PDA

Zobacz pełną wersję : Termet - polski, ale czy dobry?



krkos
03-11-2004, 15:30
A co z piecami TERMETU- TermoComfort PAB3V

cyrus
03-11-2004, 15:33
nie obawiałbym się Termetu - jego kiepska pozycja na rynku (stosunkowo) to raczej wina słabego marketingu i reklamy a nie jakości.
Termet np produkuje dużo do Francji czy Włoch, i nie ma problemów ze zbytem.

Grzesiek13
03-11-2004, 15:52
Czemu tylko jest bardziej awaryjny od innych? Z technologią w Termecie też nie najlepiej, bo jak nie we współpracy z Junkersem , czy na licencji.... , czy przestarzały. To coś jakby Polonez, który miała zawojować rynek angielski.

ckwadrat
03-11-2004, 16:15
nie obawiałbym się Termetu - jego kiepska pozycja na rynku (stosunkowo) to raczej wina słabego marketingu...[...]

Marketingu to chyba w ogóle nie mają - od tygodnia nie raczyli nawet ani be ani me odpisać na mojego maila z konkretnymi pytaniami. Nawet facet, który szamba produkuje odpisuje od razu a tu.. szkoda gadać. Jak tak traktują potencjalnego klienta (ciekawe jak po ewentualnym zakupie) to chyba u nich nie kupię. A chciałem.

Grzesiek13
03-11-2004, 17:18
Własnie mi się przypomniało, jak firma Termet trzy lata temu ściamniała klientowi z gwarancją. Przy zakupie kotła chyba minimax klient miał otrzymać zgodnie z reklama 2 lata gwarancji. Jak się okazało po wizycie serwisanta i odbiorze kotła stwierdził on że kociołek ma 18 m-cy gwarancji a nie dwa lata, co pisze w gwarancji. Wyjaśnić sprawę musiał producent. Wysłałem wiec oficjalne pismo i otrzymałem w odpowiedzi, że klient kupił kocioł na który kiedyś Termet dawał 18 m-cy gwarancji, ale teraz daje dwa lata i klient ma "starą gwarancję". Sęk w tym, że kocioł został zakupiony jako urządzenie z dwuletnią gwarancją u dystrybutora lecz okazało się ,że był z tzw. starej dostawy o czym klienta nie poinformowano. Faktem jest że Termet o tym wiedząc nie uznał dwóch lat gwarancji, nawet w drodze wyjątku, bo co klienta obchodzi stara czy nowa dostawa, jak kocioł w czasie sprzedaży miał gwarancję 2 lat. Pozostała by tu tylko droga sądowa, ale klient dał sobie spokój, bo niewarta skórka wyprawki. Generalnie Termet ściemnił.
Swoja drogą kocioł od tego czasu był trzy razy naprawiany, łącznie z wymianą panelu sterowniczego. Krótko mówiąc firma Termet pozostawia wiele do życzenia.

gosciu01
03-11-2004, 17:57
...Jak tak traktują potencjalnego klienta (ciekawe jak po ewentualnym zakupie) to chyba u nich nie kupię. A chciałem.

miałem termeta i po dwóch latach cuś trzeba było jednak wymienić :-? , nie w tym rzecz, ale w serwisie, który zjawił się po interwencji u szefa serwisu w Świebodzicach, jak pamiętam trwało to cuś 6-8 dni. Choć robotę ostatecznie zrobił dobrze.

nikomu nie muszę tłumaczyć co znaczy brak ciepła i cwu w grudniu.

Tak już chyba jest, że dobrzy fachowcy są dobrze opłacani, no i szkolenia ( wiedza ) kosztują, a ci gorsi zadawalają się niższą gażą, co odzwierciedla się w ostatecznej cenie produktu.

Cz.

pyrka
03-11-2004, 18:53
No to włączyliśmy wczoraj Termeta 29kW. Pije 23 m3 gazu na dobę, na razie tylko ogrzewanie bez wody użytkowej. Wyjdzie, że miesięczny koszt ogrzewania wyniesie ok. 700,- zł za 420 m2 powierzchni użytkowej. Poddasze na razie odłączone z ogrzewania.

