PDA

Zobacz pełną wersję : Jak zapewnic dostateczne cisnienie w instalacji?



ewak39
07-11-2004, 09:49
Czy to zalezy od mocy pompy? Parokrotnie juz spotkalam sie z informacjami, ze cos tam nie bedzie dzialalo (np. funkcja prysznica z wykorzystaniem maksymalnej oszczednosci wody przez napowietrzenie) jezeli nie bedzie odpowiedniego cisnienia, a to z hydroforu nie wystarczy.

Marzy mi sie cos, co w Anglii ma nazwe "power shower", czyli prysznic dajacy silny strumien. Tu rozwiazuje sie przez zainstalowanie na poddaszu nieuzytkowym duzego zbiornika, z ktorego woda pod cisnieniem grawitacyjnym jest kierowana do instalacji. Czy w Polsce takie rozwiazania sa stosowane? A jezeli nie, to... jak w temacie. :)

Bio
07-11-2004, 15:18
Jeżeli z hydroforu ciśnienie nie wystarczy to tym bardziej ze zbiornika usytuowanego na poddaszu. Jakie to ma być konkretnie ciśnienie? Bo określenie "duże" jest wielkością względną.

ewak39
07-11-2004, 16:08
http://foto.onet.pl/upload/27/84/_362402_n.jpg

Strasznie mi ogromny ten schemat wyszedl, nie wiem, jak go zmniejszyc! Tak wyglada mozliwosc zwiekszenia cisnienia w instalacji, ktora wykorzystuje sie tutaj - oczywiscie w pierwszym poscie napisalam niewlasciwie, w tym celu oprocz samego zbiornika stosuje sie roznego rodzaju pompy.

Moze pytam na wyrost, na razie nie mam jeszcze zadnych danych - ale wiem, ze bede miala hydrofor, a tak jak pisalam wczesniej, natykalam sie na opinie, ze czegos nie mozna zrobic, bo cisnienie z hydrofora nie bedzie wystarczajace. Wiec zastanawiam sie, jak ewentualnie bedzie je mozna wzmocnic...

Bio
07-11-2004, 18:04
W dalszym ciągu nie wiem o jakie ciśnienie chodzi. Praktycznie zawsze można sobie dobrać pompę o określonym ciśnieniu. Jak mało, to można dwie i więcej pomp połączyć w szereg. Uzyskamy takie ciśnienia, że porozrywamy urządzenia :) Na tym przedstawionym schemacie, ktoś proponuje konkretne rozwiązanie. To czy nie lepiej zamiast kombinować, kupić coś takiego gotowego, jeżeli zależy nam na oryginalności rozwiązania?

myciek
07-11-2004, 18:17
Wydaje mi się, że w tej dziedzinie wiele zależy od lokalnych (narodowych) obyczajów.
Jeśli chodzi o Polskę to hydrofor zazwyczaj daje ok. 3 atm (często więcej np. u mnie 3,5-5 atm, które redukuję do 3,5, żeby mieć stałe ciśnienie w instalacji) i nie spotkałem się, żeby typowe urządzenie nie działało przy takim ciśnieniu. Oczywiście są też sytuacje szczególne np. mam sąsiadow, którzy mają wodę z żródła położonego ok. 10-15 m powyżej ich domu i nie mają dodatkowego urządzenia zwiększającego ciśnienie. Zatem mogą się pożegnać np. z panelem prysznicowo-masażowym ale ich rozwiazanie jest wybitnie NIETYPOWE.
Jak widzę power shower można podłączyć najprawdopodobniej do każdej instalacji (nie sądzę, żeby ciśnienie wlotowe mogło być za duże).

A jeśli chodzi o te opinie "że coś nie będzie działało" to jak zwykle: CO KONKRETNIE? Podłączanie dodatkowych pomp przy których "rury się będą prostować" jest oczywiście nonsensem, bo inne urządzenia mogą nie być przystosowane do podwyższonego ciśnienia (np. wężyki w kibelku radośnie strzelą gdy pójdziesz na przyjęcie noworoczne ;-)).

ewak39
07-11-2004, 18:37
A jeśli chodzi o te opinie "że coś nie będzie działało" to jak zwykle: CO KONKRETNIE? Podłączanie dodatkowych pomp przy których "rury się będą prostować" jest oczywiście nonsensem, bo inne urządzenia mogą nie być przystosowane do podwyższonego ciśnienia (np. wężyki w kibelku radośnie strzelą gdy pójdziesz na przyjęcie noworoczne ;-)).

:lol:

Akurat konkretnie chodzilo na przyklad o sluchawke prysznicowa, w ktorej byla funkcja "napowietrzania" wody, ktora dawala oszczednosci w zuzyciu rzedu 50%. Moze to nie jest najpotrzebniejszy mi gadzet, ale na przyklad przy panelu prysznicowym czy cisnienie z hydroforu wystarczy? Czy to kwestia tego, jak silna jest pompa?

Dzieki serdeczne!

niezły
07-11-2004, 18:41
Każdy porządny hydrofor potrafi dać odpowiednie ciśnienie do prawidłowego użytkowania różnego rodzaju odbiorników wody nawet kabina prysznicowa z całą masą dysz nie potrzebuje wyższego ciśnienia lecz doprowadzenia wody rurami o odpowiednio większej średnicy

myciek
07-11-2004, 21:13
ewak39 - przez konkretnie rozumiem: "napowietrzanie w słuchawce działa powyżej ... atm". Jeśli to jest 2 atm to przeciętny hydrofor to zapewni, a jeśli 6 atm to jakieś wydziwnione cudo.
Wydaje mi się, że to co tutaj dyskutujemy to jest zadanie instalatora. Powinnaś mu powiedzieć np.: "Panie, chcę mieć 3 łazienki a w każdej słuchawka z napowietrzaniem, zużywająca x litrów wody na minutę pod ciśnieniem przynajmniej y atmosfer. I on dobierze zarówno hydrofor jak i średnice przewodów. Twoje zadanie jako inwestorki to wiedzieć jakimi urządzeniami się chcesz otoczyć i - w miarę możności - znać ich wymagania.

A jeśli jesteśmy przy sprawach technicznych (pytałaś o "silną" pompę) to każda pompa charakteryzuje się (między innymi) dwoma parametrami: wydajnością czyli ile litrów na minutę pompuje przy danym ciśnieniu (i jakie jest maksymalne ciśnienie). Ale, mówiąc szczerze, jeśli instalator jest dobry to inwestor nie ma potrzeby się w to wgłębiać.