyma się 10 godzin.
znajomy np. ogrzewa kanadyjczyka 150m2 i jest bardzo zadowolony
Cenowo w granicach 6500 zł brutto chodzą.
Bardzo trwałe i bezawaryjne urzadzenia. Dlatego polecam.
Miesięczne w mojej firmie sprzedaje się kilkanaście sztuk tego urządzenia. Reklamacji - brak.
Szef ma w domu , koleżanki z pracy mają w domu. Szczerze- warto! Na Twoim miejscu wziąłbym go pod uwagę.
W razie pytań odnośnie tego wkładu zapraszam na pw

Piotr z małej Polski
13-02-2013, 18:55
Dzięki Kamilu, rozważę suprę, którą zaproponowałeś. Chętnie też usłyszałbym głosy forumowiczów lub kolegów fachowców, którzy mają okazję używać lub instalować wspomniane w nagłówku wkłady Spartherm, Dovre lub Hety. Pzdr

Bolt
09-03-2013, 17:37
Unico Hermes 12, Malvik Haas&Sohn to naprawdę przyzwoite wkłady, przemyślałbym któryś z nich, jeden i drugi to dobra relacja cena-jakość.

multimetr
12-03-2013, 20:16
Podobne pytanie,
mieszkanie 67m2, zimne, narożne.
Planuje zakup nowego wkładu kominkowego powietrznego który będzie zainstalowany na prostej ścianie.
Chciałbym aby był to kominek narożny z szyba gięta.
Kwota jaką przeznaczam na ten wkład to ok. 5,000 zł .
Rozważam kupno wkładu Stoger model 2R 720 S w cenie 1150 Euro ale nikt nie pisał nic na jego temat.
Obecnej mam wkład żeliwny chyba francuski Aristo z najniższej półki, taki był jak kupiłem mieszkanie niestety nie jest wstanie ogrzać tego pomieszczenia.
Kominek nie będzie głównym źródłem ogrzewania.
Bardzo proszę o pomoc abym nie żałował tego wydatku.
Pozdrawiam

Forest-Natura
19-03-2013, 16:33
Witam.

Słyszałes może o wkładach Temporis 2D/3D Firmy Supra?
100 % szczelności , 12kw, Ogrzeje do 180m dobrze ocieplonego budynku, zakładając dobrze wysezonowane drewno na jednym załadunku żar utrzyma się 10 godzin.
Kamilu ... bez urazy ... wyrośniesz z tego ... jeżeli jesteś głodny wiedzy i chętny do jej poszukiwań (a na takiego wyglądasz), to nawet szybciej niż myślisz ... :rolleyes:
Pozdrawiam.

eniu
20-03-2013, 20:01
Witam

Wydaje się że różnice w cenie poszczególnych wkładów nie są wzięte z nieba . Każde urządzenie jest po fazie projektu i prototypu wdrażane do produkcji . Aby sprzedać produkt musimy go odpowiednio wycenić . Ceny w stu procentach są weryfikowane przez rynek , a więc nie możemy sobie pozwolić na ich zawyżanie .
W tym zestawie producentów , Spartherm jest najbardziej zaawansowany technologicznie , ze swoja około 80 % sprawnością i temperaturą wylotu spalin do komina poniżej 300 stopni Celsjusza . A więc już na samym początku , producent umożliwia użytkownikowi relatywnie mniejszą ilością drewna uzyskać w krótkim czasie dużą ilość energii , której większość zostaje w pomieszczeniu a nie ucieka w komin , oszczędzając jego strukturę . Sama komora spalania wytwarzająca energię cieplną jest odpowiednio zaprojektowana tak , aby wszystkie elementy stykające się z ogniem a więc zużywające się , mogły być w prosty sposób wymieniane . Pragnę dodać że wszystkie nasze wkłady możemy podłączyć do powietrza do spalania , co w zasadniczy sposób poprawia zdolności grzewcze , a żar można utrzymać do ośmiu godzin .

W razie dalszych zapytań zapraszam na naszą stronę internetową , Spartherm.pl , jak i kontakt na infolinię .

Pozdrawiam Jakub Świrepo
Spartherm

Możesz mi Jakubie, z łaski swojej napisać, w jaki sposób podłączenie powietrza z zewnątrz, poprawia zdolności grzewcze ?

eniu
21-03-2013, 09:19
Nadal jesteś nieprecyzyjny Jakubie:rolleyes:

Skup się zanim coś napiszesz...Bylebyś się nie zniechęcał...:cool:


1. Kominek nie pobierający powietrza z zewnątrz ma taką samą możliwość zamontowania przepustnicy i sterownika umożliwiającego efektywną i automatyczną regulację spalania.

2. Od kiedy to wietrzenie pomieszczeń jest problemem? Z pewnością nie powinno to być wyłącznie potrzebą instynktowną, tylko sprawnie działające i przemyślane. Zapewniam Cię, że można nie podłączać z zewnątrz i nie będzie się nic wyziębiać...

eniu
22-03-2013, 11:36
Teraz próbujesz mnie wrobić w swój brak precyzji... :D Nic z tego. 90% kominków które zbudowałem (w tym było sporo Sparthermów), mają pobór powietrza do spalania wykonany w sposób odseparowany od powietrza wewnętrznego. Natomiast nie zgadzam się z tym, że tylko takie podłączenie jest jedynym właściwym rozwiązaniem. Możesz do woli wykorzystywać naszą rozmowę (mam nadzieję , ze Cie nie meczę?:cool:) do celów marketingowych i chwalenia produktu z którym się identyfikujesz, ale...nie pisz więcej niż wiesz...

PS. Rekuperacja, WM to też wietrzenie...

KamilM
22-03-2013, 13:11
Witam.

Kamilu ... bez urazy ... wyrośniesz z tego ... jeżeli jesteś głodny wiedzy i chętny do jej poszukiwań (a na takiego wyglądasz), to nawet szybciej niż myślisz ... :rolleyes:
Pozdrawiam.
Nooo niee... co masz do temporisa od supry? Ile ich zamontowałeś? Z iloma miałeś problemy? Wątpisz w 10h palenia? Wątpisz w 100%ntową szczelność? Pokazać Ci statystyki na privie? nie będę tutaj robił reklamy.
Forest... jeśli chcesz coś wnieść do dyskusji podaj wartościowe argumenty.. Argumenty potwierdzające to że nie powinienem polecić Temporisa.
Zmień podejście a zostaniesz moim autorytetem bo z naszej dotychczasowej forumowej znajomości wnioskuje że patrzysz tylko w kierunku Melle - fakt świetne, sprawdzone wkłady. Ale czy to jest powód do krytyki innych firm? Gdyby jeszcze ta krytyka była uargumentowana... a tak to wygląda mi to tylko na zrzędzenie- z całym szacunkiem pozdrawiam

lecho*ski
22-03-2013, 16:03
Możesz mi Jakubie, z łaski swojej napisać, w jaki sposób podłączenie powietrza z zewnątrz, poprawia zdolności grzewcze ?
Smiem nawet twierdzić, ze nieco pogarsza, ale montuje się je ze względów po pierwsze bezpieczeństwa,
a po drugie nachalny PR( m. in. firm z za Odry- gdzie z róznych powodów rzeczywiście większość nowych domów ma WM.) od kilku lat doprowadził do sytuacji, gdzie klient nie chce słyszeć o wkładzie bez bezposredniego dolotu, choć w niektórych przypadkach wcale go nie potrzebuje

eniu
22-03-2013, 16:14
Gdyby nasz szanowny Jakub, nie był tak wpatrzony w lustro sparthermowskiej siedziby w Gorzowie, dostrzegłby pewnie urządzenia, które jego własna firma - matka, zapewne właśnie opracowuje w zaciszu laboratorium...Urządzenia potrafiące inteligentnie sterować mechaniką WM w domach z kominkiem...Ale Jakub nie wygląda na faceta, który w życiu kominek zamontował...:rolleyes:

lecho*ski
22-03-2013, 16:38
matka mu wybaczy, matka wszystko wybacza :)

eniu
23-03-2013, 09:21
Od kiedy płacą wam za nadgodziny w sobotę ?!:jawdrop:


Tyż pozdrawiam serdecznie...

emadar
05-04-2013, 10:42
Hej
Planuję w salonie kominek, ale kompletnie jestem zielona w tej kwestii. Na co mam zwrocic uwagę przy zakupie wkładu?

niktspecjalny
05-04-2013, 11:52
Na to zapewne co napisała moderator Elfir w pierwszym z tematów.

goku22
09-04-2013, 19:35
Witam,
Jestem na etapie wyboru wkładu, generalnie dużo różnych opinie o różnych wkłądach. Proszę o jakieś opinie o jotulu 570. Pomalowany on jest w środku jakąś białą farbą w środku, nie będzie to się brudziło. Podoba mi się również wkład ARYSTO A11, ma ktoś jakieś opinie o nim? A może warto zwrócić uwagę na coś innego? Będę wdzięczny za wszelkie opinie. Pozdrawiam.

kominiarz
10-04-2013, 07:02
P.S. Pamiętajmy o czyszczeniu kominów , co najmniej dwa razy w roku

Sedno sprawy !

Nawet najlepszy wkład z najlepszej firmy nie pochodzi za długo na słabym kominie

Zima była długa, użytkownicy kominków palili tym co mieli pod ręką, a nie zawsze to było suche drewno.

Kominy są zanieczyszczone.

Za chwilę zaczną się pożary sadzy, warto o tych sprawach pomyśleć wcześniej.

niktspecjalny
10-04-2013, 07:35
Sedno sprawy !

Nawet najlepszy wkład z najlepszej firmy nie pochodzi za długo na słabym kominie

Zima była długa, użytkownicy kominków palili tym co mieli pod ręką, a nie zawsze to było suche drewno.

Kominy są zanieczyszczone.

Za chwilę zaczną się pożary sadzy, warto o tych sprawach pomyśleć wcześniej.

Dlaczego straszysz ludzi :yes:.Przecież sezon się skończył pozostało czyszczenie kominów przygotowując je do następnego sezonu.To co ma się niby zapalić jak się nie będzie palić w kominku ???

KotSylwester
10-04-2013, 08:21
Nie masz racji - ja nadal palę. A jeżeli komuś się skończyło drewno do zima długa, to słuszenie kominiarz prawi - palą tym co jest, i jeszcze popalą.

niktspecjalny
10-04-2013, 08:37
Nie masz racji - ja nadal palę. A jeżeli komuś się skończyło drewno do zima długa, to słuszenie kominiarz prawi - palą tym co jest, i jeszcze popalą.

Kocie przeczytałeś co napisał???
Kominy po sezonie są zanieczyszczone więc odniosłem się do tego ,że należy je wyczyścić ale co się tam zapali jak przeca nie będziemy już palić w kominku.

niktspecjalny
10-04-2013, 08:40
To ,że nadal palisz świadczyć może tylko o jednym ....Masz hebel w chałupie,wilgoć,farba ci wysycha bo se pomalowałeś ściany,Grzejesz tak jak ja np. wodę w ZCWU,spalasz odpady po zimie, wymieniać dalej???:(

Mam obecnie 22,5 stC w domciu to mam rozpalać w kominku ???Okna uchylam bo słonko za bardzo zaczyna operować a i zaworek otwiera się jeszcze z solarków na CO.

KotSylwester
10-04-2013, 08:44
Nie, grzeję nadal bo mi się syn 3 dni temu urodził i chcę mieć cieplutko.

niktspecjalny
10-04-2013, 08:52
Nie, grzeję nadal bo mi się syn 3 dni temu urodził i chcę mieć cieplutko.

Przepraszam i gratuluję .....to nie mogłeś wcześniej tak zacząć?:yes:.Pal...........ma być ciepło w chałupie niech se chłopak firda nóżkami na kocyku.:D:D:D

pzdr.

DANIEL SIS
10-04-2013, 10:36
Przepraszam i gratuluję .....to nie mogłeś wcześniej tak zacząć?:yes:.Pal...........ma być ciepło w chałupie niech se chłopak firda nóżkami na kocyku.:D:D:D

pzdr.

morał taki, że "zanim się wypowiesz to zbadaj temat bo w przeciwnym razie można się osmieszyć i upokorzyć" - tak mawiał mądry król Salomon.
No i pięknie, że dzieci się rodzą...następne pokolenie bogatsze o nasze doświadczenia. Gratulacje i powodzenia.
pzdr

niktspecjalny
10-04-2013, 10:40
A ty Panie to se licznik bijesz tymi wjazdami.Moderator 2013 w morę jeża.:mad:.Niby jak miałem to odkryć z autopsji.Nie tak mi chcesz przyłożyć .tyś nie Pan enio. Ale dużo ci do niego brakuje.Czytał Pan temat topiku???.Słoneczko na niebie.:D

DANIEL SIS
10-04-2013, 11:07
:lol2:
uśmieszek to jeden do przodu co nie?

KotSylwester
10-04-2013, 14:14
Dzięki :)

kominiarz
10-04-2013, 18:40
Nie, grzeję nadal bo mi się syn 3 dni temu urodził i chcę mieć cieplutko.

To teraz rozumiem po co te remonty ;)

Gratulacje !!!

Nikt, z pożarami sadzy już jakiś czas temu się zaczęło, obserwuję to po swoim telefonie jak ludziska nawet z całej Polski dzwonią, średnio dwa, trzy telefony w tygodniu, boksowanie się i walka na noże z towarzystwem ubezpieczeniowym też nie jest na pewno fajne, a nie każdy pożar sadzy niestety kończy się pęknięciem komina.

Więc wszyscy użytkownicy kominków marsz do wyczystek w celach kontrolnych, czy sadzy za dużo nie ma, w szczególności dotyczy to użytkowników korzystających z kominka jako jedyne źródło ogrzewania !!!

goku22
10-04-2013, 19:45
[QUOTE=Jakub Świrepo;5891591Witam

Przy wyborze wkładu proszę pamiętać o wysokości temperatury spalin wychodzących z kominka ( aby nie były za wysokie poniżej 300 stopni ) i o łatwej możliwości wymiany elementów zużywających się w czasie palenia . Firma którą polecam już w nazwie swojej ma zwrot oszczędzanie temperatury co w języku niemieckim Spar Therm oznacza . Zapraszam do dalszych rozmów. Jakub Świrepo , jestem doradcą technicznym

Pozdrawiam [/QUOTE]

Witam,
a konkretnie jaki model wkładu Pan by polecił, o parametrach tego arysto a11 czy jotula I 570?
A tak z ciekawości ile do tego poleconego wkładu kosztuje ten wkład szamotowy, którego rozumem mogę sam zmienić po jego ewentualnym zużyciu?
Komin posiadam schiedela fi 200 i proszę, nie rozmawiajmy o kominie, bo on już stoi i nic tu się nie zmieni, więc cała rozmowa bez sensu.
A co powiecie o tym jotulu. Wszyscy zachwalają.....

kominiarz
10-04-2013, 20:17
Witam,
a konkretnie jaki model wkładu Pan by polecił, o parametrach tego arysto a11 czy jotula I 570?
A tak z ciekawości ile do tego poleconego wkładu kosztuje ten wkład szamotowy, którego rozumem mogę sam zmienić po jego ewentualnym zużyciu?
Komin posiadam schiedela fi 200 i proszę, nie rozmawiajmy o kominie, bo on już stoi i nic tu się nie zmieni, więc cała rozmowa bez sensu.
A co powiecie o tym jotulu. Wszyscy zachwalają.....

