PDA

Zobacz pełną wersję : Mocowanie ?ciany z luksferów



Sonika
07-11-2004, 15:11
W łazience będę mieć ściankę prysznicową częściowo budowaną z luksferów.
Jak powinna być zbudowana, usztywniona żeby po jakimś czasie nie runęła albo żeby płytki nie zaczęły pękać od naprężań?
http://foto.onet.pl/upload/6/50/_347168_n.jpg
To jest moja ścianka z luksferów, ta po lewej stronie rysunku, zaraz za umywalką.
Na dole Ytong z płytkami, potem luksfery, potem znowu Ytong i luksfery.Chodzi mi szczególnie o jej zewnętrzną, pionową płaszczyznę.
Prostopadle do tej ścianki, za nią będą zamontowane drzwi prysznicowe.
Do sufitu nie mogę przymocować, bo będzie podwieszany.
Jak to zrobić poprawnie?
Czy taka ścianka się utrzyma?
Czy drzwi prysznicowe nie będą jej "rozpychać"?
Czy istnieją jakieś listwy wzmacniające zewnętrzną powierzchnię takiej ściany?

Rodzynek
07-11-2004, 16:29
Luksfery się muruje jak cegły a można je zazbroić w spoinie poziomej na całej długości ocynkowanym drutem fi 6 mm lub płaskowniczkiem a ścianka nigdy nie runie.
Bodzio

M@M
07-11-2004, 16:35
Nie bez przyczyny niektórzy nazywają luxfery pustakami szklanymi. Prawidłowo zbudowana ścianka jest nawet mocniejsza od samego , zwykłego muru, ponieważ przy jej wykonywaniu stosowane są pręty zbrojeniowe wykonane ze stali nierdzewnej lub tańsze ocynkowane. Podczas murowania pręty te umieszczamy w szczelinach wypełnionych specjalną zaprawą do murowania luxferów. Ja dawałem pręt co drugi luxfer pionowo i poziomo. U mnie ścianka z luxferów trzyma się ściany tylko z jednej strony ( coś w rodzaju parawanu przy wannie ) przy pomocy tej samej zaprawy do luxferów oraz prętów zbrojeniowych zatopionych w ścianie, przechodzących następnie przez całą szerokość ścianki. Do wykonania warto zastosować specjalne krzyżyki, które pomagają uzyskać idealnie równe odległości. Szczelinę wypełniłem tą samą fugą co przy kładzeniu kafli.

Sonika
07-11-2004, 16:42
Potrafię sobie wyobrazić jak zamontować tył ściany z luksferów.
Ale nie mogę, jak usztywnić front, skoro u góry jest sufit z GK a nad nim pustka.
To do czego to się będzie trzymać w pionie?