PDA

Zobacz pełną wersję : Kolektory słoneczne i dogrzewanie domu.



woron36
13-07-2016, 21:05
Witam,

mam na imię Kuba i jest to mój pierwszy post. Mam dom 250 m2 ogrzewany węglowo, ocieplony, szczelne okna, dach ocieplony wełną, grzejniki. W domu mieszkają na stałe 3 osoby. Ja czyli 4 osoba jest w domu weekendowo. Dziś listonosz przyniósł ulotkę firmy zajmującej się montażem kolektorów słonecznych. Promag z Antoninowa. Zadzwoniliśmy podaliśmy wszystkie parametry. Miła Pani zaproponowała nam kolektor 48 rur i 200 l zbiornik za 10 tyś z montażem i dotacją. Dodałem także drugą ofertę. za 16 tyś są gotowi nam zamontować system wspomagania grzania. Dochodzi drugie 48 rur. Czyli łącznie 6 paneli. (Trochę to dziwne 48 rur na samo grzanie wody i TYLKO 48 rur dodatkowo na wspomaganie. Jest to możliwe ?) Jestem tym bardzo zaciekawiony czy ten system pozwoliłby na wyłączenie pieca węglowego powiedzmy od kwietnia (wiosna) tak do października. Żeby już nie "przepalać" na wieczór bo chłodno i zapewnić c.w.u. ? Zakładam że c.w.u będę miał zapewnione bez palenia w piecu (to jest najgorsze, środek lata a trzeba kopcić. Zapomniałem dodać mam możliwość teraz odcięcia grzejników od termy i grzać samo c.w.u) od kwietnia do września. Mam także drugie pytanie zna ktoś może tą firmę, głównie chodzi mi o jakość wykonania prac. ?

Pozdrawiam
Kuba

kolektor1
14-07-2016, 20:49
Witam,

mam na imię Kuba i jest to mój pierwszy post.

Zaproponowali Tobie Chińszczyznę, radze uważać na kolektory typu heat pipe jedno, drugie próbują Cię naciągnąć na wspomaganie ogrzewania a to bardzo trudny temat.
Ale by wyrobić sobie na ten temat zdanie najpierw przeczytaj
http://www.słoneczny.com.pl/dogrzewanie.php

Konsultant Viessmann
15-07-2016, 09:14
No również wydaje mi się to nieco odbiegające od rzeczywistości. Dogrzewanie kolektorami słonecznymi nie jest praktykowane w naszym klimacie.
W cieplejszych krajach stosuje się np kolektory powietrzne do nagrzewania powietrza i wspomagania odgrzewania. Kolektory cieczowe nie spełnią swojej roli w temacie dogrzewania. Oczywiście mogą one współpracować z systemem grzewczym, ale aby to dokładnie zaprojektować i mieć z tego realne korzyści, a nie kłopoty i zmartwienia radzę poradzić się doświadczonego projektanta, który was odwiedzi, zapyta o zuzycie wody, wasze wymagania, możliwości montażu na dachu instalacji i stan jakości istniejącej już instalacji. Tylko wtedy ma to rację bytu. Na oferty robione przez telefon ja bym uważał.

Pozdrawiam!

Jeśli chcesz kontakt to firm, które z nami współpracują i mogłyby pomóc: TUTAJ (http://www.viessmann.pl/pl/uslugi/najblizszy-partner.html)

RAPczyn
20-07-2016, 18:27
Dla domu o powierzchni 250mk i z 4 osobową rodziną zalecana powierzchnia czynna kolektorów próżniowo rurowych CPC wysokiej klasy wynosi ~15mk (+/-25%) do tego zbiornik buforowy o pojemności ~600l. Maksymalny, potencjalny uzysk energii z takiej instalacji, to 9943kWh w roku.

kolektor1
23-07-2016, 10:35
Dla domu o powierzchni 250mk i z 4 osobową rodziną zalecana powierzchnia czynna kolektorów próżniowo rurowych CPC wysokiej klasy wynosi ~15mk (+/-25%) do tego zbiornik buforowy o pojemności ~600l.
Ciekawe jak zagospodarować latem ciepło z takiej powierzchni?

RAPczyn
23-07-2016, 21:56
Ciekawe jak zagospodarować latem ciepło z takiej powierzchni?