Cztery posty napisałeś i uważasz, że pisanie o kominie jest bez sensu ?
Komin już masz, więc do niego musisz dobrać palenisko, a nie odwrotnie.
Sprawdź w deklaracji zgodności, czy masz T400, czy T600, bo jak T400 to o kominku, o którym piszesz zapomnij.
A taką fotkę mam pod ręką, kominek służy do ogrzewania domu z DGP i chodzi już bodajże czwartą zimę :

goku22
10-04-2013, 20:58
Ale pisze o 2 wkładach, więc konkretnie o którym mogę zapomnieć?
Ta deklaracja zgodności, co to jest, komin kupiłem w hurtowni i mam na niego tylko fakturę(żadna deklaracja nie przychodzi mi do głowy). Jak sprawdzić co i jak?
Co do 4 postów, no niestety dom wybudowałem sam bez żadnej pomocy, murator jako gazeta do mnie konkretnie nie przemawiał, więc i na forum nie zaglądałem, dopiero szukając wkładu i planując jego zabudowę(też zrobię ją sam) dostrzegłem że jest tu najwięcej informacji. Mam 4 napisane posty, ale przeczytałem pewnie więcej niż 4 tysiące, z czego może 20% jest dla mnie cenna, co tak samo przelicza się na czas poświęcony na ich czytanie. Czasem załamuje mnie jak ktoś o coś pyta i dostaje odpowiedz typu:" już było o tym setki razy pisane, wystarczy przeczytać" No i tak , pewnie tylko żeby dotrzeć do tej informacji trzeba przeczytać 80% postów z przepychankami, nie na temat i jeszcze z nie wiadomo czym. Jeszcze żeby ta wyszukiwarka tutaj była coś warta... Proszę się nie obrażać, ale tak niestety jest, więc proszę nie pisać o ilości napisanych przez kogoś postów, bo jest ich tu o 80% za dużo, podobnie jak i ten mój teraz.... nie na temat, pozdrawiam.

kominiarz
10-04-2013, 21:34
Ale pisze o 2 wkładach, więc konkretnie o którym mogę zapomnieć?
Ta deklaracja zgodności, co to jest, komin kupiłem w hurtowni i mam na niego tylko fakturę(żadna deklaracja nie przychodzi mi do głowy). Jak sprawdzić co i jak?
Co do 4 postów, no niestety dom wybudowałem sam bez żadnej pomocy, murator jako gazeta do mnie konkretnie nie przemawiał, więc i na forum nie zaglądałem, dopiero szukając wkładu i planując jego zabudowę(też zrobię ją sam) dostrzegłem że jest tu najwięcej informacji. Mam 4 napisane posty, ale przeczytałem pewnie więcej niż 4 tysiące, z czego może 20% jest dla mnie cenna, co tak samo przelicza się na czas poświęcony na ich czytanie. Czasem załamuje mnie jak ktoś o coś pyta i dostaje odpowiedz typu:" już było o tym setki razy pisane, wystarczy przeczytać" No i tak , pewnie tylko żeby dotrzeć do tej informacji trzeba przeczytać 80% postów z przepychankami, nie na temat i jeszcze z nie wiadomo czym. Jeszcze żeby ta wyszukiwarka tutaj była coś warta... Proszę się nie obrażać, ale tak niestety jest, więc proszę nie pisać o ilości napisanych przez kogoś postów, bo jest ich tu o 80% za dużo, podobnie jak i ten mój teraz.... nie na temat, pozdrawiam.

Zerknij na FV jaki jest konkretnie komin.
Sprawdź później jakie ma parametry w deklaracji zgodności:
http://www.schiedel.pl/pliki-do-pobrania/deklaracje-zgodnosci
jak czytać symbole w opisach deklaracji? załączone info.

jaką temperaturę spalin może mieć nawet mały Jotul, to widać po półce deflektorowej na zdjęciu zamieszczonym powyżej.

Kominki Piotr Batura
11-04-2013, 05:40
Deklaracje producenta dotyczące zakresu temperatur jakie trafiają do komina nie mają wiele wspólnego z rzeczywistymi "osiągnięciami" klientów. Zapiski w dokumentach dotyczących poszczególnych wkładów, obojętnie jakiego producenta, są w głównej mierze oczekiwaniami ustawodawcy w tej kwestii. Przy nowych uszczelkach i niewielkiej ilości opału, zalecanej przez producenta, da się to osiągnąć. Wyjątek stanowi wkład Badera.

Pulse
12-04-2013, 20:24
Co sądzicie o:
http://www.hajduk.com.pl/pl/katalog/produkt-89-PRISMA_KR
http://www.hajduk.com.pl/pl/katalog/produkt-82-PRISMA_MR_h
?

goku22
13-04-2013, 09:48
Witam, pojeździłem po salonach i zdecydowałem się na hajduka vulcano 1vt. Mam nadzieje że to dobry wybór, co o tym sądzicie. Bardzo mile widziane wypowiedzi ludzi którzy mają ten wkład. Dziękuję za pomoc i pozdrawiam.

KotSylwester
13-04-2013, 09:52
Wg.mnie Hajduk, Pama i Arysto to to samo. Czy w Hajduku wyjmuje się jednym ruchem drzwiczki? To wg.mnie bardzo ważne chociaż jak ja szukałem to nikt o tym słowa nie pisał. Czy Hajduk może być tzw. szczelny? Arystko zamawiałem szczelne - nibyb powietrze w 100% z zewnątrz a nie dodoatkowe z pokoju na drzwiczki. Czy ma regulację dolotu i szyber?

eniu
13-04-2013, 10:46
Wg.mnie Hajduk, Pama i Arysto to to samo. Czy w Hajduku wyjmuje się jednym ruchem drzwiczki? To wg.mnie bardzo ważne chociaż jak ja szukałem to nikt o tym słowa nie pisał. Czy Hajduk może być tzw. szczelny? Arystko zamawiałem szczelne - nibyb powietrze w 100% z zewnątrz a nie dodoatkowe z pokoju na drzwiczki. Czy ma regulację dolotu i szyber?

W Arysto, żeby wyjąć drzwiczki, trzeba wykonać dwa ruchy:wiggle:

goku22
14-04-2013, 10:43
Cenna uwaga z tym zdejmowaniem drzwiczek, poproszę o pokaz jak się je wyjmuje. Właśnie ta szczelność była dla mnie bardzo pociągająca w modelu a11, niestety to nowy model i bardzo mało na jego temat mógł powiedzieć nawet gość który je sprzedawał. Do hajduka przekonała mnie opinie znajomego, ma co prawda model 24kw, ale twierdził on że jego teść i szwagier mają właśnie ten model(1vt), cała trójka jest bardzo zadowolona. Powietrza na szybę jest na pewno z zewnątrz, tak twierdził Pan u którego go zamówiłem(czas oczekiwania co ciekawe 4 tygodnie). Regulacja dolotu i szyber też jest. Budowa i rozwiązania techniczne przynajmniej na oko faktycznie w arysto i hajdukach są bardzo podobne. Dziękuję za pomoc(żeby nie to forum pewnie kupił bym jednego z jotulów, czy dobrze zrobiłem dopiero się okaże. Na pewno troszkę kaski zostało w kieszeni:). Oszczędność na wkładzie pewnie wystarczy na budowę surowej obudowy). Pozdrawiam.

KotSylwester
14-04-2013, 11:08
Drzwiczki mają bolec o góry i u dołu. W ramie kominka jest otwór u dołu i u góry. otwierasz drzwiczki, unosisz je, wtedy dolny bolec wychodzi z otworu. dolną część drzwi przsuwasz ku sobie aby wyszły poza ramę i opuszczasz w dół, wtedy górny bolec wychodzi. Banalnie proste.

Wydaję mi się że model A11 to praktycznie model A10 a małymi zmianami, jesienią zgłębiałem temat i chyba różnią się podwójną szybą i płomiennicą. ja zamawiałem A10 z dopalaniem spalin, deflektorem i właśnie dolotem tylko z zewnątrz. Człowiek, który mi sprzedawał miał też Hajduka ale polecał właśnie Arysto - zresztą ja byłem zdecydowany. Hajduk nie pamiętam ale czegoś nie miał.

gwiazdeczka66
14-04-2013, 11:45
Zerknij na FV jaki jest konkretnie komin.
Sprawdź później jakie ma parametry w deklaracji zgodności:
http://www.schiedel.pl/pliki-do-pobrania/deklaracje-zgodnosci
jak czytać symbole w opisach deklaracji? załączone info.

jaką temperaturę spalin może mieć nawet mały Jotul, to widać po półce deflektorowej na zdjęciu zamieszczonym powyżej.

witam skorzystałam z okazji i poczytałam sobie info o moim kominie Schiedel Rondo Plus przekrój 200 czy to znaczy, że o wkładzie joutula mogę zapomnieć? dopuszczalna temp. spalin T400 czy są wkłady dobrze pracujące z tymi kominami, dopuszczalne czy jak to się zwie sory fachowiec ze mnie żaden

Staszk
16-04-2013, 12:02
Witajcie, tak sobie myślę.... Czy są jakieś popularne wkłady kominkowe lub kominki z załadunkiem drewna od tyłu? Kolega chce wstawić kominek pomiędzy salon a kotłownię bo ma ją akurat za ścianą (domek Edwin z Archipelagu) i wtedy mógłby dokładać drewno w kotłowni a nie w salonie.Mało wiem o kominkach ,widziałem tylko jeden taki model w ofercie Romotop ale z nadstawą wodną.Może ktoś wie czy inne firmy kominkowe produkują takie wkłady lub kominki?Pozdrawiam

KotSylwester
16-04-2013, 12:42
Sporo jest kominków dwustronnych :)

eniu
16-04-2013, 13:40
Witajcie, tak sobie myślę.... Czy są jakieś popularne wkłady kominkowe lub kominki z załadunkiem drewna od tyłu? Kolega chce wstawić kominek pomiędzy salon a kotłownię bo ma ją akurat za ścianą (domek Edwin z Archipelagu) i wtedy mógłby dokładać drewno w kotłowni a nie w salonie.Mało wiem o kominkach ,widziałem tylko jeden taki model w ofercie Romotop ale z nadstawą wodną.Może ktoś wie czy inne firmy kominkowe produkują takie wkłady lub kominki?Pozdrawiam

Prawie każdy wkład stalowo szamotowy, można zamówić z drzwiami do załadunku drewna. Zresztą, ile to roboty "markeciaka" przerobić?

lecho*ski
17-04-2013, 21:55
i jak rozumiem taki wkład niemieckiego producenta z Gorzowa zamontować da się między salonem a kotłownią, tak jak kolega forumowicza sobie założył ?
proszę o wskazówki

Witam

W naszej firmie mamy w produkcji takie rozwiązania , które umożliwiają załadunek z tyłu albo z boku . Istnieją również tzw rozwiązania Vis a vis czyli dwuszybowe na przestrzał . Zapraszam do nas , kontakt numer na infolinie znajdziesz w sieci ...

Pozdrawiam
Jakub Świrepo doradca techniczny
" Oszczędzaj Temperaturę"

eniu
17-04-2013, 22:48
i jak rozumiem taki wkład niemieckiego producenta z Gorzowa zamontować da się między salonem a kotłownią, tak jak kolega forumowicza sobie założył ?
proszę o wskazówki

1.Kupić.
2.Zamontować.

:bye:

.

lecho*ski
17-04-2013, 22:57
no fakt proste,
cenię sobie twoje poczucie humoru, ale ktos moze jutro ten wkład zamontować w ten sposób, ze w kotłowni oprócz np. pieca na olej opałowy będzie miał drzwiczki od kominka vis a vis

1.Kupić.
2.Zamontować.

:bye:

.

adam125
28-10-2013, 17:55
Witam serdecznie

od około miesiąca stoje przed wyborem kominka z płaszczem wodnym. Po przeczytaniu wielu wątków i skonsulowaniu wkładów z regionalnymi przedstawicielami mam do wyboru następujące kominki

- lazar westa
- romotop 6.6.2 kv
- bef aqua 7

O ile o lazarze wątków na forum i informacji jest sporo, o tyle na temat befa nie ma w ogóle. O romotopie też nie mogę doszukać się informacji takich, jak np o lazarze. Chodzi mi głównie o czystość szyby, o trwałość wkładów werlimulitowych czy szamotowych - oczywiście mając pod uwagą bezpieczną ich eksploatację. Na temat westy przeczytałem wszystkie posty kolegi Wojtka i wiem, że szyba pozostaje czysta przez bardzo długi czas, jak to jest w przypadku befa czy romotopa? W wescie wkładki wermikulitowe pękają, a jak w innych kominkach? Spotkałem się też z opiniami na temat puszczających uszczelek szyby w wescie i kiepskiego podejśćia do nabywców. A jak sprawa wygląda w befie czy romotopie?

Liczę na pomoc w zakupie, dlatego że w sklepach kominkowych bardzo róźne opinie doświadczyłem na temat wyżej wymienionych wkładów. Może tutaj uda mi się zaczerpnąć troche wiedzy od użytkowników tych że kominków.

W grę wchodzą głównie te wkłady - jednak jeśli ktoś ma inną rozsądną propozycje - chętnie zaczerpne wiedzy i w tych kierunkach. Dodam jeszcze że kominek ma służyć do nagrzewania powierzchni ok 120m2. Komin fi200, wysoki na 5m, doprowadzenie świerzego powietrza z zewnątrz rurą fi100. Kominek ma współpracować z piecykiem gazowym dwufunkcyjnym.

Za konkterne odpowiedzi będę bardzo wdzięczny.

orcio_kr
28-10-2013, 21:26
Mam Romotopa, ale ze dopiero zaczynam, to specjalnych doświadczeń brak, 3 palenia jak na razie.
Przy pierwszym paleniu delikatnie się dolne rogi okopciły, ale to akurat pierwszy raz był komin używany ..
Niby jest dużo efektywniejszy w porównaniu do polskich produkcji (bardziej niż to procenty mówią) ale to subiektywna opinia hydraulika.. u mnie ogrzewa 190m2. Gdzieś się natknąłem że musi byc dobry ciąg do tego wkładu.
Jakbyś wybrał Romotopa, to dobrze żeby go montował ktoś z certyfikatem firmowym, wtedy zamiast 2 lat gwarancji masz 7.

eniu
29-10-2013, 06:56
Niedawno odwiedziłem klienta który ma KFD. Okazuje się, że nieważne kto zamontował. Możesz przedłużać po 2 latach gwarancję co roku płacąc....1000-1400 zł za przegląd :D

adam125
29-10-2013, 19:44
Mam Romotopa, ale ze dopiero zaczynam, to specjalnych doświadczeń brak, 3 palenia jak na razie.
Przy pierwszym paleniu delikatnie się dolne rogi okopciły, ale to akurat pierwszy raz był komin używany ..
Niby jest dużo efektywniejszy w porównaniu do polskich produkcji (bardziej niż to procenty mówią) ale to subiektywna opinia hydraulika.. u mnie ogrzewa 190m2. Gdzieś się natknąłem że musi byc dobry ciąg do tego wkładu.
Jakbyś wybrał Romotopa, to dobrze żeby go montował ktoś z certyfikatem firmowym, wtedy zamiast 2 lat gwarancji masz 7.

Dzięki za odpowiedz. A możesz zamieścic jakieś zdjęcia - jak to wygląda u Ciebie? Jakieś zdjęcia z palenia, palenisko po nocy? Żeby mieć porównanie do westy. Jak wysoki masz komin i jakiej średnicy? Nigdzie nie moge znaleźć informacji na temat pojemności wodnej płaszcza - może masz jakąs informacje na ten temat? Czym kierowałeś się przy wyborze - masz jakieś inne opinie o tym kominku?

Przepraszam za nadmiar pytań - ale chyba jak każdy chce wiedzieć co kupuje :)

orcio_kr
30-10-2013, 21:21
wrzuciłem info w temacie o wkładzie .. komin chyba fi 180 ceramiczny, a długość? dom 1-pietrowy + strych, komin się kończy ok 3m nad podłogą strychu :/ czyli od przyłącza ~7-7.5m? pojemność chyba ok 40-50L
kierowałem się: pod 20kW, jak najlepszy stosunek jakość/cena i efektywność
na podstawie: -parametry, -opinie, -to co znalazłem w sieci i sklepach/salonach,

wojzal
30-10-2013, 22:46
Witam

Potrzebuję pomocy przy wyborze wkładu kominkowego do ogrzania części mieszkalnej ( 45 m2 , jedno piętro , wysokość komina 7 metrów).
Wkład przeznaczony do palenia ciągłego. Kryterium : Kryterium cenowe pełni ważną rolę . Proszę o jakieś podpowiedzi.

Pozdrawiam

Artix123
31-10-2013, 08:04
Zobacz stalowo-szamotowe Hajduk Smart 1V, 1VT - z drzwiami prostymi otwieranymi na bok. Ewentualnie 2P lub 2L z drzwiami narożnymi, również otwierane na bok. Szerokość drzwi 450 mm, do wyboru wysokości 450 mm, 510 lub 570 mm (zależnie od wersji). Moc nominalna 7,5 kW, średnia sprawność 85%.

wojzal
31-10-2013, 09:47
Jakieś inne pomysły, z niższej półki cenowej niż hajduk ? Szukać kasety czy wkładu z wysokim korpusem? W ogóle czy w okolicach 2000 zł da się znaleźć coś konkretnego ?

wojzal
02-11-2013, 15:40
Co sądzicie o: ( dla metrażu około 50 mkw, palenie ciągłe, w przedziale cenowym 2000 - 3000 zł )
- Zibi 12 Kw z kratki.pl
- TERMOVISION VISION 700 GLASS
- KFD iLux 90

Jakieś opinie osób palących wkładem stalowym?

bartus01
02-11-2013, 18:01
Wojzal, a nie myslałes o ładnym piecyku który z powodzeniem ogrzeje Twoje 50 m2 ??? Mysi byc kominek?