Grzesiek13
03-11-2004, 19:14
Moi znajomi mają takiego Termeta, wyglądem przypomina karmnik dla ptaków i w sezonie potrafił "zrobić" ich na 900 zł .
Pamietam że kumpel chwalił się (jeszcze nie wiedziałem "co" ma) jaki to ma nowoczesny kociołek, z "trójstopniową" modulacją gazu. Otóż cód ten okazał się naszym starym termecikiem 29 kW. Uśmiałem się z tej modulacji, co u Termeta znaczyło trzy przestawialne ręcznie stopnie mocy palnika. Moc palnika ma wprawdzie coś wspólnego z modulacją, ale w przypadku tegoż kotła to co innego, ale za to jak brzmi. W przyszłym roku maja go zmienić, w końcu trzeba zacząć oszczędzać na gazie. Winszuję instalatorowi który go im polecił jako nowośc wycofaną z produkcji po dwudziestu latach.

pyrka
03-11-2004, 19:53
Grzesiek skąd Ty masz te rewelacje? U mnie rzeczywiście moduluje, co widać(po płomieniu) i słychać (po szumie wyplywu gazu).

Grzesiek13
04-11-2004, 04:50
Dodam jeszcze, że ten jej karmnik ma wśrodku zasobnik chyba 45 l do cwu i biedaczka nie może nalać wanny do kapieli. U kumpeli niestety niema modulacji, dodam, że jest to kocioł stojący.

SławekD
04-11-2004, 06:48
Te Termety o których mowa to kotły amosferyczne?? Czy termet robi kotły z zamkniętą komorą spalania i kondensaty??

Michał_B.
04-11-2004, 08:02
Robi, ale po tym co tu piszą i co słyszałem od znajomych to nawet za darmo bym go nie wziął. :lol:

Cypek
04-11-2004, 09:05
Robi, ale po tym co tu piszą i co słyszałem od znajomych to nawet za darmo bym go nie wziął. :lol:
A ja mam kondensata Termetu i jestem bardzo zadowolony.
Wszystko zależy od lokalnego serwisu no i od modelu kotła.
A marketing rzeczywiscie u nich na plecach lezy.

SławekD
04-11-2004, 09:18
Cypek
Jak możesz napisz mi proszę trochę szczegułów o twoim Termecie: pow. grzewcza, jak długo go masz, jak tam serwis, jakie koszty... itp. itd! Będę kupował kocioł i każde zdanie jest na wagę złota!!!
Pozdrowienia

Herne
04-11-2004, 09:35
Ja też mam kondensata użytkuję go 4 m-c i jak narazie jestem zsdowolony - choć są problemy z regulacją ze względu na pogodówkę.
Marketing może i nie jest mocny, najlepiej jest reklamowany na tym forum przez posiadaczy. Mam grzejniki i podłogówkę, ogrzewam parter - 80 m2 + CWU + gotowanie - w październiku średnio zjadł mi 4,7 m3 dziennie. Uważam, że bardzo przyzwoicie. Temp. 20.5 w dzień i 19 w nocy.
Za to serwis mają bezbłędny - po uruchomieniu dzwoniłem do nich co drugi dzień i zanudzałem pytaniami, zawsze grzecznie odpowiadali. Załatwili też serwisanta ponad 100 km ode mnie bo w Krakowie w tym okresie nie było nikogo do uruchomienia (sierpień) i zapłacili za dojazd gościa.

Cypek jak ty sterujesz piecem i czy masz pogodówkę- mnie ma gdzieś temp. wewnątrz i włącza się trochę przypadkowo - choć temp. jest mniej więcej utrzymana. Czy zmieniałeś parametr wpływ czujnika wewnętrznego ROOMTEMP INFL?

Dave
04-11-2004, 09:50
Moj Termet Unico22 atmosferyczny i dziala juz prawie 2 lata bezawaryjnie. Polecam. Woda ciepla, koszt niewielki. Nie widze sensu przeplacania za drogie kotly zachodnie. Moc ma oczywiscie modulowana a sterownik pokojowy. Gwarancja 2 lata wiec nie zalezy mi aby sie nie psul ale chyba nie uda mu sie zepsuc w trakcie gwarancji :)

D.

