PDA

Zobacz pełną wersję : Ocieplenie poddasza - welna na mijanke, ale jak najlepiej?



tomek_2
07-11-2004, 21:12
Odswiezam temat, ktory kiedys juz poruszalem, bo w koncu zabieram sie do docieplania i wyniknelo na biezaco kilka nowych kwestii.
Krokwie wys 18 cm, welna "niestety" (z punktu widzenia rozprezalnosci)20 cm. Zamierzam najpierw nabic podluzne listwy gr 2-3 cm, zeby welna miala sie gdzie rozprezyc (chociaz folia dachowa wysokoparop. 2000).

Potem natomiast chcialem ulozyc dodatkowe 5 cm welny. I teraz mam 2 mozliwosci:

albo nabic dodatkowe listwy drewniane poprzeczne gr. 5 cm i wlozyc tam welne, a dopiero potem bic do tego profile metalowe do sufitu podwieszanego, miedzy ktorymi nie bedzie juz welny,

albo nie dawac tych listew drewnianych w poprzek i od razu mocowac do krokwii ruszt metalowy, miedzy ktory wloze jakos (no wlasnie - czy to sie uda?) te 5 cm welny.

To pierwsze wyjscie jest pewnie lepsze izolacyjnie, ale ma jeden mankament: zmniejszy niepotrzebnie wys. pomieszczenia, co w moim przypadku nie jest wskazane. Z kolei welna miedzy profilami metalowymi bedzie chyba mocno pocieta i pokawalkowana, by dobrze upchac ja miedzy "kratki" rusztu do plyt G-K. Tym samym izolacyjnosc bedzie chyba gorsza. Co moglibyscie doradzic na podst. wlasnych doswiadczen? (teorie z tego forum znam dosc dobrze).

Jeszcze jedno - chodzi o poprawne wykonanie sufitow podwieszanych na skosach i pod jetkami. Czy ruszt powinien byc wykonany z 2 warstw poziomych profili sufitowych (2 x 3 cm), czy wystarczy pojedynczy? Jak ma sie to znowu do kompromisu miedzy elastycznoscia rusztu (krokwie z pewnoscia beda pracowaly) a obnizeniem wysokosci pomieszczenia, ktore to obnizenie chcialbym zminimalizowac. Czy ryzykowac mniej elastyczny ruszt pojedynczy, by zaoszczedzic na wysokosci pomieszczenia czy tez lepiej zrezygnowac z opisanych wyzej dodatkowych listew drewnianych poprzecznych, a profil zrobic podwojny? Poprosze o wasze rady.
Dzieki i pozdr
tomek_2

krzysztofh
08-11-2004, 11:51
Moje doświadczenia i realizacja jest taka.
Zgodnie z zaleceniami firmy Rigips na skosach dałem profile podstawowe sufitowe C60 co 50cm. Płyty na tych profilach są umocowane pionowo.
Wełna jest pomiędzy krokwiami i później poprzecznie do krokwii 5cm, które dobrze się trzyma po włożeniu pod profile biegnące poziomo.
Sufit jest zrobiony dwuwarstwowo jako kratownica. Jedna warstwa biegnie równolegle do jętek i do nich jest przymocowana. Do tych profili druga warstwa poprzecznie z rozstawem 40cm (pierwszy profil od ściany 15cm, potem 25cm a dalej już co 40cm.
Wełna 15cm jest wkładana od góry pomiędzy jętki, po uprzednim zasznurowaniu jętek od dołu. Na tym jest podłoga. Od dołu druga warstwa wełny 5cm jest cięta na wymiary pola utworzonego z kratownicy (dwie warstwy profili) i wkładana pod profile. Na to wszystko folia paroizolacyjna klejona na taśmę dwustronnie klejącą.
Przy montażu profili szczególnie sufitowych trzeba bardzo dokładnie rozmierzyć profile, gdyż po położeniu folii nie da się ich już przesunąć, a w przypadku niedokładności może się okazać, że nie będzie do czego przykręcić płyt.

tomek_2
08-11-2004, 13:36
Dzieki za podpowiedz. Czekam na wiecej postow w tej kwestii.
tomek_2

