PDA

Zobacz pełną wersję : Czy są świetlówki energooszczędne zamiast halogenów 230 V?



Grzegorz63
05-11-2004, 12:36
Pytanie jak w temacie. Mam w domu ponad 30 punktów na halogeny 230 [V]. Przyjmując moc halogenów 50 [W] to wychodzi, że moc wszystkich halogenów to 1,5 [kW]. Dużo! :-? Świetlówki energooszczędne uzyskują (teoretycznie) taką samą światłość zużywając nawet 80% mniej energii. Czyli moc 30 punktów to zaledwie 0,3 [kW].
Czy ktoś może już spotkał takie punktowe oprawy "a`la halogeny" ale ze świetlówkami energooszczędnymi jako źródło światła???

Artur_Cholys
05-11-2004, 14:13
żarówki energooszczędne które mogą być "obudowane" są bardzo drogie. Te zwykłe - tańsze muszą mieć swobodny owiew powietrza- to ze względu na wytwarzane przez nie ciepło...

Tak mi powiedzieli w hurtowni elektrotechnicznej..

bajzi
05-11-2004, 14:54
właśnie dotknęłam mojej żarówki energooszczędnej i halogenka. żarówka jest chłodniejsza. trzeba wykonać oprawki na mały gwint i dać osram (pardon) z małym gwintem. halogenek ładniej wygląda, bo daje ostre światło i nie widać oprawki.

Tomasz M.
05-11-2004, 15:25
Nie widziałem nigdy "żarówek" energooszczędnych (czyli świetlówek kompaktowych) o rozmiarach porównywalnych z halogenami 230V. Zawsze są większe od zwykłej żarówki o odpowiadającej im jasności, nie mówiąc o halogenach. Jeśli to miałyby być oprawy w suficie podwieszanym, to można znaleźć takie na świetlówki kompaktowe, ale będą oczywiście dużo większe od opraw na halogeny i trzeba pogodzić się, że światło świetlówek jest bardziej rozproszone i ma barwę mniej przyjemną niż halogen. A może w niektórych pomieszczeniach dać kombinację świetlówek i halogenów - świetlówki paliłyby się przy mniejszym zapotrzebowaniu na światło (np. w czasie oglądania telewizji), a w razie potrzeby uruchamiamy doświetlenie halogenowe? Świetlówki nie lubią częstego włączania/wyłączania - potrzebują trochę czasu do osiągnięcia pełnej jasności, a i szybciej padają jeśli się dużo pstryka.

gosciu01
05-11-2004, 19:56
jeśli kasa nie jest dla Ciebie najistotniejszym czynnikiem, to pomyśl o oświetleniu diodowym - znajdziesz w necie i dyskusje w starszych wątkach.

np. tutaj :

http://www.lumex.com.pl/polski/diody.html

Cz.

Jarek.P
07-11-2004, 21:06
właśnie dotknęłam mojej żarówki energooszczędnej i halogenka.

Gołą ręką dotknęłaś świecącej halogenowej żarówki??? I jak było? ;)

J.

tom soyer
08-11-2004, 07:45
jeśli kasa nie jest dla Ciebie najistotniejszym czynnikiem, to pomyśl o oświetleniu diodowym - znajdziesz w necie i dyskusje w starszych wątkach.

np. tutaj :

http://www.lumex.com.pl/polski/diody.html

Cz.

osram tez produkuje cala game oswietlenia diodowego.

mozna zastosowac tez swiatlowody
( np http://www.zumtobelstaff.pl/pl/pl/14739.htm )

woj_s
08-11-2004, 09:50
trzeba wykonać oprawki na mały gwint i dać osram (pardon) z małym gwintem.


Czy sa przejsciowki halogen (na 230V) -> maly gwint ???

krzysztofh
08-11-2004, 11:18
jeśli kasa nie jest dla Ciebie najistotniejszym czynnikiem, to pomyśl o oświetleniu diodowym - znajdziesz w necie i dyskusje w starszych wątkach.

np. tutaj :

http://www.lumex.com.pl/polski/diody.html

Cz.

Rzeczywiście z kasą trzeba się liczyć lub inaczej nie liczyć bo najtańsza oprawa z niebieskimi diodami kosztuje ok 120Euro

tom soyer
08-11-2004, 12:39
jeśli kasa nie jest dla Ciebie najistotniejszym czynnikiem, to pomyśl o oświetleniu diodowym - znajdziesz w necie i dyskusje w starszych wątkach.

np. tutaj :

http://www.lumex.com.pl/polski/diody.html

Cz.

