PDA

Zobacz pełną wersję : Parterówka ok 130m^2 - prośba o opinie



imp88
11-07-2016, 19:12
Witam

Przymierzam się już od pewnego czasu do budowy domu. Zaczęło się standardowo parter + poddasze użytkowe, jednak im więcej czytałem FM tym coraz bardziej się przekonywałem do parterówki. Na chwilę obecną walczę o WZ (problemy z nieżyjącym sąsiadem - zakładałem temat na forum, jednak nikt nie był mi w stanie pomóc - teraz jest postępowanie zawieszone i czekam na decyzję z ministerstwa administracji). Z tego powodu moja parterówka to wstępny projekt, gdyż nie wiem co będzie w WZ.

Założenia:
- ławy fundamentowe (będę podwyższać teren o ok. 50cm bo na chwilę obecną jest poniżej poziomu drogi)
- ściany z silikatów 18cm lub 24cm
- ocieplenie od gruntu ok 20cm, ściany 20cm, styropian na stropie ok 20-30cm (po ostatecznym zdecydowaniu się na projekt będę robić OZC i wtedy będę dobierać odpowiednie grubości warstw), czyli jak widać idę ku szeroko rozumianej energooszczędności
- strop monolityczny
- poddasze nieużytkowe
- ogrzewanie - skłaniam się ku PC, ale nie jestem jeszcze pewien na 100%
- media - wszystkie są na działce (gaz, prąd, kanalizacja, do wody jedynie będę musiał robić przebicie pod drogą lokalną)
- wentylacja mechaniczna (czy z rekuperatorem to nie wiem czy jest sens)

Projekt to przeróbka http://z500.pl/projekt/835/Z67_A,parterowy-dom-z-piecioma-pokojami.html i prezentuje się następująco: https://zapodaj.net/9d3290ed45428.jpg.html

Wiadomo, że projekt domu to indywidualna sprawa i indywidualne potrzeby, ale co Wam się nie podoba, lub na co zwróciliście uwagę w projekcie, bądź w założeniach?

Badania gruntu lepiej robić teraz, czy dopiero jak będę mieć mniej więcej wybrany projekt i będę dokładnie wiedzieć, w którym miejscu będzie usytuowany?

Antymateria
11-07-2016, 20:24
Podoba mi się projekt i przeróbka.
Wybrałbym wpierw miejsce domu na działce a później robił badania tak z 3 odwierty. Jeden w miejscu gdzie będzie stał dom, dwa w narożnikach działki. Ma to sens, bo pokazuje pewien przekrój ziemi na danym obszarze.
Strop monolityczny to chyba przesada przy poddaszu nieużytkowym.

agao_83
11-07-2016, 20:30
Czy gabinet ma byc tez pokojem goscinnym? Jesli tak, zamienilabym go z pierwszym pokojem od wejscia, zeby goscie nie paletali sie po strefie sypialnianej

Greengaz
11-07-2016, 21:25
Też mam parterowy. Co zmieniłem u siebie w stosunku do projektu gotowego.
Zwiększyłem kąt spadku dachu do 29 st., podniosłem ściany o jeden bloczek i wysunąłem okap na 0,9 m od ściany. Dom znacznie lepiej się prezentuje oraz zyskałem kilka centymetrów więcej zadaszenia tarasu. Feler - znacznie wzrosła powierzchnia dachu = koszty.
Sufity w części dziennej i korytarzach zrobiłem podwieszane o zmiennej wysokości, co pozwoliło m. in. ukryć oświetlenie salonu w korytkach - oświetlenie pośrednie. Nie znosimy żyrandoli, a jednocześnie przesunęliśmy w czasie rozplanowanie punktów świetlnych do czasu dokładnego rozplanowania mebli. Przy podwieszanym suficie to nie problem.
Nie masz ani jednej garderoby.
Zmieniając kąt nachylenia dachu, na poddaszu w części centralnej, postawiłem nieogrzewany pokoik/graciarnię. W miejsce wełny styro 25 cm na niego płyta i najtańsze panele. Ścianki z karton gipsu na stelażach, pomiędzy 10 cm wełny, okno dachowe dla doświetlenia. Ciuchy letnie/ zimowe lądują tam w zależności od pory roku. Pomimo dwóch garderób nie mieścimy się. Zbiera się tego trochę. Wejście po drabince strychowej z korytarza komunikacyjnego. Wejście nie rzuca się w oczy - przydał się obniżony sufit podwieszany.

imp88
12-07-2016, 05:48
Podoba mi się projekt i przeróbka.
Wybrałbym wpierw miejsce domu na działce a później robił badania tak z 3 odwierty. Jeden w miejscu gdzie będzie stał dom, dwa w narożnikach działki. Ma to sens, bo pokazuje pewien przekrój ziemi na danym obszarze.
Strop monolityczny to chyba przesada przy poddaszu nieużytkowym.

