PDA

Zobacz pełną wersję : Zasysanie wody z syfonów.



16-12-2001, 20:49
Mam problem z zasysaniem wody z syfonu od wanny. Pod wanną jakieś 20-30cm jest w gruncie zainstalowany trójnik tak aby w wylewce pod wanną była oddzielnie kratka zbierająca wodę jakby coś nieprzyjemnego się zdarzyło w łazience (poziom podłogi jest 2-3 cm poniżej poziomu parteru) oraz odpływ 50mm do którego bezpośrednio podpięta jest wanna. Ponieważ wanna jest daleko od pionu (ok.3,5m) zarówno na kratce (domowym sposobem) oraz ponad odpływem z wanny zainstalowałem napowietrzacze oczywiście pionowo. 1 m od wanny zaczyna się odpływ z muszli do którego podpięte są odpływy z umywalki, pisuaru i z kotłowni za ścianą (wszystkie 50mm) oraz ten od wanny. Odpływ z muszli 110mm prowadzi jeszcze jakieś 3m do pionu w gruncie). Problem polega na tym iż pomimo napowietrzaczy pod wanną zdarza się czasem, iż woda z syfonu jest zasysana i oczywiście śmierdzi, podobnie z owej kratki. Napowietrzacze zasysają się b.lekko - sprawdzałem po kupnie ustami. Poradźcie co zrobić by temu zapobiec. Z góry dziękuję.

sanipro
17-12-2001, 11:28
Prawdopodobnie na pionie kanalizacyjnym nie ma rury wywiewnej. Oczywiście zawory napowietrzające mogą zastapić rurę wywiewna, ale nie zawsze. Należy zwrócić uwagę, że rura wywiewna posiada dwie funkje: wentylacja kanalizacji i wyrównywanie ciśnienia w instalacji kanalizacyjnej z ciśnieniem atmosferycznym. zawory napowietrzające mają zadanie wyrównywania ciśnienia w instalacji kanalizacyjnej z ciśnieniem atmosferycznym. Powinno się stosować przynamniej jedną rurę wywiewną w instalacji. Poza tym dość długie podejścia odływowe wymagają dobrego odpowietrzenia. Prawidłowe rozwiązanie podane są wPN-92/B-01707 Instalacje kanalizacyjne - Wymagania w projektowaniu. Należy zwrócić przy tym uwagę czy intensywny strumień ścieków (być może od pralki) nie wpływa zbyt blisko tego syfonu, w którym bulgoce. A może ten syfon jest mało używany i woda w nim odparowuje. Wtedy należałoby uzupełniać wodę w syfonie, aby zwiększyć wysokość zamknięcia wodnego.

17-12-2001, 19:32
Sęk w tym że pion 110 ma wyprowadzenie ponad dach, a woda w wannie na pewno nie odparowywuje ponieważ jest często urzywana. Dalej proszę o pomoc. Przy syfonie z wanny nie ma też podpitej pralki. Pomóżcie.

18-12-2001, 10:49
chyba wydajność tego zaworka napowietrzającego jest za mała lub jest on za daleko od źródła największego podciśnienia , ja mam wyprowadzoną rurę ponad dach ( fi 50 z pionu fi 110 ) i do tego cztery zaworki napowietrzające na końcach odcinków poziomych instalacji , i nigdzie mi nie wyciąga wody z syfonów.
piotrek

Marcin Czyczerski
25-08-2004, 14:43
Hej!

Prosze o radę?

Czy do odpowietrzenia pionu kanalizacji muszę w bloczku wentylacyjnym Schiedla poprowadzić rurę?
Czy może wystarczy sam bloczek wentylacyjny dobrze /szczelnie wymurowany/?

W projekcie pion odpowietrzany jest przez rurę fi 110, która nad kominem przechodzi w rurę wywiewną fi 160...
Nie wiem, czy do specjalnie dla tego zrobionego bloczka wentylacyjnego zmieści mi się rura 110, a jeśeli się nie zmieści co powinienem zrobić?
Zastosować większą redukcję i ze 160 zrobić pion 75? Wtedy rurę wywiewną zostawic 160, czy zredukować do 110?

A tak przy okazji, to jak teraz zadekluję to u góry kominkiem wywiewnym, to, jak do tego wszystkiego do bloczka wprowadzę rurę...

sanipro
27-08-2004, 23:19
Być może piszę zbyt późno, ale wcześniej nie mogłem.
Przewody spustowe (piony kanalizacyjne) powinny być wyprowadzone jako rury wentylacyjne do wysokości od 0,50 do 1,00 m ponad dach w taki sposób, aby odległość wylotu rury od okien i drzwi prowadzących do pomieszczeń przeznaczonych, na stały pobyt ludzi, wynosiła co najmniej 4.0 m. Rury wentylacyjne powinny w miarę możliwości tworzyć pionowe przedłużenie przewodów spustowych. Jeżeli średnica przewodu spustowego jest mniejsza od 150 mm, górna część rury wywiewnej poniżej dachu, w odległości 0,50 m .od jego powierzchni powinna być powiększona o. 50 mm . Rur tych nie należy wprowadzać do przewodów wentylacyjnych z pomieszczeń przeznaczonych na pobyt ludzi oraz do przewodów dymowych i spalinowych. Średnica górnego odcinka pionu (części wentylacyjnej pionu) może być nieco mniejsza od średnicy całego pionu (w Twoim przypadku do 75 mm). Powyżej pion (zredukowany do średnicy 75 mm) powinien być zakończony rurą wywiewną o średnicy 75/160 mm.
Takie są zasady wykonania pionów kanalizacyjnych, ale w praktyce często występują różne trudności i wyżej opisane zasady nie zawsze są spełnione. W budynku jednorodzinnym być może wystarczy zakończenie pionu rurą o średnicy 75 mm (to jest bez rury wywiewnej). Chciałem jeszcze zwrócić uwagę na jeszcze jedną sprawę, Najczęściej część wentylacyjna pionu kanalizacyjnego wyprowadzona jest w pobliżu wylotów kanałów wentylacyjnych. Czasem zdarza się w takich przypadkach, ze nieprzyjemne zapachy z kanalizacji dostają się do kanału wentylacyjnego. Można tego uniknąć jeżeli wylot z pionu kanalizacyjnego zostanie wyprowadzony powyżej wylotów z kanałów wentylacyjnych. Takie rozwiązanie może szpecić, ale mamy świeższe powietrze.