Jankes
08-11-2004, 14:32
Witaj.
Wlasnie zaczeto u mnie robic ocieplenie poddasza i g+k. Niestety jestem poza granicami i juz mialem stresujacy weekend, bo nie zdazylem sie spotkac z wykonawca, a wczesniej sprawy zalatwiala moja Zonka,ktora akurat choruje nieboga. Ale Kierownik budowy( najety przeze mnie ) pilnuje sprawy. Krokwie 16 i miiedzy nie welna 16z rolki i na to sznurek. Potem stelaz odsuniety od krokwi na 6cm i za ten stelaz wsuniete plyty z 6cm welny. Mam nadzieje, ze sie beda trzymac. A jak nie to sie niecosznurkiem zamocuje. Stelaz zas moze byc podwojny, ale robiony w jednej plaszczyznie,przez co nie tracisz wysokosci. Wtedy jest nieco wiecej miejsca. Juz czekam niecierpliwie, na powrot, zeby dopatrzec osobiscie, bo w koncu panskie oko konia tuczy.
Pozdrawiam
Jankes

tomek_2
10-11-2004, 23:23
Dzieki. A gdybyscie byli w mojej sytuacji, to ktore rozwiazanie z wyzej podanych ma wg was najwiekszy sens? Dawac poprzeczne listwy na krokwie i miedzy nie 5 cm welny, a pod nie dodatkowo stelaz na plyty g-k czy tez zrezygnowac z tej mijanki i 5 cm welny wlozyc miedzy stelaz? Co z tym rozprezaniem welny - czy lekkie scisniecie welny 20-tki miedzy krokwiami 18 -tkami (no i oczywiscie wtedy brak szczeliny powietrznej - ale folia jest wysokoparop.) sporo pogorszy jej wlasciwosci izolacyjne czy tez skorka nie warta wyprawki i nie warto przedluzac wysokosci krokwii 18 cm dodatkowymi listwami podluznymi nabijanymi na krokwie?

tomek_2
10-11-2004, 23:31
Wełna jest pomiędzy krokwiami i później poprzecznie do krokwii 5cm, które dobrze się trzyma po włożeniu pod profile biegnące poziomo.
...
Wełna 15cm jest wkładana od góry pomiędzy jętki, po uprzednim zasznurowaniu jętek od dołu. Na tym jest podłoga. Od dołu druga warstwa wełny 5cm jest cięta na wymiary pola utworzonego z kratownicy (dwie warstwy profili) i wkładana pod profile.

Piszesz, ze welna pod jetkami wkladana jest pod profile do plyt g-k. Czy chodzi ci o to, ze jest miedzy tymi profilami, czy tez stanowi oddzielna warstwe dolna pod profilami metalowymi?

Z kolei rozumiem, ze pod krokwiami polozyles poprzecznie dodatkowe 5 cm welny, ale nie dawales juz listew drewnianych w poprzek krokwii, tylko oparles te welne na gornej czesci profilu metalowegop do plyt g-k i tam, gdzie trzeba ja podwiazales sznurkiem. Czy tak to u ciebie wyglada?

tomek_2
11-11-2004, 13:16
Widze, ze sporo osob zajrzalo do watku - bylbym wdzieczny gdybyscie mogli cos napisac.
pozdr
tomek_2

docent
13-11-2004, 20:07
2-ga warstwa wełny ułożona poprzecznie do krokwi eliminuje mostki cieplne od krokwi własnie. Sam zacząłem tworzyć ruszt drewniany zamiast wieszaków i profili aluminiowych. Zgromadziłem cały arsenał narzędzi i.... Po pierwsze wypoziomować to wszystko klinami to można sie pochlastać, po drugie jak zacząłem to wszystko ubijać to myślałem że mi dachówki pospadają. Gdzieś na tym forum przeczytałem opinie, że ruszt aluminiowy bardziej będzie amortyzował ruchy wieźby niż ruszt drewniany i jest szansa że sufit dłużej wytrzyma bez rys. Co do upychania wełny 20 w szczelina 18cm to dobry pomysł nabijania wzdłóż krokwi, ale ja jakbym miał folię paroprzepuszczalną to nie zostawiałbym już 1cm szczeliny bo i tak wełna rozpręży się tak że i ten 1cm zostanie dociśniety. Sam jednak chciałbym prosić o pomoc jak najwygodniej i najszybciej wypoziomować dół dwóch połączonych skosów tak, aby w miejscu połączenia płyty ze ścianą kolankową powstało poziome połączenie. Dla utrudnienia podam że skosy nie stykają sie z żadną pionową ścianą do której mógłbym przymocować profil przyścienny....