KotSylwester
02-11-2013, 19:27
Nawet koza K6 da radę przy 50mkw. Ja mam na dwudziestu to muszę bardzo malutko dokładać żeby nie było sauny :)

wojzal
04-11-2013, 19:25
Piecyk ze względów estetycznych odpada. Chyba zdecyduje się na kratki JAŚ 6 kw - ze względu na cenę i materiał wykonania. Nie dodałem że pomieszczenie ma wysokość 3 metry , więc być może doprowadzenie powietrza przy takiej kubaturze nie będzie tak istotne ? Czy ktoś miał do czynienia z tym wkładem lub ze stalowymi wkładami kratki.pl ?

Bolt
04-11-2013, 21:03
CCC - cena czyni cuda, ale czy czasem też nie (bez urazy) czuba? Jaś to stalowa skrzynka osłonowa do płonących polan wzbogacona wermikulitem. Tyleż ładna, co nieprzydatna w Twoim przypadku. Co do nadziei na wystarczającą ilość powietrza, muszę Cię rozczarować - masz go na jakieś 2,5 godziny dla Jasia i czas dwa razy krótszy dla Zibiego. Oczywiście zakładam, że w tym czasie nikt w domu nie oddycha, bo wtedy cały ten misterny plan psu w ......:no:

wojzal
05-11-2013, 00:15
Bolt co byś mi doradził pod względem cena /jakość ?

Bolt
05-11-2013, 16:49
Chcesz, bym wziął na siebie zbyt dużą odpowiedzialność, a widzę, że jeszcze nie dojrzałeś do kupna wkładu, czyli za mało wiesz o wadach tanich rozwiązań i zaletach droższych.
Jeśli upierasz się przy kryterium: najpierw cena, potem (może) jakość - Zibi, jeśli cena, ale też i jakość - Hajduk, Arysto, Unico, Haas+Sohn, jeśli najpierw jakość, to ..............wiele, wiele więcej
Zwróć uwagę na wkłady Hermes w bardzo dobrych cenach.
O Zibim masz na forum ciekawy wątek.

wojzal
06-11-2013, 00:27
Będzie to mój pierwszy kominek i nie ma być to inwestycja do końca życia, wystarczy ,że wytrzyma 3-5 lat . Bardziej zależy mi na wydajności, zużycia palonego drewna w niskiej cenie, niż na długowieczności. Hajduk, Arysto, Haas+Sohn to dla mnie za wysoka półka cenowa.
Hermesy sprawność na poziomie 68 % , to już mnie chyba bardziej Zibi przekonuje. . .albo Maja . Na razie jestem niezdecydowany, wracam do przeglądania forum. Jakieś uwagi/ rady mile widziane .
Pozdrawiam

KotSylwester
06-11-2013, 06:17
To jeszcze kwestia jaką robisz zabudowę i do czego ten kominek ma służyć. Jak do przepalania na jesieni lub do rekreacji to idż do marketu. Jak do ogrzewania to czemu na 3-5lat? Jest sens płacić dwa razy za wkład zabudowę, często i nową podłogę?

Bolt
06-11-2013, 07:57
Jeśli elementem decydującym jest sprawność, to zapewniam Cię, że Hermesy nie są gorsze od Zibiego (co najmniej), Po prostu któryś z producentów zastosował troszkę inną metodologię i wyszła taka różnica. Delikatniej napisać chyba już nie mogłem, a dosadniej nie chciałem...:)

Forest-Natura
06-11-2013, 08:05
Witam.
Nie no ... Bolt ... Hermes'y i Zibi to oddziela mniej więcej przepaść w podejściu do konstrukcji paleniska kominkowego jak i wynikająca z tego sprawność własnie ...
Pozdrawiam.

Bolt
06-11-2013, 10:55
Witam.
Nie no ... Bolt ... Hermes'y i Zibi to oddziela mniej więcej przepaść w podejściu do konstrukcji paleniska kominkowego jak i wynikająca z tego sprawność własnie ...
Pozdrawiam.
Czyli, że według Ciebie mam rację bardziej niż bym chciał, czy też nie mam jej w ogóle, bo już zgłupiałem? :oops:. Mimo całej sympatii dla produktu kratek, lokuję hermesy po lepszej stronie Twojej przepaści.

wojzal
06-11-2013, 13:31
Kominek ma służyć do palenia ciągłego , jako jedyne źródło ogrzewania przypominam że na niecałych 50 mkw. Piszę 3-5 lat, bo tyle zamierzam zamieszkiwać owe miejsce . Wybór Hermesa muszę jeszcze przemyśleć.

bohusz
06-11-2013, 13:57
Jeżeli 50 m2 to UNICO HERMES 12 w zupełności wystarczy.

jarroo
06-11-2013, 16:24
Szukam Wkładu kominkowego do kominka narożnego z DGP. Domek wielkości 120m, głównym ogrzewaniem jest kocioł gazowy. Kominek jako dodatkowe źródło z rozprowadzeniem na inne pomieszczenia.

Jaki wkład kominkowy polecacie?

Znalazłem takie pozycje, chyba że jest coś lepszego w podobnej cenie?
-DIABLO LP 15kw 670x510 4 950 zł
-Oliwia 18kW z dolotem - 4200 zł
-Arysto model Arysto 10 P DJ/510- 4700zł

Bardzo dziękuję za wszelkie porady.

eniu
06-11-2013, 19:46
Czyli, że według Ciebie mam rację bardziej niż bym chciał, czy też nie mam jej w ogóle, bo już zgłupiałem? :oops:. Mimo całej sympatii dla produktu kratek, lokuję hermesy po lepszej stronie Twojej przepaści.

Ja bym się nie podniecał ani jednym, ani drugim...:rolleyes:

Bolt
06-11-2013, 21:13
Ja bym się nie podniecał ani jednym, ani drugim...:rolleyes:
Wojzal jest Ci wdzięczny za tę merytoryczną uwagę :)

wojzal
06-11-2013, 23:17
taaa ... . Ja wiem , kupuj Jotula. :wave:

Artix123
07-11-2013, 08:39
Szukam Wkładu kominkowego do kominka narożnego z DGP. Domek wielkości 120m, głównym ogrzewaniem jest kocioł gazowy. Kominek jako dodatkowe źródło z rozprowadzeniem na inne pomieszczenia.

Jaki wkład kominkowy polecacie?

Znalazłem takie pozycje, chyba że jest coś lepszego w podobnej cenie?
-DIABLO LP 15kw 670x510 4 950 zł
-Oliwia 18kW z dolotem - 4200 zł
-Arysto model Arysto 10 P DJ/510- 4700zł

Bardzo dziękuję za wszelkie porady.

Warto zobaczyć jeszcze Volcano 2L z Hajduk

KotSylwester
07-11-2013, 09:56
i upewnić się że kupowany wkład ma łatwo i szybko demontowalne drzwiczki.

wojzal
08-11-2013, 03:32
Najprawdopodobniej wybór padnie na Hermesa 2 modern, również ze względu na "mały" przekrój wylotu spalin fi 150 cm - taki mam przewód kominowy . Wkład będzie podłączony od góry w linii prostej, wysokość komina: ~ 7 metrów. "Podoba" mi się też Pama diablo 2 bez rusztowy. Teraz pytanie , czy w tym przypadku można zastosować redukcję z fi 180 na 150 cm?

jarroo
10-11-2013, 22:58
DIABLO LP 15kw mogę mieć za 4000zł, lub Arysto10 P DJ/510 za 4700 jest jeszcze Opcja Hajduka Volcano 2l za 5100.

Warto dokładać, czy to raczej podobne produkty?

crategus
11-11-2013, 18:24
Hej. Proszę doradźcie. Już się mi wszystko dwoi i troi przed oczyma. Im dalej w las, tym więcej drew :)
Szyba vis a vis. Czyli na przestrzał. Palenie okazjonalne. Funkcja raczej dekoracyjna - więc im szerszy tym milej. W domu pompa (+ docelowo wpinany agregat) - więc grzanie tylko awaryjnie. Moc mniej ważna. Fajnie jakby był bez popielnika/rusztu. Czysta szyba mile widziana :) Komin jakieś 7m - dinak dw (fi jeszcze nieokreślone ale nie chciałem więcej, ani mniej niż 200/260 - bo izolowany)
Ma być szczelny- praca z rekuperacją (dolot fi 150). I ważne - nie za wysoki- po zabudowaniu, jako kostka na środku salonu, ma służyć jako blat roboczy.
Które z poniższych brać pod uwagę? Jak z jakością, detalami (nie wszystkie mogę zobaczyć na żywo)?

polski PAMA Prestige PM (szyba bezramowa): najtańsza z opcji - ok 7kzł http://pama-kominki.com/prestige-pm
na razie mój faworyt, czeski Bef Twin V 9 - 8-10kzł w zależności od szyby: http://wklady-kominkowe.com/pl/wklad-kominkowy-bef-twin-v-9.html#op1
MCZ Forma 95B, ok 13kzł, niziutki... i śliczny, choć gdzieś tu wyczytałem, że MCZ to raczej niższa półka (???), wydawało mi się wrecz przeciwnie, gdybym tylko znalazł sensowne "za" może bym wysupłał 'więcej' - http://allegro.pl/mcz-forma-95b-podlaczony-do-komina-i-zabudowany-i3647319739.html
Austroflam 75x57k II, 9kzł (?) - http://allegro.pl/austroflamm-75x57k-ii-plaski-uchylny-dwustronny-i3639206626.html
Kobok horizontal http://pieco.pl/product-pol-27902-69327902-Wklad-kominkowy-Kobok-9kW-HORIZONTAL-O-TUNEL-VD-670-530-plaskie-przeszklenie-obustronne-szyba-podnoszona-do-gory-.html
La Nordica Focolare 100 Bifacciale, 10kzł, słyszałem o nich trochę dobrego, i cena chyba całkiem całkiem: http://centrum-ogrzewania.pl/wklad-kominkowy-la-nordica-focolare-100-bifacciale-p-5584.html?cPath=201_204_356
Lub fd2h 8kzł http://allegro.pl/wklad-kominkowy-fd2h-dwustronny-2-x-gilotyna-i3639755795.html

mstanclik
25-12-2013, 11:12
Tak do pracy ciągłej, od września do kwietnia:)
Więc jeśli nie ten to który z podanych i branych pod uwagę mógłby się nadać:
1. http://www.kobok.pl/typorada_chopok.html jest ze stali kotłowej wyłożony szamotem;
2. http://www.dovre.com.pl/produkty/20/2175-cbs2 to podobno tańsza odmiana Jotula, produkt tej firmy tylko pod inną nazwą, nie wiem czy to prawda czy nie:) więc może ktoś podpowie;
3. http://www.tarnava.eu/oferta/14_universal_14_kw bądź http://www.tarnava.eu/oferta/11_professional_max_15_kw oba mają 10 letnią gwarancję i chyba sprawdzoną markę na rynku skoro producent bez problemu daje taką gwarancję - ja uznaje że produkt jest bardzo dobry;
4. http://www.kfd.eu/produkty.php?kategoria=Wkłady kominkowe&id=73#parametry kominków jeden ze sprzedawców zwrócił mi uwagę na ten model ponieważ jak mówił jest to niedoceniany producent jak zarówno model;

Powiedzmy że wacham się pomiędzy 2 wkładami, ale chciałbym usłyszeć od Was coś więcej.
Dzięki i Wesołych:)

cyryl21
29-12-2013, 19:37
witam wszystkich!
Pora na wkład kominkowy, poczytałem i mam mętlik w głowie nie byle jaki... Kominek na służyć do jesienno zimowego i wiosenego przepalania dom 150 m, komin 8m leier fi 20. szukam coś z dwoma szybami bocznymi, jak na razie znalazłem dovre 2100 s3, Z zabudowa bede chciał zrobić prostą z DGP. Dajcie jakieś rady.........

kayzer
29-05-2014, 22:49
Tylko nie Spartherm!!! Mam zakupiony Varia Bh 3s kupiony przez Spartherm Polska wkład za ok 15 tys. podczas palenia ok 40 min następuje blokada drzwiczek podnoszonych. Serwis był już 4 razy, rozkłada ręce. Teraz jak mają wymienić wkład przestali odbierać moje telefony oraz brak odpowiedzi na wezwania pisemne. Pisałem nawet do właściciela ma to gdzieś. Czyli jak już nam zapłacisz to mamy ciebie w d.... !!. Sprawa przekazana do adwokata.

Forest-Natura
30-05-2014, 00:07
Witam.
Patrz - inne wątki ...
Pozdrawiam.

crawshayi
02-06-2014, 21:35
Witam wszystkich.
Posiadam mieszkanie 92m2 wysokie na 2,6m. Budynek jest nieocieplony, mieszkanie rogowe z tym ze cale w plytach gipsowych (sufity+sciany). Kominek ma być głównym systemem ogrzewania i na etapie podwieszania sufitow zostały rozprowadzone systemy do dgp. Żeby rozprowadzić cieplo na wszystkie pomieszczenia chce zamontowac dmuchawę. W chwili obecnej posiadam kominek który został po poprzednim własicielu jednak nie spisuje się zbyt dobrze (kopci na mieszkanie/ sa problemy z zagrzaniem samego salonu(ok40m2)).

teraz pare pytan:
1.jaki wkład (z mozliwością doprowadzenia powietrza z zewnatrz)i dmuchawę polecacie za rozsadne pieniadze?
2.czy macie może jakiegos fachowca który w dobrej cenie przerobi kominek?
3.dostałem propozycję wykoniania obudowy z bloczkow ytong-wersja tansza lub z plyt aubet CPA która polecacie?
4.na koniec ile powinna kosztowac sama robocizna?

za wszelkie odp serdecznie dziekuje pozdrawiam

ps. co powiecie na te wkłądy
http://www.tarnava.eu/oferta/11_professional_max_15_kw
http://www.dovre.com.pl/produkty/24/2180-cbc
jakby było coś tanszego o podobnych parametrach to bym sie nie pogniewal:)

crawshayi
03-06-2014, 21:37
Bardzo proszę pomóżcie bo na gwałt musze decydować co kupic itd ponieważ czeka mnie wyjazd za granice... Pozdr

ktototaki
04-06-2014, 09:02
Witam,
Na szybko, proszę bardzo:
BEF OPTIM 8 (http://wklady-kominkowe.com/pl/wklad-kominkowy-bef-optim-8.html)

porządny żeliwny odlew, spasowanie elementów na najwyższym poziomie,wkład szczelny posiada uszczelki po całości drzwiczek i szybie. W standardzie z doprowadzeniem powietrza z zewnątrz fi 120 oraz stojakiem. Zastosowanie podwójnego deflektora eliminuje konieczność stosowania szybra, regulacja dopływu powietrza do paleniska odbywa się za pomocą suwaka usytuowanego centralnie pod drzwiczkami.

Gdybyś chciał obejrzeć na żywo ten wkład zapraszam do siebie. Co do fachowców tu masz mapkę (https://www.google.pl/maps/search/kominki+chorz%C3%B3w/@50.3434683,19.0113111,12z/data=!4m3!2m2!3m1!1skominki+chorz%C3%B3w)z firmami kominkowymi - zadzwoń, popytaj, poszukaj opinii o wykonawcach.

Forest-Natura
04-06-2014, 13:20
Witam.
Ale czemu akurat ten ... a nie sto innych ... ?

Zastosowanie podwójnego deflektora eliminuje konieczność stosowania szybra
Prosiłem ... sprzedawaj ... ale nie doradzaj na FM ... bo "kalafiory" sadzisz takie że boki zrywać można ... :D
Pozdrawiam.

ktototaki
04-06-2014, 13:47
Fores weź sobie chłopie jakieś leki na wstrzymanie, na forum było już kilka tematów w których debatowaliście na temat szybra czy trzeba czy nie i do żadnego wniosku nie doszliście. Więc uwagi zachowaj dla siebie.

bohusz
04-06-2014, 14:52
Fores weź sobie chłopie jakieś leki na wstrzymanie, na forum było już kilka tematów w których debatowaliście na temat szybra czy trzeba czy nie i do żadnego wniosku nie doszliście. Więc uwagi zachowaj dla siebie.

