PDA

Zobacz pełną wersję : POŚ a studnia sąsiada



Leszek
08-11-2004, 09:56
Przed budową POŚ należy ją zgłosić w gminie. Skąd gmina wie, czy na sąsiednich działkach nie ma np. ujęć wodnych odległych o mniej, niż 30m? Czy studnie są "rejestrowane", tzn. legalna studnia jest zgłoszona w gminie? A jeżeli sąsiad posiada ujęcie wody np. w piwnicy (jakieś ujęcie głębinowe) - skąd gmina o tym wie? Czy odległość 30m dotyczy tylko tradycyjnych studni, czy także tych gdzie woda jest czerpana np. z głębokości 30m?
Dzięki za info

_bogus_
08-11-2004, 10:14
Wydaje mi się że jak zwykle wszystko zależy od Gminy. W mojej przyjęto bardzo restrykcyjną zasadę: są ważne też studnie potencjalne. Innymi słowy wysłano zapytanie do wszystkich sąsiadów mających działki znajdujące się w promieniu 30 m od planowanego rozsącza mojej POŚ. Jedyne co udało mi sie wywalczyć to ogrzniczemnie tego do działek budowlanych (w promieniu 30 m pojawiły mi się też ogródki działkowe więc ta część była dla mnie bardzo ważna).

inwestor
08-11-2004, 10:40
Odległośc studni od przewodu rozsaczajacego to nie 30 ale 70m. Tak czy siak lepiej pogadać z sąsiadem bo i tak sie może dowiedzieć a wtedy mogą być kłopoty. Zresztą zatruwanie komuś wody bez względu na to czy uda sie go oszukac czy nie to chamstwo :evil: . A w trakcie rozmowy z sasiadem może sie okazać że ta studnia to tylko do podlewania ogrodu a nie do picia i wtedy żyjesz w zgodzie z innymi.
Pozdrawiam

_bogus_
08-11-2004, 10:58
inwestor - proszę podaj skąd wziąłeś te 70 m bo we wszystkich materialech jakie ja posiadam jest wyraźnie napisane o 30 m.

Leszek
08-11-2004, 11:10
Inwestor,
ja nie mam zamiaru nikomu zatruwać wody - chodziło mi tylko o procedurę, w oparciu o którą gmina wyraża zgodę na budowę oczyszczalni.

inwestor
08-11-2004, 11:59
inwestor - proszę podaj skąd wziąłeś te 70 m bo we wszystkich materialech jakie ja posiadam jest wyraźnie napisane o 30 m.

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA INFRASTRUKTURYz dnia 12 kwietnia 2002 r.
w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.
Rozdział 6
Studnie

§ 31. 1. Odległość studni dostarczającej wodę przeznaczoną do spożycia przez ludzi, niewymagającej, zgodnie z przepisami dotyczącymi ochrony ujęć i źródeł wodnych, ustanowienia strefy ochronnej, powinna wynosić - licząc od osi studni - co najmniej:

1) do granicy działki - 5 m,

2) do osi rowu przydrożnego - 7,5 m,

3) do budynków inwentarskich i związanych z nimi szczelnych silosów, zbiorników do gromadzenia nieczystości, kompostu oraz podobnych szczelnych urządzeń - 15 m,

4) do najbliższego przewodu rozsączającego kanalizacji indywidualnej, jeżeli odprowadzane są do niej ścieki oczyszczone biologicznie w stopniu określonym w przepisach dotyczących ochrony wód - 30 m,

5) do nieutwardzonych wybiegów dla zwierząt hodowlanych, najbliższego przewodu rozsączającego kanalizacji lokalnej bez urządzeń biologicznego oczyszczania ścieków oraz do granicy pola filtracyjnego - 70 m.

Nie sadzę aby udało ci sie wykazać tanim kosztem że twoja oczyszczalnia spełnia wymogi § 31. 1. 4
Aby było mozna zmniejszyć ta odległosć do 30m musiałbyć regularnie zlecać przeglady oczyszczalni i oddawać próbki do badania.
W przeciwnym wypadku jak sasedzi zaczną chorować to jak udowodnisz że to nie od twoich ścieków. Kłopotów przeciez chyba nie potrzebujesz.
Pozdrawiam