Cypek
04-11-2004, 11:13
Cypek jak ty sterujesz piecem i czy masz pogodówkę- mnie ma gdzieś temp. wewnątrz i włącza się trochę przypadkowo - choć temp. jest mniej więcej utrzymana. Czy zmieniałeś parametr wpływ czujnika wewnętrznego ROOMTEMP INFL?
O to na razie za trudne dla mnie pytanie. Do końca tygodnia serwisant ma sie zgłosić i przeprowadzić instruktaz programowania. Wiem, że mam ustawione w tej chwili na suszenie domu, więc temperatura jest na 18C.
Ogrzewam 165 m2 i 120 l zasobnik. Połowa powierzchni na podłogówkach. Wiem, że ustawiona temperature utrzymuje z dokładnością do 0,5C.

Herne
04-11-2004, 11:32
A czy masz pompę do podłogówki i czy ją sterujesz?

Cypek
04-11-2004, 11:38
A czy masz pompę do podłogówki i czy ją sterujesz?
Tak, pompę mam a sterowana jest chyba z programatora czasowego i czujników od podłogówek, które są w kazdym pokoju gdzie jest podłogówka.

gosciu01
04-11-2004, 21:45
do samych kotłów tak bardzo bym się nie czepiał,
może nie jest to technika kosmiczna, ale wykonanie wygląda całkiem przyzwoicie, muszę to przyznać uczciwie.

Stoi taki jeden u mnie w piwnicy, więc mu się przyjrzałem. "Wywaliłem" go, ale chyba bardziej aby sobie ulżyć, gdyż nie miałem już cierpliwości do serwisu. Kupiłem innej firmy i montaż załatwili w miarę sprawnie. Miałem chyba pecha do serwisu termeta.

Co do obsługi klienta, tej przed- i posprzedażnej to wpierw w termecie sp. zoo muszą dowiedzieć się co to takiego, a później mogą ją dopiero poprawiać i udoskonalać :evil:

... a szkoda, gdyż :
- jest to produkt polski,
- dostosowany do naszych warunków klimatycznych,
- części dokładnie te same co w kilku innych modelach,
... ach, mógłbym pisać i pisać, ale co tam za darmoszkę uczył ich nie będę !

Cz.

P.S.
a i dotyczy to mojego "starego" domu,
obecnie w nowym używam kondensacyjnego, nie-termeta :lol:

ADAMOS48
07-11-2004, 18:53
Nie czytałem wszystkich postów ,ale chciałbym napisać coś w tym temacie.Tak sie składa ,że sprzedaję prawie wszystkie marki kotłow i musze stwierdzic ,że poza nazwą i ceną w środku niczym sie nie różnia.Owszem parę bajerków ten czy tamten posiada ,ale sprawnośc i podzespoły są z tych samych firm.Jezeli ktoś myśli że buderusem czy viessmanem ogrzeje za darmo ten jest w błędzie . Ja twierdze ,że drożej a to za sprawą drogiego serwisu. Serwisem zajmuje sie serwisant a nie zakład produkcyjny i wypisywanie bzdur na tygodniowe oczekiwanie kojarzy mi się z jakośc korzyścią .lub w nawiasie lobbingiem.Znam osobiście wielu klientów ,którzy po zakupie markowych kotłów ze zdziwieniem stwierdzili ,że płacą za ekspoloatacje wiecej niż płacili na starym polskim kotle . Polakom pod rozwagę .Cudze chwalicie swego nie znacie.P.S wymiana mebramy w termecie kosztuje 15zł a w junkersie 100z serwisem bo samej się nie kupi.Adam

gosciu01
07-11-2004, 20:08
widzisz Adamos,

ale porządna firma nie zostawia zimą klienta tydzień z popsutym kotłem !

Tym się różni propagowana przez Ciebie firma od innych uznanych - własnie wypracowanymi procedurami - sprawnym serwisem.

Mam nadzieję, że w Twoim regionie jest ona wzorem do naśladowania.

a do kotłów nic nie mam, jak napisałem wyglądają solidnie.

Cz.

Cypek
08-11-2004, 05:55
Po instruktazu i szkoleniu z zakresu programowania przez serwisanta moge powiedzieć śmiało:
- dobry polski piec
- świetny serwis
Myślę, że serwis nie zależy tak dużo od marki co od ludzi, którzy w nim pracują.
Polecam w moim regionie serwisanta TERMET - Mariusz Jóźwiak. Niezwykle miły i uczynny człowiek.
Acha, teraz chętnie służę pomoca przy konfiguracji tego pieca.