robert!!!
14-11-2004, 14:23
Krokwie mam 15cm i dach odeskowany oraz wstępnie kryty był papą, dlatego miedzy krokie poszło tylko 10cm wełny a drugie 10cm pomiedzy profile

tomek_2
15-11-2004, 02:20
Hmm Na pewno masz racje z tym, ze welna 20-tka rozprezy sie nawet przy krokwiach 22 cm i wypelni cala szczeline. Tyle, ze wydaje mi sie, ze wtedy wlasciwosci izolacyjne bedzie miala troche lepsze anizeli wtedy, gdyby musiala zmiescic sie na wys. 18 cm. Czy mam racje?
Jeszcze jedna kwestia - apropo rusztu metalowego do plyt gk. Czy jest on mocowany bezposrednio do krokwii z ew. niewielkimi szczelinami niezbednymi do poziomowania profili czy tez jest opuszczany na wieszakach i jest kilka cm ponizej krokwii? Jesli jest ponizej, to w sumie nie wiem czy ma sens nabijanie listew wzdluz krokwii by z 18-tek zrobic 22-ki bo welna pojdzie wtedy w dol i nie bedze scisnieta. Dobrze kombinuje? Tylko, z kolei, wtedy dodatkowa warstwa 5 cm musi isc miedzy profile stalowe.

Patos
15-11-2004, 05:36
tomek_2 -Masz rację -stawiasz kolację :P coby się rymneło

krzysztofh
15-11-2004, 08:41
Wełna jest pomiędzy krokwiami i później poprzecznie do krokwii 5cm, które dobrze się trzyma po włożeniu pod profile biegnące poziomo.
...
Wełna 15cm jest wkładana od góry pomiędzy jętki, po uprzednim zasznurowaniu jętek od dołu. Na tym jest podłoga. Od dołu druga warstwa wełny 5cm jest cięta na wymiary pola utworzonego z kratownicy (dwie warstwy profili) i wkładana pod profile.

Piszesz, ze welna pod jetkami wkladana jest pod profile do plyt g-k. Czy chodzi ci o to, ze jest miedzy tymi profilami, czy tez stanowi oddzielna warstwe dolna pod profilami metalowymi?

Z kolei rozumiem, ze pod krokwiami polozyles poprzecznie dodatkowe 5 cm welny, ale nie dawales juz listew drewnianych w poprzek krokwii, tylko oparles te welne na gornej czesci profilu metalowegop do plyt g-k i tam, gdzie trzeba ja podwiazales sznurkiem. Czy tak to u ciebie wyglada?

Nie do końca rozumiem to o co pytasz.
Ale spróbóję odpowiedzieć.
Pod jętkami jest sufit z płyt GK.
Pod krokwiami też płyty GK ale tworzące skosy.
Jeżeli chodzi o sufit to układ warstw jest następujący:
Jętki i pomiędzy nimi wełna 15cm, które uprzednio zasznurowałem sznurkiem i umocowałem takerem od dołu do jętek
Profile pomocnicze biegnące pod jętkami i do nich umocowane (tyle profili ile jętek)
Do tych profili profile zasadnicze, co 40 cm (prostopadle do pomocniczych) i pomiędzy tymi profilami wełna 5cm. Mocowana jest poprzez włożenie jej krawędzi nad profile zasadnicze. Wełna jest cięta na prostokąty o wymiarach zgodnych z rozstawem profili głównych i pomocniczych. Inne próby włożenia większych pasów wełny kończyły sie jej porwaniem.
Na profile główne folia paroizolacyjna.
Wreszcie płyty GK

tomek_2
16-11-2004, 21:55
No wlasnie o to mi miedzy innymi chodzilo - ze welne ciales na prostokaty. Tego sie troche wlasnie boje, bo faktycznie ta warstwa bedzie calkowicie pocieta i czy spelni wtedy swoja role izolacyjna?
A profile pomocnicze - jak piszesz - masz mocowane bezposrednio do spodu jetek, nie zas wieszane na wieszakach mocowanych do jetek i tym samym opuszczane kilka cm ponizej jetek. U mnie tez tak ma byc, tyle, ze miedzy poziomem dolnych czesci niektorych jetek jest odchylka do 2, a miejscami nawet 3 cm. Dlatego profile trzeba bedzie idealnie wypoziomowac. W kazdym razie dzieki wielkie za opis, jak to u ciebie wyglada. Pozdrowka

