PDA

Zobacz pełną wersję : Ekonomiczne ustawienie pieca CO kondensacyjnego na gaz



Cypek
08-11-2004, 07:05
Wiem juz dokładnie jak ustawiać wszystkie parametry w moim piecu (TERMET kondensacyjny)
Ale mam kilka pytań, bo zapewne zużycie gazu zalezy od kilku parametrów, a ja nie mam doświadczenia z nimi a nie chciałbym się uczyć na swoich błędach.
1. Czy warto ograniczyć na kotle stopień modulacji palnika np. do 70% aby uniemożliwić mu pracę na max. Wydaje mi się, że wtedy powinien być ekonomiczniejszy. Jak bedzie w mrozy brakować mocy to mu podniosę.
2. Czy lepiej grzać zasobnik z przewyższeniem temperatury 30C przez 10 min przy mocy około 80% czy 20 min z przewyższeniem 10C i mocy około 30% ?
3. Jaka bedzie najekonomiczniejsza temperatura podawana na grzejniki a jaka na podłogówkę (serwisant ustawił mi 55C na grzejniki, 40 na podłogówkę)
4. Czy ktoś ma doświadczenie, którą krzywą grzewczą wybrać dla sciany 3 warstwowej i domu bardzo dobrze ocieplonego (sewisant ustawił 1,1) ?
5. Jakie wybrać nastawy wstepne dla grzejników, od czego to zależy (PURMO) ?

Cypek
08-11-2004, 12:12
Nikt mi nic nie podpowie ?

08-11-2004, 16:26
Ja też mam na podłogówce ustawione 40 stopni. Na razie nie liczę kosztów gazu. Najważniejsze, że jest ciepło i nie muszę o niczym pamiętać. Jak będę miał za duże płatności to może zmienię program godzinowy grzania tak by podłoga sie nie wyziębiła pomiędzy włączeniami pieca. Teraz mam dwa okresy grzewcze w ciąu dnia.

Grzesiek13
08-11-2004, 17:14
Na twoje pytanie nie da się dokładnie odpowiedzieć wprost.
Najpierw musisz ustalić według jakich parametrów temperaturowch masz dobrane grzejniki i obliczoną podłogówkę. Jeżeli np. masz dobrane grzejniki na paramaterach 55/40/-20 to musisz ustawić wstępnie krzywą grzewczą do tych parametrów podobnie z podłogówką 40/30/-20. Przy tych parametrach dla grzejników ustawienie krzywej grzewczej wynosi 0.9, a dla podłogówki 0.5. Z reguły po pierwszym sezonie jesteś w stanie orentacyjnie ustalić, czy takie ustawienie krzywej było dobre, w przeciwnym wypadku należy je skorygować. Nie zaciemniam o przesuwaniu krzywej bo się pogubisz.
Bardzo ważne jest obliczenie zapotrzebowania na ciepło budynku i dopiero na tej podstawie musisz ustalić moc kotła, a nie na np. 70%. Do tego dochodzi bezwładość cieplna budynku, co też powoduje różnice w zapotrzebowaniu ciepła.
Na podgrzew wody do danej temperatury musisz zużyć tyle ciepła ile potrzeba. Nie ma tu znaczenia temperatura wody grzewczej, ona tylko przyspiesza podgrzew. Przy kondensacie zreguły podgrzewa się zasobnik niższymi temperaturami z uwagi na wykorzystanie kondensacji i dobiera sie zasobniki o większych pojemnościach.
Nastawy na grzejnikach musi obliczyć instalator, związane jest to ze zrównoważeniem instalacji. sam nic nie kręć bo rozlegulujesz instalację.
W ustawieniach serwisowych kotła powinno buć ustawianie parametru docieplenia budynku, powinieneś wpisać przybliżony stan faktyczny.