KrzysiekS
08-11-2004, 10:38
Jak juz pisałem w innych postach, mam Termeta uniCo 6,6 - 22 Kw z zasobnikiem 120l. Sterowanie - sterownik Honeywell CM 27.

Kociol jest oszczedny (za cwu płace 65 zł/mies) i cichy, ma szeroki zakres modulacji.

Z kotla jestem bardzo zadowolony, w szczegolnosci z serwisu, na poludnie od Wrocławia polecam serwis ze Swidnicy (chyba), tel 074 640 20 50, 0 502 498 691, szybko i fachowo, inteligentni młodzi ludzie. U mnie dokonali oni pierwszego ustawienia i uruchomienia kotla.

tom soyer
08-11-2004, 12:36
...

Kociol jest oszczedny (za cwu płace 65 zł/mies) i cichy, ma szeroki zakres modulacji.

...

a ile zuzywasz tej cwu?

anna-marek
08-11-2004, 18:09
Jest cichy i solidny,jestem bardzo zadowolona z niego.

gosciu01
08-11-2004, 18:16
no cóż,

może bardzo się poprawili, czego nam wszystkim życzę, bo to polska firma.

Miałem kłopoty z nimi jakieś 2-3 lata temu.

Cz.

28-09-2005, 21:06
chyba kupie sobie do domku

oli_oli
28-09-2005, 22:24
Ja kupiłem, już zamontowany, ale jeszce nie odpalony.
Z tego co wyczytałem w innych wątkach to wiecej było pozytywnych opini i sie nań zdecydowałem.
Co wyjdzie po odpaleniu to się okaże.

pawel_l
29-09-2005, 07:35
Ja kupiłem, już zamontowany, ale jeszce nie odpalony.
Z tego co wyczytałem w innych wątkach to wiecej było pozytywnych opini i sie nań zdecydowałem.
Co wyjdzie po odpaleniu to się okaże.
Od roku mam Termeta minimax turbo. Działa OK, początkowo hałasowała (trochę)pompka obiegowa i serwis chciał ja wymienić ale mnie jnie pasowały terminy. Po 2 miesiącach się uspokoiło. Generalnie zapominam że mam kotłownię. Spalanie OK, zużycie za sezon porównywalne z Cerapurem Junkersa (w takim samym domu).

KrzysiekS
29-09-2005, 08:20
...

Kociol jest oszczedny (za cwu płace 65 zł/mies) i cichy, ma szeroki zakres modulacji.

...

a ile zuzywasz tej cwu?

Zuzywam miedzy 10 a 11 m3 wody na miesiąc.

tczarek
29-09-2005, 08:41
Termet stanowczo nie.
Po pierwsze serwis
Działa jak krew z nosa - serwisanci podają termin przyjazdu i nic telefony skargi interwencje.
Po drugie jakość wykonania bardzo nierówna. Tak jak z plonezami jeden zły inny jeszcze gorszy.
Po zakupie nowego termeta odpalenie itp przez autoryzowany serwis coś zaczeło w nim chuczeć podczas pracy.
Jedna wizyta serwsanta - nic to samo
Druga wizyta wymiana jakiejś membrany - nic ro samo.
Piec po odpaleniu chuczy tak jakby miał w sobie rozpędzony wał z gwoździami w środku.
Po interwencji w zakładach przyjechał serwis zakładowy (czas reakcji 3 miesiące)
No panowie serwisanci działali na zasadzie podmiany pozespołów. Jest po wymianie palnika z zespołem dysz czy jak tam zwał uspokoiło się.
Panowie bardzo szczęśliwi chcieli odjechać bez wpisu w gwarancję itp.
Po około pół roku pompka cyrkulacyjna siadła i piec zgłupiał totalnie.
Czas reakcji serwisu 2 miesiące.
Po czym piec został "oddany" producentowi.
Tak skończyła się moja przygoda z termetem.
Nie to żebym był złośliwy. Możliwe, że trafiłem na jakiś cienki egzemplarz ale teraz mam inny piec 2 sezony bezdotykowo. Nie podaje marki, by nie robić reklamy bo na tym mi nie zależy.

KrzysiekS
29-09-2005, 08:47
Termet stanowczo nie.
Po pierwsze serwis
Działa jak krew z nosa - serwisanci podają termin przyjazdu i nic telefony skargi interwencje.