Rzeczywiście z kasą trzeba się liczyć lub inaczej nie liczyć bo najtańsza oprawa z niebieskimi diodami kosztuje ok 120Euro

sprawdzcie wiec jeszcze tutaj (http://www.licht-uhe.de/assets/s2dmain.html?http://www.licht-uhe.de/seilsysteme/paulmannlicht12vsetsandere0seilsysteme/paulmannlicht97113ufo150seilsystem.html)

Grzegorz63
08-11-2004, 13:13
:D Kochani dzięki!!! 120 Euro za oprawkę z diodami!!! :lol:
30 oprawek to 3600 Euro, czyli około 16 tys. zł...
Taniocha! Nic tylko kupować! 8)

Grzegorz63
08-11-2004, 13:16
...Czy sa przejsciowki halogen (na 230V) -> maly gwint ???...
Widziałem halogeny na 230 [V] i na "mały gwint"- GU5.3, czyli tak jak te na 12 [V].

godul1
08-11-2004, 16:17
Grzegorz,
Widziałem gdzies reflektorki energooszczędne o wymiarach żrówki z małym gwintem z odblaskiem, tylko że to nie nadawało sie raczej do zamontowania w miejsce halogenu. Zarówki potrzebowałyby sporo głebszego otworu i odpowiedniej oprawy. Poszukam linka do tych żarówek.

Tomasz M.
08-11-2004, 16:25
Godul1, czy to były na pewno źródła energooszczędne (w tych ostatnich świeci luminofor - czyli cała powierzchnia, więc nie ma sensu dawać wewnętrznego odbłyśnika), a nie zwykłe żarówki? Mam takie (miniaturowe, z odbłyśnikiem, mały gwint) u siebie w mieszkaniu, bardzo fajne, ale oczywiście nie są bardziej oszczędne od halogenów.

Grzegorz63
08-11-2004, 16:34
...Poszukam linka do tych żarówek...
Jakby Ci się chciało, to super! :D

Pieczara
08-11-2004, 16:45
:D Kochani dzięki!!! 120 Euro za oprawkę z diodami!!! :lol:
30 oprawek to 3600 Euro, czyli około 16 tys. zł...
Taniocha! Nic tylko kupować! 8)

No tak, cena niezla, ale za to diody sie nie przepalaja, czyli mozesz je wbudowac "na stale". Moze dlatego to takie drogie.

Mysle, ze jesli bys chcial kupic hurtem "biale" diody i samemu zrobic instalacje, to wyszloby o wiele taniej. Tylko, ze te "biale" diody to tak na prawde diody swiecace na niebiesko (ultrafioletowo) plus luminofor (zmieniajacy swiatlo ultrafioletowe na widzialne). Nie kazdy lubi takie niebieskawe klimaty. Nie wiem, czy to zdrowe dla oczu. Ale na podjazd do garazu i oswietlenie sciezki w ogrodu nadaja sie znakomicie (widzialem cos takiego, normalnie lotniskowiec!).

Pozdrawiam
Pieczara.

gosciu01
08-11-2004, 18:56
myślałem o oświetleniu diodowym i wykonaniu we własnym zakresie.

Same diody hurtem kupisz za grosze za szt. - dosłownie,
do tego trafo, płytki i trochę zabawy z lutownicą.

Oprawki takie jak do halogenków - do wyboru do koloru od kilku do kilkuset zł.

Dodam jeszcze, że diody mają trwałość ok. 100 tys. godzin a te lepsze nawet 200 tys. godz. ( dane producenta, zależy też od prawidłowej eksploatacji ).

Energooszczędność jest niewątpliwa.

Cz.

geguś
08-11-2004, 20:07
Witam
tak czytam i się dziwię
1,5kW - 0,3kW = 1,2kW x czas świecenia x 0,3zł(+/-) = ?
czy te oszczędności wystarczą na naprawienie oczu za 10 czy 15 lat?
najbardziej zbliżone światło do słonecznego daje zwykła żarówka a inne to badziewia niszczące wzrok w imię minimalnych oszczędności

czy się mylę?

gosciu01
08-11-2004, 22:28
Witam
tak czytam i się dziwię
1,5kW - 0,3kW = 1,2kW x czas świecenia x 0,3zł(+/-) = ?
czy te oszczędności wystarczą na naprawienie oczu za 10 czy 15 lat?
najbardziej zbliżone światło do słonecznego daje zwykła żarówka a inne to badziewia niszczące wzrok w imię minimalnych oszczędności

czy się mylę?

owszem, popieram w 100%,

ale są miejsca, gdzie poprostu ma się świecić nieważne czy tam jesteśmy, albo świecić się jak nas nie ma w domu, albo ma dać określony kolor swiatła lub temperaturę barwową itp.

I wówczas chciałbym wydać na oświetlenie jak najmniej kasy.

Cz.

godul1
09-11-2004, 08:43
skleroza nie boli:-(
Grzegorz, żona oświeciła mnie że te lampeczki to widzieliśmy w Ikei. Jak będziesz przypadkiem to mozesz je obejżec. z tego co pamietam to miały dość małą moc (bodajże 5 i 7 wat).
Pozdrawiam