Czyli trzeba by temat kontynuować.... proste
Jako, że ja Boguś uczę się cały czas, z różnymi efektami, prosiłbym Cię o szeroki opis, co mają deflektory do szybra.
Chodzi mi o informacje merytoryczne praktyczne.
No i również o informacje typu "nawijka do klienta"
Bo jak widzę i czytam forum te dwie informacje mogą być różne....

crawshayi
05-06-2014, 17:06
Panowie a moze zamiast sie sprzeczać ktos doradziłby jakas dmuchawe i jeszcze jakies inne wkłady godne polecenia?

bohusz
05-06-2014, 18:15
Panowie a moze zamiast sie sprzeczać ktos doradziłby jakas dmuchawe i jeszcze jakies inne wkłady godne polecenia?
Z Chorzowa do Foresta Masz blisko, trochę angażu i wiesz prawie wszystko

ZbyszekT
14-06-2014, 12:06
Buduje dom, 90m2 po podłodze do ogrzania.
Chciałbym jako dodatkowe źródło ciepła zainstalować kominek z PW.
Proszę o jakąś poradę - ma być możliwie małej mocy, ma mieć małą "głębokość" żeby mało miejsca zajmował, na szerokość jest miejsce.
Dojście powietrza z dworu, szyba nie wiem jaka, ale żeby się nie brudziła :)

ktototaki
14-06-2014, 15:04
Witam, info poszło na PW :)

Kominki Piotr Batura
14-06-2014, 17:53
Buduje dom, 90m2 po podłodze do ogrzania.
Chciałbym jako dodatkowe źródło ciepła zainstalować kominek z PW.
Proszę o jakąś poradę - ma być możliwie małej mocy, ma mieć małą "głębokość" żeby mało miejsca zajmował, na szerokość jest miejsce.
Dojście powietrza z dworu, szyba nie wiem jaka, ale żeby się nie brudziła :)

Mój typ to 6.6.2 TV

ZbyszekT
14-06-2014, 21:19
A jest jakaś opcja na wkład poniżej 10 kW? Przy mojej powierzchni raczej jak najmniejsza moc by była potrzebna.

ktototaki
14-06-2014, 21:53
wrzucaj mniej drewna na h a będzie mniejsza moc, to nie wkład a drewno ma kW :) średnio 1kg=4kW, przy odpowiedniej wilgotności :)

fotohobby
15-06-2014, 09:43
Dom 90m2 z zapotrzebowaniem na ciepło około 4-5 kW (przy -20°C) i wkład 18kW, jako dododatkowe żrodło ciepła ??
Chyba do wędzenia drewna, bo do palenia to raczej nie...

tomekwa
23-09-2014, 12:00
Szukam wkładu kominkowego do salonu. Zastanawiałem się nad szybą z trzech stron ale nie chce wydawać na wkład więcej niż 5-6 tys. więc biorę pod uwagę również szybę narożną.
Jøtul I 520 FRL BP - dobra firma ale łączenie szyb trochę toporne (za to dające gwarancję stabilności) i trochę wąski (wolałbym 80-90-100 cm).
Znalazłem tez polskiego producenta Adbar. Wizualnie ładny, szeroki:
http://www.adbar.pl/sklep/product.php?id_product=14
Co wybrać w podobnej cenie i o podobnych parametrach (ogrzewanie rekreacyjne).

tomekwa
24-09-2014, 09:10
Podepnę jeszcze 2 wizualizacje. Miejsce do zabudowania (między oknami) to 142 cm.

281390

281391

Co tam wstawić? Jakieś inspiracje?

orcio_kr
24-09-2014, 15:53
Podepnę jeszcze 2 wizualizacje. Miejsce do zabudowania (między oknami) to 142 cm.

Taaa, najlepsze są zasłony dotykające kominka :P

tomekwa
25-09-2014, 07:45
Taaa, najlepsze są zasłony dotykające kominka :P

Nie ma to jak konkretna odpowiedź na pytanie!

stefmat
25-09-2014, 09:19
Jeżeli wizualizacja jest jeszcze aktualna, to moje zdziwienie wywołuje usytuowanie kominka. Rozumiem, że tam jest zaplanowany komin, ale jego sprawność na ścianie wewnętrznej byłaby większa. Po drugie : czy widok na zewnątrz nie jest wystarczająco atrakcyjny, aby musiał jeszcze rywalizować z płomieniami w kominku - lub odwrotnie.
Aha jeszcze jedno: 3 szyby w kominku to ładnie wygląda, ale dużo więcej do czyszczenia i trudniej. Sprawność cieplna jeżeli chodzi o czas grzania - też jest mniejsza.
Przepraszam za wątpliwości, ale może warto na nie spojrzeć jeszcze teraz, kiedy można coś zmienić. Ciepło pozdrawiam,

tomekwa
25-09-2014, 10:01
Dzięki za uwagi ale kominek ma być używany rekreacyjnie, nie jako główne źródło ciepła. Wieczorem, gdy jest już szaro/ciemno, niczego już za oknem nie widać :(. Usytuowanie jest dokładnie takie i takie było założenie. Jedynym mankamentem jest aranżacja i dobór wkładu.
Załączam stan aktualny:

281503

281504

tomekwa
26-09-2014, 14:23
Zadam inne pytanie. Czy ktoś spotkał się może z kominkiem szerokim (~100cm) ale płytkim (do 40cm).

Kominki Piotr Batura
26-09-2014, 15:16
Odpowiem zdjęciami...

tomekwa
27-09-2014, 18:23
Ok. Rzeczywiście druga aranżacja do przemyślenia, ale jakie to są wkłady?

Kominki Piotr Batura
27-09-2014, 20:58
Pierwszy (szeroki) robiony na zamówienie, wiec płytki. Drugi to Varia Ch Spartherma...

tomekwa
28-09-2014, 08:32
Piotr,dzięki za propozycje ale
nie chce wydawać na wkład więcej niż 5-6 tys.

niktspecjalny
28-09-2014, 09:15
Piotr,dzięki za propozycje ale

Tylko tyle kasy i takie wymagania???

fotohobby
28-09-2014, 10:06
Piotr,dzięki za propozycje ale

no to będziesz musiał zejść trochę z tych 1000 mm szerokości
http://www.befpolska.com/pl/katalog-produktow/wklady-kominkowe-cieple/flat/flat-8

tomekwa
28-09-2014, 10:32
Foto dzięki. Podane parametry są 'umowne' ������

ktototaki
28-09-2014, 19:08
może jednak na befa się skusisz, jakości i dbałości o detale nie jeden polski czy zagraniczny producent może pozazdrościć :)
podsyłam real fotki:
seria flat (http://wklady-kominkowe.com/pl/seria-wkladow-bef-flat-zdjecia-detali.html)
bef trend 8 (http://wklady-kominkowe.com/pl/wklad-kominkowy-bef-trend-8.html)
pozdrawiam

Kejt_R
28-09-2014, 19:25
Mnie się też BeFy podobają. I cenowo nieźle wypadają :)

Wielgosie
28-09-2014, 19:27
witam
czy ktoś z Was doświadczenia kominkami Haas+Sohn ?

przeszukałem forum i znalazłem tylko wypowiedzi typu "warte zainteresowania " :/
poszukuję kominka do salonu ~ 60 m2 ,do palenia rekreacyjnego .

Pieniążków na wkład nie ma zbyt dużo 3 - 3,5tyś , więc na celowniku mam wkład Jonava haas+sohn
pytanie czy to będzie dobry wybór i nie wpadnę na minę ;/ jeśli ktoś coś słyszał proszę o podpowiedź .
;/
http://allegro.pl/wklad-kominkowy-haas-sohn-jonava-iv-i4603762927.html

http://www.haassohn-rukov.cz/pl/produkty-i-uslugi/nasze-produkty/wkladki-kominkowe/jonava-iii.html

tomekwa
30-09-2014, 08:40
Rzeczywiście ten Bef Flat 8 wygląda ciekawie, zwłaszcza biorąc pod uwagę jego głębokość. W opisie Bef Polska jest "opcja zawieszenia na ścianie" czyli teoretycznie można zamontować go jako 'wiszący'. Masz może jakieś zdjęcia takiego montażu?

tomekwa
30-09-2014, 09:23
Chyba wybudowanie komina systemowego nie było najlepszym pomysłem :( Zastanawiam się nad jego demontażem i zastosowaniem komina stalowego. Wtedy ograniczenia wynikające z głębokości wkładu zejdą na plan dalszy, ale tylko w przypadku gdy czyszczenie nastąpi poprzez deflektor kominka. Czy warto?

ktototaki
30-09-2014, 11:09
a no można :) za pomocą konsoli do montażu na ścianie

282262282263

Kominki Piotr Batura
30-09-2014, 11:40
Ciekawa ta konsola, tylko co z obudową? Trzeba robić drugą konsolę? No bo bez sensu wieszać sam wkład...

Tomek. Demontujesz tylko rury ceramiczne i wełnę (albo jak się uda, wełna może zostać. Pustaki keramzytowe zostawiasz i do nich wkładasz rury. Zdarzało mi się też bez demontażu rur ceramicznych fi 200, wsuwać do nich stal fi 180. Zwykle w przypadku wadliwego montażu rur ceramicznych, których nie dało się usunąć ( tak jest w co najmniej połowie przypadków).

tomekwa
30-09-2014, 11:51
Piotr bardziej zależy mi na demontażu keramzytu, gdyż, przez to coś nie mogę podejść bliżej do ściany, czyli każdy 'normalny' kominek będzie wchodził grubo ponad metr w salon. Zastosowanie komina stalowego pozwoli mi na montaż wkładu tuż przy ścianie.

Paweł Jeziółkowski
05-10-2014, 14:37
tomekwa raczej nie masz wyboru, w grę wchodzi jedynie demontaż komina systemowego.

Możesz go z powodzeniem zastąpić kominem dwu płaszczowym.

Jest to komin który ma rdzeń wewnętrzny zaizolowany zazwyczaj wełną, a warstwa zewnętrzna wykonana jest ze stali kwasowej. Można go też pomalować za dopłatą z zewnątrz na dowolny kolor z palety RAL. Dopłata za kolor wynosi około 20% w zależności od producenta. Izolator zapobiega szybkiemu wychładzaniu się spalin które muszą posiadać odpowiednią temperaturę by wytworzyć ciąg.

Takie rozwiązanie umożliwi Ci postawienie wkładu kominkowego blisko ściany, zaoszczędzisz cenne centymetry. Przy taki rozwiązaniu komin zaczynał by się dopiero nad wkładem kominkowym.

[moderowano :spam:]

tomekwa
08-10-2014, 12:56
tomekwa raczej nie masz wyboru, w grę wchodzi jedynie demontaż komina systemowego.

Możesz go z powodzeniem zastąpić kominem dwu płaszczowym.
Mam pytanie. Od jakiej wysokości nad wkładem robić komin dwupłaszczowy przy takiej zabudowie?
283399

Paweł Jeziółkowski
08-10-2014, 17:41
Ja osobiście zakończył bym taką obudowę mniej więcej na wysokości 3m, z niej mógł by już wychodzić komin izolowany. Wygląda to dość ciekawie, poszukaj w sieci. Natomiast jeśli obudowa ma iść do samej góry to komin izolowany możesz zacząć około 50 cm przed przejściem przez strop (połać dachową). Musisz pamiętać że zastosowana w kominie izolacja zapobiega tylko szybkiemu wychładzaniu się spalin dzięki czemu nie zanika ciąg. Zewnętrzna warstwa komina nagrzewa się dość mocno (dotykając można się poparzyć). Więc jeśli komin przechodzi obok materiałów łatwopalnych należy zastosować odpowiednią odległość przewidzianą przez producenta.

tomekwa
09-10-2014, 08:27
Czyli jeżeli będzie taka zabudowa do samej góry to nie potrzebuję komina dwuściennego - wystarczy stalowy z 1.4404?

Paweł Jeziółkowski
09-10-2014, 18:55
Nie znam się na gatunkach stali. Ta którą wymieniłeś to chyba stal nierdzewna i raczej nie nadaje się do kominków.
Rura spalinowa do kominka powinna posiadać atest pozwalający na jej stosowanie w urządzeniach na paliwa stałe.
Najpopularniejsze w Polsce jako elementy przyłączeniowe do kominków są czarne rury ze stali węglowej o grubości ścianek 2mm, przy czym nie można z nich budować kominów. Można też zastosować elementy ze stali żaroodpornej o grubości od 0.8 do 1.0 mm.

Krótki odcinek komina izolowanego i tak będziesz musiał wykonać. Jak zamierzasz przejść przez połać dachową i wyżej ponad nią? Jak wystawisz tylko przez dach nie zaizolowaną rurę to mogą pojawić się problemy z ciągiem ponieważ w górnej części komina może dojść do zbyt dużego wychładzania spalin. Pomijam problem zaizolowaniem przejścia takiej rury przez połać dachową.

A najlepiej udaj się do firmy kominkowej, która ma dobre opinie w Twojej okolicy. Tam najlepiej Cię pokierują i doradzą.
Na forum uzyskasz tylko szczątkową wiedzę.
Jako laik możesz dojść do błędnych wniosków i narobić sobie tylko kłopotów.

Pozdrawiam

eniu
09-10-2014, 21:12
Zastanawiam się, w której "firmie kominkowej o dobrej opinii" zrodził się mit o stali żaroodpornej i mit o grubości o,8 lub 1,o...:cool:

eniu
09-10-2014, 21:16
Nie znam się na gatunkach stali. Ta którą wymieniłeś to chyba stal nierdzewna i raczej nie nadaje się do kominków.
Rura spalinowa do kominka powinna posiadać atest pozwalający na jej stosowanie w urządzeniach na paliwa stałe.
Najpopularniejsze w Polsce jako elementy przyłączeniowe do kominków są czarne rury ze stali węglowej o grubości ścianek 2mm, przy czym nie można z nich budować kominów. Można też zastosować elementy ze stali żaroodpornej o grubości od 0.8 do 1.0 mm.

Krótki odcinek komina izolowanego i tak będziesz musiał wykonać. Jak zamierzasz przejść przez połać dachową i wyżej ponad nią? Jak wystawisz tylko przez dach nie zaizolowaną rurę to mogą pojawić się problemy z ciągiem ponieważ w górnej części komina może dojść do zbyt dużego wychładzania spalin. Pomijam problem zaizolowaniem przejścia takiej rury przez połać dachową.

A najlepiej udaj się do firmy kominkowej, która ma dobre opinie w Twojej okolicy. Tam najlepiej Cię pokierują i doradzą.
Na forum uzyskasz tylko szczątkową wiedzę.
Jako laik możesz dojść do błędnych wniosków i narobić sobie tylko kłopotów.

Pozdrawiam

Po co w takim razie piszesz? Ta szczątkowa wiedza którą tu zawarłeś, doprowadzi do błędnych wniosków i narobi mnóstwo kłopotów...

Paweł Jeziółkowski
10-10-2014, 04:04
eniu tak wiem że ą inne gatunki stali z których wykonuje się rury o cieńszych ściankach które sprostają kominkowi (np kominy Poujoulat ze stali nierdzewnej z serii WG).
Tylko należy wziąć poprawkę na polskiego klienta który lub sprawdzić ile się zmieści drewna we wkładzie.
Kominy ceramiczne też mają niby odpowiednią wytrzymałość termiczną dla kominka ale potrafią popękać bo Kowalski przesadził z ilością drewna i tempem jego spalania.

eniu
10-10-2014, 07:01
A widziałeś kiedyś przepaloną rurę ze stali stopowej, która była dedykowana spalaniu drewna? Czystego drewna! Nie drewna i płyt wiórowych na przemian z węglem...Obojętnie jakiej grubości: 0,2 mm, 0,5 mm, 0,6 mm czy w końcu 0,8 mm.

Paweł Jeziółkowski
10-10-2014, 19:11
eniu oczywiście masz rację, przy prawidłowym użytkowaniu żadnej rurze ze stali stopowej nic nigdy się nie stanie. Ja o tym wiem, Ty o tym wiesz, wielu wykonawców o tym wie. Problemy zaczynają się przy odbiorze kominiarskim. W regionie w którym działam wielu kominiarzy akceptuje wyłącznie przewody spalinowe wykonane ze stali żarowej o odpowiedniej grubości.

Ale może zostawmy już nasze dysputy.

Może Ty coś podpowiesz tomkowiwa

Pozdrawiam

eniu
11-10-2014, 06:39
Czyli jeżeli będzie taka zabudowa do samej góry to nie potrzebuję komina dwuściennego - wystarczy stalowy z 1.4404?

W obudowie czy bez obudowy, w środku budynku może być sama rura. Jej ocieplenie jest bez znaczenia na funkcjonowanie systemu. Podwójny izolowany płaszcz stosuje się przy widocznych w salonach rurach nad kominkami ze względów estetycznych, gdyż goła stal zbrązowieje z czasem. Goła rura to doskonały system odzysku energii ze spalin. Na odcinku 5 m potrafi stracić kilkadziesiąt % ciepłoty, ale nie na tyle by zanikł ciąg kominowy. Zasada jest taka, że im gorętsze spaliny, tym większa strata na początku. Rury nie powinny być grubsze niż 0,6 mm. Grubsze mogą się oklejać sadzą (i kondensatem), bo są mniej elastyczne. Grozi to pożarem sadzy, który w cienkich rurach nie mam miejsca.

