PDA

Zobacz pełną wersję : Czeskie kominki Blanzek- czy ktoś ma???



Boo
12-11-2004, 18:26
Jak w temacie - czy ktoś używa takiego wkładu?
Jeżeli tak, to jak on się sprawuje i czy warto go kupić?[/url]

Olmiś
07-12-2004, 14:04
Wyciągam temat, bo też jestem zainteresowany takim wkładem.
Myślę o 700P ew 73P -ale cena... :oops:


Jak się sprawują Blanzek-i i jaką powierzcznię ogrzewacie/dogrzewacie?

W grę jeszcze wchodzi ew. Gabo Les Foyers 14 kW cena - podobna do 700P ale jak z jakoscią?

Gdzie kupowaliście Blanzek-a i jaki rabat udało się dostać?

A może ktoś przywoził taki wkład z Czech ?

Dzięki

tola
07-12-2004, 16:14
Moi znajomi mają wkład BLANZEK 700R panorama 12 kw.
Użytkują drugi sezon, zapłacili 2550 za sam wkład, ogrzewają 70m kwadratowych / góra w domu-kostce/, są bardzo zadowoleni.

goky
08-12-2004, 05:37
...
Myślę o 700P ew 73P -ale cena... :oops:
...

Właśnie ze względu na cenę wybrałem Blanzek V700R :D był jednym z tańszych wkładów z drzwiami podnoszonymi do góry.
Pozdrowienia

w_dlugi
08-12-2004, 08:03
Mam zainstalowany Blanzek 71. Problemem jest prymitywny system czyszczenia szyby wykonany jako rozszczelnienie tejże w górnej części. Są z tym ogromne problemy, jeżeli komin ma ciąg większy niż podany w parametrach technicznych. Przez rozszczelnienie dostaje się tyle powietrza, że spalanie ładunku następuje w 1- 1.5h. Instalowanie dodatkowego szybra nie zabardzo daje efekty. U mnie różne kombinacje z kominem. które były bardzo kłopotliwe (m. innymi rozbieranie obudowy kominka) i dość kosztowne, nie przyniosły pożądanego efektu. Nie polecam tego wkładu do ogrzewania, najwyżej dla relaksacyjnego zapalenia kilku szczap, które ciąg praktycznie wciąga do komina, chyba, że ktoś ma dostęp do dobrego kominiarza, który sprawdzi dobrze komin i będzie umiał go "dostosować" do tego wkładu, bo inaczej raczej się nie da.

mAgnes
08-12-2004, 09:11
Mamy ten sam wklad i ten sam problem. Przy paleniu gwizdze w kominku (jakby byl straszny przeciag), drewno bardzo szybko sie spala.
Mamy DGP z turbinka - rozprowadzenie ciepla do 5 pomieszczen
Nagrzanie domu przy tak szybkim spalaniu drewna staje sie kosztowne.

Moze ktos jeszcze ma pomysl jak zmniejszyc ciag w kominie?

W_dlugi, czy probowales reklamowac ten wklad?

w_dlugi
08-12-2004, 11:36
Próbowałem. U mnie problem był taki, że sprzedawca przez pół roku nie chciał mi wydać gwarancji. Jak ją otrzymałem, okazało się, że tłustym drukiem napisano, że ciąg komina powinien mieć wartość 12+/-2 Pa nominlnie i 6 +/-1 Pa zredukowany(komin 4- 5m). Autoryzowana ekipa montażowa sprzedawcy oczywiście nie dokonała pomiaru ciągu. I tu jest jedyne trzymanie gwarancyjne, ale trudne do wyegzekwowania, ponieważ "problem" jest w kominie. Uważam jednak, że przy montażu i to jeszcze autoryzowanym, powinienem zostać poinformowany o problemie z kominem i o przyszłych konsekwencjach i powinno mi być zaproponowane rozwiązanie problemu chociażby na mój koszt. Niestety nikt tego nie zrobił. Sprzedawca próbował coś naprawić, ale rozwiązania zaproponowane przez jego ekspertów nie sprawdziły się. W tej chwili z kominiarzem próbujemy jakoś polepszyć stan, ale jest to trudne i każdy ruch wymaga długotrwałego testowania.

Olmiś
08-12-2004, 14:03
Ciekawe, czy to kwestia modelu 71 - czy ogólnie Blanzek-ów?

Ja mam komin 9 m chyba fi 200 (Schiedell).

mAgnes
10-12-2004, 09:16
Sprzedawca próbował coś naprawić, ale rozwiązania zaproponowane przez jego ekspertów nie sprawdziły się.

A jakie rozwiazania Ci proponowal?

U nas tez autoryzowana ekipa montazowa nie dokonala pomiaru ciagu w kominie. Nie zostalismy w ogole poinformowani, ze ten wklad jest rozszczelniony w gornej czesci i jakie moga byc tego konsekwencje.

Czy probowales moze czesciowo zakleic to rozszczelnienie szyby?

Boo
10-12-2004, 11:27
No cóż, zWaszych dywagacji wynika, że jeśli ma się porządny komin i chce się używać kominka do ogrzewania pomieszczeń, to lepiej kupić coś innego...