Cypek
08-11-2004, 19:03
No tak, tylko że można ustawić jedną krzywą, to co, śrenią wyvciągnąć ??

neuron
08-11-2004, 19:37
Cypek
1. ten instalator to nie skonczyl jeszcze roboty
2. na kotle mozesz ustawic tylko jedna wyzsza krzywa grzewcza
3. obnizenie temp. dla podlogowki uzyskujesz na osobnym zaworze mieszajacym ciepla wode z kotla z chlodniejsza wracajaca z podlogowki
i tu masz albo zawor RTL ograniczajacy temp do jakijs stalej wartosci np. 42 st
ALBO zawor mieszajacy regulujacy temp zasilania podlogowki w zaleznosci od temperatury na zewnatrz i to wymaga dodatkowego sterowania
4. Ograniczenie mocy ma ulatwic kotlowi dopasowanie do instalacji.
5. Sciany, okna itp to uwzgledniasz przy doborze grzejnikow, wyedy tez decydujesz sie jaka ma byc temp. projektowa zasilania i powrotu,
z roznicy tych temp. i mocy dostajesz przeplyw wody a stad ustawienia pompy i wszystkich zaworkow
6. od czego byl ten instalator przeciez powinien ci cos powiedziec do chol...

Cypek
08-11-2004, 19:43
Cypek
1. ten instalator to nie skonczyl jeszcze roboty
2. na kotle mozesz ustawic tylko jedna wyzsza krzywa grzewcza
3. obnizenie temp. dla podlogowki uzyskujesz na osobnym zaworze mieszajacym ciepla wode z kotla z chlodniejsza wracajaca z podlogowki
i tu masz albo zawor RTL ograniczajacy temp do jakijs stalej wartosci np. 42 st
ALBO zawor mieszajacy regulujacy temp zasilania podlogowki w zaleznosci od temperatury na zewnatrz i to wymaga dodatkowego sterowania
4. Ograniczenie mocy ma ulatwic kotlowi dopasowanie do instalacji.
5. Sciany, okna itp to uwzgledniasz przy doborze grzejnikow, wyedy tez decydujesz sie jaka ma byc temp. projektowa zasilania i powrotu,
z roznicy tych temp. i mocy dostajesz przeplyw wody a stad ustawienia pompy i wszystkich zaworkow
6. od czego byl ten instalator przeciez powinien ci cos powiedziec do chol...
On ustawił, a ja chcę go sprawdzić. Grzejniki mam dobrane na 55C, podłogówkę na zaworze mieszającym. A krzywą grzewczą muszę sobie sam doświadczalnie ustawić, bo nikt tego za mnie nie zrobi ?

neuron
08-11-2004, 19:59
To troche zmienia sytuacje. Zrozumialem z twojego postu ze masz skrecona ale nie ustawiona instalacje.

Grzesiek13
09-11-2004, 05:51
Cypek jeśli dysponujesz jednym mieszaczem dla podłogówki to tylko dla niej
ustawiasz krzywą grzwczą. W twoim przypadku temperatura wody kotłowej będzie temperaturą zasilania grzejników i ustawiasz ją zgodnie z doborem parametrów grzejnikowych.

tom soyer
09-11-2004, 16:17
Cypek jeśli dysponujesz jednym mieszaczem dla podłogówki to tylko dla niej
ustawiasz krzywą grzwczą. W twoim przypadku temperatura wody kotłowej będzie temperaturą zasilania grzejników i ustawiasz ją zgodnie z doborem parametrów grzejnikowych.

"ustawiasz ją zgodnie z doborem parametrów grzejnikowych" - a czy to nie oznacza nastawy wynikajacej z krzywej grzewczej? grzejniki dobrane sa na jedna temp zew (najczesciej -20°).

Grzesiek13
09-11-2004, 19:56
Tom Soyer nie mozna dobrać krzywej grzewczej do takich samych parametrów temperaturowych jak grzejniki, jeśli podłogówka jest obliczona na inne parametry temperaturowe. Krzywa grzewcza podłogówki na mieszaczu ma inna temperaturę pracy od pracy grzejników dla których adekwatna jest temperatura wody kotłowej ( = temperaturze zasilania grzejników). Odniesienie do temperatury zewnetrznej - 20 jest takie same dla podłogowki i grzejników (dla ich mocy), z tą różnicą, że obiegi te pracują
w innych zakresach temperatur.

