PDA

Zobacz pełną wersję : Ocieplanie ścian od wewnątrz - wasze doświadczenia ???



Macsobol
04-11-2004, 12:06
Jeszcze jeden post :)
Chcę na ścianch położyć płyty gipsowe na ruszcie stalowym.
Zastanawiam się nad wypełnieniem wełną mieneralną (5cm) wolnejprzestrzeni pomiędzy ścianą a płytą GK (na ścianach zewnętrznych).
Wiem że nie powinno sie ocieplać od wew. ale ma dość duży metraz i dodatkowo wysokie sufity.
Jeżeli macie jakieś doświadczenia z ocieplaniem od wew. to chęcią przeczytam bo nie umię się zdecydować co zrobić :)

Macsobol
04-11-2004, 12:20
dodam że remontuję mieszkanie w starej kamienicy

Wowka
04-11-2004, 12:29
Ocieplanie ścian od wewnątrz - wasze doświadczenia ???

Nie mam doświadczeń w tym zakresie. Nigdy nie brałem takiej ewentualności pod uwagę. Nigdy nie spotkałem się z opinią by tak wykonane ocieplenie było zgodne ze sztuka budowlaną. Było już o tym także i na tym Forum.
Możliwe, że ktoś ma jednak inną opinię na ten temat.

trach
04-11-2004, 13:11
Ocieplanie od wewnątrz jest sprzeczne ze sztuką budowlaną, bywa dopuszczalne tylko w bardzo szczególnych warunkach, np. jakiejś bezcennej zabytkowej elewacji. Takie ocieplenie jest wręcz niebezpieczne dla budynku, w zasadzie nie szkodzi trwałości konstrukcji tylko przy szkielecie stalowym. Przede wszystkim znacznie obniża ono temperaturę w przegrodzie - a dociepla się ściany nie tylko po to, aby mieszkańcy nie marźli, ale i po to, żeby część nośna ściany nie przemarzała i jak najmniej się zawilgacała. Niektóre materiały w takich warunkach mogą wręcz grozić katastrofą. Taką modyfikację radziłbym bezwzględnie skonsultować z rzeczoznawcą.

Andrzej (Trach)

puchatek
04-11-2004, 13:22
Oczywiście nie zalecane, ale np. w przypadku drewnianych domów standardowe.

Ociepliłem tak swój stary drewniany dom. Niedawno przy okazji rozbudowy miałem okazję zrobić po 7 latach odkrywkę tak ocieplonej ściany. Najmniejszych śladów fatalnych skutków magicznego "punktu rosy".

Niemniej w nowej części ocieplenia jest już na zewnątrz...

Piotr_PA
04-11-2004, 13:58
W domu gdzie mieszkają moi rodzice wszystkie ściany zewnętrzne są docieplone w ten sposób. Ruszt derwniany pomiędzy nim 5 cm wełny mineralnej na to folia paroizolacyjna i płyty kartonowo-gipsowe. Docieplenie było wykonywane latem 1998 r. i jak do tej pory nic strasznego się nie stało. Oczywiście nie twierdzę że to dobre rozwiązanie i muszę nadmienić że ściany tego domu nigdy nie przemarzały.
Ale jak mi się przypomina jeszcze w latach 97-98 można było w muratorze znaleźć przykłady takiego docieplania.

SławekD
04-11-2004, 14:06
Z tego co mi wiadomo jeśli mur ocieplony jest z zewnątrz to jest wygrzany. Jeśli by go ocieplić od wewnątrz, diametralnie zmienia się przenikanie ciepła i jest on zimny. Wówczas będzie się skraplać wilgoć (mniej bądź więcej) co może się przyczynic do powstania grzyba. Moim zdaniem ociepleniom wewnętrznym zdecydowane NIE!

trach
04-11-2004, 14:38
No tak, wszystkich właścicieli szkieletorów drewnianych przepraszam za pominięcie - w tym wypadku nie ma mowy o warstwie nośnej muru, bo nośne są słupy, a deskom i sklejce ocieplenie od środka oczywiście nie szkodzi.

Andrzej (Trach)

mww
05-11-2004, 08:31
Jakiś czas temu przeglądałam inne forum budowlane, niestety nie pamiętam jakie. Tam króluje pogląd, że ocieplenia zew. to bzdura, a jedynie ocieplenie od wew. ma jakis sens. Zapamietałam to tylko jako ciekawostkę, bo specjalnie mnie to nie interesowało.

Jezier
07-11-2004, 16:50
Nie ocieplałem ścian od wewnątrz ale jestem zwolennikiem tej technologii. Dobrze wykonane ocieplenie nie zaszkodzi budynkowi. Ja dałbym paroizolację między wełną a płytami GK.

Qgiel
07-11-2004, 23:17
Nie jest to najlepszy sposób ocieplenia, ale czasem nie można inaczej.
Ja bym to zrobił przy pomocy drewnianych kantówek i styropianu.
Wlaściwości izolacyjne podobne a kantówka z pewnoscia jest lepszym izolaterem niż ruszt stalowy. Natomiast styropian nie wchłonie ewentualnej wilgoci ze ściany, która w tym układzie wielokrotnie bedzie miała temperaturę punktu rosy na styku z ociepleniem. Finansowo też to może być tańsze.

Jezier
07-11-2004, 23:40
Wilgoś przez ścianę przenika tylko z wewnątrz na zewnątrz. Jeśli ograniczymy ilość wilgoci wnikającą w ścianę to nie będzie się ona w niej wykraplała.

RomanP
08-11-2004, 07:54
Są zwolennicy takiego rozwiązania. Jest to tak jakbyś ocieplał poddasze. Ma ono minusy, ściany nośne nie akumulują ciepła. Dom szybko stygnie, ale i bardzo szybko się nagrzewa. Bardzo dobre rozwiązanie przy ogrzewaniu elektrycznym, lub powietrznym. Sposób wykonania taki jak przy poddaszu użytkowym. Nie zapomnij o paraizolacji od wewnątrz. Ponadto wentylacja, jakoś musisz odprowadzić wilgoć. Nie możesz dopuścić by poszło to w ściany.

Heniek
08-11-2004, 11:20
Witam. Mam następujące pytanie.
Czy można od środka wymurować ściankę z betonu komórkowego (12cm)? Sciana na poddaszu jest z cegły pełnej (1 i 1/2). W przyszłości (mam nadzieję, że już w przyszłym roku) budynek będzie ocieplany styropianem. Czy między ścianki coś wkładać (styropian, wełna), czy zostawić pustkę?

woj_s
08-11-2004, 11:25
A jak z pustakami Thermomuru ? .. przeciez tam postak to nic innego jak 5cm scianki ze styropianu miedzy ktore wleza sie beton. Powstaje wtedy 5cm styropianu-15cm betonu i 5cm styropianu.

Jola_
08-11-2004, 11:47
Czy można docieplić ścianę od wewnątrz, która jest już ocieplona z zewnątrz?