PDA

Zobacz pełną wersję : Po du?ej uldze - ulga remontowa



dziki1
09-11-2004, 10:57
No właśnie.
W tym roku kończy się duża ulga budowlana, ale remotowa trwa jeszcze przez rok. Czy można z niej korzystać.
Jakie warunki trzeba spełnić aby korzystać z ulgi remontowej (zameldowanie?) :o

kroyena
09-11-2004, 12:16
Zamknięcie budowy, żeby było co remontować, tak to cały czas budujesz.

dziki1
10-11-2004, 09:35
A więc co?
W grudniu ostatnia faktura idzie na dużą ulgę budowlaną.
W styczniu dokonuję odbioru budynku. I następne faktury (np dotyczące wykończenia poddasza) idą na ulgę remontową.
Można tak? Co Wy na to?

kroyena
10-11-2004, 09:52
Niestety nie tak prosto kochanieńki.
Zgłaszasz domek do PINB do odbioru, PINB odbiera i dopiero od momentu odbioru możesz rozliczać w uldze remontowej.
Dokup potem czujkę gazu do kuchni, jeżeli masz instalację gazową, to Ci zwiększy pulę, a i najlepiej razem z żoną co podwoi pulę. 8)

Wowka
10-11-2004, 10:02
........
..... najlepiej razem z żoną co podwoi pulę[/b]. 8)

Tego to już nie rozumiem.
Jakim cudem podwoi? Jest to możliwe jedynie w przypadku odrębności majątkowej małżonków przy jednoczesnej budowie domu dwurodzinnego przez dwóch osobnych inwestorów którzy są małżonkami

dziki1
10-11-2004, 10:55
To nie jest tak źle.
Myślę że procedura odbioru budynku nie potrwa długo.
A potem jeszcze można odliczyć trochę kasy.
To dobra wiadomość.
Nie muszę się śpieszyć z zakupami do końca tego roku :wink:

kroyena
10-11-2004, 12:10
:roll: może dziki to kawaler to ma jeszcze coś koło 7 tygodni na podwojenie puli. :lol:

Piter M
13-11-2004, 12:06
kroyena Wysłany : Sro Lis 10, 2004 11:52 am Temat postu :

--------------------------------------------------------------------------------

"...Niestety nie tak prosto kochanieńki.
Zgłaszasz domek do PINB do odbioru, PINB odbiera i dopiero od momentu odbioru możesz rozliczać w uldze remontowej..."

A na jakim etapie robót można zgłosić dom do odbioru? Co musi być, żeby PINB uznał go za "gotowy do zamieszkania"? Przydałoby się przecież jak najwięcej z wykończenia wrzucić do ulgi remontowej.
Sprawa druga: jak na to spoglądają Urzędy Skarbowe? Może ktoś ma jakieś oficjalne interpretacje US w takich sprawach?

Piter M
13-11-2004, 12:10
kroyena Wysłany : Sro Lis 10, 2004 11:52 am Temat postu :

--------------------------------------------------------------------------------

"...Niestety nie tak prosto kochanieńki.
Zgłaszasz domek do PINB do odbioru, PINB odbiera i dopiero od momentu odbioru możesz rozliczać w uldze remontowej..."

A na jakim etapie robót można zgłosić dom do odbioru? Co musi być, żeby PINB uznał go za "gotowy do zamieszkania"? Przydałoby się przecież jak najwięcej z wykończenia wrzucić do ulgi remontowej.
Sprawa druga: jak na to spoglądają Urzędy Skarbowe? Może ktoś ma jakieś oficjalne interpretacje US w takich sprawach?

Wowka
13-11-2004, 14:13
A na jakim etapie robót można zgłosić dom do odbioru? Co musi być, żeby PINB uznał go za "gotowy do zamieszkania"?


Kiedy zgłosić dom do odbioru? Dziwne pytanie......
Zgłaszasz dom do odbioru gdy wszystkie prace wynikające z realizacji złożonego w Urzędzie projektu masz już ukończone.


