PDA

Zobacz pełną wersję : pompa obiegowa a wysoko?? umieszczenia naczynia wzbiorczego



Steve74
05-11-2004, 07:54
Znalazłem taką informację:

"Pompę w układzie otwartym należy montować na zasilaniu, otwarte naczynie wzbiorcze musi być wtedy zamontowane 0,5 m nad najwyżej położonym grzejnikiem. W przypadku montażu na powrocie obowiązuje zasda: wysokość podnoszenia pompy + 0,5 m, czyli jeśli pompa ma wysokość podnoszenia Hp= 2m to naczynie musi byc 2,5 m nad najwyżej położonym grzejnikiem."

Czy ktoś mi potrafi uzasadnić dlaczego przy montażu pompy na powrocie naczynie wzbiercze musi być tak wysoko??

Bio
05-11-2004, 08:18
Po to, bo zachodzi obawa, że w instalacji powstanie podciśnienie. Może to spowodować zapowietrzenie. To teoria. W praktyce postawisz pompę metr wyżej i będzie oki. Sprawdzone. (pompa traci na wysokości podnoszenia wraz ze wzrostem wydajności)

Steve74
05-11-2004, 08:28
Przepraszam ale nie zabardzo kumam jak się może zapowietrzyć...

Znasz może jakiś link do strony na której jest to wyjaśnione w jakiś sposób??

Bio
05-11-2004, 08:47
Pompa w takim układzie ( na powrocie) "wysysa" wodę z instalacji. Przez nieszczelności mogłoby się dostać powietrze. Mogłoby, ale czy są nieszczelności? Dlatego napisałem, ze to tylko teoria. Nie mam pod ręką jakiegoś diagramu z zależnością: wydajność do wysokości podnoszenia. Później to przedstawię.

Bio
05-11-2004, 10:16
Pompa z Leszna 25POr30. Charakterystyka. Trzeci zakres (najwydajniejsza). Wysokość podnoszenia H=2,5m, to wydajność Q=0,6m3/h, ale przy H=1m, Q=2,0m3/h.
Pierwszy zakres (najmniej wydajna)-H=1,2m, to Q=0,3m3/h, ale przy H=0,2m, Q=1,7m3/h
Widać z tego jak zmienia się wysokość podnoszenia pompy w zależności od wydajności.