Minimum 50 cm przed połacią dachową (więźbą) i ponad dachem, zrób podwójnie. Koniecznie solidny daszek z dużym kapeluszem (np Poujoulat)

Zdun Darek B
11-10-2014, 14:17
Jedno zastrzeżenie do rury wewnątrz budynku poza zabudową ........ bezpieczeństwo ppoż ...

eniu
12-10-2014, 07:58
Jedno zastrzeżenie do rury wewnątrz budynku poza zabudową ........ bezpieczeństwo ppoż ...

Dotyczy to również każdego podłączenia piecyka wolno stojącego / kozy...

Zdun Darek B
12-10-2014, 08:43
Właśnie taki temat tłumaczę klientowi, rura spalinowe nie może wchodzić do komina o kilka cm od belki drewnianej ... Słup i schody drewniane tuż obok to także różne problemy....
Zalecam opuszczenie wlotu do komina odpowiednio niżej.

FireWalkWithMe
24-11-2014, 21:24
Podepnę się pod wątek, bo chyba jest najbardziej odpowiedni.
Planuję zakup wkładu kominkowego - z racji ograniczonego budżetu nie będzie to niestety "mercedes wśród kominków", lecz raczej jakiś tańszy model.
Wyszukałem w leroy taki:
http://www.leroymerlin.pl/kominki/kominki-piece-kominkowe/wklady-kominkowe/wklad-kominkowy-pf-600-270-d2i,p56308,l902.html#opis
Cena na która mogę sobie pozwolić, opinie raczej pozytywne, ale dla pewności chciałbym się dopytać, czy taki wkład nie będzie złym pomysłem?
Kominek będzie pełnił funkcję głównie relaksacyjno - estetyczną, obudowany płytami izolacyjnymi, prosty kształt.
Będę wdzięczny za wszelki opinie i wskazówki.

Forest-Natura
24-11-2014, 23:09
Witam.
Bierz w ciemno ...
Zagościsz w tym wątku na FM na stałe.
Pozdrawiam.

FireWalkWithMe
24-11-2014, 23:18
Forest, czytałem już to forum na tyle intensywnie aby rozpoznać subtelną ironię ;)
Wkład właściwie już zamówiony, ale nie jest za późno aby zrezygnować z zakupu i kupić coś co będzie dobrze służyć lata, tylko najzwyczajniej nie wiem co, a w sklepach wiadomo, sprzedawca zachwala wszystko jak leci.
Mogę wydać 1500, da się kupić w tej cenie w ogóle sensowny wkład?

Forest-Natura
24-11-2014, 23:49
Witam.
Diagnoza wypowiedzi właściwa :p
Nawet jak dołożysz drugie tyle i kupisz dobrej jakości, ładny, duży i funkcjonalny piecyk kominkowy, to i tak będziesz jeszcze sporo do przodu jak doliczysz do tej lipy jaką zlinkowałeś materiały na wykonanie kominka.
Podziękujesz za tę radę po pierwszym sezonie zimowym i kilku wizytach u znajomych u których znajdziesz wkład jaki zamierzasz posiąść ... :rolleyes:
Pozdrawiam

Kominki Piotr Batura
25-11-2014, 06:26
Podepnę się pod wątek, bo chyba jest najbardziej odpowiedni.
Planuję zakup wkładu kominkowego - z racji ograniczonego budżetu nie będzie to niestety "mercedes wśród kominków", lecz raczej jakiś tańszy model.
Wyszukałem w leroy taki:
http://www.leroymerlin.pl/kominki/kominki-piece-kominkowe/wklady-kominkowe/wklad-kominkowy-pf-600-270-d2i,p56308,l902.html#opis (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.leroymerlin.pl %2Fkominki%2Fkominki-piece-kominkowe%2Fwklady-kominkowe%2Fwklad-kominkowy-pf-600-270-d2i%2Cp56308%2Cl902.html%23opis)
Cena na która mogę sobie pozwolić, opinie raczej pozytywne, ale dla pewności chciałbym się dopytać, czy taki wkład nie będzie złym pomysłem?
Kominek będzie pełnił funkcję głównie relaksacyjno - estetyczną, obudowany płytami izolacyjnymi, prosty kształt.
Będę wdzięczny za wszelki opinie i wskazówki.

To zależy jak często będziesz chciał się relaksować. Może być tak, że nawet jednego rusztu nie przepalisz a wkład posłuży jeszcze Twoim dzieciom. Oczywiście jeśli będą kontynuować Twoje upodobania...

Swoja drogą, chętnie posłuchałbym kiedyś Foresta, co nawija klientowi, który przychodzi do jego salonu i powyżej tego nie ma szans :cool:https://kratki.pl/pl/produkt/wklad-kominkowy-jas-6_jas (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=https%3A%2F%2Fkratki.pl%2Fpl%2F produkt%2Fwklad-kominkowy-jas-6_jas)

niktspecjalny
25-11-2014, 06:39
Forest, czytałem już to forum na tyle intensywnie aby rozpoznać subtelną ironię ;)
Wkład właściwie już zamówiony, ale nie jest za późno aby zrezygnować z zakupu i kupić coś co będzie dobrze służyć lata, tylko najzwyczajniej nie wiem co, a w sklepach wiadomo, sprzedawca zachwala wszystko jak leci.
Mogę wydać 1500, da się kupić w tej cenie w ogóle sensowny wkład?

Patrz na tą jego ocenę swoimi oczami.Branżysta z wieloletnim stażem nie mylić z praktyką :yes::D zawsze powie ,że w marketach itp.sklepach,innych niż z ichniej prezentacji to badziew.Dlaczego chyba nie muszę tłumaczyć.Zapytaj np. foresta przewrotnie tak?
Wkład ten twój z linku i dalej
1.instalacja zgodnie z ich sztuką i rozwiązaniami
2.oprzyrządowanie takie jak oni polecają
3.ciągi kominowe tylko takie ,które stanowią nierozerwalną parę w ich realizacjach
4.obudowa ciepła tylko z materiałów sprawdzonych i praktykowanych u nich itp.
Jakiej odp. byś się spodziewał.Ja wiem albo żadnej i pal gumkę albo......................:rolleyes:.

Forest-Natura
25-11-2014, 07:54
Witam.
Piotrze ... porównujesz żeliwnego "łupa" do o połowę mniejszej, bezrusztowej i z wyłożeniem ceramicznym, kasetki kominkowej, służącej ze swego założenia do całkiem innych celów ...
A że pokrywają się mniej więcej cenowo, to już inna rzecz.
Pozdrawiam.

Kominki Piotr Batura
25-11-2014, 08:01
Do jakich celów służy owa kasetka? W końcu się dowiem.:)

FireWalkWithMe
25-11-2014, 08:08
Dzięki za odpowiedzi, prawda jest taka, że poczytałem trochę tematów na tym forum i nabrałem wystarczających wątpliwości żeby dopytać, w markecie raczej niczego się nie dowiem.
A jakie są słabe strony takiego wkładu który wybrałem? Tzn. czy będzie on nieszczelny, czy szybko się zużyje i drzwiczki mu odpadną, czy może jak na moje potrzeby w ogóle jest zbyt duży i masywny i powinienem szukać czegoś "lżejszego"?
Na jakie firmy zwracać uwagę szukając solidnego wkładu kominkowego?
Zdecydowanie pasuje mi taki właśnie rozmiarowo, szerokość ~50cm, pojedyncze drzwi otwierane na bok, moc nie musi być taka duża bo dom ma kompletny system ogrzewania.
Cenowo - mogę wydać trochę więcej, no ale nie planowałem 3 czy 4tys...
Czytałem wątki o polecanych wkładach, ale tam były wypowiedzi sprzed wielu lat, na pewno coś się zmieniło.

niktspecjalny
25-11-2014, 08:18
Owa kasetka powiedziałby laik służy do niczego albo jak skarbonka by zbierać pieniądze na lepsze wkłady.:yes::D

kjuta
25-11-2014, 11:23
witam,

mam pytanie odnośnie mocy kominka, czy jeśli biorę pod uwagę tylko okazjonalne palenie, to w ogóle ma to znaczenie przy wyborze mocy, czy tylko uzależniam ją od powierzchni pomieszczeń do grzania ?

pobieżnie przeleciałam wątek, ale rzucił mi się temat braku kompatybilności komina z wkładem kominowym, jestem na etapie fundamentów, już teraz powinnam wybrać wkład a pod niego komin ? czy dobrze to zrozumiałam ?

Przemek_80
25-11-2014, 13:05
Co myślicie o takim wkładzie:
http://www.romotop.pl/wklady-kominkowe/angle-r-l-2g-l-88-51-44-01-narozny-podnoszone-drzwiczki-z-gieta-szyba

Szukam czegoś tańszego od Spartherma z dość szeroką przednią szybą, narożnego. Ciężko znaleźć informacje na forum. Może ma ktoś doświadczenia z montowaniem, użytkowaniem tego wkładu?
Pozdrawiam

orcio_kr
25-11-2014, 13:11
Co myślicie o takim wkładzie:
http://www.romotop.pl/wklady-kominkowe/angle-r-l-2g-l-88-51-44-01-narozny-podnoszone-drzwiczki-z-gieta-szyba

nono, wydajność 83% przy 2 szybach

FireWalkWithMe
27-11-2014, 00:00
To jeszcze jedna próba ;)
Czy taki wkład to już nie będzie totalny badziew?:

http://www.leroymerlin.pl/kominki/kominki-piece-kominkowe/wklady-kominkowe/wklad-kominkowy-w1-kaw-met,p218771,l902.html

Choć domyślam się, że profesjonalista nawet by nie splunął na taki produkt, to mimo wszystko za wszelkie opinie będę wdzięczny ;)

Forest-Natura
27-11-2014, 07:47
Witam.
Napisz nam czym on się róźni od poprzedniego ... pomijając cenę i to że ma nieco wyższy czopuch.
Tak najprościej - swoimi własnymi słowami ...
Pozdrawiam.

FireWalkWithMe
27-11-2014, 08:06
Różni się tym że ma dolot, a ja mam rurę w podłodze więc dolot się przyda.
Różni się również ceną ;)
I miałem nadzieję, ze różnica jest również na plus w jakości, tak ogólnie.
A tak w szczegółach to nie mam odpowiedniej wiedzy o wkładach kominkowych aby ocenić, dlatego szukam jak najwięcej informacji..
Nie ma zbyt wielu na tym forum wypowiedzi o "budżetowych" wkładach, a jednak są takie, i na pewno nie jestem jedynym który rozważa zakup niedrogiego wkładu.
Może jakbym kupił w ciemno i niczym się nie przejmował to okazało by się, że nie było by żadnych problemów i byłbym zadowolony, ale taki już jestem że wolę dopytać ;)

janusz_21
27-11-2014, 08:21
Do FireWalkWithMe i http://www.leroymerlin.pl/kominki/kominki-piece-kominkowe/wklady-kominkowe/wklad-kominkowy-pf-600-270-d2i,p56308,l902.html#opis. Może mnie posłuchasz, chociaż nie nalegam. Mam za sobą wkład z Leroy"a tylko ładniej się nazywał Grande Vision/ Invicta, co ja się nakombinowałem żeby było tanio i dobrze. Po dwóch latach dogrzewania fachowców na budowie i obserwacji tego wynalazku dojrzałem do tego, że to wyrzucone w błoto pieniądze. Owszem do ogrzewania domku letniskowego ale do chałupy się to coś się nie nadaje. Mimo, że zapłaciłem ok 2,5tys nie żałowałem, że się tego pozbyłem za tyle, ile Twój ma kosztować. Policz ile docelowo będzie to kosztować-wkład+obudowa+robocizna. Wielu forumowiczów, że kominek będzie pełnił ..."funkcję głównie relaksacyjno - estetyczną"... tylko uwierz że to żadna estetyka o relaksie nie wspomnę, chyba że lubisz często czyścić szybę(estetyka), zamiatać i donosić kloce do palenia a efekt mierny z wyjątkiem zmarnowanego drewna i syfu obok. Ja bym poczekał aż uzbierałbym odpowiednią kasę i wtedy podjął właściwą decyzję. Na przeczekanie zaopatrzyłbym się w jakąś kozę. Gdyby w czasie moich rozważań kominkowych ktoś, tak ja Tobie "nawkładał do głowy" to z pewnością nie dałbym zarobić producentom dziadostwa. Nie słuchałem fachowców z forum a warto było. Wybór należy do Ciebie. Żeby było dobrze to nie może być tanio, tę zasadę chyba znasz. Teraz mam "cuś" takiego, że pysk mi się śmieje i do dzisiaj nie potrafię uwierzyć jaki byłem durnowaty. W tym drugim wkładzie "podoba mi się" te lew, deflektor a radiatory są zarąbiste. Nie daj się zwieźć tym bajerom. Pozdrawiam

FireWalkWithMe
27-11-2014, 20:12
Boże co za czasy...
Żeby nie można było normalnie pójść do sklepu i kupić wkładu kominkowego bez obaw o jakość i życie ;)

No dobra.
Musiała zatem nadejść chwila gdy zapytam, czy warto kupić wkład z kratek ;) Nie Jasia co prawda, ale np. Maję:

https://kratki.pl/pl/produkt/wklad-kominkowy-maja-12--dolot_majad

Lub, ewentualnie, takie coś?

http://kom-in.pl/wklady-kominkowe/classic-a645.html

Niezmiennie dziękuję za odpowiedzi ;)

eniu
27-11-2014, 21:24
Pewnie że warto!;)

margod
27-11-2014, 21:47
Janusz_21 dobrze, że w porę pozbyłeś się tego szmelcu i wymieniłeś go na coś przyzwoitego. Wiele osób popełnia ten błąd co Ty i męczy się z takim badziewnym wkładem przez długie lata. Po czasie stwierdza, że kominek to jedna wielka pomyłka.

niktspecjalny
28-11-2014, 21:34
Pewnie że warto!;)

A ty dzwonku nie na targach???:p.Co warto???Może wyglądasz jak idź stąd.:p???.

niktspecjalny
28-11-2014, 21:36
Janusz_21 dobrze, że w porę pozbyłeś się tego szmelcu i wymieniłeś go na coś przyzwoitego. Wiele osób popełnia ten błąd co Ty i męczy się z takim badziewnym wkładem przez długie lata. Po czasie stwierdza, że kominek to jedna wielka pomyłka.

Wymień w punktach po czym tak sądzisz???:cool:.Pokaż kto na FM tak stwierdza ,że to wielka pomyłka..Pokaż.:cool:.

FireWalkWithMe
28-11-2014, 22:07
W sumie, to nie miał bym nic przeciwko gdyby ktoś obyty z tematem napisał jakąś opinię o tym drugim wkładzie który mnie interesował:

http://kom-in.pl/wklady-kominkowe/classic-a645.html

Ponieważ podoba mi się bardziej :)

FireWalkWithMe
28-11-2014, 22:16
Rozumiem, że są na forum obecni przedstawiciele producentów i sprzedawców różnych firm, więc równie chętnie zapoznam się z poradami przesłanymi na priv :)

janusz_21
02-12-2014, 07:02
Rozumiem, że są na forum obecni przedstawiciele producentów i sprzedawców różnych firm, więc równie chętnie zapoznam się z poradami przesłanymi na priv :)
Sądzę, że nie do końca. Rzetelne firmy polecają konkretne produkty po to żeby mieć po montażu jak najmniej problemów z tzw roszczeniowym inwestorem, chociaż na pewno są tacy, którzy zamontują to co im dostarczysz, problem i tak zostanie z Tobą. Ja po moich "przejściach" nie eksperymentowałbym z finansami. Ja zdałem się całkowicie na Fachowca i jeszcze go polubiłem!
Nie wypowiem się na temat tego wkładu ale ciekaw jestem, Ciebie również powinno to zainteresować ile kosztują kształtki wermikulutowe, w które jest wyposażony. Z mojego doświadczenia wiem, że wermikulit jest kruchy i nie tani, szamot byłby bardziej idiotoodporny. Jak niechcący "walniesz" klockiem, to do wymiany. Poczytaj opinie użytkowników odnośnie wemikulitu, ja nie jestem fachowcem.Szamotowe kształtki w Hajduku też pękają jak u znajomej. Nie powinno mnie to interesować - czy skalkulowałeś ile będzie kosztowała całość(obudowa+montaż) czy nie okaże się, że prosta, bez wodotrysków zabudowa wkładu przekroczy 2/3 krotną wartość wkładu.
Tak na marginesie - nie wierzę w hasło "palenie rekreacyjne" widzę po dobrze sytuowanych znajomych jak ćwiczą kozy i kominki, bo gaz czy olej to są drogie rzeczy.
Co to takiego ruszt obrotowy? w tym wkładzie.