Przydałoby się przecież jak najwięcej z wykończenia wrzucić do ulgi remontowej.
Zgodnie z definicją jest to ulga nie WYKOŃCZENIOWA lecz REMONTOWA


Sprawa druga: jak na to spoglądają Urzędy Skarbowe? Może ktoś ma jakieś oficjalne interpretacje US w takich sprawach?
Poszukaj wyjaśnień na stronie www.mf.gov.pl
Kiedyś US rygorystycznie traktowały definicję ulgi remontowej. Był nawet okres czasu (krótki), że wymagały dokumentacji fotograficznej elementu mieszkania/budynku który był remontowany by stwierdzić czy naprawdę był to remont czy też adaptacja lub budowa.
Obecnie MF w końcówce tej ulgi dało sobie spokój i praktycznie nie trzeba dokumentować, że to był remont.

juras
03-02-2005, 13:25
No dobra,

Mam sporo faktur z zeszłych lat, których jeszcze nie zdążyliśmy odliczyć. Powiedzmy kończę budowę w maju 2005 i w czerwcu 2005 uznano budowę mojego domu za ukończoną. Teraz melduje się w czerwcu i co wszystkie fv, które jeszcze mógłbym odliczyć przepadają. Tak czy nie? Czy po prostu kończę formalnie budowę, melduje się mieszkam i odliczam dalej ulgę budowlaną? Sam już nie wiem wszystko pomerdane. Kolega się zameldował i od roku odlicza faktury z tytułu ulgi remontowej, ale dla mnie to też niezrozumiałe, bo jak można odliczać na remont skoro faktura była wystawiona przez zakońćzeniem budowy.

Wowka
03-02-2005, 13:50
Przy założeniu, ze rozmawiamy cały o tzw. dużej uldze budowlanej to ....


..Mam sporo faktur z zeszłych lat, których jeszcze nie zdążyliśmy odliczyć.
Możesz odliczyć tylko i jedynie faktury z roku 2004. Oczywiście o ile posiadasz uprawnienia do skorzystania z dużej ulgi. Nierozliczone faktury z lat 2003 i poprzednich "już przepadły"
Co prawda można ubiegac się o ich "doliczenie" w ramach korekty zeznań za lata ubiegłe ale raczej czarno to widzę.


Powiedzmy kończę budowę w maju 2005 i w czerwcu 2005 uznano budowę mojego domu za ukończoną. Teraz melduje się w czerwcu i co wszystkie fv, które jeszcze mógłbym odliczyć przepadają. Tak czy nie?
Oczywiście, że tak. Przepadają
Rozliczyć możesz do dnia 30 kwietnia 2005 tylko faktury za okres od dnia 1.01.04 - 31.12.04


Czy po prostu kończę formalnie budowę, melduje się mieszkam i odliczam dalej ulgę budowlaną? Stary.... zrozum, że ulga budowlana kończy się z dniem 31.12.04....


Sam już nie wiem wszystko pomerdane.
Wszystko jest zrozumiałe i logiczne... naprawdę


Kolega się zameldował i od roku odlicza faktury z tytułu ulgi remontowej,
może odliczyć w ramach ulgi remontowej te faktury które zostrały wystawione po dniu dokonania odbioru


ale dla mnie to też niezrozumiałe, bo jak można odliczać na remont skoro faktura była wystawiona przez zakońćzeniem budowy.
Jeśli w ramach ulgi remontowej odlicza faktury wystawione przed datą dokonania odbioru i dotyczące usług i materiałów związanych z budową domu to popełnia wykroczenie z ustawy karno-skarbowej. Jest to ścigane przez 5 lat.

Nie zawsze należy brać przykład ze znajomych

gosciu01
03-02-2005, 19:40
Mam pytanie do Szanownych Forumowiczów, a najpewniej do Wowki :wink:

Ulgę remontową można łączyć w dówch lokalach do określonej wysokości, to znaczy że limit można wykorzystać przykłądowo po połowie remontując dwa domy.

Ulga remontowa obowiązuje w okresie 2003-2005.