W moim przypadku serwis ze Swidnicy, który dokonał pierwszego odpalenia i ustawienia kotła był wzorowy.

Cypek
29-09-2005, 09:19
U mnie serwis z Sierpca i tez wzoro.
Jestem po pierwszym przeglądze przedłużającym gwarancję i mam nadzieję, że nie wydałem tych 100 zł na darmo i w końcu cos popsuje sie na gwarancji :)
Mam Termeta kondensata.

29-09-2005, 21:26
ale którego wziac na Boga poradzcie

Minimaxa , microterma czy miniterma

gaz z bytelki dom 80 na dole + 35 góra

Alupin
29-09-2005, 22:54
Ja tam mam najprostrzy Termet UNICO i po 1 sezonie grzewczym stwierdzam że jest super !!!

Tani, niezawodny, bezproblemowy

Do tego zasobnik Galmetu ( termet ma kiepskie zasobniki ) i jest super..

A kosztował 2400 ze zniżką ;)

KrzysiekS
30-09-2005, 09:38
ale którego wziac na Boga poradzcie

Minimaxa , microterma czy miniterma

gaz z bytelki dom 80 na dole + 35 góra

Ja rozważyłbym zakup kotła jednofunkcyjnego z zasobnikiem z otwartą komorą spalania - "UniCo 13K". za ok 2500 netto (z zaworem trojdroznym).

http://www.termet.com.pl/strony/aktualnosci-pakiet-unico13.htm

Porownaj tez oferte cenową Termetu na zestaw - kocioł z zasobnikiem z za 3500 netto ofertą Termetu na sam kocioł, a zasobnik z Galmetu.

30-09-2005, 16:13
Krzysiek
ja mam z kotłowni do kuchni i łazienki po 3 metry, po co mi zasobnik??

wymieniik w kotle Miniterm jest podobno sprawniejszy od płytowych, powinieneem miec komfort ciepłej wody

KrzysiekS
30-09-2005, 16:28
Jeśli jest tak blisko oraz jeśli nie bedzie dużego jednostkowego poboru wody (korzystanie z dwóch łazienek równocześnie) wtedy rozważyłbym zakup kotła dwufunkcyjnego, jak sugerujesz.

30-09-2005, 18:09
KrzysiekS a Twoje zdanie o bitermicznym wymienniku ???

oli_oli
30-09-2005, 19:30
Ja mam miniterm turbo - dwufunkcyjny z zamknieta komora spalania- 2450 zł
Jak dziala to jeszcze nie wiem.

03-10-2005, 14:55
zadatkowałem dzis miniTerma

2200 kocioł + 120 programator tygodniowy

Cypek
03-10-2005, 16:02
Dziś po letniej przerwie odpaliłem, bo sie w domku chłodno zrobiło.
Ruszył jak przeciąg, fakt, ze był po przegladzie.
Właśnie mu robie próbe i grzeje chatke do 25 C tak na sprawdzenie i wodę na 95 C aby być pewnym zimy.
Jest 17:03 dnia 03-10-2005
Jak macie pytania - czekam.

darek63
04-10-2005, 16:58
Czy ktoś zna/ma/miał ten kocioł ?: TERMET THERMO COMFORT NB 4V 20,5 - 29,3 kW (żeliwny, atmosferyczny, automatyka gazowa z modulowanym dwustopniowym palnikiem). Jak się sprawuje ?Zastanawiam się czy nadawały się do podłączenia do instalacji c.o. starego typu (rury stal duże fi, grzejniki żeliwne i z 200 litrów w systemie). Czy może ktoś z Białegostoku go eksploatuje, jaki jest tu serwis? Niepokoi mnie fakt, że duża firma handlująca kotłami mówi, że ostanio zamawiał ktoś taki kocioł 2-3 lata temu. Jeśli nie ten to jaki możecie polecić ? Taki do 5.000 zł i ważne żeby nie był szerszy jak 50-55 cm, i działał z instalacją "starego" typu.

darek

04-10-2005, 21:40
cypek ty masz gaz z butelki ??

jaki to konkretnie jest kosiołek i jakie miales w nim spalanie

Cypek
05-10-2005, 08:31
Kocioł GCO-DZ-25-02 kondensacyjny. Gaz propan - butan z butli.
O spalaniu niewiele mogę powiedzieć, starczyła jedna butla na poprzednią zimę, ale zima dziwna była i suszenie budynku było i prace wykończeniowe, wiec wiadomo jak robotnicy o ciepło dbali, kocioł na maxa i okna otwarte :)

