PDA

Zobacz pełną wersję : przewód gazowy w posadzce??



Arek99
04-11-2004, 11:44
czy przewód gazowy w kuchni mogę poprowadzić w posadzce -zabezpieczyć przed korozją, obwinąć np. folią i zalać betonem?

04-11-2004, 11:47
Nie. Musi być na wierzchu i w dodatku zdaje się w żółtym kolorze. Podobno dopuszczalne jest jego zakrycie, ale z możliwością szybkiego demontażu.

Arek99
04-11-2004, 11:50
czyli można położyć w posadzce i nie zalewać ale przykryć płytkami??

Wowka
04-11-2004, 11:54
czyli można położyć w posadzce i nie zalewać ale przykryć płytkami??

I mieć bombę z opóźnionym zapłonem.....
No... chyba, że płytki położysz luźno bez kleju....

Arek99
04-11-2004, 11:55
wowka a dlaczego sądzisz, że szczelna rura, po próbie szczelności, przykryta płytkami wysadzi mnie na tamten świat??

Wowka
04-11-2004, 11:57
wowka a dlaczego sądzisz, że szczelna rura, po próbie szczelności, przykryta płytkami wysadzi mnie na tamten świat??

Titanic także był niezatapialny ......

04-11-2004, 11:59
Gazownia Ci tego nie odbierze. To chyba zakończy temat.

Arek99
04-11-2004, 12:00
tak, tak..... a przewód elektryczny w ścianie na pewno spowoduje pożar, a rura z wodą z pewnością zaleje dom, nie wspominając o dachu, który na pewno się zawali pod opadami śniegu ;-)

Arek99
04-11-2004, 12:01
hans zdecyduj się - skoro jest dopuszczalne to czemu mi nie odbierze

Wowka
04-11-2004, 12:04
tak, tak..... a przewód elektryczny w ścianie na pewno spowoduje pożar, a rura z wodą z pewnością zaleje dom, nie wspominając o dachu, który na pewno się zawali pod opadami śniegu ;-)

Rób co chcesz..... niemniej pamiętaj, że chodzi o życie nie tylko Twoje ale i Twojej rodziny.

Zadałeś pytanie - otrzymałeś odpowiedź. To nie moja wina, że nie takiej odpowiedzi oczekiwałeś i nie potrafisz przyjąć jej do swojej akceptującej świadomości.

04-11-2004, 12:13
Przewody gazowe idą zawsze na wierzchu i są w żółtym kolorze. Wyraźnie widać to w wieżowcach na korytarzach.
Goście z gazowni, którzy przyjdą i będą instalowali licznik i włączali Twoje lokum do sieci mogą odmówić. Po drugie to szef ekipy,która robi Ci rozprowadzenie po domu powinien poinformować Cię na podstawie jakich przepisów tak robić nie można. Jeśli chodzi o zabudowę brzydko wyglądającej rury to myślałem o zabudowie ażurowej, szybko demontowanej itd. podobno jest to mozliwe.
Chyba nie rozprowadzasz sobie sam tej instalacji ? To nie jest elektryka i do tego konieczne są uprawnienia ! To nie woda, że będzie coś tam kropelka po kropelce wyciekało.

Arek99
04-11-2004, 12:17
wiem hans, nie rozprowadzam tego sam, ale właśnie wylewam posadzki i na wszelki wypadek chciałem sobie zostawić miejsce w wylewce (grubszy styropian) na ewentualne poprowadzenie w przyszłości przewodu gazowego - raptem ok. 1,5m

pattaya
04-11-2004, 16:08
Krótko i na temat-jest to zabronione.

TomekM
04-11-2004, 21:48
A ja mam odmienne zdanie.
Akurat jestem po odbiorze instalacji gazowej wykonanej zgodnie ze wszystkimi wymogami norm i mam w kuchni instalację gazową w podłodze!
To, że jest to zgodne z wymogami wiem dlatego, że pierwszy odbiór nie powiódł się, bo miałem tą inslalację wykonaną całkowicie w miedzi, a prawo budowlane obowiązujące w naszym kraju wymaga aby inslalacja gazowa przechodząca pod tynkiem lub posadzką była wykonana ze spawanej rury stalowej.
Obecnie przejście do domu oraz odcinek lecący w podłodze kuchni mam stalowy a resztę miedzianą i jest ok.
Pozostaje jeszzce kwestia czy można ten kawałek w kuchni zakryć kafelkami na kleju, ponieważ prepisy wymagają aby przewód gazowy szedł w takim przypadku w kanale wentylowanym a ten pozostawiony u mnie jest dość ciasny (ok. 3mm luzu wokół rury). Ponieważ jednak w moim przypadku jest to ok. 1,5 m a "jakaś tam" wentylacja jest to zaryzykuję i przykleję te kafelki (choć to już jest moje ryzyko).
Pozdrawiam.