Miejsce w którym dom będzie stać mam już mniej więcej wybrane. Z tym, że akuratnie niedaleko stoi słup energetyczny i jeszcze nie wiem czy go nie będę przesuwać (koszt ok 5000zł) i się waham.
Co do stropu to tu też nie jestem pewien, na pewno jest trwalszy i usztywnia chatę. Ale jeśli przy WM tak czy siak musiałbym dawać sufity podwieszane to rzeczywiście się nie opłaca.


Czy gabinet ma byc tez pokojem goscinnym? Jesli tak, zamienilabym go z pierwszym pokojem od wejscia, zeby goscie nie paletali sie po strefie sypialnianej

Gabinet to tylko moje królestwo -> komputer, miejsce na moje książki, dokumenty itd. Dodatkowo ciężko by było tak zrobić jak piszesz, ze względu na wymiary pokojów, inna kwestią jest, że gabinet to strefa buforową od pokoju (przyszłych) dzieciaków ;)


Nie masz ani jednej garderoby.


Na szafę zostało zostawione miejsce w sypialni (powinno się zmieścić sporo ciuchów), dodatkowo w pokojach dzieciaków jest też sporo miejsca na szafy.

Zastanawiam się nad sensem spiżarni, czy to niepotrzebnie nie zmniejszy kuchni. Mi w tej chwilę duża kuchnia nie jest potrzebna i wydaje mi się, że taka spokojnie wystarczy (sam sobie gotuję, piekę w domu rodzinnym itd), ale, że jestem wiecznym singlem to nie wiem jak ewentualna druga połówka by się na to zapatrywała ;). Dlatego uwagi kobiet co do kuchni byłyby mile widziane ;)

Okna też nie są zaplanowane w stu procentach, mogą się zmienić ich położenie lub wielkość.
A ogólnie do projektu to ciężko jest znaleźć w miarę mały domek z 4pokojami + salon (gdybym zrezygnował z gabinetu, to wybór w projektach jest ogromny (w sensie 3+1)).

Kaizen
04-08-2016, 19:01
Też myśleliśmy o tym projekcie. W końcu jednak stanęło na Lena Eko z Archetonu.

Przede wszystkim salon nam się bardziej podoba. Rozkład pozostałych pomieszczeń też. Mniej się marnuje na komunikację zwłaszcza, jak się przesunie kominek który chyba w zamyśle architekta miał oddzielać salon od holu.

Do tego im bardziej wgryzaliśmy się w szczegóły, tym bardziej wychodziło, że jest dopasowany do naszych potrzeb. Np. mamy w MPZP specjalne wymogi akustyczne (blisko linia kolejowa) - i tu pasuje jako wyciszenie wełna mineralna i dachówka cementowa.

W komplecie jest projekt rekuperacji. Nie mamy gazu ziemnego więc będzie PC + podłogówka (to główna zmiana względem projektu który przewiduje kocioł gazowy i kaloryfery). Jakbym miał gaz w działce, to bym się pewnie nawet nie zastanawiał. Tylko koszty przyłącza mogłyby mnie skłonić do innego ogrzewania. Ale podłogówkę i rekuperator bym zostawił - dla wygody. Rekuperator mniej chcę dla oszczędności - głównie po to, żeby mieć tyle świeżego powietrza, ile zechcę i żeby ono jeszcze nie było lodowate. Pompa ciepła pewnie nigdy Ci się nie zwróci.

Do tego kosmetyczne przesunięcia drzwi, okien i kominka. Naprawdę IMO niewiele brakuje Lenie Eko do ideału przy takich założeniach (parterowy, energooszczędny, cichy). Jak jeszcze nie kupiłeś, to do rozważenia.

imp88
05-08-2016, 14:46
Witam

Dzięki za opinie.
Co do gazu to mam na działce kilka metrów od planowanego położenia domu, ale jakoś bardziej się skłaniam ku PC, ewentualnie elektryczne ogrzewanie.
Projektu jeszcze nie kupiłem, bo dalej zero odpowiedzi z MSWiA co do nieżyjącego sąsiada.