Ale my wykorzystaliśmy całą ulgę ( niejako z poprzedniego trzyletniego okresu ) do 2003 r. w starym domu. Inaczej mówiąc od początku 2003 r. nic nie remontowaliśmy ( w PIT-ach ).

Czy obecnie możemy ponownie wykorzytsać ulgę remontując nowy dom ?

Wszelkie papiery są w najlepszym porządku, tego zagwózdka nie mogłem nigdzie wyjaśnić.

Dzięki za pomoc.



Cz.

Wowka
03-02-2005, 19:50
Mam pytanie do Szanownych Forumowiczów, a najpewniej do Wowki :wink:
Ulgę remontową można łączyć w dówch lokalach do określonej wysokości, to znaczy że limit można wykorzystać przykłądowo po połowie remontując dwa domy.
Ulga remontowa obowiązuje w okresie 2003-2005.
Ale my wykorzystaliśmy całą ulgę ( niejako z poprzedniego trzyletniego okresu ) do 2003 r. w starym domu. Inaczej mówiąc od początku 2003 r. nic nie remontowaliśmy ( w PIT-ach ).
Czy obecnie możemy ponownie wykorzytsać ulgę remontując nowy dom ?
Wszelkie papiery są w najlepszym porządku, tego zagwózdka nie mogłem nigdzie wyjaśnić.
Dzięki za pomoc.
Cz.

Ilość lokali które remontujesz nie ma znaczenia. Ważne jest to czy posiadasz tytuł prawny do tych lokali.
Jeśli Ty i Twoja żona posiadacie każdy swoje mieszkanie a na dodatek każdy z Was odziedziczył jeszcze po jednym mieszkaniu (budynku) to możecie remontowac te wszystkie lokale jednocześnie w ramach limitu jednej ulgi.
2000-2002 remontowaliście jeszcze inne lokale nie ma także absolutnie żadnego znaczenia.
Pozdrawiam

gosciu01
03-02-2005, 20:04
Wowka,

dziękuję dobry człowieku,
niech Ci budowa lekką będzie :wink: :lol:

Pomagasz tu styranym ludziskom, może kiedyś i mi przyjdzie się jakoś odwdzięczyć. Z wielką przyjemniścią :P

Cz.

bobo30
06-02-2005, 22:04
Wowka, nie wiem, może masz rację, ale czytałam w Gazecie Prawnej, że niektóre urzędy skarbowe akceptują odliczenia ulgi remontowej w przypadku budynków wykańczanych, nowych np. z nową instalacją CO. Nawet wystąpiłam ze stosownym zapytaniem do mojego US. Zobaczymy co mi odpowiedzą.

Wowka
07-02-2005, 08:03
Wowka, nie wiem, może masz rację, ale czytałam w Gazecie Prawnej, że niektóre urzędy skarbowe akceptują odliczenia ulgi remontowej w przypadku budynków wykańczanych, nowych np. z nową instalacją CO. Nawet wystąpiłam ze stosownym zapytaniem do mojego US. Zobaczymy co mi odpowiedzą.

Zacytuj proszę odpowiedni fragment tego artykułu lub też podaj nr GP i nr strony gdzie ten artykuł był zamieszczony.

Taka sytuacja jest możliwa wówczas gdy kupujemy dom w stanie surowym zamknietym (do wykończenia) od dewelopera lub od spółdzielni.

swbeata
09-02-2005, 08:13
Do Wowki.

Nasz znajomy w US powiedział że można. Kiedyś nie można było, od jakiegoś czasu mają wytyczne, że można korzystać z ulgi remontowej, po dużej uldze budowlanej. Warunek -odbiór budynku. Więc jak zrobię odbiór budynku, to będę korzystać z ulgi remontowej wykańczając dom. Ale na wszelki wypadek udajcie się do swojego US, bo co kraj to obyczaj. POZDROWIENIA

Wowka
09-02-2005, 12:22
Do Wowki.

