PDA

Zobacz pełną wersję : Porównanie materia?ów budowlanych



06-11-2004, 23:00
Witam,
Zapuszczę temat co pewnie domownikom z elit tego forum dech zatchnie z oburzenia, ale co tam..
Zaczynam budować dom marzeń swoich, a znam się na tym jaksiemasz, naturalnie. Czy możecie mnie, Szanowni forumowicze, przekierować do jakiejś dyskusji, zasobów w necie - gdziekolwiek, co bym sobie poczytał z czego się ściany buduje, jak to się wszystko nazywa itepe.
Tytułem usprawiedliwienia: przeglądałem wstecz dyskusje ale na kilkudziąsiątej odsłonie tematów, przyznam, wymiękłem. Wyszukiwarka na hasła typu "materiały budowlane" reaguje (może ze względu na późną godzinę) sennie.
Dodam, że przeglądałem artykuły w Muratorze ale niezupełnie o to mnie sie rozchodzi. Hasła typu "dobre właściwości", "gorsze właściwości" jakoś mi nie działają na wyobraźnię. Szukam danych liczbowych: nazw, wytrzymałości, parametrów termoizolacyjnych, zestawienia cen, wymiarów pustaków itd. a wszystko w zwartej najlepiej tabelarycznej formie.
Jak widzicie nie jestem zbyt wymagający, moge Was prosić o pomoc w takiej drobnostce?

Dobranoc chyba będzie najodpowiedniejsze.

Senser
06-11-2004, 23:08
Oj oj, twoje pytanie niby długie ale jak sądze nazbyt szeroko obejmuje temat...
Lepiej by było, abyś podał ew. swoje preferencje, czy to ma być BK, Silka, Porotherm, Ceramik typu MAX, Ytong...(i wiele innych) czy też w ogóle nic ci nie siedzi w głowie??
Pewnie ci sprawy nie ułatawię, ale zapewniam cię, że jest wielu forumowiczów, którzy postawiliw swe domy z w/w materiałów i będą jak Lwy bronić swoich wyborów :-)
To ci pewnie wyboru nie ułatwi...sądze, że trzeba mieć jakieś własne wyjściowe potrzeby...lub jakieś inne wytyczne...

Ja osobiście wybrałem tzw. MAXA...materiał sprawdzony, sądze że mniej z nim problemów niż z Porothermem. Ytonga nie chciałaem bo nie (nie chcę wszczynać wojny :-) ). Max, był po prostu najbliższy moim przekonaniom...

Wakmen
07-11-2004, 21:05
A ja zapoczątkowałem wątek: Jak budować SIlką? (http://murator.com.pl/forum/viewtopic.php?t=18964)

gosciu01
07-11-2004, 21:34
no cóż, mądrze podchodzisz do sprawy,

wpierw wrzuć w wyszukiwarkę na formum lub pogoogluj z takimi hasłami jak : beton komórkowy, BK, porotherm, silika, ściana jednowarstwowa i 1W, dwuwarstwowa i 2W, trzy ...
a także : styropian, wełna, współczynnik : k, U, R
darmowy program : OZC,

a tak właściwie, to za chwilę pewnie będzie to bardzo "gorący" wątek :lol:
tak już jest z materiałem na ściany.

cz.

BK
07-11-2004, 21:46
Buduj z tego co porządne i tanie - nie ma co przepłacać ściana to tylko ściana i tak będzie przykryta tynkiem. Jak cegła to max, jak silikat to polskie silikatki (najtaniej). U mnie polskie silikaty wyszły 2 razy taniej niż Porotherm. Nie ma co wydawać niepotrzebnie kasy jak efekt przy maxach i Porothermie czy polskich silikatach (niekoniecznie silce) będzie taki sam.
Popatrz na akustykę, obróbki (np. wiercenie w ścianach - trudne czy łatwe), szybkość budowy, dokładność, no i swoje subiektywne odczucia.
Ważniejsze od ścian sa fundamenty, okna, czy konstrukcja dachu - tutaj zrób dokładne rozpoznanie. Ściana to tylko ściana - naprawdę nie taki znowu największy procent budowy. Ale dla ludzi materiał na ściany ma znaczenie symboliczne - kupują drogi materiał, a robią np. byle jakie fundamenty.

Qgiel
07-11-2004, 22:09
Szukam danych liczbowych: nazw, wytrzymałości, parametrów termoizolacyjnych, zestawienia cen, wymiarów pustaków itd. a wszystko w zwartej najlepiej tabelarycznej formie.
Jak widzicie nie jestem zbyt wymagający, moge Was prosić o pomoc w takiej drobnostce?


Sądzę, że jesteś bardzo wymagający :))
Znaleźć to wszystko w jednym miejscu i w formie, jaka Ci pasuje to zadanie raczej karkołomne, ale nie twierdzę, żę niewykonalne......szukaj dalej.
W międzyczasie podejdź do tematu, jak koledzy radzą...............Google ( najlepsza wyszukiwarka moim zdaniem) i właściwie sformułowany temat raczej gwarantuje sukces w poszukiwaniach.

gosciu01
07-11-2004, 22:24
może dodam jeszcze, że powinieneś zadać sobie przed poszukiwaniami wpierw pytanie, co jest dla Ciebie najważniejsze ;

1. budować szybko - rodzaj materiału, przesychanie ścian,
2. bodować estetycznie, w trakcie budowy i po - rodzaj ściany 1W, 2W, 3W ,
3. budować ciepło - parametry k, U, R,
3. izolacja akustyczna,

itp.

i nie sugeruje materiału,
jeśli zadasz sobie pytanie, odpowiesz na nie i konsekwentnie znajdziesz materiał to jesteś "w domu".
A tak naprawdę, to dokładnie to co napisał BK, ma to mniejsze znaczenie niż każda inna rzecz w konstrukcji domu.

Cz.

Wakmen
10-11-2004, 07:21
może dodam jeszcze, że powinieneś zadać sobie przed poszukiwaniami wpierw pytanie, co jest dla Ciebie najważniejsze ;

1. budować szybko - rodzaj materiału, przesychanie ścian,
2. bodować estetycznie, w trakcie budowy i po - rodzaj ściany 1W, 2W, 3W ,
3. budować ciepło - parametry k, U, R,
3. izolacja akustyczna, itp.....
Do tego dołożyłbym:
5. Rodzaj tynku wewnętrznego,
6. Umiejętności wykonawcy.

19-11-2004, 17:47
gosciu01 wrote:
a także : styropian, wełna, współczynnik : k, U, R
darmowy program : OZC,


Do U już dotarłem, ale co to jest te 'k' (Czy chodzi o to U co kiedys było k ale teraz już nie jest k tylko jest U?)
i 'R' ?
Przez OZC rozumiesz program Audytor OZC do okreslania obliczeniowego zapotrzebowania na moc cieplna ?
pzdrv

gosciu01
19-11-2004, 21:10
Do U już dotarłem, ale co to jest te 'k' (Czy chodzi o to U co kiedys było k ale teraz już nie jest k tylko jest U?)
i 'R' ?
Przez OZC rozumiesz program Audytor OZC do okreslania obliczeniowego zapotrzebowania na moc cieplna ?
pzdrv

Dokładnie tak :D

Widzę, że sporo pracy włożyłeś, co tylko dobrze może wróżyć Twojej budowie i przyszłemy domkowi.

Jeśli masz pytania, pisz, chętnie pomogę a pewnie każdy forumowicz z jakimś "bagażem" po budowie też :lol:

Cz.