Zostawić w spokoju
lub ewentualnie można z tego zrobić 3kW chłodu...

Konsultant Viessmann
25-07-2016, 10:18
Ciekawe jak zagospodarować latem ciepło z takiej powierzchni?

No to niestety często problem inwestorów, którzy mają zbyt duże instalacje. Zobaczcie np co wprowadziliśmy w tym roku na rynek polski: Vitosol 200-F – Kolektor słoneczny z aktywnym zabezpieczeniem przed przegrzewaniem ThermProtect.

Opatentowana przez firmę Viessmann technologia ThermProtect aktywnie zapobiega przegrzewom w instalacji solarnej. Polega na pokryciu absorbera kolektora dodatkową warstwą substancji, która zmienia swoje własności pod wpływem ciepła. W temperaturze poniżej 70°C nie stanowi żadnej bariery dla promieni słonecznych i kolektory pracują „normalnie”, ponad 95% promieniowania słonecznego zamieniając na ciepło. Przy temperaturze powyżej 70°C zaczyna odbijać większość promieniowania słonecznego, zapobiegając w ten sposób przegrzewaniu się kolektora. Przy braku odbioru ciepła z kolektorów płyn solarny nie zagotuje się, nawet w maksymalnym słońcu. Potwierdzają to testy, w których przez 7 dni kolektory wystawione były na maksymalne promieniowanie słoneczne: 1000 W/m2. Temperatura jaką osiągnęły kolektory nie przekraczała 140°C. Oznacza to, że w typowych instalacjach płyn solarny nie zagotuje się, bowiem jego temperatura wrzenia wynosi 150°C. (szczegóły TUTAJ (http://www.viessmann.pl/pl/budynki-mieszkalne/systemy-solarne/kolektory-plaskie/vitosol-200-fm.html))

Jest to zatem rozwiązanie własnie dla takich letnich okresów/ sezonów urlopowych itd.... Nie uniemożliwia to korzystania ciepła do podgrzewania np wody w basenie kąpielowym, który również jest dobrym sposobem zagospodarowania nadmiaru ciepła w lecie.

kolektor1
25-07-2016, 11:46
lub ewentualnie można z tego zrobić 3kW chłodu...
W jaki sposób, by miało to sens ekonomiczny?

kolektor1
25-07-2016, 11:47
Opatentowana przez firmę Viessmann technologia
Ze względu na cenę, można zapomnieć.

RAPczyn
25-07-2016, 13:43
O strategiach zabezpieczania się przed stagnacją (również ThermoProtect) można poczytać TU (http://www.ecoquent-positions.com/strategien-gegen-stagnation-der-solarthermie-anlage/).

Chłód z kolektorów jest na dzień dzisiejszy tańszy bodaj 20-60 krotnie niż z klimatyzacji.

kolektor1
25-07-2016, 14:16
Chłód z kolektorów jest na dzień dzisiejszy tańszy bodaj 20-60 krotnie niż z klimatyzacji.
Dobrze, ale pytałem w jaki sposób i jakimi urządzeniami go uzyskać?

RAPczyn
26-07-2016, 09:48
Dobrze, ale pytałem w jaki sposób i jakimi urządzeniami go uzyskać?

Przykład pierwszy z brzegu http://www.sortech.de/en/products/adsorption-chillers/
lub urządzenia DSKM.

imrahil
26-07-2016, 20:57
a nie można nadmiaru energii latem załatwić pionowym (lub zbliżonym do pionowego) ustawieniem kolektorów jak u użytkownika M.A.G.? nie słyszałem, żeby narzekał na nadmiar ciepła latem, ma chyba sześć płaskich kolektorów zawieszonych pionowo. zimą poza CWU dogrzewają mu chyba dom przez nagrzewnicą w wentylacji, a jak energii jest za dużo to grzeją garaż, o ile dobrze pamiętam.

kolektor1
27-07-2016, 11:21
O strategiach zabezpieczania się przed stagnacją (również ThermoProtect) można poczytać TU (http://www.ecoquent-positions.com/strategien-gegen-stagnation-der-solarthermie-anlage/).

Chłód z kolektorów jest na dzień dzisiejszy tańszy bodaj 20-60 krotnie niż z klimatyzacji.
wszystko pięknie i ładnie, ale gdzie tu sens ekonomiczny? Szczególnie w domach jednorodzinnych.