Nasz znajomy w US powiedział że można. Kiedyś nie można było, od jakiegoś czasu mają wytyczne, że można korzystać z ulgi remontowej, po dużej uldze budowlanej. Warunek -odbiór budynku. Więc jak zrobię odbiór budynku, to będę korzystać z ulgi remontowej wykańczając dom. Ale na wszelki wypadek udajcie się do swojego US, bo co kraj to obyczaj. POZDROWIENIA


Ależ oczywiście,że tak.... nikt temu nie zaprzecza....

Cały czas sprawa rozbija się o to, że pytania dotyczą wykończenia jeszcze nieodebranego budynku. W takim przypadku ulgi remontowej wykorzystać na wykończenie tej budowy nie wolno.
Po dokonaniu odbioru mozna wykorzystwać ulgę remontową na wykończenie lokalu (nie jest to już inwestycja w toku lecz lokal mieszkalny)

MarcinU
09-02-2005, 14:00
Do Wowki.

Nasz znajomy w US powiedział że można. Kiedyś nie można było, od jakiegoś czasu mają wytyczne, że można korzystać z ulgi remontowej, po dużej uldze budowlanej. Warunek -odbiór budynku. Więc jak zrobię odbiór budynku, to będę korzystać z ulgi remontowej wykańczając dom. Ale na wszelki wypadek udajcie się do swojego US, bo co kraj to obyczaj. POZDROWIENIA


Ależ oczywiście,że tak.... nikt temu nie zaprzecza....

Cały czas sprawa rozbija się o to, że pytania dotyczą wykończenia jeszcze nieodebranego budynku. W takim przypadku ulgi remontowej wykorzystać na wykończenie tej budowy nie wolno.
Po dokonaniu odbioru mozna wykorzystwać ulgę remontową na wykończenie lokalu (nie jest to już inwestycja w toku lecz lokal mieszkalny)

No dobra. Wobec tego pytanie zasadnicze: czy można doprowadzic do odbioru budynku pomimo, ze wszystkie prace nie są zakończone (np. nie ma jeszcze ocieplenia elewacji) i wykonać je po odbiorze.

duduś
09-02-2005, 20:49
Wowka napisał" :może odliczyć w ramach ulgi remontowej te faktury które zostrały wystawione po dniu dokonania odbioru '- ale jażeli jeszcze buduję ( czyli nie mam odbioru a jednocześnie skończyła mi sie ulga budow.) i mieszkam w innym domu - bloku to nie mogę w nim remontować?I z tego powodu też odliczać?

Wowka
10-02-2005, 07:50
Wowka napisał" :może odliczyć w ramach ulgi remontowej te faktury które zostrały wystawione po dniu dokonania odbioru '- ale jażeli jeszcze buduję ( czyli nie mam odbioru a jednocześnie skończyła mi sie ulga budow.) i mieszkam w innym domu - bloku to nie mogę w nim remontować?I z tego powodu też odliczać?

Oczywiście, że możesz remontować ten lokal mieszkalny w bloku. Jest to Twoje prawo jako osoby posiadającej tytuł prawny do tego lokalu.
Niemniej z Twojego pytania wnioskuję, że chciałbyś pod pretekstem remontu mieszkania (tego w bloku) odliczać wydatki faktycznie poniesione na dokończenie budowy domu (jeszcze ten dom nie jest odebrany)
Takie działanie jest bezprawne.

pitbull
10-02-2005, 07:53
Podobnie jak wiele dzialan legislacyjnych naszych Ustawodawcow. :roll: :lol:

Wowka
10-02-2005, 07:54
[....
No dobra. Wobec tego pytanie zasadnicze: czy można doprowadzic do odbioru budynku pomimo, ze wszystkie prace nie są zakończone (np. nie ma jeszcze ocieplenia elewacji) i wykonać je po odbiorze.

Można dokonać odbioru częściowego.

Jedna uwaga - niewykonanie części prac nie jest istotne dla wydania decyzji o odbiorze.
Np. nie musisz mieć podłóg, glazury. Wystarczy jedna łazienka a nie dwie. Nie wszędzie musisz mieć tynki itd.

Stanlay
27-02-2005, 20:51
[....
No dobra. Wobec tego pytanie zasadnicze: czy można doprowadzic do odbioru budynku pomimo, ze wszystkie prace nie są zakończone (np. nie ma jeszcze ocieplenia elewacji) i wykonać je po odbiorze.