Olmiś
10-12-2004, 20:09
Właśnie rozmawiałem z kominkarzem - montował Blanzeki i chwali je jako dobre wkłady.
Kto wie gdzie w Warszawie-okolicach można tanio kupic taki wkład?

w_dlugi
13-12-2004, 05:23
mAgnes,
oczywiście - zatkanie szczeliny było pierwszą rzeczą jaką zrobiłem, ale nie było to najlepsze rozwiązanie - szyba po dwóch dniach była poprostu czarna. Poza tym zawsze się znajdą jakieś szczeliny, choćby na popielniku i gwizd w tych szczelinach był poprostu denerwujący. Mam założony dodatkowy szyber, ale nie dał on praktycznie żadnego polepszenia. W tej chwili jestem na etapie testowania pierściania na kominie, który ogranicza wylot spalin ( za radą kominiarza). W tej chwili przy złych warunkach pogodowych ( niskie ciśnisnie powietrza) już "jakoś" się pali, ale gdy ciśnienie ok, jeszcze nie za bardzo. Myślę żeby zrobić większe ograniczenie, ale to już muszę uzgodnić z kominiarzem. Bardzo mi się nie podobają takie eksperymenty z kominem.

mAgnes
13-12-2004, 09:23
My tez zrobilismy doswiadczenie i zakrylismy te szczeline w szybie. Palilo sie duzo wolniej. Mam nadzieje, ze to uszczelnienie wystarczy i nie trzeba bedzie kombinowac z kominem.
A czym uszczelniales wklad? Od srodka czy od strony zewnetrznej?
My zakrylismy prowizorycznie recznikiem, ale oczywiscie to rozwiazanie kompletnie odpada na dluzsza mete.

w_dlugi
13-12-2004, 11:24
W sklepach z kominkami można kupić taśmę uszczelniającą lub uszczelkę do szyby o małym przekroju.

Fugas
13-12-2004, 15:50
Zaraz czegso nie rozumiem czy nie wystarczy domknac szyber zeby zmniejszyc ciag komina? U mnie jest taki zeliwny element dziurkowanu a potem szyber ktory sie zamyka prawie zupelnie.

Tez mam Blanzek i faktycznie jak nie zamkne szybra to daje ostro ale jak domkne to calkiem spoko.

Fugas

mAgnes
14-12-2004, 10:01
Niestety w naszym kominku to zupelnie nie daje efektu.
Przy KOMPLETNYM zamknieciu szybra i zamknieciu doplywu powietrza z dolu kominka ( we wkladzie jest taka zasuwka) i tak spala sie bardzo szybko.
Fugas, a Twoj Blanzek tez ma rozszczelniona szybe w gornej krawedzi?
Moze tylko model 71 ma te nieszczesna szybe, a inne nie.

Chyba za mamy zepsuty szyber :roll:

Fugas
14-12-2004, 10:03
Musze zobaczyc ale chyba tak bo jak otworze szyber to zaczyna gwizdac ze hej.

Fugas

Olmiś
14-12-2004, 18:10
Ja wczoraj ogladałem ponownie Blanzeki. Wszystkie mają rozszczelnioną górną krawędź szyby. Taki jest w nich robiony system oczyszczania szyby. Ale z tego co się zorientowałem, inne wkłady mają taki sam/podobny system kurtyny powietrznej na szybie.
Martwią mnie wasze złe doświadczenia z modelem 71 - bo jest to spory, ładny wkład - ma odpowiednią dla mnie moc. Nie ma za to systemu dopalania spalin. No i ciągle się waham.. :roll:

Może ktoś jeszcze się przyłączy i podzieli doświadczeniami?

Fugas
15-12-2004, 13:49
Jesli mowisz o systemie dopalania spalin w postaci otworow w tylnej czesci obudowy to wlasnie ma.

Fugas

damis
15-12-2004, 13:54
Z oglądanych szybrów każdy przy pełnym zamknięciu nie zakrywa w pełni średnicy rury. Z tego co się dowiadywałem szyber musi mieć przy pełnym zamknięciu 1/3 powierzchni średnicy otwarte.

Olmiś
15-12-2004, 14:01
Nie wiem jak dokładnie jest rozwiązane dopalanie spalin, ale podobno jest w serii 700 i 73, a nie ma w 71 :wink:

Fugas
15-12-2004, 14:04
No tak to wychodzi ze mam 73 :oops:
Fugas

woj_s
15-12-2004, 14:54
Mam blanzeka 700 od kilku m-cy .. uzywany caly czas i moje spostrzezenia ...

- nie zauwazylem aby ten drugi szyber (ten z tylu kominka) do czegos byl przydatny ..
- wkurza taka blaszka ktora przytrzymuje pret szybra (gora) .. mi sie poluzowala i czasami przesuwanie (zamykanie) sprawia problem
- rozszczelniona gorna czesc szyby to bajer .. nic wiecej ...efekt czysetj szyby ?? ..guzik prawda ... rozni sie tym od zwyklego ...ze w zwyklym szyba mniej sie brudzi na dole paleniska ..a w blanzeku u gory.
- nie fortunny jest ksztalt kominka (szkoda ze trapez) - ale i tak 40cm szczapy wchodza.
- reszta ok ... szyber (gorny) nie zakrywa calego wylotu (i tak ma byc)wyglad ladny, mimo ze wyglada na delikatny jest OK
- po wlozeniu kilku duzych szczap okolo 22 ...rano pozostaje zar .. i wystarczy cos dolozyc do szybkiego rozpalenia. Jednak to zalezy od drewna, komina itp.