Cezarr
06-10-2005, 07:29
A który model polecalibyście do domku 140m, dół podłogówka (70m), góra grzejniki (5szt), dwie łazeinki, ale dwie osoby w domu. Łazienki jedna nad drugą, kotownia tuz za ścianą. Czy dwufunkcyjny byłby ok? (bardzo mała kotłownia), w kuchni zmywarka. Instalacja pod cyrkulację jest.
Czy minimax turbo 7-21kw byłby ok?

rafal9
18-11-2005, 18:11
Podnoszę wątek, bo zainteresowały mnie te kociołki termetu.
Model jednofunkcyjny z zasobnikiem wychodzi w połowie ceny co zachodnie (wschodnie) cuda techniki.

Czy w tym wypadku warto zaoszczędzić i wziąć ten nasz krajowy wyrób?

J_K_K
18-11-2005, 18:41
Model jednofunkcyjny z zasobnikiem wychodzi w połowie ceny co zachodnie (wschodnie) cuda techniki.


Czyżby jakaś promocja ?

Pzdr

JKK

18-11-2005, 22:58
jak na razie z Microterma jestem zadowolony

do dzis spali mi 18m3 propanu

pale od 1.11
troszke daje czadu kozą, palety po budowie

Freedo
18-11-2005, 23:34
zadatkowałem dzis miniTerma

2200 kocioł + 120 programator tygodniowy
Pablo Twój MiniTerm jest atmosferyczny , czy turbo ?
Też chcę kupić miniterma, ale turbo z zestawem spalinowym przez ścianę.
Ale jak poszedłem do przedstawiciela w Piotrkowie, to mi wyciągnął książeczke i zaśpiewał 3123 PLN za kocioł + 573 PLN za komin do niego.
Gdzie kupowałeś swój kociołek, może tam będzie taniej ?
W necie są firmy, które oferuja go po 2450, ale narazie nie wiem jak jest z gwarancją i uruchomieniem tak kupionego kotła?
Napisałem do Termeta..........zobaczę, co odpiszą?

oli_oli
19-11-2005, 18:52
Ja mam miniterm turbo za 2450. U mnie gościu tez otworzył cennik i wypalił z taka cena potem powiedział że na piece jest 22% upustu (nie jest to Vat) i wyszło 2450. Podejrzewam, że ta firma zarobi dodatkowe 22% na tobie.
Jezeli chodzi o gwarancje to podbija ci ten kto uruchamia piec - serwisant Termeta, a czy piec bedzie z Piotrkowa czy z Wraszawy czy internetu to tylko twoja sprawa.
pozdrtawiam.

19-11-2005, 20:13
Freedo
ja mam atmosferyczny

reszte masz na prv

Krzysztoff
11-01-2006, 07:25
Mam termeta UNICO 13/K z zasobnikiem 120l. W użyciu od sierpnia 2005. Wydawało mi sie że to ekonomiczne i dobre rozwiązanie ale dzisiaj już bym go ponownie nie kupił. Kociołek kosztował mnie niecałe 2000 ale lepiej chyba dołożyć i kupić coś solidniejszego. Od jakiegoś czasu przy osiągnięciu temp. powyżej 70 st. coś w nim buczy, wpada w jakieś dziwne wibracje, po dłuższej pracy jakieś trzaski przy wyłączaniu. Nie polecam tej firmy. "Słabe bo polskie" jednak ciągle ma swoje uzasadnienie.

pyrka
11-01-2006, 11:46
U mnie UNICO 29 kW atmosferyczny, jednofunkcyjny z zasobnikiem 150 l, modulowanym palnikiem, zakres pracy od 10kW do 29 kW chodzi już drugi sezon i nawet nie chciało nam się zrobić przeglądu po roku. Jedyne trzaski , jakie słychać pochodzą od stygnących grzejników Purmo po wyłączeniu kotła. Ja pracy kotła nie słyszę, ale kotłownię mamy w piwnicy. Mam nadzieję, że nadal będzie się dobrze sprawować. Kocioł wraz z zestawem dodatków w tym zasobnik kosztował nas w promocji w 2004r około 4300,- zł.