Można dokonać odbioru częściowego.

Jedna uwaga - niewykonanie części prac nie jest istotne dla wydania decyzji o odbiorze.
Np. nie musisz mieć podłóg, glazury. Wystarczy jedna łazienka a nie dwie. Nie wszędzie musisz mieć tynki itd.

W prawie budowlanym nie ma terminu " odbiór częściowy", jest za to obowiązek uzyskania pozwolenia na użytkowanie budynku jeśli chcemy w nim zamieszkać przed wykonaniem wszystkich prac wykończeniowych. Czy takie pozwolenie masz na myśli?

Jolka
28-02-2005, 09:04
A co ze zmianą limitu? W 2003 roku remontowaliśmy mieszkanie, ale limit nie został wykorzystany w 100 %. W 2004 remontowaliśmy odebrany już dom. Limit odliczenia za remont mieszkania jest inny niż za remont domu. Czy jeśli w 2003 roku wpisaliśmy remont mieszkania, to w 2004 możemy wpisać remont domu i limit nam się zwiększy?

Jolka
28-02-2005, 09:20
A i jeszcze jedno pytanie. Czy budowę instalacji gazowej w odebranym już domu można odliczyć? W PIT jest mowa tylko o remoncie i modernizacji instalacji gazowej. Mamy dwie faktury na budowę sieci gazowej i na budowę instalacji w domu, a może możnaby obydwie odliczyć? Albo chociaż jedną, bo w przeciwnym wypadku musimy sporo podatku dopłacić :cry: .

Wowka
28-02-2005, 09:30
A co ze zmianą limitu? W 2003 roku remontowaliśmy mieszkanie, ale limit nie został wykorzystany w 100 %. W 2004 remontowaliśmy odebrany już dom. Limit odliczenia za remont mieszkania jest inny niż za remont domu. Czy jeśli w 2003 roku wpisaliśmy remont mieszkania, to w 2004 możemy wpisać remont domu i limit nam się zwiększy?

Możesz zmienić (podwyższyć) limit. Oczywiście pod warunkiem, że budynek został już odebrany (tj. dostałaś pozwolenie na użytkowanie budynku - to jest także odpowiedź dla Staleya - pozdrawiam) a koszty związane z remontem i modernizacja ponosiłąś już po dacie odbioru.


A i jeszcze jedno pytanie. Czy budowę instalacji gazowej w odebranym już domu można odliczyć? W PIT jest mowa tylko o remoncie i modernizacji instalacji gazowej. Mamy dwie faktury na budowę sieci gazowej i na budowę instalacji w domu, a może możnaby obydwie odliczyć? Albo chociaż jedną, bo w przeciwnym wypadku musimy sporo podatku dopłacić .

Zastanów się nad znaczeniem słów "modernizacja" oraz "remont"
Oznaczają one zdecydowanie co innego niż słowo "budowa" a tego właśnie określenia w swoim zapytaniu użyłaś. Czyli - NIE

Jolka
28-02-2005, 10:34
Dzięki Wowka, ale myślę że budowę instalacji gazowej (wewnątrz budynku) można zaliczyć do modernizacji domu. Natomiast z tego co piszesz napewno nie mogę odliczyć budowy sieci gazowej czyli wszystkiego tego co jest na zewnątrz.

Wowka
28-02-2005, 11:20
Dzięki Wowka, ale myślę że budowę instalacji gazowej (wewnątrz budynku) można zaliczyć do modernizacji domu. Natomiast z tego co piszesz napewno nie mogę odliczyć budowy sieci gazowej czyli wszystkiego tego co jest na zewnątrz.

Ponownie prosze o przeanalizowanie znaczenia słów: remont i modernizację w zakresie instalacji gazowej, urządzeń eksplozymetrycznych lub urządzeń gazowych

Czyli ulga należy się w przypadku remontu (modernizacji) istniejącej instalacji gazowej a nie remontu lub modernizacji budynku jako takiego.
By coś remontować lub modernizować należy przede wszystkim to coś posiadać. Ty dopiero to coś budujesz.