krzysztofh
17-11-2004, 06:26
Tego nie pisałem bo wydawało mi się oczywiste, że pomocnicze profile są na wieszakach a nie bezpośrednio przyśrubowane do jętek.
A tak swoją drogą, po zmontowaniu całej konstrukcji sufitu czyli połączeniu krzyżakami obu warstw profili kapitalnie się poziomuje powierzchnię sufitu. O niebo lepiej niż skosy, gdzie jest tylko jedna warstwa.
Tak w kolejności to mocuje się śrubami do jetek uchwyty ES (w jednej linii) dbając aby profil włożony pomiędzy wąsy nie miał tendencji skrętnych. Później wkładam profile pomocnicze, w których co mniej więcej metr robię otwór fi 5 w którym wkręcam długi wkręt do drewna. W ten sposób za pomocą tych śrub doskonale i szybko poziomuje się sufit.
Mocuję drugą, zasadniczą warstwę profili. Całość spinam krzyżakami do mocowania profili na krzyż. Konstrukcja w tym momencie jest dobrze usztywniona. Pozostaje poziomowanie śrubami. Po uzyskaniu właściwego ustawienia sufitu. Uchwyty ES mocuję za pomocą nitownicy do pomocniczych profili (niektórzy wolą przykręcać pchełkami, ale mi było wygodniej wiercić 3,3mm i mitować 3,2mm nitami.
Efekt super wykonana konstrukcja sufitu.

Ryszard1
17-11-2004, 22:24
Krokwie mam 15cm i dach odeskowany oraz wstępnie kryty był papą, dlatego miedzy krokie poszło tylko 10cm wełny a drugie 10cm pomiedzy profile
Gdy jest papa i pelne deskowanie powino sie dac szczeline min. 1 cm miedzy welna a deskowaniem rozpinajac np drut na gwozdziach wbitych w boki krokwi. Trzeba zapewnic wentylowanie tej szczeliny. Opisane to jest w ostatnim "Budujemy dom",

tomek_2
18-11-2004, 19:44
A tak btw, czy mozna zostawic na zime welne miedzy skosami na poddaszu jeszcze nieuzytkowym, a paroizolacje polozyc dopiero po zimie? Boje sie zostawic poddasza bez ocieplenia w ogole, a nie wiem jeszcze z kolei, czy zdecyduje sie dac paroizolacje pod sufitem podwieszanym na jetkach i w skosach do wysokosci sufitu, czy tez pojade tez z welna w gore do kalenicy.

bea3
26-11-2004, 10:24
Jestem właśnie zmuszona rozebrać płyty KG żeby poprawić ulozenie wełny i folii :evil: ponieważ wiatr hula po poddaszu.Uwaga zasadnicza dopilnować aby 2 warstwa wełny i folia wiatroizolacyjna była kładziona ciągle-nie cięta.Tam gdzie łączą się maty czy arkusze łączyć taśmami i nie liczyć,że jakoś to będzie.Dodam,że wyszło to jaw w czasie ostatnich wiatrów,wcześniej miałam na poddaszu nawet za goraco i ani sladu przeciągów.

Waldon
26-11-2004, 11:46
ja korzystam z tego dokumentu moze i tobie si przyda
http://www.knauf.at/dateien/TD-D61.pdf

Arek99
26-11-2004, 13:33
u mnie stosowałem rozwiązanie 2 - wełna 16 między krokwie (18cm), a między ruszt pod regipsy poprzecznie 5cm

tomek_2
26-11-2004, 21:31
Dzieki za odzew. Niestety, ciagle zimno miedzy skosami bo chroniczny brak czasu na zrobienie docieplenia a umowiona ekipa okazala sie niepowazna. Pozostanie mi chyba ukladanie samodzielnie welny przez kilka weekendow, tylko zebym tam nie zamarzl :)

Patos
15-04-2007, 21:26
Co lepiej dać na sznurowanie wełny, sznurek czy drut?

piotru7
16-04-2007, 10:53
Taniej wyjdzie sznurek, możesz kupić taki jak do
snopowiązałek, albo kombajnów 2000 metrów za ok 30 zl

Patos
17-04-2007, 07:19
Taniej wyjdzie sznurek, możesz kupić taki jak do
snopowiązałek, albo kombajnów 2000 metrów za ok 30 zl
Kupiłem najpierw sznurek, właśnie ten do snopowiązałek, a potem drut 1,2mm stalowy miękki ocynkowany, tak więc co jest lepsze?
Pod względem pożarowym napewno drut, ale jakie są zalety jednej i drugiej opcji?
Pozdrawiam
Patos

piotru7
18-04-2007, 10:56
Łatwiej robi się sznurkiem bo można go mocować takerem - zszywkami
a drutem musisz najpierw nabijać gwoździe.
A co do bezpieczeństwa pożarowego to sznurek ma znikomy wpływ na to,
na pewno więźba ci się od niego nie zapali :)