PDA

Zobacz pełną wersję : jak zrobi? kanal wentylacyjny "Z"?



mib
09-11-2004, 11:13
czy moglibyscie podzielić się ze mną wytycznymi i schematami kanałów wentylacyjnych tzw. "zetek"?

trach
09-11-2004, 12:32
W zasadzie jeden warunek jest najważniejszy: wlot z zewnątrz musi być wyżej niż wylot wewnątrz, z różnicą poziomów przynajmniej tyle ile ma bok kanału = wysokość kratki (zwykle 14 cm), żeby wiatr nie wpadał wprost do wnętrza, a najlepiej zrobić 2-3 razy tyle - przy zwykłym oknie góra wlotu (patrząc z zewnątrz) będzie jakieś 20 cm pod parapetem okna, a dół wylotu - jakieś 20 cm od podłogi. Pionowy odcinek kanału biegnie zwykle w połowie grubości ściany, może być po prostu wycięty w bloczkach albo zrobiony z blachy i wmurowany, chociaż jeśli ściana jest na tyle gruba, że na to pozwala, warto go umieścić nie dokładnie w połowie, a bliżej zewnętrznej powierzchni muru. Wlot i wylot zamykasz kratką, standardową; wewnątrz warto zainstalować taką z regulowanymi żaluzjami.
Widziałem co prawda w projektach "zetki" leżące a nawet odwrócone, ale takie - zwłaszcza te ostatnie - po prostu nie spełniają swojej roli.

mib
09-11-2004, 12:33
trach, serdeczne dzieki za wyczerpującą odpowiedź!
pozdroofka

Metal
09-11-2004, 13:21
To co pisze trach szczególnie w ostatnim zdaniu, to nie do końca prawda. Było już trochę o tym na forum. Poszukaj, bo ludziom - np mi - nie chce się zaczynać po raz kolejny tej samej dyskusji.

JoShi
09-11-2004, 16:09
Jesli chodzi o zetke w kotlowni to najlepiej zapytaj kominiarza, ktory bedzie to odbieral. Nam dokladnie powiedzial co i jak ma byc z dlugoscia zetki i odleglosciami od sufitu i gruntu wlacznie. Wykonalismy ja z gotowych elementow metalowych, do kupienia gdzies w internecie (nie pamietam ale jak znajde to moge podac namiary).

Dlugi
09-11-2004, 18:51
Zetke stosuje sie wtedy gdy poziom podlogi w kotlowni jest nizej niz poziom terenu, wylot kanalu ma byc 30cm (dla GZ) od posadzki w kotlowni. Jesli poziom kotlowni jest na poziomie gruntu lub wyzej to kanal nie musi byc w ksztalcie Z, byle zachowac wys. wylotu. Przekroj kanalu nawiewnego to 15cm2 przy mocy kotla do 15kW i 300cm2 przy mocy od 15 do 30kW. Kanal ten nie moze byc w zaden sposob zamykany.
To tyle teorii - a teraz pytanie - zdawalo mi sie ze w rozporzadzeniu o war. jakim powinny odpowiadac budynki.... byl wlasnie zapis o koniecznosci stosowania kanalu nawiewnego - teraz jak czytam te obowiazujace to widze zapis ze ma byc ale tylko przy kotlowniach z kotlami olejowymi i na paliwo stale - czy cos sie zmienilo czy tez ja niedokladnie czytam (nie za bardzo mam czas sie w to wgryzc).

joogjan
09-11-2004, 19:17
Na temat ,,zetki'' jakiś czas temu było obszernie na forum.Sam skorzystałem z paru podpowiedzi forumowiczów.U siebie zetke wykonałem z rury PCV 110, i dwóch kolan 90 stopni.W sumie kanał nawiewny ma ok.120 cm wysokości.Przebicie na wylot sciany zewnętrznej z PH 30 P+W, podkucie w scianie i w fundamencie opianowane pianką montażową i to wszystko.Inaczej niż u ,,TRACHA'' wlot powietrza na zewnątrz mam niżej niż wylot w kotłowni.Przy wysokim fundamencie, kratka na zewnątrz 50 cm od ziemi wlot zakończony anemostatem w kotłowni ok 50 cm od posadzki.Wszystko działa poprawnie , wiatr nie hula po chałupie, powietrza do spalenia przy szczelnie zamkniętych oknach jest wystarczająco. Wszelkie pseudonaukowe wydumania o prawidłowych proporcjach,długościach kanału itp można wsadzić.....Zetka po prostu musi doprowadzić odpowiednią ilość powietrza, aby nie dopuścić do powstania podciśnienia w kotłowni.Spalanie ,poprawna wentylacja itp. oraz po to aby przy tym nie wiało halnym w chałupie.
Pozdrawiam - joogjan

mib
09-11-2004, 20:18
no to dzieki wam mam kilka wersji. u mnie problem polegana tym, ze najlepiej by było, by kanał przebiegał poziomo, no i najlepiej by był najkrótszy, na ile to mozliwe, jednoczesnie by spełnieł swe zadanie. niemniej jednak, jezei sprawdzają się kanały odwrotne niż u Tracha, to mam nadzieje, ze u mnie to tyż zadziała

jeszcze raz dzieki wam za odpowiedzi

pozdraviam!

trach
10-11-2004, 15:07
Nie do końca się zrozumieliśmy, odebrałem pytanie jako wytyczne do "zetki" wentylacyjnej, takiej jaką mam w kuchni, a nie jako wyłącznie czerpni powietrza do kotłowni. W tym kontekście moja odpowiedź nie ma sensu. Oczywiście, w kotłowni może sobie wiać na przestrzał ile chce, żaluzje do przysłaniania byłyby i nieprzepisowe, i w ogóle niepotrzebne (w kotłowni nikomu po bosych nogach nie wieje); tak samo i "zetką" ustawioną pod górę piec sobie powietrze "pociągnie".

Sorki za wprowadzenie w błąd :wink: , dzięki innym za sprostowanie :P .

pzdr -

mib
10-11-2004, 19:18
jeszcze raz dzieki trach! wytyczne podane przez Ciebie na pewno nie są błedne, a wrecz przeciwnie

pozdroofka!

synkopa
17-11-2005, 20:48
Wszystkie wasze rady nie ocierają się nawet o istotę problemu. Mianowicie kanał typu "Z" ma zadziałać awaryjnie w przypadku zapchania komina głównego. Wtedy nagromadzony w kotłowni czad zostanie wyprowadzony różnicą ciśnień przez kanał typu "Z" na zewnątrz. W normalnej sytuacji jego działanie nie ma większego znaczenia. Wiem to wszystko po rozmowie z kominiarzem. Odwrotne kanały nie mają racji bytu.