Cypek
10-11-2004, 06:57
Ustawiłem wstepnie 1,1 krzywa grzewczą. Zobaczymy, czy bedzie dobrze.
Na ile ustawić opóźnienie dla moich ścian ( 3 warstwy ceramika z wełną) - instalator ustawił 3 godź.
Na kalafiory pchnałem 55C tak jak sa dobrane.
Na podłogówki ograniczyłem do 40 (okazało sie że mam założona głowicę termostatyczna na rozdzielaczu podłogówek :)
A ktoś coś powie o nastawach wstępnych na PURMO ??
No i jaka histereze ma sterownik temperatury pokojowy.
Mój reaguje na +/- 0.5 C - to dobrze ?? (chociaz wskazuje co 0,1C)

Grzegorz63
10-11-2004, 08:42
...Na podłogówki ograniczyłem do 40 (okazało sie że mam założona głowicę termostatyczna na rozdzielaczu podłogówek :)...
:o Coś mi tu nie gra... Klasyczne głowice termostatyczne reagują na temperaturę pomieszczenia a nie na temperaturę czynnika grzewczego.
Gdzie masz tą głowicę? W szafce rozdzielaczowej??? :o
No chyba, że to nie jest głowica tylko ogranicznik temperatury. Ale wtedy podłogówka nie ma prawa działą, jeżeli zasilasz ją temp. 55 stopni bez zaworu mieszającego. Po prostu ogranicznik temperatury ustawiony na 40 stopni nie przepuści wody o temperaturze 55 stopni...

Cypek
10-11-2004, 09:02
Moze ja nietechnicznie sie wyrazam.
Na rurce, która doprowadza ciepłą wode do rozdzielacza podłogówek jest zamocowane takie cos jak głowica, z tym że od tego idzie czujniczek, który jest przymocowany do rozdzielacza. Ustawiony jest na 40C.
Na zaworze mieszajacym mam nastawe 5. Woda powrotna z grzejników ma około 35C, ale termometr jest "orientacyjny"

tom soyer
10-11-2004, 09:05
Tom Soyer nie mozna dobrać krzywej grzewczej do takich samych parametrów temperaturowych jak grzejniki, jeśli podłogówka jest obliczona na inne parametry temperaturowe. Krzywa grzewcza podłogówki na mieszaczu ma inna temperaturę pracy od pracy grzejników dla których adekwatna jest temperatura wody kotłowej ( = temperaturze zasilania grzejników). Odniesienie do temperatury zewnetrznej - 20 jest takie same dla podłogowki i grzejników (dla ich mocy), z tą różnicą, że obiegi te pracują
w innych zakresach temperatur.


to znaczy ze grzejniki (albo kociol) nie moga miec swojej krzywej grzewczej?

Herne
10-11-2004, 09:17
Na ile ustawić opóźnienie dla moich ścian ( 3 warstwy ceramika z wełną) - instalator ustawił 3 godź

Cypek a jak ten parametr się nazywa?
O-TEMP-DEL czy M-OPT-TIME i do czego służą te parametry?

Ja z krzywą grzewczą zjechałem chyba na 0.6 - piec grzeje wodę do temp 38-40 oC bo ogrzewam tylko na rtazie dół i mam większość podłogówki i tylko 3 grzejniki dobrane na 55 C. Przy większej temp. wody grzewczej i tak na podłogówkę idzie ta sama temp. a grzejniki grzeją za bardzo.

Cypek
10-11-2004, 09:29
Na ile ustawić opóźnienie dla moich ścian ( 3 warstwy ceramika z wełną) - instalator ustawił 3 godź

Cypek a jak ten parametr się nazywa?
O-TEMP-DEL czy M-OPT-TIME i do czego służą te parametry?