Pozdrawiam

mac805
09-03-2005, 09:44
W dniu 10 lutego w Rzeczpospolitej w dodatku prawnym ukazal sie artykul, z ktorego nie wynika jednoznacznie, iz trzeba miec budynek oddany do uzytkowania zeby skorzystac z ulgi remontowej>


WYKOŃCZENIE NOWEGO MIESZKANIA
W ramach obowiązującej jeszcze do końca 2005 r. ulgi na remont i modernizację można odliczyć wydatki na wykończenie nowo wybudowanego mieszkania czy budynku mieszkalnego. Możliwość przeprowadzenia prac wykończeniowych z wykorzystaniem ulgi remontowej ma tym większe znaczenie, że od 2002 r. zniknęła m.in. ulga budowlana na wykończenie lokalu mieszkalnego w nowo wybudowanym budynku mieszkalnym do dnia zasiedlenia tego lokalu. Wiele jest natomiast osób zainteresowanych wykończeniem ze wsparciem fiskusa wymagających tego nowego mieszkania czy domu, kupionych po tej dacie. Mogą to zrobić w ramach ulgi na remont i modernizację. Potwierdziła to opinia specjalistów z Ministerstwa Finansów zamieszczona w zeszłym roku na jego stronach internetowych. Dotyczy to zarówno sytuacji, gdy z racji tego zakupu nie korzystały z dużej ulgi budowlanej, jak i sytuacji, gdy np. z racji budowy domu miały prawo do tej ulgi, ale wykorzystały już limit odliczeń od podatku przysługujących w jej ramach (35 910 zł).

Muszą jednak być spełnione wszystkie warunki tej ulgi. Jeden z nich to posiadanie tytułu prawnego do tak remontowanego czy modernizowanego lokum. Jest nim m.in. także, jak określa to Ministerstwo Finansów, "stosunek zobowiązaniowy, z którego wynika prawo podatnika do korzystania z lokalu mieszkalnego, np. umowa, na podstawie której członek spółdzielni jest obowiązany do ponoszenia kosztów eksploatacji związanych z użytkowaniem nowo wybudowanego lokalu mieszkalnego". Takim tytułem prawnym są również np. postanowienia z umowy z deweloperem o udostępnieniu nabywcy mieszkania przed podpisaniem umowy przenoszącej na niego własność lokalu mieszkalnego. Jest oczywiste, że ulga przysługuje także z racji robót wykonanych już po faktycznym zasiedleniu.

W zaden sposób nie moge zlokalizowac tej opinii specjalistow - moze ktos jest w stanie to zrobic i opublikowac?

Wowka
09-03-2005, 10:12
mac805 - tę opinię na 100% widziałem gdzieś (gdzie?) na stronie www.mf.gov.pl

Opisywana sytuacja dotyczy tylko i jedynie przypadku zakupu lokalu (domu) od dewelopera lub spółdzielni mieszkaniowej. W żadnym wypadku nie odnosi się do sytuacji gdy budynek buduje się systemem gospodarczym lub też leca się wybudowanie firmie na włąsnym gruncie itp.

Gdzieś na forum pisałem także i o tym. Prawdopodobnie wkleiłem link do tej opinii (ale tego nie jestem całkiem pewien)

mac805
09-03-2005, 10:57
wlasnie drugi dzien siedze na sronie mf i nie moge dotrzec do tej opini. Chyba porozmawiam z autorka artykulu (jest teraz na urlopie). Zwróc Wowka uwage, ze w artykule padlo stwierdzenie "budynku mieszkalnego" dlatego tak mnie to zainteresowalo.

Wowka
09-03-2005, 11:02
Od dewelopera kupujesz właśnie budynek mieszkalny...

mac805
09-03-2005, 11:25
szkoda, ze to tylko taki budynek :( . Tez mam zamiar juz odpoczywac po budowie, a pare zloty by sie przydalo, aby komfort wypoczynku byl lepszy.