Co do proponowanego projektu:
- kominek mi jest niepotrzebny, więc w salonie dużo miejsca by się zmarnowało
- pokoje wydają się małe, jak dla mnie minimalne wymiary to ok 3,3mx3,3m
- sprawdź sobie czy meble są wrysowane z rzeczywistymi wymiarami, bo to częsta praktyka biur projektowych, że pomniejszają

Kaizen
05-08-2016, 16:49
Do aranżacji nie przywiązywałem żadnej wagi. A przesunięcia drzwi i okien właśnie miały za zadanie umożliwić praktyczne umeblowanie.
Ja właśnie chciałem małe sypialnie (no, te większe będą dla dzieci) + dużą przestrzeń dzienną.
Wyrzucić kominek to żaden problem. Ja bym nawet chciał. Ale się siła wyższa uparła i nic nie poradzę, zostaje ;)

Za to ten projekt jest dobrze dopracowany w szczegółach, na które nikt nie patrzy kupując bo i często nie ma takich informacji - technologia, EP, grubość ocieplenia, z czego dach, jakie projekty branżowe, czy ocieplony jest strop (jak w Lenie Eko) czy dach, itd. Akurat w Archetonie jest w miarę dokładnie opisany projekt, ale też nie wszystko.

brutupl
11-08-2016, 09:27
Hej. Projekt dla mnie ok, choć mocno bazujący na gotówkach - to nic złego, ale może przy indywidualnym warto pomyśleć bardziej "o sobie"?
Dobry pomysł to gabinet jako bufor między sypalnią a dziecięcym pokojem - szczególnie pózniej, początkowo pewnie lepiej mieć dzieciaka bliżej...ale to tylko z teorii wiem. :)
Swoją drogą - orientujecie się w jakiej cenie można taki dom postawić budując z generalnym wykonawcą? Do stanu deweloperskiego, wykończenie to inna bajka.

nastka35
26-10-2016, 14:42
:no::no:

Bejaro
26-10-2016, 16:11
Też mam parterówkę strop monolit zostawmy to czy przesada czy nie a kanały WM lecą po ocieplonym stropie na strychu nie trzeba jak się nie chce robić podwieszanych sufitów ja mam w części po prostu tynkowane.

michal213
25-01-2017, 21:05
Pompa ciepła pewnie nigdy Ci się nie zwróci..
Wykonawcy często instalują pompy ciepła tak, by pobierały powietrze z wnętrza domu. Przy sprawności tych urządzeń koszty ogrzewania mogą być na prawdę niskie. Co prawda nie są to tanie rzeczy, ale natknąłem się gdzieś ostatnio w internecie na dotacje na pompy ciepła wraz z fotowoltaiką - i to jest zestaw, na który bym się zdecydował. Niestety nie miałem weny i czasu na poznawanie szczegółów tej dotacji, więc więcej nie powiem ;)
Co do układu - potrzebne Wam będą dwie łazienki? Metrażowo są one dosyć spore. Ja bym zmniejszył górną do WC, dolną przesunął wyżej w troszkę innym układzie (np odwrócone L z wnęką na prysznic z odpływem w podłodze, bez szyby ;) ) i powiększył w ten sposób pokój, lub pokoje w zależności od zapotrzebowania na metraż.

Kwestię spiżarni musisz sobie przemyśleć sam. W zależności co oprócz tego domku będziesz miał zamiar postawić na działce, może być Ci też potrzebne jakieś pomieszczenie gospodarcze (rowery, opony, narzędzia, odkurzacze i inne domowe niezbędniki). Większa kotłownia (np z pompą ciepła) pochłaniająca w swój metraż spiżarnię pewnie pomieściła by tego typu graty.

Na strop daj 25-30cm ocieplenia, bo to się mniej więcej pokryje wtedy z parametrem ścian.

Strop żelbetowy pod poddaszem nieużytkowym nie będzie bardzo gruby - płyta powinna wyjść około 10-12cm grubości, więc i koszty nieduże, ale przy takim zastosowaniu rozważyłbym jakiś systemowy strop drewniany.

Kaizen
25-01-2017, 21:34
Wykonawcy często instalują pompy ciepła tak, by pobierały powietrze z wnętrza domu.

Do CO? Perpetuum mobile robią?
Czy masz na myśli do CWU?


Co prawda nie są to tanie rzeczy, ale natknąłem się gdzieś ostatnio w internecie na dotacje na pompy ciepła wraz z fotowoltaiką - i to jest zestaw, na który bym się zdecydował.

Do CWU za 5-6K zł można już kupić PC PW z zasobnikiem.
A jaki zestaw i za ile złotówek masz na celowniku?