Arek99
05-11-2004, 06:34
dzięki Tomek - właśnie o takie rzeczowe i praktyczne informacje mi chodziło, a nie o to, że sprawiam sobie bombę ;-)

Tomasz M.
05-11-2004, 09:47
Zobacz co mówią przepisy (rozporządzenie w/s warunków technicznych budynków):

§ 165. 1. Rozwiązania techniczne instalacji gazowej powinny umożliwiać samokompensację wydłużeń cieplnych oraz eliminować ewentualne odkształcenia instalacji, wywołane deformacją lub osiadaniem budynku.
2. Przewody instalacji gazowych w piwnicach i suterenach należy prowadzić na powierzchni ścian lub pod stropem, natomiast na pozostałych kondygnacjach nadziemnych dopuszcza się prowadzenie ich także w bruzdach osłoniętych nieuszczelnionymi ekranami lub wypełnionych - po uprzednim wykonaniu próby szczelności instalacji - łatwo usuwalną masą tynkarską, niepowodującą korozji przewodów. Wypełnianie bruzd, w których są prowadzone przewody z rur miedzianych, jest zabronione.

Nie ma wyraźnego zakazu przyklejania płytek na rury przykryte "masą tynkarską", ale na wszelki wypadek pomyślałbym jak przekonać kontrolerów, że płytki są "łatwo usuwalne".

Stanlay
05-11-2004, 12:34
W takim wypadku , czy zakrycie rury gazowej prowadzonej po ścianie zewnetrznej budynku elewacją : styropian+tynk akrylowy jest w myśl tego prawa dopuszczalne? Wśród moich znajomych zdania są podzielone.
Co o tym sądzicie?

Stanlay
05-11-2004, 12:36
W takim wypadku , czy zakrycie rury gazowej prowadzonej po ścianie zewnetrznej budynku elewacją : styropian+tynk akrylowy jest w myśl tego prawa dopuszczalne? Wśród moich znajomych zdania są podzielone.
Co o tym sądzicie?

Arek99
05-11-2004, 12:36
nie wiem czy zabronione czy nie, ale w moim miescie jest to powszechna praktyka, gazownia to odbiera, więc chyba da sie to zrobić

05-11-2004, 22:14
Ja odbieram instalacje gazowe z ramienia Gazowni - jestem jej pracownikiem oraz prywatnie- uprawniony projektant i kierownik- ale takie przekręty u mnie nie przechodzą.
Co z tego że wykonana została próba szczelności. Ktoś pisał o samokompensacji i miał rację. Rozszczelni sie w jednym miejscu a gaz wyjdzie w inym i co wtedy. Remont kapitalny posadzki?????
Generalnie przewody gazowe powinny być widoczne chociaż osobiście w niektórych przypadkach faktycznie szpeczą lub tak jak było juz pisane przykryte łatwo zrywalną masą tynkarską.

woj_s
08-11-2004, 10:06
A ja troszke innaczej .. moze jako podpowiedz.

Mimo iz sam u siebie sie nie zdecydowalem wykonac tego, to jednak wpadl mi do glowy pewien pomysl, dobry czy nie to sami ocenicie. Jako ze gaz chcialem miec rozprowadzony z piwnicy do kuchni i pieca w piwnicy .. to zastanawialem sie jak wprowadzic go do kuchni .... Czy cos takiego jak ponizej byloby zaakceptowane ? :

Kuchnia ma komin z 2ma kanalami wentylacyjnymi i znajduje sie w odleglosci okolo 3m od podpiwniczonej czesci.Gaz chcialem poprowadzic rura (calowa) wlozona w rure kanalizacyjna (np fi 50). Z tym ze rura kan. laczylaby piwnice z jednym z przewodow wentylacyjnych, a nastepnie rura gazowa wychodzilaby z komina do zaworu do kuchenki. Tak wiec na calym odcinku 3m bylaby mozliwosc odprowadzenia ewentualnego gazu wprost do komina. I bylaby mozliwosc polozenia plytek na nia.

Czy cos takiego byloby mozliwe ???
To tylko teoria ..ale jestem ciekawy co o tym sadzicie.

W tej chwili gaz mam poprowadzony po scianie w rurce miedzianej, pomalowanej nie na zolto ale brazowa, tak zeby nie rzucalo sie w oczy, gdyz idzie obok polaczenia podciag-strop.

ania
08-11-2004, 10:24
Rozszczelni sie w jednym miejscu a gaz wyjdzie w inym i co wtedy.

Przepraszam, ale jak może się "rozszczelnić" kawał litej rury stalowej? Zakładam, że prostego odcinka w podłodze nikt nie spawa z kawałków :wink:

08-11-2004, 18:37
Przepraszam, ale jak może się "rozszczelnić" kawał litej rury stalowej? Zakładam, że prostego odcinka w podłodze nikt nie spawa z kawałków

Nie znasz mozliwości wykonawców, a poza tym w najprostszym przypadku może to być przewód składający się z jednej "sztangi" rury ale w wiekszości przypadków występują spawy np kolan / przecież żeby podejść pod urzadzenie gazowe z tej podłogi tak czy owak trzeba wyjść/

Blotkokomp
15-11-2020, 14:24
Witam

Odświeżam temat.
Rozumiem, że mogę dać rury w ścianie poziomo nie zakrywając tynkiem. Jeżeli rury są za szafkami w kuchni, to nie jest to takie straszne. Czytałem, że dopuszczalne są rury miedziane do gazu. Mam tylko pytanie...... Czy reduktor jest przy butli, czy na końcu instalacji, przez odbiornikiem?