Wowka
09-03-2005, 11:40
Proszę - oto lin. Był on "cokolwiek zakopany" w serwisie MF ale po 15 minutach się odnalazł.

http://www.mf.gov.pl/dokument.php?dzial=114&id=24369

ewa
10-03-2005, 08:35
Ja mam zrobiony odbiór częściowy więc chyba bez problemu mogę rozpocząć ulgę remontową? Mamy z lubym dom na współwłasność więc liczymy limity podwójnie :)
Pytanie: czy nadal można odliczać zabudowę kuchni? Niestety nie obejdzie się baz faktury i 22%Vatu. Oraz: czy usługi stolarskie sa też na 22%? Kiedyś były chyba 7? Przy 7 % opłaca się brać fakturę skoro odzyskam 19.

Wowka
10-03-2005, 08:46
Ja mam zrobiony odbiór częściowy więc chyba bez problemu mogę rozpocząć ulgę remontową?
A i owszem. w stosunku do części budynku już odebranej.


Mamy z lubym dom na współwłasność więc liczymy limity podwójnie :)
Jeśli pozostajecie w związku małżeńskim i nie macie rozdzielniości majątkowej to limit jest jeden na Was dwoje.


Pytanie: czy nadal można odliczać zabudowę kuchni? Niestety nie obejdzie się baz faktury i 22%Vatu.
Odliczyć możesz tylko obudowę zlewozmywaka + zlewozmywak oraz pochłaniacz + ewentualnie jego obudowę. Pozosytałe części mebli kuchennych nie.


czy usługi stolarskie sa też na 22%? Kiedyś były chyba 7? Przy 7 % opłaca się brać fakturę skoro odzyskam 19.
Zalezy czego te usługi dotyczą. Jesli wykonania mebli kuchennych to Vat 22 a np. schodów Vat 7

wphderek
10-03-2005, 09:25
Witam
mam pytanie co dokładnie trzeba mieć wykończone , aby zaliczyć częściowy odbiór potrzebne mi to jest gdyż bank uzalężnił przyznanie kredytu od doprowadzenia budowy do całkowitego lub częściowego oddania do użytku. dzięki

ewa
10-03-2005, 10:22
Wowka nie bądź taki. Jak to nie moge odliczyć stałej zabudowy? Nie podoba mi się to wcale :( Przecież tych mebli się nie demntuje. Kiedyś się je odliczało. Czy to jest zarządzenie odgórne czy dowolna interpretacja US??
Nie mamy ślubu więv korzystaliśmy z podwójnej ulgi budowlanej i teraz remontowej.
Co do odbioru częściowego to trzeba podać ile metrów się odbiera i mieć wszystkie stosowne odbiory takie jak przy całkowitym:prąd, woda, gaz, geodeta, kominiarz. I wpis w dzienniku budowy. I to wszystko. Przynajmniej mi wystarczyło.
Termin odbioru końcowego mam na 2008r więc wystarczy.

Wowka
10-03-2005, 14:19
Wowka nie bądź taki. Jak to nie moge odliczyć stałej zabudowy? Nie podoba mi się to wcale :( Przecież tych mebli się nie demntuje. Kiedyś się je odliczało. Czy to jest zarządzenie odgórne czy dowolna interpretacja US??

Gdybyż to zależało od mojej skromnej osoby ...... to i swoją kuchnię bym odliczył od podatku :P :P :P :P

Niestety ale zabudowy kuchni nigdy nie można było odliczyć od podatku.
Jesli ktoś to jednak zrobił to niestety ale dopiero po pięciu latach od tego odliczenia (a właściwie dopiero po prawie 6 latach) będzie mógł zasnąć spokojnie.
Jest to zarządzenie odgórne wynikające z Ustawy o Powsz. Pod. Doch. od Os. Fiz. oraz z wykazu Ministra Budownictwa i Gosp Prz. Przepis nie do ruszenia.


Nie mamy ślubu więv korzystaliśmy z podwójnej ulgi budowlanej i teraz remontowej.
Jęsli obydwoje macie osobne tytuły prawne do tego lokalu to jest OK.