Wren
26-01-2017, 09:51
Spizarnia w kuchni moim zdaniem nie potrzebna, możesz zrobić tam po prostu wysoka zabudowę. Poważny minus to nie widze tu miejsca na suszarke, wiadro, mopy, odkurzacz, narzędzia? Gdzie schowasz takie rzeczy? Jesli w pokojach masz miejsce na szafy ubraniowe raczej? To od strony kobiecej. Jak dla mnie bardzo mały wiatrołap. Wniesiesz 4 torby zakupów i miejsca brak, a meble sprzety ? Powiesisz tam tyle co na teraz, a gdzie buty, zimowe kurtki... Przemysl ogrzewanie, w kotlowni ja bym zrobiła chociaż male okienko.

imp88
26-01-2017, 18:40
Widzę, że temat odżył, ale u mnie po staremu. Dalej walczę o WZ, na dniach pójdzie pismo do sądu rejonowego o kuratora, także jak dobrze pójdzie to do czerwca może będą :D



Co do układu - potrzebne Wam będą dwie łazienki? Metrażowo są one dosyć spore. Ja bym zmniejszył górną do WC, dolną przesunął wyżej w troszkę innym układzie (np odwrócone L z wnęką na prysznic z odpływem w podłodze, bez szyby ;) ) i powiększył w ten sposób pokój, lub pokoje w zależności od zapotrzebowania na metraż.

W jednej duży prysznic + wc, w drugiej wanna, wc + może pralka. Ale jeszcze będę nad tym myśleć, dzięki za uwagę.



Kwestię spiżarni musisz sobie przemyśleć sam. W zależności co oprócz tego domku będziesz miał zamiar postawić na działce, może być Ci też potrzebne jakieś pomieszczenie gospodarcze (rowery, opony, narzędzia, odkurzacze i inne domowe niezbędniki). Większa kotłownia (np z pompą ciepła) pochłaniająca w swój metraż spiżarnię pewnie pomieściła by tego typu graty.

W sumie ciekawy pomysł z połączeniem kotłowni ze spiżarnią. Co do rowerów itd to celuję na zrobienie wolnostojącego "garażu" w którym bym miał siłownię oraz pom. gospodarcze, jednak koszty mogą mnie zabić, także to jest do przemyślenia.



Strop żelbetowy pod poddaszem nieużytkowym nie będzie bardzo gruby - płyta powinna wyjść około 10-12cm grubości, więc i koszty nieduże, ale przy takim zastosowaniu rozważyłbym jakiś systemowy strop drewniany.

Raczej min. grubość to 14cm, nie spotkałem się jeszcze z mniejszą grubością ;)


Poważny minus to nie widze tu miejsca na suszarke, wiadro, mopy, odkurzacz, narzędzia? Gdzie schowasz takie rzeczy? Jesli w pokojach masz miejsce na szafy ubraniowe raczej? To od strony kobiecej. Jak dla mnie bardzo mały wiatrołap. Wniesiesz 4 torby zakupów i miejsca brak, a meble sprzety ? Powiesisz tam tyle co na teraz, a gdzie buty, zimowe kurtki... Przemysl ogrzewanie, w kotlowni ja bym zrobiła chociaż male okienko.

Suszarka,mopy itd w kotłowni. Okna zostały ze projektu typowego, nie zajmowałem się jeszcze takimi detalami ;). Wiatrołap oczywiście fajnie jakby był większy ale szkoda mi metrów na tak mało ważne "pomieszczenie".

Kolejna rzecz po czytaniu forum i waszych wypowiedziach która mi się nasunęła to dobrze jest przemyśleć dokładnie umeblowanie kuchni/łazienek itd :)

Wren
27-01-2017, 09:58
Co do umeblowania i w ogóle takich rzeczy projektowych jest wątek "projektowanie wnętrz". Tam są super forumowicze, co potrafią z głową wnętrze rozplanować, chyba że się boisz, bo błędy Ci wytkną pewnie także;)

imp88
27-01-2017, 17:43
Na pewno tam zaglądnę i popytam, ale na chwilę obecną czekam na WZ, żeby się nie okazało, że np nie dopuszczają parterówki :)

Viniu
01-02-2017, 10:31
Jeśli pozwolicie to dorzucę swoją opinię. Przede wszystkim przy poddaszu nieużytkowym zrezygnowałbym ze stropu monolitycznego, a na dach dałbym wiązary. Dzięki temu mógłbyś zrezygnować ze ścian kontrukcyjnych wewnętrznych. To da Ci dużą oszczędność. Ja za wiązary dla domu 12,5x11,5m zapłacę 17tys. z transportem i montażem. O stabilność konstrukcji nie obawiałbym się. W narożnikach oraz w 1/3 i 2/3 długości każdej ze ściany dałbym słupy żelbetowe połączone z wieńcem i nie ma prawa się nie udać. Oczywiście do obliczenia przez konstruktora, bo być może nie będzie aż takiej potrzeby. Ale kilka słupów będzie znacznie tańsze niż fundamenty pod ściany konstrukcyjne wewnętrzne, same ściany, do tego strop...