FireWalkWithMe
02-12-2014, 22:18
janusz_21 dzięki za odpowiedzi, dzięki tobie nie czuję się tak do końca olany ;)
Ostatecznie będzie wkład z kratek.
Jaki będzie taki będzie, ile wytrzyma tyle wytrzyma, może kilka lat pociągnie to będę miał czas odłożyć no coś extra;)
A jak pociągnie dłużej, to tym lepiej ;)

ps. A co by było złego gdyby zabudowa bez wodotrysków przekroczyła 2/3 (dwie trzecie?) wartości wkładu? Tak z ciekawości ;)

janusz_21
03-12-2014, 06:59
Żeby sprawa skończyła się na tym, że wydasz 2tys, to też bym się nie zastanawiał i kupił!? Chociaż wolałbym w tym przypadku kozę, którą jak się znudzisz możesz zawsze sprzedać i nie wydasz kasy na obudowę. Dlatego, że jestem skąpy z natury, a może po prostu staram się być rozsądny nie inwestowałbym w coś co z góry jest skazane na niepowodzenie lub późniejszą wymianę. Tą zasadą się kierowałem podejmując decyzję o sprzedaży mojego Grand- syfu-też był skręcany, obudowanie go to irracjonalny pomysł. Kominek z kratki jest skręcany to eliminuje go by wykonać ciepłą obudowę a to moim zdaniem jedyny sposób by nie znienawidzić kominka, tak jak było w moim przypadku. Skręcany wkład może po jakimś czasie się rozszczelnić i co? demolka! Chociaż rekomendacja "enia" wskazuje, że nie jest to zły pomysł. Rozumiem Twoje "parcie" na posiadanie kominka w chałupie, "tyż" tak miałem i na czym się skończyło wiesz.
...."ps. A co by złego gdyby zabudowa bez wodotrysków przekroczyła 2/3 wartości wkładu?..." To by było, że w momencie zmiany decyzji zdemolujesz tą obudowę i wyrzucone w błoto ok 7-10tys. Czy brzmi dobrze? Chyba nie! Moje skąpstwo by na to nie pozwoliło. Jeżeli chodzi o wykonawcę to uważaj żeby się to nie skończyło tak jak http://forum.muratordom.pl/showthread.php?186576-Kominek-obudowa-z-ceg%C5%82y-szamotowej-konsultacja-i-pytania/page9, posty tomo78 - niech to będzie ostrzeżenie przed partaczami.
Jak masz czas przeczytaj i kombinuj, mnie ten temat poprzestawiał klocki we łbie, naprawdę polecam - http://www.google.pl/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=1&cad=rja&uact=8&ved=0CCAQFjAA&url=http%3A%2F%2Fforum.muratordom.pl%2Fshowthread. php%3F172514-Taki-sobie-piecyk-ceramiczny&ei=xrV-VLO3GMn4yQPxzIKYAg&usg=AFQjCNH0PoZ67CvbvrUYUTzW1rYUi6xwUg&bvm=bv.80642063,d.bGQ
Może to Ciebie zainteresuje-http://forum.muratordom.pl/showthread.php?169007-piecokominek-reku - posty śmig_śmigalska

FireWalkWithMe
03-12-2014, 08:21
Obudowa w moim przypadku nie przekroczy wartości wkładu, będzie to prosta obudowa z płyt izolacyjnych, żadnego DGP (do innych pomieszczeń), kratki na dole i na górze obudowy i to wszystko, i w dodatku przymierzam się do samodzielnego wykonania.
I palić zamierzam na prawdę nie w celach grzewczych, w sensie ogrzewania całej chałupy, bo nawet nie za bardzo będzie to możliwe.
Nie wiem czy eniu rekomendował wkład z kratek na poważnie czy to była ironia, dużo w ostatnich dniach czytałem tematów na tym forum i mam świadomość że wkłady z kratek maja swoje słabości. Choć bez wątpienia te tanie marketowe wkłady... nie są lepsze.
Ale na razie stanęło na tym i koniec ;)

Dziękuję za odpowiedzi :)

janusz_21
04-12-2014, 06:33
Czyli akceptujesz, że będziesz wypuszczał w atmosferę spaliny o temp od 200-400 stopni, czyli ogrzewał komin? No "pełną uroku" brudną szybę i marnotrawstwo drewna. Już przestaję marudzić!

Kominki Piotr Batura
04-12-2014, 06:56
Czyli akceptujesz, że będziesz wypuszczał w atmosferę spaliny o temp od 200-400 stopni, czyli ogrzewał komin? No "pełną uroku" brudną szybę i marnotrawstwo drewna. Już przestaję marudzić!

200 to musi być by był ciąg kominowy. Twój piecyk puszcza 150-250.

On będzie puszczał 300-700. Chyba, że lubi wędzarnie...;)

maruu
05-12-2014, 09:04
witam wszystkich. po raz pierwszy na forum. :)

maruu
05-12-2014, 09:09
Drodzy użytkownicy wszedłem dziś po raz pierwszy na to forum i powiem szczerze, że sie przeraziłem. Chce kupić wkład kominkowy i miałem wstępnie wybrane modele ale teraz to już zgłupiałem i nie wiem ci kupić:( po przeczytaniu kilkunastu opinii straciłem wątek.

maruu
05-12-2014, 09:12
Czy słyszał ktoś o takich markach jak KAWMET, UNIFLAM, TERMOVISION ?

janusz_21
05-12-2014, 11:14
Piotrze taki sobie jestem niedouczony!

niktspecjalny
05-12-2014, 11:42
Drodzy użytkownicy wszedłem dziś po raz pierwszy na to forum i powiem szczerze, że sie przeraziłem. Chce kupić wkład kominkowy i miałem wstępnie wybrane modele ale teraz to już zgłupiałem i nie wiem ci kupić:( po przeczytaniu kilkunastu opinii straciłem wątek.

Nie no chłopie szybki jak pierun żeś.Przeczytałeś kilkanaście opinii bez dogłębnej analizy w 5 min.i straciłeś wątek.Zaiste masz już na wejściu problem.Może rachubę straciłeś a nie wątek???Masz swój wątek???

niktspecjalny
05-12-2014, 11:50
Czy słyszał ktoś o takich markach jak KAWMET, UNIFLAM, TERMOVISION ?

Wygooglowałem sobie ten pierwszy tą markę dla przykładu.Wkład kominkowy L12 KAW-MET.Wygooglowałem dla przykładu ten drugi Wkład kominkowy UNIFLAM 720 (http://www.wkladykominkowe.net.pl/produkt/wklad-kominkowy-uniflam-720-prestige-dp-szyber) .i ten Termovision Vision 700.Słuszałem .

maruu
05-12-2014, 11:56
ale czy możesz mi powiedzieć coś o wkładach tych marek? do tej pory byłem nastawiony na kratki Wiktor 14. Sprzedawca w sklepie odradził mi pokazał w/w wkłady pomimo, że posiadał wkłady kominkowe Kratki.

ktototaki
05-12-2014, 18:41
ale czy możesz mi powiedzieć coś o wkładach tych marek? do tej pory byłem nastawiony na kratki Wiktor 14. Sprzedawca w sklepie odradził mi pokazał w/w wkłady pomimo, że posiadał wkłady kominkowe Kratki.

Wszystkie te wymione wkłądy są robione na 1 kopyto i są tak samo nieszczelne w swej szczelności. Najlepiej wykończony zdaje się być uniflam. Zobacz jeszcze wkład BeF START 7 (http://wklady-kominkowe.com/pl/wklad-kominkowy-bef-start-7.html) - w standardzie ma stojak i dolot powietrza, jako jedyny z wymienionych powietrze czerpie jedynie przez przyłącze. :)

maruu
05-12-2014, 19:35
Powiedz mi prosze czy kominki które czerpią powietrze z pomieszczenia są gorsze?
:eek:

maruu
05-12-2014, 20:11
Wygooglowałem sobie ten pierwszy tą markę dla przykładu.Wkład kominkowy L12 KAW-MET.Wygooglowałem dla przykładu ten drugi Wkład kominkowy UNIFLAM 720 (http://www.wkladykominkowe.net.pl/produkt/wklad-kominkowy-uniflam-720-prestige-dp-szyber) .i ten Termovision Vision 700.Słuszałem .
a jeśli chodzi o kratki to dobr firma?

Zdun Darek B
05-12-2014, 21:03
Powiedz mi prosze czy kominki które czerpią powietrze z pomieszczenia są gorsze?
:eek:

Do spalenia 1 kg drewna potrzeba 8 metrów sześciennych powietrza .
Twój wybór czy :
- "spalasz powietrze" już ogrzane i ZAPŁACONE a pomieszczenie z kominkiem uzupełnia braki poprzez wentylację
- doprowadzasz darmowe powietrze z zewnątrz domu

Dla uproszczenia liczenia przyjmujemy że 1kg drewna to 4 kWh.
Mając wkład kominkowy o sprawności 75% aby uzyskać co godzinę 12kW musisz spalić 4 kg drewna czyli 4x8 = 32 metry sześcienne powietrza.... x 24 godziny.. itd

niktspecjalny
05-12-2014, 21:26
a jeśli chodzi o kratki to dobr firma?

Dla mnie dobra maja dla mnie kilka super egzemplarzy choć nie powiem ,że zakupu dokonam u nich.

Kominki Piotr Batura
05-12-2014, 22:42
Do spalenia 1 kg drewna potrzeba 8 metrów sześciennych powietrza .
Twój wybór czy :
- "spalasz powietrze" już ogrzane i ZAPŁACONE a pomieszczenie z kominkiem uzupełnia braki poprzez wentylację
- doprowadzasz darmowe powietrze z zewnątrz domu

Dla uproszczenia liczenia przyjmujemy że 1kg drewna to 4 kWh.
Mając wkład kominkowy o sprawności 75% aby uzyskać co godzinę 12kW musisz spalić 4 kg drewna czyli 4x8 = 32 metry sześcienne powietrza.... x 24 godziny.. itd

Darek, to nie tak...W dobrze wentylowanym domu, powinno się w ciągu godziny wymienić więcej niż owe 32m3. Po za tym, powietrze ma małą pojemność cieplną.

janusz_21
06-12-2014, 08:40
200 to musi być by był ciąg kominowy. Twój piecyk puszcza 150-250.

On będzie puszczał 300-700. Chyba, że lubi wędzarnie...;)
nie mierzyłem nigdy temp spalin w swoim dawnym wkładzie. Z reguły "wędziłem" klocki ze skąpstwa, bolało mnie to, że tyle ciepła zawartego w spalinach uchodziło do komina i przymykałem dolot powietrza! Jaką ja miałem piękną, zasyfioną szybę! Dlatego teraz mam piecyk, też ze skąpstwa!

Kominki Piotr Batura
06-12-2014, 19:27
Osobiście gustuję w skąpcach tego drugiego gatunku...:rolleyes:

maruu
07-12-2014, 17:03
panowie a moze mi ktoś podpowie jak kupić kominek który będzie mało paliwożerny bo naczytałem się postów gdzie niektórzy pisali, że kominek dosłownie pożerał drewno :eek:

bartus01
07-12-2014, 20:11
panowie a moze mi ktoś podpowie jak kupić kominek który będzie mało paliwożerny bo naczytałem się postów gdzie niektórzy pisali, że kominek dosłownie pożerał drewno :eek:

Widze że Cie to męczy, więc:

- dobór wkładu powinien przeprowadzić wykonawca kominka na podstawie Twoich upodobań , rodzaju budynku, zapotrzebowania na ciepło, tego czego oczekujesz od kominka - to tak w skrócie.
- wkład powinien mieć odpowiednią moc,dopasowaną do zapotrzebowania na ciepło. Inny wkład poleci Ci ktoś do akumulacji inny do konwekcji. Nie ulegaj opinii że wkład ma mieć jak największa moc...
- powinien byc szczelny, mieć 100% kontrolę doprowadzanego powietrza.
- doprowadzenie powietrza z zewnątrz to ważna sprawa
- palenisko powinno dać się porządnie wygrzać - wskazane są okładziny szamotowe , wermikulitowe itp.
- suchego drewna nie zastąpi najlepszy wkład. Ma mieć poniżej 20% a najlepiej tak z 16%.

Pozdrawiam.

maruu
08-12-2014, 06:11
dziękuję Ci za odpowiedź ale napisz mi jeszcze czym się różni akumulacja od konwencji? im więcej pytam tym wiecej problemu z kupnem tego wkładu:)

Kominki Piotr Batura
08-12-2014, 07:36
dziękuję Ci za odpowiedź ale napisz mi jeszcze czym się różni akumulacja od konwencji? im więcej pytam tym wiecej problemu z kupnem tego wkładu:)


Konwencja to ogólnie mówiąc umowa społeczna - zbiór zasad postępowania:)

Akumulacja to inaczej gromadzenie. Akumulacja ciepła będzie więc sposobem gromadzenia / zbierania ciepła.
Konwekcja zaś (;)) to jeden ze sposobów przekazywania tegoż ciepła. Ciepło może być jeszcze przekazywane za pomocą przewodzenia i promieniowania podczerwonego.

bartus01
08-12-2014, 21:48
Witaj,
Zadawane przez Ciebie pytania sugerują że nie zgłębiłeś tego forum lub ogólnie dostępnej wiedzy na temat kominków i sposobów ogrzewania nimi pomieszczeń.
Piotr jako profesor działu kominkowego potraktował Cię z żartem... bo nie odrobiłeś zadania:)
Ja jako poczętkujący palacz amator postaram się wyjaśnić różnice w konwekcji / nie konwencji / i akumulacji.

Konwekcja to ruch ciepłego powietrza ku górze. Energia cieplna przekazywana jest powietrzu a ono roznosi je po pomieszczeniu - to w skrócie.
Akumulacja - to gromadzenie ciepła w obudowie kominka lub jeszcze lepiej w jego wnętrznościach / masa akumulacyjna - 1000 kg i więcej - szamot, akubet itp. /. Ciepło promieniuje z masy akumulacyjnej jak słoneczko.

Różnice: konwekcja jest szybsza, mocniejsza chwilowo, krótsza, ma większy zasięg, czasem przegrzeje salon, poprzez kanały DGP dociera do odległych pomieszczeń.
Akumulacja jest bardziej miejscowa, rozłożona w czasie, dłużej i stabilniej grzeje. Co najważniejsze nie ogrzewasz atmosfery bo ciepło zostaje w masie akumulacyjnej.
Konwekcja jest u nas w Polsce bardziej popularna bo tańsza.
Akumulacja w kominkach to temat dość świeży ale mający coraz więcej zwolenników i użytkowników. Wymaga innych rozwiązań i wiedzy w wykonawstwie.
Osobiście użytkuję akumulację od tego sezonu :)
Pozdr.

Forest-Natura
08-12-2014, 21:59
Witam.
Jedno sprostowanie ... akumulacja ciepła to temat mający c.a. tysiąc lat - zawsze popularny i zawsze na czasie.
Konwkecja ma lat dwadzieścia z okładem ... niezbyt trafnie (ze względów klimatycznych) adoptowany do naszych realiów budowlanych, który ze względu na mylnie pojmowaną "taniość i prostotę wykonania" w przeciągu tych dwudziestu lat zepchnął akumulację w takie zapomnienie, że teraz garstka ledwie tych prawych i sprawiedliwych bić się musi z ...ównem często, zeby choć cień zagadnienia ludziom przedstawić ...
... trochę mnie poniosło ... to prawda ... :rolleyes:
Pozdrawiam.

Kominki Piotr Batura
09-12-2014, 06:17
20 lat (raczej 30) ma DGP z turbiną... Konwekcja jest tak stara jak akumulacja:)

pillproof
09-12-2014, 07:41
Kiedyś dopytywałam się tu o kominek z płaszczem wodnym... pomysł płaszcza wodnego odrzuciłam, jednak z kominka nie zrezygnuję za żadne skarby! :)
Miejsce na kominek- kwadrat:
292946

Dom wybudowany prawie jak energooszczędny, więc nie jest mi potrzebny potwór pochłaniający niezliczone ilości drewna.
Główne zadanie to dobry klimat i dogrzanie w wielkie mrozy salonu i klatki schodowej (myślałam też o podciągnięciu jednej rury DGP do górnej łazienki, bo jest tam tylko jedna drabinka i nic innego wstawić nie mogę, no chyba że elektryczną matę grzewczą pod kafle...)

Jaki kominek polecacie? Myślałam o narożnym tak by dwie szybki łączyły się z prawej strony kominka, ale zupełnie nie znam się na markach i modelach kominkowych.