Mimo powyzszych wad .. jestem zadowolony ... porownujac wydajnosc do ceny

Cena .. za Blanzeka 700 (12kW) zaplacilem 1500 ..ale to przed majem.

Olmiś
15-12-2004, 20:55
Fugas, też mi się marzy 73 - najlepiej 73P/R i to podnoszony, ale cena... :oops:
A gdzie w Warszawie-okolicach kupowaliście i jakie rabaty dało się wytargować? Ja mam na razie 10%.
Czy na wkłady był VAT 7%? jak tak, to może jeszcze coś w przyszłości się uda odzyskać?

Fugas
16-12-2004, 07:36
Ja kupowalem w Tim kominki na Radzyminskiej jesli dobrze pamietam to 3000zl + 250(tego nie jestem pewien za dystrybutor z 5 otworami.

Ale to bylo w kwietniu.

Fugas

woj_s
16-12-2004, 08:24
A gdzie w Warszawie-okolicach kupowaliście i jakie rabaty dało się wytargować? Ja mam na razie 10%.
Czy na wkłady był VAT 7%? jak tak, to może jeszcze coś w przyszłości się uda odzyskać?

Kupowalem w sklepie na Wale Miedzeszynskim (niedaleko ronda z Traktem Lubelskim) z rabatem napewno troszke wiekszym niz 10% ...ale niewiele wiekszym ... i wazne dla mnie bylo ze z transportem ... i placilem 7% podatek i chce odzyskac go.

Fugas
16-12-2004, 08:27
Ja tez z transportem.

Fugas

Olmiś
16-12-2004, 16:21
Ja rozmawiałem w TIM w Raszynie. Myślę o odzyskaniu róznicy między 7 a 22 % VAT-u. Odzyskać zapłaconych 7% to się chyba nie uda...
A sprawdzał ktos możliwość ściągnięcia takiego kominka bezpośrednio z Czech/Słowacji? Czy wtedy miejscowy VAT (19%) byłby do odzyskania jako TaxFree?

Fugas
17-12-2004, 08:05
Chyba nie ma sensu przy takiej kwocie ceregiele i czas beda wiecej warte niz oszczednosc na Vat chyba ze jestes przy granicy i nie masz co robic.

Pzdr
Fugas

Olmiś
17-12-2004, 15:38
W sumie masz rację, zresztą jak jesteśmy w UE to nie ma TaxFree. A było o co walczyć, bo baz VAT w Czechach taki wkład kosztuje ~3000 (u nas z VAT ~5100).
Z ciekawości wysłałem maila do producenta - odpowiedź dostałem z firmy TIM Kominki - że oni są generalnym dystrybutorem i u nich mogę sobie kupić.

Zdun Darek B
17-12-2004, 16:56
Panowie sprowadzanie wkładów prosto od producenta jest mało realne. Przedstawiciele handlowi organizuja siec dilerska oraz servis . Jaki producent połaszczy sie na zysk z jednego wkładu w cenie detalicznej ? Co do wkładów Blanzek ..... takie jak wiele innych tylko inna MARKA .

Olmiś
17-12-2004, 17:31
... sprowadzanie wkładów prosto od producenta jest mało realne. Przedstawiciele handlowi organizuja siec dilerska ...
Od producenta, czy tamtejszego dilera - kupić można teraz wszędzie. Niestety ceny u nas są b. wysokie. 1000 zł różnicy na wkładzie - to dużo.
Przy zwrocie VAT-u - było jeszcze korzystniej. Nawet z kosztami miłej wycieczki do sąsiadów.


... Co do wkładów Blanzek ..... takie jak wiele innych tylko inna MARKA.
Wiem, że masz doswiadczenie w kominkach. A jak twoim zdaniem te wkłady plasuja się wśród innych? Chcielibyśmy mieć pryzmatyczny, Tarnava nie ma takiego i do wyboru zostały jeszcze francuskie Gabo Les Foyers i Chemineees de Luxe (KOMO) a nie podobają nam się wkłady z szamotem.
Jest co prawda różnica w mocy wkładów 12 =>14 kW ale kominek ma być raczej do dogrzania i przyjemności.

Rudazona
09-06-2005, 00:47
Dzieki Wam ludzie, właśnie przymierzałam sie do kupna Blanzeka, (zalezy mi na podnoszonej szybie). potwierdz sie stara maksyma, ze najdrozsze sa rzeczy najtansze. Podobne ostrzezenia mozna znalezc na forum przed Polskim Hajdukiem. Czy ktos zna sprawdzony kominek z podnoszoną szybaą w cenie do 5K?


Rudazona