Ja z krzywą grzewczą zjechałem chyba na 0.6 - piec grzeje wodę do temp 38-40 oC bo ogrzewam tylko na rtazie dół i mam większość podłogówki i tylko 3 grzejniki dobrane na 55 C. Przy większej temp. wody grzewczej i tak na podłogówkę idzie ta sama temp. a grzejniki grzeją za bardzo.
O-TEMP-DEL - wg instruktazu mojego serwisanta, jest to czas, po jakim zareaguje kocioł zmiana temp. w układzie, zezeli temp. na zewnatrz spadnie o 5C. Na chłopski rozum, wskazuje jak mocno masz ocieplony dom. Jak bardzo dobrze, to ustawiasz 3, jak gołe mury to 0. Pośrednie wartości do wyexperymentowania.
M-OPT-TIME - jak ustawisz okres grzewczy np. na 16 i chcesz, aby o 16 była ta żadana temperatura to musisz odpowiednio wcześniej włączyć ogrzewanie. Od jego skuteczności (nadmiaru mocy) zalezy ile wcześniej. Wiadomo, że nie podniesieś z 16 na 20C w ciągu 15 min. Ja ustawiłem przy zmianach o 4C na 1 godzinę.

Herne
10-11-2004, 09:32
Cypek, a jaką wartość ustawiłeś na ROOM INFL - rozumiem że jak jest zero, to piec ignoruje czujnik wewnętrzny, ja wstępnie ustawiłem 8.

Cypek
10-11-2004, 09:45
teraz mam na 10, jak miałem 20 to trzymał idealnie zadana temperature, ale pracował włącz/wyłącz z mocą około 90%. Teraz, jak mam 10 histereza temperatury jest około 1 C wokół zadanej, ale piec pracuje średnio na modulacji około 30% i dłużej. Ciekawe, co ekonomiczniej wychodzi ?

Grzesiek13
10-11-2004, 17:37
Tom Soyer zasilanie grzejników sterowane poprzez regulacje pogodową ma swoją krzywą grzewcza podobnie jak podłogówka. Moje stwierdzenie odnosi się do różnych zakresów temperaturowch pracy grzejników i podłogówki.
Jeżeli podłogówka ma swój obieg grzewczy z mieszaczem, to ma "swoją" krzywą grzewczą, natomiast grzejniki pracują według innej krzywej grzewczej, z reguły o wyższej temperaturze zasilania. Jeżeli obieg grzewczy nie jest zasilany poprzez mieszacz ( a podłogówka jest zasilana poprzez mieszacz), to temperatura na zasilaniu tegoż obiegu jest równa temperaturze wody w kotle. Kocioł pracuje wtedy według krzywej grzewczej grzejnikowej ( w ogólnym sensie).
Wnioskując na podstawie opisu Cypka, to nie ma on mieszacza w obiegu grzewczym i kocioł może pracować odnosząc się do jednej krzywej grzewczej, skąd więc ma on dwa różne obiegi jak podaje? Cypek jeśli masz RTL-e w rozdzielaczach to niestety nie masz osobnego zasilania podłogówki niższą temperaturą.

tom soyer
11-11-2004, 12:47
dzieki Grzegorzu13
wg mnie mozna miec kilka obiegow i kazdy z nich moze miec wlasna krzywa (realizowana przez polozenie zaworu) podobnie jak kociol (realizowana przez sterowanie temp powrotu).
RTLe to chyba jedynie ograniczenia max temperatury i nie sluza regulacji.

Grzesiek13
11-11-2004, 13:30
Tom oczywiście, że RTL to tylko uboga regulacja podłógówki nie spełniajaca podstawowego kryterium regulacji. RTL jest z reguły montowany jako uzupełnienie ogrzewania w małych obiegach do 15-18 m2. Problem w tym, że spore grono instalatorów wykonuje podłogówkę w całych domach tylko na RTL-ach i potem użytkownicy nadają że podłogówka jest do kitu, bo za gorąco i nie da się jej wyregulować.