Jeszcze chciałabym się dopytać fachowców o sprawę dolotu powietrza- mam rurę fi 100 albo 110 z pcv, nie została ona zaizolowana termicznie iiiii... tam gdzie jest żółta kreska rura leży na stropie obłożona styropianem i na to ogrzewanie podłogowe, tam gdzie zaznaczyłam odcinek na fioletowo rura idzie w wełnie pomiędzy drewnianymi legarami, na górze jest osb. Na dole jest niezależne mieszkanie. Tak sobie myślę, że w tej wełnie to może się chyba wilgoć skraplać, nie? Mogę jeszcze zerwać kilka płyt i to poprawić jak będzie trzeba- co o tym myślicie?

maruu
09-12-2014, 11:52
nie no z wyjaśnieniem Piotra domyśliłem się, że drze ze mnie łacha i już o nic go nie pytałem:P ale widzę, że Ty znasz się na rzeczy i nie żartujesz sobie z nawet zielonych forumowiczy np takich jak ja:rolleyes: to powiedz mi jeszcze o tej akumulacji ciepła w Twoim kominku ponieważ też bym raczej szedł w tym kierunku, i jeszcze gdybyś zdradził jakiej firmy posiadasz wkład?:)

margod
09-12-2014, 12:22
Witaj,
Zadawane przez Ciebie pytania sugerują że nie zgłębiłeś tego forum lub ogólnie dostępnej wiedzy na temat kominków i sposobów ogrzewania nimi pomieszczeń.
Piotr jako profesor działu kominkowego potraktował Cię z żartem... bo nie odrobiłeś zadania:)
Ja jako poczętkujący palacz amator postaram się wyjaśnić różnice w konwekcji / nie konwencji / i akumulacji.

Konwekcja to ruch ciepłego powietrza ku górze. Energia cieplna przekazywana jest powietrzu a ono roznosi je po pomieszczeniu - to w skrócie.
Akumulacja - to gromadzenie ciepła w obudowie kominka lub jeszcze lepiej w jego wnętrznościach / masa akumulacyjna - 1000 kg i więcej - szamot, akubet itp. /. Ciepło promieniuje z masy akumulacyjnej jak słoneczko.

Różnice: konwekcja jest szybsza, mocniejsza chwilowo, krótsza, ma większy zasięg, czasem przegrzeje salon, poprzez kanały DGP dociera do odległych pomieszczeń.
Akumulacja jest bardziej miejscowa, rozłożona w czasie, dłużej i stabilniej grzeje. Co najważniejsze nie ogrzewasz atmosfery bo ciepło zostaje w masie akumulacyjnej.
Konwekcja jest u nas w Polsce bardziej popularna bo tańsza.
Akumulacja w kominkach to temat dość świeży ale mający coraz więcej zwolenników i użytkowników. Wymaga innych rozwiązań i wiedzy w wykonawstwie.
Osobiście użytkuję akumulację od tego sezonu :)
Pozdr.
Warto dodać, że z powodzeniem można łączyć ze sobą te systemy. Czyli z kominka / pieca akumulacyjnego rozprowadzić do kilku pomieszczeń ciepłe powietrze systemem rur (konwekcja). Efekt jest taki, że nagrzany piec grzeje poprzez promieniowanie a zarazem dmucha ciepłym (ale nieprzypalonym) powietrzem przez kilka a nawet kilkanaście godzin.

margod
09-12-2014, 12:29
dziękuję Ci za odpowiedź ale napisz mi jeszcze czym się różni akumulacja od konwencji? im więcej pytam tym wiecej problemu z kupnem tego wkładu:)
W skrócie:
- Kominki konwekcyjne http://www.kominki-godzic.pl/oferta/kominki/kominki-konwekcyjne (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.kominki-godzic.pl%2Foferta%2Fkominki%2Fkominki-konwekcyjne)

- Kominki i piece akumulacyjne: http://www.kominki-godzic.pl/oferta/kominki/kominki-i-piece-akumulacyjne/kominki-i-piece-akumulacyjne (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.kominki-godzic.pl%2Foferta%2Fkominki%2Fkominki-i-piece-akumulacyjne%2Fkominki-i-piece-akumulacyjne)

Wybór wkładu zależy od tego na jaki system się zdecydujesz.

janusz_21
09-12-2014, 14:57
maruu
Znajdź trochę czasu i przeczytaj co piszą o akumulacji mądrzy ludzie - http://forum.muratordom.pl/showthread.php?172514-Taki-sobie-piecyk-ceramiczny
Ja nie miałem tyle szczęścia co Ty, jak rozpatrywałem sprawę kominka bo o akumulacji na forum chyba nic nie było, wtedy królowało DPG, do czego nie mogłem się jakoś przekonać. Ponieważ w odróżnieniu od Ciebie (nie obraź się) spędziłem mnóstwo czasu na czytaniu, może za dużo. Te wszystkie turbiny, filtry, przypiekanie kurzu, roztocza gnieżdżące się w kanałach DPG, brudne ściany nad kratkami, z których ulatuje gorące powietrze etc, etc o tym właśnie się naczytałem. Najważniejsze nie popełnij mojego błędu - nie kupuj taniego wkładu, bo to wyrzucone pieniądze i grzanie komina a nie chałupy.

Zdun Darek B
09-12-2014, 16:26
Kup dobry wkład :
- z poborem 100% powietrza do spalania z poza budynku
- stalowy wykładany szamotem
- dobra , zaawansowaną technicznie komora spalania
- potwierdzona atestem wysoka sprawność
- z możliwością legalnej , GWARANTOWANEJ przez producenta , zabudowy w ciepła obudowę bez wentylacji

maruu
09-12-2014, 17:06
Kup dobry wkład :
- z poborem 100% powietrza do spalania z poza budynku
- stalowy wykładany szamotem
- dobra , zaawansowaną technicznie komora spalania
- potwierdzona atestem wysoka sprawność
- z możliwością legalnej , GWARANTOWANEJ przez producenta , zabudowy w ciepła obudowę bez wentylacji

w sklepie sprzedawca zachwalał wkład żeliwny i twierdził, że wkłady żeliwne są lepsze i dlatego droższe:jawdrop: sam tez tak myślałem;). Wytłumacz mi proszę o
-" z możliwością legalnej , GWARANTOWANEJ przez producenta , zabudowy w ciepła obudowę bez wentylacji[/QUOTE]"?

Kominki Piotr Batura
09-12-2014, 17:45
nie no z wyjaśnieniem Piotra domyśliłem się, że drze ze mnie łacha i już o nic go nie pytałem:P ale widzę, że Ty znasz się na rzeczy i nie żartujesz sobie z nawet zielonych forumowiczy np takich jak ja:rolleyes: to powiedz mi jeszcze o tej akumulacji ciepła w Twoim kominku ponieważ też bym raczej szedł w tym kierunku, i jeszcze gdybyś zdradził jakiej firmy posiadasz wkład?:)

Ja Ci przeca grzecznie, bez wycieczek wyjaśniłem co jest co:D. Może faktycznie posłuchaj rady i najpierw przestudiuj co nie co? Potem służę pomocą...

maruu
09-12-2014, 17:50
maruu
Znajdź trochę czasu i przeczytaj co piszą o akumulacji mądrzy ludzie - http://forum.muratordom.pl/showthread.php?172514-Taki-sobie-piecyk-ceramiczny
Ja nie miałem tyle szczęścia co Ty, jak rozpatrywałem sprawę kominka bo o akumulacji na forum chyba nic nie było, wtedy królowało DPG, do czego nie mogłem się jakoś przekonać. Ponieważ w odróżnieniu od Ciebie (nie obraź się) spędziłem mnóstwo czasu na czytaniu, może za dużo. Te wszystkie turbiny, filtry, przypiekanie kurzu, roztocza gnieżdżące się w kanałach DPG, brudne ściany nad kratkami, z których ulatuje gorące powietrze etc, etc o tym właśnie się naczytałem. Najważniejsze nie popełnij mojego błędu - nie kupuj taniego wkładu, bo to wyrzucone pieniądze i grzanie komina a nie chałupy.

no i jak rozwiązałeś swój problem? co kupiłeś ? jakiej marki ? co polecasz ? Janusz pisz konkretnie bo czytam forum od pierwszej strony i siwieje. Możesz polecic coś tańszego bo nie ukrywam, że na wkład szykowałem 2tyś zł:(

bartus01
09-12-2014, 18:35
nie no z wyjaśnieniem Piotra domyśliłem się, że drze ze mnie łacha i już o nic go nie pytałem:P ale widzę, że Ty znasz się na rzeczy i nie żartujesz sobie z nawet zielonych forumowiczy np takich jak ja:rolleyes: to powiedz mi jeszcze o tej akumulacji ciepła w Twoim kominku ponieważ też bym raczej szedł w tym kierunku, i jeszcze gdybyś zdradził jakiej firmy posiadasz wkład?:)

Maruu, poszukaj w okolicy firmy która wie co to jest kominek/ piec akumulacyjny w ciepłej obudowie, jeśli cie to interesuje.
Jak firma wie co to ciepła obudowa, szamot i inne z tym temat związane kwestie to pytaj o szczegóły jak nie to szukaj dalej.
Na forum masz wykonawców którzy zabrali głos powyżej wystarczy wejść na ich strony www i poczytać.
Sam wkład to temat nie najważniejszy , najpierw zastanów sie czego oczekujesz , jaki masz budżet itd. Porządny wkład to koszt pow.5 tys PLN.?.
Odwiedź strony np cebud.eu, kominkikaflowe.eu / mam nadzieje że nie dostane nagany za ich reklamę ...:) / Ostatnia to ładne kominki kaflowe. Miałem go nabyc ale rok temu nie miał takich palenisk jak teraz.
Mój kominek hmm - nic ci po nim bo dla Ciebie ma być dopasowany do Twoich potrzeb. Zamieściłem go niedawno w wątku kominki nasze.
Pozdr.

maruu
09-12-2014, 18:42
Ja Ci przeca grzecznie, bez wycieczek wyjaśniłem co jest co:D. Może faktycznie posłuchaj rady i najpierw przestudiuj co nie co? Potem służę pomocą...

kiedy zamiast słowa konwekcja używasz słowa konwencja to nie dziw sie. Łyknąłem to bo po prostu myslałem, że terminologia której użyłeś faktycznie oznacza jakaś nazwę w temacie który drążę bo słowo konwencja nie jest mi obce.

Czadnej
09-12-2014, 21:16
w sklepie sprzedawca zachwalał wkład żeliwny i twierdził, że wkłady żeliwne są lepsze i dlatego droższe:jawdrop: sam tez tak myślałem;). Wytłumacz mi proszę o
-" z możliwością legalnej , GWARANTOWANEJ przez producenta , zabudowy w ciepła obudowę bez wentylacji

Aby wkład żeliwny był porządny tj. np. nie pękał, nie wyginał się, itd. musi zawierać w sobie minimum 15% chromu. Cena wkładów żeliwnych zaczyna się w takim wypadku od paru tysięcy złotych, a co za tym idzie nie warto kupować wkładów żeliwnych np. z marketów budowlanych za 1000 zł. Jeśli interesują Cię tańsze wkłady warto zainteresować się stalowymi paleniskami. http://kom-in.pl

romole
09-12-2014, 21:39
Aby wkład żeliwny był porządny tj. np. nie pękał, nie wyginał się, itd. musi zawierać w sobie minimum 15% chromu.

No, słuszną drogą idzie metalurgia!

maruu
10-12-2014, 07:34
Pany, bo piszecie, że kominek musi grzać i spełniac swoje zadanie a nie grzać komin i wypuszczac nim temperaturę to ja już czytałem i pytałem i dochodzę do wniosku, że każdy wkład wypuszcza w komin po kilkaset stopni i grzeje komin:stirthepot: temat rzeka. A gdyby tak wkład żeliwny obłożyć na tylnej ściance cegłą szamotową ?

Kominki Piotr Batura
10-12-2014, 07:37
Czytasz nie te bajki co trzeba, albo nie rozumiesz tekstu...Zacznij jeszcze raz.

maruu
10-12-2014, 07:48
Piotrze nie pomagasz mi wcale a skoro nie pomagasz to proszę chociaż nie przeszkadzaj ok?:yes:

maruu
10-12-2014, 12:34
Panowie może ktoś mnie oświeci jakie są wady wkładów stalowych?:confused:

janusz_21
10-12-2014, 15:49
no i jak rozwiązałeś swój problem? co kupiłeś ? jakiej marki ? co polecasz ? Janusz pisz konkretnie bo czytam forum od pierwszej strony i siwieje. Możesz polecić coś tańszego bo nie ukrywam, że na wkład szykowałem 2tyś zł:(
Tańszego wkładu nie polecam! Jak też na początkowym etapie miałem mętlik we łbie, to normalne jak zaczynasz się wgryzać w temat, którego nie znasz. Mimo, że fachowcy pomiędzy wierszami pisali ..."nie kupuj tego..." ja byłem "mądrzejszy" i wtopiłem. Może są tacy, którym takie wkłady pasują. Ja miałem wkład za ciut więcej niż Ty chcesz przeznaczyć i szczęśliwie się go pozbyłem za 1/3 kwoty zakupu. Nie zadałeś sobie trudu żeby przynajmniej zajrzeć na kilka ostatnich stron i przeczytać wpisy w linku który podałem wcześniej. Tam znajdziesz kompletną odpowiedź na swoje pytanie co mam.
To co napiszę będzie truizmem, tak jak za dobry samochód, laptop również za dobry wkład trzeba odpowiednio zapłacić. Jeżeli masz takie parcie na kominek a nie dysponujesz odpowiednią kasą radzę poczekaj. Najważniejsze czego oczekujesz od kominka? Jeżeli jak piszą niektórzy do okazjonalnego odpalania to nie wiem co bym wybrał, bo na zakupie wkładu się nie kończy. Ja też tak kombinowałem i doszedłem, że jak mam wydać od 8tys wzwyż i palić jak mi się zechce to moim zdaniem wydawanie nawet tylu zł nie ma sensu za przyjemność patrzenia w ogień i tylko do dogrzewania chałupy, to kupiłbym przyzwoitej jakości kozę. Moi znajomi tak zrobili i są zadowoleni. Wiem, że dobrze mówili użytkownicy o wkładach Hajduka. Ktoś z Krakowa wykorzystał ten wkład do tzw ciepłej zabudowy-znajdziesz go na forum. Dużo na forum było o Tarnawie. Szukaj i czytaj.
Jeszcze na koniec - nie dziw się Fachowcom z forum, że odpowiadają w ten sposób, oni chcą Ciebie sprowokować do poszukiwania i czytania, poza tym nie mają czasu na to, żeby każdemu z osobna tak tłumaczyć najprostsze sprawy, takich jak Ty czy ja to większość, ich jest ciut mało. Obszernie wypowiadają się w innych tematach związanych z kominkami. Wydaje mi się, że nie mogą wprost powiedzieć czegoś złego o danym wkładzie, domyśl się dlaczego!

maruu
10-12-2014, 17:01
Tańszego wkładu nie polecam! Jak też na początkowym etapie miałem mętlik we łbie, to normalne jak zaczynasz się wgryzać w temat, którego nie znasz. Mimo, że fachowcy pomiędzy wierszami pisali ..."nie kupuj tego..." ja byłem "mądrzejszy" i wtopiłem. Może są tacy, którym takie wkłady pasują. Ja miałem wkład za ciut więcej niż Ty chcesz przeznaczyć i szczęśliwie się go pozbyłem za 1/3 kwoty zakupu. Nie zadałeś sobie trudu żeby przynajmniej zajrzeć na kilka ostatnich stron i przeczytać wpisy w linku który podałem wcześniej. Tam znajdziesz kompletną odpowiedź na swoje pytanie co mam.
To co napiszę będzie truizmem, tak jak za dobry samochód, laptop również za dobry wkład trzeba odpowiednio zapłacić. Jeżeli masz takie parcie na kominek a nie dysponujesz odpowiednią kasą radzę poczekaj. Najważniejsze czego oczekujesz od kominka? Jeżeli jak piszą niektórzy do okazjonalnego odpalania to nie wiem co bym wybrał, bo na zakupie wkładu się nie kończy. Ja też tak kombinowałem i doszedłem, że jak mam wydać od 8tys wzwyż i palić jak mi się zechce to moim zdaniem wydawanie nawet tylu zł nie ma sensu za przyjemność patrzenia w ogień i tylko do dogrzewania chałupy, to kupiłbym przyzwoitej jakości kozę. Moi znajomi tak zrobili i są zadowoleni. Wiem, że dobrze mówili użytkownicy o wkładach Hajduka. Ktoś z Krakowa wykorzystał ten wkład do tzw ciepłej zabudowy-znajdziesz go na forum. Dużo na forum było o Tarnawie. Szukaj i czytaj.
Jeszcze na koniec - nie dziw się Fachowcom z forum, że odpowiadają w ten sposób, oni chcą Ciebie sprowokować do poszukiwania i czytania, poza tym nie mają czasu na to, żeby każdemu z osobna tak tłumaczyć najprostsze sprawy, takich jak Ty czy ja to większość, ich jest ciut mało. Obszernie wypowiadają się w innych tematach związanych z kominkami. Wydaje mi się, że nie mogą wprost powiedzieć czegoś złego o danym wkładzie, domyśl się dlaczego!
Janusz dzięki, że poświęcasz mi tyle uwagi i czasu. Mam jeszcze jedno pytanie odnośnie kozy. jeśli bym kupił kozę w podobnych pieniądzach to byłby to lepszy zakup? fakt, że zabudowę mamy z głowy a czy są jeszcze jakieś tego plusy? bo teraz nad koza sie zastanawiam:bash:

pillproof
10-12-2014, 20:18
Kiedyś dopytywałam się tu o kominek z płaszczem wodnym... pomysł płaszcza wodnego odrzuciłam, jednak z kominka nie zrezygnuję za żadne skarby! :)
Miejsce na kominek- kwadrat:
292946

Dom wybudowany prawie jak energooszczędny, więc nie jest mi potrzebny potwór pochłaniający niezliczone ilości drewna.
Główne zadanie to dobry klimat i dogrzanie w wielkie mrozy salonu i klatki schodowej (myślałam też o podciągnięciu jednej rury DGP do górnej łazienki, bo jest tam tylko jedna drabinka i nic innego wstawić nie mogę, no chyba że elektryczną matę grzewczą pod kafle...)

