PDA

Zobacz pełną wersję : Jak to jest z t? stal?



Flesz
08-11-2004, 13:33
W projekcie do zbrojenia mam wydaną stal A0 w hurtowni podają typy 34GS, BST500S w dodatku gość mi powiedział że A0 to nie jest stal żebrowana tylko gładka?
Czy ktoś wie jak to się ma do siebie?
A przy okazji jakie teraz są ceny stali?
Pzdr

invx
08-11-2004, 19:19
EN AW-1070A A0 Al99,7 0 / H111 wyżarzony / miękki R

bigmario4
08-11-2004, 19:40
[
A przy okazji jakie teraz są ceny stali?
Pzdr[/quote]
Oj duże,:u mnie fi12 żebrowana jest po 2,95kzł brutto.

Pikuś
08-11-2004, 21:29
Stal A0 jest stalą gładką i wymaga wykonywania haków na końcach prętów. Jest łatwiejsza w gięciu niż stal AII i A III, które z kolei są żebrowane i twardsze w obróbce. Stal 34GS jest stalą w warunkach budowy niespajalną tzn nie można jej spawać w przeciwieństwie do stali klasy A0 (St0S). Ewentualna zmiana gatunku stali wymaga zgody konstruktora. Poradniki podają jako podstawowy rodzaj stali do konstrukcji żelbetowych stal 34GS (AIII) lub 18G2 (AII). Tak czy owak pogadaj z konstuktorem - może być inny byle z uprawnieniami, bo stosowanie stali AII lub AIII (żebrowanej) jest dużo łatwiejsze. Pozdrawiam Pikuś. PS. Ja stosowałem AIII

trach
08-11-2004, 22:08
A-0, A-I, A-II, A-III i A-IIIN to klasy stali zbrojeniowej, tak jak je definiuje norma dotycząca konstrukcji żelbetowych (wyłącznie).
Te drugie, dłuższe literowo-cyfrowe oznaczenia (tzw. znak stali) to konkretne gatunki, które są dopuszczone do stosowania w budownictwie o ile można je zaklasyfikować do jednej z klas A-ileś tam. Te oznaczenia gatunków stali ulegają właśnie zmianie na nowe i może być z tym trochę bałaganu. Jeśli się na nich nie znasz, to sobie daruj wchodzenie w szczegóły.

W projekcie w zasadzie nie uświadczysz innych stali niż A-0 (stal węglowa, miękka, zwykle dobrze spawalna, jak St0S czy St3S/SX) i A-III lub rzadziej A-II (stal stopowa, wysokiej wytrzymałości, ale zwykle o gorszej spawalności, np. 34GS, 18G2/G2A/G2AV), tak jak pisze Pikuś. Projekt z reguły podaje tylko klasę, nie precyzując gatunku stali. Najistotniejsze jest to, że stal klasy A-III jest o ponad 50% "mocniejsza" od A-0, więc potrzeba jej w elementach żelbetowych odpowiednio mniej, ale za to jest droższa. A tak zwane zbrojenie poprzeczne, czyli cieńsze (5, 6, czasem 8 mm średnicy) pętle tzw. "strzemion" łączących pręty podłużne (które z kolei mają 12, 16, 20 mm i więcej) są zawsze ze stali A-0.

Rozróżnienie prętów "na pierwszy rzut oka" jest łatwe: ta pierwsza jest gładka, ta druga - żebrowana, i w większości składów stali budowlanej spytają cię tylko o to czy pręty mają być "gładkie" czy "żebro".

A już jeśli chcesz dokładnie rozpoznać gatunek i klasę stali, to musisz sięgnąć po normę, gdzie masz rysunki i wskazówki, jak po liczbie i ustawieniu żeber rozróżnić stale o różnych parametrach wytrzymałościowych, ale myślę że Ci to niepotrzebne.