PDA

Zobacz pełną wersję : ogrzewanie nadmuchowe



przyra
04-11-2004, 09:00
Od kilku miesięcy jestem użytkownikiem tego typu ogrzewania :lol: .Chcę wymienic doświadczenia.

Dopuser
18-11-2004, 22:04
Witam,

Ja korzystam od ponad 2 lat... w czym problem ?

18-11-2004, 23:15
Mam takie ogrzewanie od kilku lat , ale mieszkam za granica . Po powrocie do kraju chcialam takie ogrzewanie zrobic u siebie w domu , tylko boje sie duzych rachunkow za prad. Mam zamiar budowac dom parterowy powierzchni uzytkowej 129 m2 dogrzewac kominkiem i jeszcze caly czas zastanawiam sie nad ogrzewaniem podlogowym , ale nie elektrycznym. Glownie chce korzystac z ogrzewania nadmuchowego i latem z klimatyzacji. Czy takie ogrzewanie jest drogie w eksploatacji?

Dopuser
19-11-2004, 07:19
Mam takie ogrzewanie od kilku lat , ale mieszkam za granica . Po powrocie do kraju chcialam takie ogrzewanie zrobic u siebie w domu , tylko boje sie duzych rachunkow za prad.

Jak to za prąd ? Do ogrzewania powietrznego wykorzystuje się gaz, prąd jest potrzebny do sterowania i wentylatora.


Czy takie ogrzewanie jest drogie w eksploatacji?


3300zł za ostatnie 12 miesięcy kosztował mnie tylko gaz (zimny kwiecień i maj). Ogrzewam dom 200m2, z Porothermu 44cm, temperatura w nieogrzewanym hollu 19st.C przy 50% wilgotności. Ponieważ nie miałem cokołów wokół domu to Porotherm wystawał jakieś 6-8cm poza ławy. Podłoga w pokojach w zasadzie jeszcze betonowa, przykryta tylko dywanami. 2 pokoje kompletnie puste, brak drzwi w pokojach. W salonie, 3 metry wysokości, bardzo duże przeszklenia. Generalnie oceniam stopień ocieplenia domu w tym okresie na ok. 70-75%.

Suma sumarum: biorąc jeszcze pod uwagę prąd potrzebny do nadmuchu wychodzi średnio jakieś 300zł/miesiąc... teraz mam zrobione już cokoły i porotherm "ogrzewa" cała swoją grubością. Poprawiłem też izolację stryszku nad poddaszem. Spodziewam się więc że średniomiesięczne koszta za następny rok wyjdą poniżej w/w trzech stówek,

Co do uwag: koniecznie filtr elektrostatyczny i nawilżacz. Piec jak najdalej od czerpni wewnętrzne j.
Kanały wentylacyjne mam na parterze w podłodze a na poddaszu za ściankami kolankowymi, robione w trakcie budowy.

Pozdrawiam,
Darek

Dopuser
19-11-2004, 07:37
3300zł za ostatnie 12 miesięcy kosztował mnie tylko gaz (zimny kwiecień i maj). Ogrzewam dom 200m2...

Zapomniałem dodać że gaz jeszcze wykorzystuję do ogrzewania ciepłej wody: zasobnik 190litrów, woda w cyrkulacji od 0630 do 2300.
Także koszt ogrzewania powietrznego wyniósł mnie poniżej 300zł średniomiesięcznie za ostatnie 12 miesięcy w takim stanie domu jak opisałem w poprzednim poście...

ozzie
19-11-2004, 08:15
U nas prawie skonczony montaz kanalow nadmuchowych :lol: . Cieszymy sie, ze nie bedziemy mieli kaloryferow, rachunki beda mniejsze, a co najwazniejsze, powietrze czyste (bedziemy mieli filtr elektrostatyczny). W Anglii mielismy dom z takiego typu ogrzewaniem, teraz od roku meczymy sie w wynajetym mieszkaniu, gdzie jest bardzo suche powietrze, kiepska wentylacja (mieszkanie przedwojenne, stare centralne ogrzewanie).
Zastanawia mnie fakt dlaczego tyle ludzi w Polsce "boi sie" ogrzewania nadmuchowego, na tym forum bylo juz kilka goracych wymiany zdan na ten temat.
pzdr.

Dopuser
19-11-2004, 09:25
U nas prawie skonczony montaz kanalow nadmuchowych :lol: .

A ile Cię teraz kosztuje cały system? Jaki piec nadmuchowy ?



Zastanawia mnie fakt dlaczego tyle ludzi w Polsce "boi sie" ogrzewania nadmuchowego, na tym forum bylo juz kilka goracych wymiany zdan na ten temat.
pzdr.

Bo się nie zna ? Bo wierzy w jakieś mity typu pogorszona akustyczność, silny wiatr z kratek czy wieczny kurz ? Bo koszta nieco większe ? Bo już za późno na zmianę ?

Agacka
19-11-2004, 10:13
Bo jescze nie mam wymurownych ścian.... :wink: :lol:
Ale jak wymuruje to u mnie będzie!

megi010
19-11-2004, 14:05
a ja mam takie ogrzewanie i jest bardzo fajnie ! :D

Dopuser
20-11-2004, 19:27
a ja mam takie ogrzewanie i jest bardzo fajnie ! :D

I jakie koszta ogrzewania ? Jaka powierzchnia domu i w jakiej technologii ?

megi010
22-11-2004, 10:17
oj nie wiem jaki koszty, ostatnio mąż robi wszstkie opłaty więc nie mam pojęcia. Generalnie nie może być dużo bo by coś marudził. :D

Fajna sprawa to ogrzewanie jesteśmy z niego zadowoleni, jak mieszkaliśmy w bloku to od promieniowania grzejników często bolała mnie głowa, a teraz czuję się świetnie, w ogóle zupełnie naczej odczuwa się ciepło, lepiej.

blachu
22-11-2004, 18:24
My jesteśmy w trakcie wykańczania naszego domu. Ogrzewanko nadmuchowe (tylko elektryczne !!) nieźle daje sobie radę z ogrzaniem 300m2. Podłączyłem ten system też do kominka i tutaj jest niestety mały problem. Jutro ma być gość od kominka i sprawdzić co się dzieje, że nawet przy wyłączonym wentylatorze w piecu nadmuchowym kominek daje bardzo mało ciepła. Planuję jeszcze założyć regulację obrotów wentylatora, oraz nawilżacz, ale to dopiero w przyszłym roku. Teraz są ważniejsze rzeczy do zrobienia. Ogólnie to jestem zadowolony z wyboru tego typu ogrzewania. Co ciekawe wyszło taniej niż na piecach akumulacyjnych.