Jaki kominek polecacie? Myślałam o narożnym tak by dwie szybki łączyły się z prawej strony kominka, ale zupełnie nie znam się na markach i modelach kominkowych.

Jeszcze chciałabym się dopytać fachowców o sprawę dolotu powietrza- mam rurę fi 100 albo 110 z pcv, nie została ona zaizolowana termicznie iiiii... tam gdzie jest żółta kreska rura leży na stropie obłożona styropianem i na to ogrzewanie podłogowe, tam gdzie zaznaczyłam odcinek na fioletowo rura idzie w wełnie pomiędzy drewnianymi legarami, na górze jest osb. Na dole jest niezależne mieszkanie. Tak sobie myślę, że w tej wełnie to może się chyba wilgoć skraplać, nie? Mogę jeszcze zerwać kilka płyt i to poprawić jak będzie trzeba- co o tym myślicie?

Mógłby mi ktoś doradzić?

margod
10-12-2014, 21:46
Mógłby mi ktoś doradzić?
Pillproof praktycznie codziennie spotykam sie z takimi pytaniami u siebie w firmie. Aby poradzić cos sensownego klient zazwyczaj spędza u nas przeciętnie 2 lub więcej godzin. Po tym czasie wychodzi od nas mądrzejszy, ale dalej nie wie co wybrać. Po kilku dniach wraca z kolejnymi pytaniami i dopiero wtedy dokonuje wyboru. Tak wiec sam widzisz, ze nie da sie w prosty sposób odpowiedzieć na Twoje pytanie.
Ps. Jeżeli rura napowietrzająca leży na stropie otoczona styropianem, to siłą rzeczy jest zaizolowana.

janusz_21
11-12-2014, 08:12
Janusz dzięki, że poświęcasz mi tyle uwagi i czasu. Mam jeszcze jedno pytanie odnośnie kozy. jeśli bym kupił kozę w podobnych pieniądzach to byłby to lepszy zakup? fakt, że zabudowę mamy z głowy a czy są jeszcze jakieś tego plusy? bo teraz nad koza sie zastanawiam:bash:
Ty chciałbyś tak kawa na ławę, wierz mi nie da się tak, wybór co kupisz i tak należy do Ciebie. Czytaj opinie ludzi z forum i wypowiedzi Fachowców, ja nie mam wiedzy "w temacie" kóz i tych z pastwiska i do grzania. Tu niestety też trzeba zapłacić dobrych parę zł.

niktspecjalny
11-12-2014, 08:56
Panowie może ktoś mnie oświeci jakie są wady wkładów stalowych?:confused:

Widzę ,że nie zrozumiałeś lekcji ci tu udzielonych.Musisz pojąć język FM-kominki.Tu nie ma miejsca na serwowanie lipy w salonie.Za 2 tyś nikt ci u siebie z branży nic nie poleci ponieważ u nich zdunów tyle to kosztuje klej do ciepłej obudowy.

................ wady wkładów stalowych w porównaniu z czym?

orcio_kr
11-12-2014, 09:10
wady wkładów stalowych? ... był tu gdzies wątek .. stukają/trzeszczą przy rozgrzewaniu po dołożeniu porcji drewna .. jednym głośniej, innym ciszej

Forest-Natura
11-12-2014, 10:07
Witam.
Orcio ... u Ciebie coś trzeszczy i stuka ... ? :rolleyes:
Pozdrawiam.

eniu
11-12-2014, 10:26
Ekolodzy, jak pali w kominku...

orcio_kr
11-12-2014, 11:16
Witam.
Orcio ... u Ciebie coś trzeszczy i stuka ... ? :rolleyes:
Pozdrawiam.
daje sie słyszec jakies ciche stuki jak sie dołoży sporą porcje opału (jakies takie związane z rozszerzaniem sie metalu chyba), ale na tyle cicho że nie przeszkadza, trzeba się wsłuchać specjalnie w tym celu

na pewno nie mam takich problemów jak ludzie w tym wątku: http://forum.muratordom.pl/showthread.php?226299-Trzaski-stuki-i-strzelanie-we-wkladzie-kominkowym-stalowo-szamotowym

Forest-Natura
11-12-2014, 12:07
Witam.
No więc u Ciebie jest to wadą czy nie jest ?
Masz przecież wkład stalowy ...
Pozdrawiam.

orcio_kr
11-12-2014, 13:54
nie jest to u mnie wadą ...i nigdzie wczesniej tak nie napisałem
ale za to jak widać we wspomnianym wątku że sa tacy którzy mają z tym problem i uznają to za wadę .. skoro reklamowali z tego powodu

Kominki Piotr Batura
11-12-2014, 16:05
Żeliwiaki tez gadają. To może być nawet sympatyczne. Pamiętacie "gadulca" Baji?
Zresztą, mój Brunner też gada, tak jak jej...

romole
11-12-2014, 21:32
Moja gadzina po niemiecku nadaje...

pillproof
11-12-2014, 21:36
Pillproof praktycznie codziennie spotykam sie z takimi pytaniami u siebie w firmie. Aby poradzić cos sensownego klient zazwyczaj spędza u nas przeciętnie 2 lub więcej godzin. Po tym czasie wychodzi od nas mądrzejszy, ale dalej nie wie co wybrać. Po kilku dniach wraca z kolejnymi pytaniami i dopiero wtedy dokonuje wyboru. Tak wiec sam widzisz, ze nie da sie w prosty sposób odpowiedzieć na Twoje pytanie.
Ps. Jeżeli rura napowietrzająca leży na stropie otoczona styropianem, to siłą rzeczy jest zaizolowana.

Wcześniej byłam w trzech salonach kominkowych, ale wówczas rozglądaliśmy się za wkładem z płaszczem wodnym, ale tak jak pisałam co do tego rozwiązania już się rozmyśliłam... Poza tym Panowie nawijali tak by sprzedać, a nie by doradzić, więc z tego dalej nic nie wiedziałam ;) Lubię palić drewno w kominku i chciałabym dobry wkład, co bym go za 5 lat wymieniać nie musiała, ale też i nie najdroższy.
Nie podobają mi się szprosy, chciałabym mieć obie szyby przylegające do siebie, ale z tego co wiem lepiej, gdy jedna jest otwierana ( w przypadku zbicia i konieczności wymiany), mam doprowadzenie powietrza z zewnątrz, więc chyba lepiej jak będzie palenisko bezrusztowe, bo podobno lepiej się pali drewno. Mam też rekuperację, więc powinno być chyba palenisko z zamknięta komorą spalania. Komin postawiony- fi160, ceramiczny schiedla- rondo plus. Kominek będzie ma być głównie do dobrego nastroju a w większe mrozy do dogrzania salonu oraz górnej łazienki (brak w niej miejsca na porządne ogrzewanie). Na sprawnościach, mocach, temp. spalin i innych aspektach technicznych się nie znam... chociaż chciałabym, aby był możliwie wydajny w swoim spalaniu.

Mam nadzieję, że jest jakiś złoty środek pomiędzy, wyglądem, jakością i ceną? :) Nie chcę też wydawać fortuny na sam wkład...bo gdzie jeszcze zabudowa.

Może teraz okroiłam trochę zakres pasujących wkładów? :D

krzysztof_korban
18-09-2015, 11:00
Ja zachęcam do zorientowania się we wkładach Austroflamm, zastanawiacie się czy polskie, czy francuskie a ja myślę, że może tu wygrać niemiecka (może bardziej austryjacka) precyzja, jak z samochodami. Te na pewno nie będą się wyginać ani rozszczelniać i przecież czasy mamy takie, że na wszystko jest gwarancja, a wszelkie ukryte wady penie można już zobaczyć po pierwszym sezonie grzewczym. Mamy z żoną na Mazurach działeczkę i tak mogliśmy sobie pozwolić na kominek i na prawdę wszystko działa jak złoto. Warto sprawdzić takie rozwiązaniehttp://kozakominek.pl/assets/55x55x57S-230x230.jpg

malydomekpodlodzia
27-09-2015, 21:35
postaram się krótko i na temat
zakładam kwotę na kominek 15 tyś

dom parterowy 90m, WM z rekuperacją, 20cm styro w ścianach, 15 podłoga, okna pakiet trzyszybowy, strop 30 cm wełna
do ogrzania salon 30m + 10 m kuchnia + DGP na 3 pokoje - kominek jako "dopalacz" do pieca gazowego kondensacyjnego, choć zakładamy palenie w kominku dość częste

na dzień dzisiejszy wkład:
-Haka 63/51 Hoxter czy
-Varia 1V 51 + SVS Spartherm
szyba podwójna
w salonie ciepło, w sypialniach chłodniej

+ciepła obudowa- płyty szamotowe Rath/Ortner
doradzcię proszę czy w tej cenie powinnam rozważać inną opcję? jeśli tak to jaką?

równocześnie zaczynam hodowanie grubej skóry aby przygotować się na odpowiedzi... :P

Remiks
27-09-2015, 21:56
postaram się krótko i na temat
zakładam kwotę na kominek 15 tyś

dom parterowy 90m, WM z rekuperacją, 20cm styro w ścianach, 15 podłoga, okna pakiet trzyszybowy, strop 30 cm wełna
do ogrzania salon 30m + 10 m kuchnia + DGP na 3 pokoje - kominek jako "dopalacz" do pieca gazowego kondensacyjnego, choć zakładamy palenie w kominku dość częste

na dzień dzisiejszy wkład:
-Haka 63/51 Hoxter czy
-Varia 1V 51 + SVS Spartherm
szyba podwójna
w salonie ciepło, w sypialniach chłodniej

+ciepła obudowa- płyty szamotowe Rath/Ortner
doradzcię proszę czy w tej cenie powinnam rozważać inną opcję? jeśli tak to jaką?

równocześnie zaczynam hodowanie grubej skóry aby przygotować się na odpowiedzi... :P

Wymienione wkłady to cena coś ok. 10tys i myślisz że pozostała część materiałów do zabudowy, DGP plus instalacja zamknie się we wspomnianej kwocie?
Domek wygląda na dobrze ocieplony więc należało by zastanowić się jak go nie przegrzewać.

malydomekpodlodzia
28-09-2015, 05:50
Wg wyceny ktora dostalam oba oscyluja w granicach 8 tys juz z podwojna szyba i vatem, same wklady oczywiscie
Tak , dom jest ocieplony dobrze, zastanawia mnie fakt czy to nie za mocny sprzet, moze tansza opcja bylaby wystarczajaca

Forest-Natura
28-09-2015, 08:09
Witam.
Malydomekpodlodzia ... Dostałaś wyceny samych wkładów ... ?
Twoja sytuacja mówiąc krótko wygląda tak - masz środki tylko na w całkiem przyzwoite produkty ze ,średniej półki cenowej, a nie wiadomo dlaczego nosisz się z zamiarem kupna rzeczy najdroższych na rynku ... w dodatku widać że jesteś usilnie namawiana na to i przekonywana że jednak się w swoich zamierzeniach wymieścisz cenowo ...
Drugi z wymienianych prze Ciebie wkładów odrzuć na samym początku ... jest po prostu za duży do Twojego domu.
Nad pierwszym się zastanów - kupisz dużo tańszy (co nie znaczy że dużo gorszy), to wystarczy jeszcze na jakiś wymiennik i automatykę ...
Zabudowa będzie też z nieco tańszych materiałów (ale też ciepła) - zrobisz za to przynajmniej część DGP ...
Mając 6 tys. zł (pozostałość po kwocie 15 tys. zł i wydanych prawie 9 tys. zł na wkład), żadna normalna firma nie jest w stanie zrobić prawidłowo ciepłej i ładnie (czymś) wykończonej zabudowy kominka i prawidlowego systemu DGP (nawet do niewielkiego domu) ... bo same materiały na taką zabudowę to koszt ok. 3-4 tys. zł, a prawidłowo zaprojektowane DGP kosztuje 2-3 tys zł ... piszę o kosztach samych materiałów ... a gdzie wykonanie tego wszystkiego ? a jakieś wykończenie ? ... pierdołowata ramka wokół wkładu, choćby najtańsza stalowa czy kamienna to też kilkaset następnych zł ...
Przemyśl to wszytko - mierz siły na zamiary albo załóż większy budżet.
Pozdrwawiam.

malydomekpodlodzia
28-09-2015, 09:48
mam wycenę na całość z wyszczególnieniem wszystkich składowych w tym robocizny
i DGP (w tych widełkach o których wspomniałeś)
wykończenia nie uwzględnialiśmy w tej wycenie

ok, dzięki,Spartherm odrzucam, tak liczyłam,że trochę za duży ten kombajn do mojego kłosa, ale potrzebowałam się utwierdzić
co powinnam rozważyć zamiast pierwszego żeby nie przedobrzyć?

Forest-Natura
28-09-2015, 10:23
Witam.
Hmm ... co Ci odpisać ... skoro ktoś przedstawił Ci kompleksowy kosztorys mieszczący w kwocie 15 tys. zł to wszystko o czym piszesz, to nie chciał bym tego kwestionować. Albo bierz w ciemno albo przeanalizuj to wszystko dokładnie i ewentualne wątpliwości omów i wyjaśnij z potencjalnym wykonawcą przedstawiającym kosztorys.
Osobiście nie wyrobił bym się z samymi materiałami i tym paleniskiem w tej kwocie, także to nie kwestia drogiego wykonawstwa.
Pozdrawiam.

malydomekpodlodzia
28-09-2015, 11:05
wykonawca też się nie wyrobił w tym co założyłam, wyszło bez wykończenia z zewnarz prawie 19tyś z 8% vat :]
szukam tańszej dobrej alternatywy

lecho*ski
28-09-2015, 12:14
wykonawca też się nie wyrobił w tym co założyłam, wyszło bez wykończenia z zewnarz prawie 19tyś z 8% vat :]
szukam tańszej dobrej alternatywy

do tego domku przy tych parametrach cieplnych wkład Nadia 8 będzie dobrym wyborem,
jeśli za mały wizualnie, Nadia 10 lub MBM przy założeniu, że lubicie ciepło
koszty max. 1/2 tych wybranych wcześniej.
jeśli w sypialniach ma być nieco chłodniej dgp staje pod znakiem zapytania, pokaż rzut twojego termosiku, bo w takich niedużych, dobrze docieplonych domkach ciepło prawdopodobnie rozejdzie się samo.

wuju
28-09-2015, 22:28
proszę o pomoc w doborze kominka.
Dom 170m2 ocieplony 18cm grafit, 25cm wełna, podłoga 20cm, okna 3 szybowe. Komin systemowy 200mm
Kominek bez DGP. Raczej weekendowe palenie, ale kto tam wie co będzie za jakiś czas.
po wstępnej selekcji zostały:

Arysto A10 510 EU http://arysto.com.pl/a10-510-eu/
Kratki MBZ 13 https://kratki.pl/pl/produkt/wklad-kominkowy-mbz-13_mbz
Cena obydwu prawie identyczna.

Arysto - moc nominalna 11KW, waga 200kg, nie ma szybra (jest podwójny deflektor), posiada ruszt, rekuperacja (chociaż jej nie mam), sprawność do 85%, większa szyba z przodu w porównaniu do MBZ, gwarancja 5lat
Kratki MBZ- moc norminalna 13KW, waga 185kg, bezrusztowy, posiada płomieniówki, sprawność do 81%, gwarancja 5lat,

Ktoś użytkuje jeden albo drugi ? Arysto jak widzę to jakiś nowy model więc może mało osób go posiada.
Wymiary zewnętrzne sa bardzo podobne a moc jak widać różna o około 18%
Czy będą wystarczające na taką powierzchnię ?
i takie pytanie na koniec czy można palić w kominku mając zupełnie otwartą szybę ? np. po rozgrzaniu wkładu.