PDA

Zobacz pełną wersję : Pomocy - Wodoci?gi jak z nimi walczy??



subzer0
09-11-2004, 20:42
Czesc, mam w mojej piwnicy domu dwurodzinnego przyłącze wody i jeden licznik na obie rodziny, chcemy podzielić to na dwa liczniki tu nie ma problemu ale ja również chcę przenieść licznik sąsiada do jego piwnicy i tu wodociągi mówią NIEEEE , licznik ma być za pierwszą ścianą i kropka...???? Najgorsze, że jak wyjadę to kto sąsiadowi zczyta licznik? Jak z nimi rozmawiać.
Jest jeszcze drugi problem woda do naszego domu idzie starą ołowianką i jest ona przed licznikiem, czy powinni mi ją wymienić na ich koszt ??? Pozdrawiam

Przekorek
09-11-2004, 20:47
Nie przecenialbym sprawy. Oczywiscie, kazdy chcialby miec wszystko nowe i piekne, ale jaki problem w tym, ze ktos raz nie odczyta licznika? Wazne jest, ze bedą 2, wiec koszty beda sprawiedliwie dzielone. A poki woda leci i jest cisnienie, nie pakowalbym sie w koszty wymiany przyącza.

subzer0
09-11-2004, 20:54
Ten licznik to mnie wkurzył bo rozmowa była na zasadzie NIE BO NIE i koniec.
Bardziej martwi mnie ta ołowianka, czy nie ma jakiegoś przepisu, który nakazuje im wymianę takich rur?

Pikuś
09-11-2004, 22:08
Jeżeli woda spełnia wymogi jakościowe zgodne z obowiązującymi przepisami to nie ma żadnych podstaw do żądania wymiany tego przyłącza. Co do wodomierza, lepiej by było aby sąsiad miał swoje wejście do budynku z zewnątrz. Wymaga to wbudowania trójnika na przyłączu. Jest to układ korzystniejszy, tak dla mieszkańców jak i dla wodociągów. Jak np. zadeklarujesz gotowość do wykonania robót ziemnych to myślę, że dojdzie do porozumienia. Lepiej się układać niż wojować tym bardziej, że ktoś kiedyś jako właściciel nieruchomości wyraził na takie rozwiązanie zgodę. Ludzie często swoje czysto prywatne porachunki chcą załatwić cudzymi rękami. Czy i tak nie jest w Twim przypadku?. Bo Twoje kaprysy przypominają kaprysy Łazarza z niezapomnianego filmu chyba z Hańczą w roli głónej. Przepraszam za nieco kąśliwe pytanie, ale z takimi przypadkami spotykam się nader często. Myślę, że będzie OK :)

_ZBYCH_
09-11-2004, 22:34
U mnie też występuje taki problem, ale w nowym przyłączu.

Wygląda to tak:

http://www.zbychdom.republika.pl/rozne/Przylacze.JPG

Mamy bliźniak i wspólne przyłącze wodne, które wchodzi do sąsiada i u niego dzieli się na dwa. Zdjęcie przedstawia stan bezpośrednio po wykonaniu przyłącza (jeszcze bez wodomierzy i drugiego podłączenia).
Wodociągi też nie chcą słyszeć o montażu wodomierza u mnie za ścianą :evil:. Mało tego, nie chcą skrócić (obniżyć) tego przyłącza, które zajmuje sporo miejsca w małym pomieszczeniu gospodarczym sąsiadów :-?.
Rozwiązanie, o którym pisze Pikuś (trójnik na zewnątrz) nie wchodzi w grę, bo wówczas żądają wykonania dwóch osobnych studni na wodomierze :evil: po 1200 zł każda :o :-? :evil:. Paranoja!

Pikuś
09-11-2004, 22:57
Kurna ale fucha. Po pierwsze primo:co robi stal oc na przyłączu z PE :o ci chłopcy co to robili nie mają za grosz wiedzy instalatorskiej. Po drugie primo: skoro mają być dwa wodomierze u sąsiada w jednej piwnicy, to nie rozumiem dlaczego nie może być 1:1 i skąd ten pomysł ze studniami wodomierzowymi? Albo rybka albo pipka albo studnia albo piwnica :o Jedyne wytłumaczenie to takie że chłopakom włosy na dłoniach rosną i nie lubią i to bardzo pracować :D . Dobrze przeczytaj warunki wydane przez wodociągi właśnie i zatwierdzony przez nich projekt. Jeżeli zrobili inaczej ,to ich masz w garści. Zażadaj aby za Twoje pieniądze które im zapłaciłeś zrobili tak jak tam napisane. Pozdrawiam Pikuś :D

Jarek.P
10-11-2004, 09:13
Kurna ale fucha. Po pierwsze primo:co robi stal oc na przyłączu z PE :o ci chłopcy co to robili nie mają za grosz wiedzy instalatorskiej.

Z ciekawości dopytam: a dlaczego nie? PE z ocynkiem nie można mieszać? Dlaczego? Jak w takim razie powinno to być zrobione?

J.

Pikuś
10-11-2004, 15:06
Każda instalacja jest tak trwała jak jej najsłabszy element. Oczywiście, że wyżej pokazaną instalacją woda popłynie tyle tylko że elementy ze stali ocynkowanej skorodują po kilkunastu latach (dla PE okres trwałości przyjmuje się na 50 lat). A powinno być wszystko z PE z zastosowaniem tuż przed wodomierzem kształtki przejściowej PE - metal do której mocuje się śrubunek z wodomierza. Wodomierz powinien być zamontowany na konsoli a za nim obowiązkowo zawór antyskażeniowy. Zawory przed i za wodomierzem są oczywistością. Należy zaznaczyć, że przyłącze pozostaje na majątku inwestora i ewentualna wymiana skorodowanych elementów obciąży jego kieszeń. Pozdrawiam Pikuś.
PS pokazana instalacja umożliwia nieopomiarowany czyt. nielegalny pobór wody, ponieważ wodomierz powinien być zamontowany niezwłocznie, stąd wnioskuję,że tę instalację wykonywali interesowni ludzie działający na szkodę dostawcy wody.

Mis Uszatek
10-11-2004, 15:57
... wspólne przyłącze wodne, które wchodzi do sąsiada i u niego dzieli się na dwa!

Oj, źle bym się czuł psychicznie, jakby sąsiad zawiadywał zaworem od mojej wody... :-?