PDA

Zobacz pełną wersję : Projekt indywidualny-własnymi siłami



benekxxx
17-07-2016, 12:21
Witam

Od dawna przeglądam forum, zwłaszcza poczynania "samorobów". Z przyjemnością dołączam do tego elitarnego klubu.

Działka w grudniu 2015 po długiej batalii stała się budowlana, w styczniu zaczęliśmy rysowanie i załatwianie formalności. Właśnie dostaliśmy pozwolenie i wczoraj został zdjęty humus. Działka 20a, wymiary około 80x24, jest trochę mokra położona poniżej poziomu drogi więc jest i bedzie podnoszona o około 60 cm. 2 lata temu sostał zbudowany zjadz.

Dom ma być nie duży, prosty w budowie i w miarę możliwości energooszczędny. Będzie parterowy z opcją poddasza z 2 pokojami i łązienką na przyszłość. Narazie bedzie to strych.

Włąsnymi rękami planujemy zrobić: fundamenty, ściany+strop i w optymistycznej wersji dach.

Fundamenty: ławy betonowe 60x40, ściana fundamentowa to bloczek zalewowy z wieńcem.
Ściany: beton komórkowy, nadproża prefabrykowane, strop i schody żelbet, bez sciany konankowej.
Dach: drewniany, wydeskowany pokryty papą (może za rok dachówka)


Mam pytanie na początek, jeśli ktoś robił ściany fundamentowe z pustaków zalewowych to czy się je zbroi ? Spotkałem się juz z róznymi opiniami...


Pozdrawiam

Przemek Kardyś
17-07-2016, 21:14
Hej!

Fundamenty lej do szacunków. Ściany muruj na klej z puszki z bk. Strop fert, albo ostatecznie terriva. Dach to jednak robota dla ekipy i daj folie dachową i kontrlaty. Serio. Ja nie dałem i żałuję.

Fundamenty masz grubawe, ale to nie temat na forum.

sylwekr
17-07-2016, 22:34
Z moich rad, jeśli decydujesz się na beton komórkowy na klej to niekoniecznie wybieraj najtańszy. Nie chce robić żadnej firmie reklamy ani antyreklamy, ale u siebie murowałem najpierw garaż z bloczków jednego producenta, wydawało się O.K. ale każdą warstwę trzeba było przeszlifowac, na dom już kupiłem bloczki innego producenta i wymiar trzymały idealnie, niemal żadnego szlifowania, żyłke rozciągałem co trzecią warstwę i ściany idealnie równe. Strop żelbetowy samemu ciężko, weź sobie kogoś do pomocy co już taki strop robił, ja miałem pomoc przez 3 dni i teraz wiem, że sam bym strop robił z 2 tygodnie dłużej. Dach odpuść robotę samemu, poźniej i tak jeszcze kupę roboty to jeszcze nie raz narobisz się. Fundamenty jak chcesz solidnie to w szalunkach żelbetowe, ja szalowałem ale też jakaś pomoc potrzebna do tego. Jeśli chcesz deskować dach to pomyśl nad takim patentem jak ja zrobiłem. Kupiłem płyty szalunkowe Peri 14 mm, położyłem w 2 warstwach w szalunku stropu, po rozszalowaniu strop idealnie niemal równy, tylko gładzią gipsową przeciągnąć, a płyty zużyte na deskowanie dachu. Koszt płyt mnie wyniósł tyle co bym musiał zapłacić za tynkowanie sufitu, gładź zrobię sam, a deskowanie dachu można powiedzieć mam za free płytami których na pewno żaden robak nie ruszy.

benekxxx
18-07-2016, 08:23
witam

"Fundamenty masz grubawe, ale to nie temat na forum. "

Czy mógłbyś rozwinąć co to znaczy ? :)

Ławy będą lane w szalunkach, ułożone na warstwie chudego betonu. stwierdziłem ze tak bedzie najlepiej, najwygodnie i nie dużo pracy.

Bloczki BK wstępnie na wycenie były z firmy TermoBet, kolega twierdzi że trzymają wymiar i ze wykonawcy sobie chwalą. Ale teraz nie wiadomo od jakiego producenta bezie materiał poniważ na moim składzie jest deficyt bloczków. Nepewno nie będę chciał kupować najtanszego badziewia, żeby się potem nie męczyć.

Do zbrojenia płyty napewno wezmę kogoś doświadczonego do pomocy bo tego nigdy nie robiłem i mogłbym mieć z tym problem. Zaraz po szkole przez pewien czas pracowałem na budowie i coś tam pamiętam :)

Do dachu myślałem wykorzystać deski z szalunków. mam zamiar zadbać o nie i czyścić je od początku. Słyszałem też ze jest środek do pryskania deskowania żeby nie przywierał do niego beton... Czy ktoś o takim słyszał ? Czy można by wykorzystać deski z szalunków na deskowanie dachu ?

Raine
18-07-2016, 11:30
Nie radzę robić dachu samemu. Mnóstwo roboty a potem i tak będziesz musiał poprawiać. Weź ekipę najlepiej i to dobrą, żebyś nie musiał dachu reklamować, bo potem będziesz się musiał użerać z fachowcami.

Raine
18-07-2016, 11:32
Nie brałbym desek z szalunku.... Wszystko jedno czym je posmarujesz i jak będziesz czyścił... dach to dach

bcgarage
18-07-2016, 21:46
Folia na deski zalewanie i po odbiciu desek wszystkie czyste. Cała filozofia czystości i wykorzystania ponownie materiałów...

Jola&Marcin
18-07-2016, 22:39
witam

"Fundamenty masz grubawe, ale to nie temat na forum. "

Czy mógłbyś rozwinąć co to znaczy ? :)

Ławy będą lane w szalunkach, ułożone na warstwie chudego betonu. stwierdziłem ze tak bedzie najlepiej, najwygodnie i nie dużo pracy.

Bloczki BK wstępnie na wycenie były z firmy TermoBet, kolega twierdzi że trzymają wymiar i ze wykonawcy sobie chwalą.
Potwierdzam :) Dół mam z innej popularnej firmy, górę z Termobetu i te drugie lepiej trzymały wymiar, szybciej się nimi robiło.

benekxxx
24-07-2016, 12:31
witam

w sobotę udało się wylać chudy beton, od poniedziałku popołudniami będziemy skręcać szalunki pod ławy. Może w następną sobotę uda się je zalać. blaty na do szalowania i zbrojenia są gotowe, więc zostaje tylko montaż.

Na ławach będą pustaki zalewowe, jest pytanie czy je zbroić ? I czy z ław fundamentowych wypuścić pręty które wejdą w ściany fun. ? Mój kiero twierdzi że pręty w tych pustakach spowodują to że beton może nie wszędzie się może wlać. Pręt może zatrzymać jakiś większy kamień z betonu i będzie efekt gorszy niż beż prętów.

Chcę też zrobić odwodnienie/ opaskę woków domu. Zrobić ją poniżej dolnego poziomu ławy czy może być równo z dołem ?

adam_mk
24-07-2016, 12:39
Rozumiem, ze pamiętałeś o bednarce zakopanej wokół fundamentu?
No, chyba, ze planujesz go za jakiś czas odkopać...
Wtedy, jak elektryk z kablami wejdzie.

Adam M.

wiesiek6308
24-07-2016, 20:58
Folia na deski zalewanie i po odbiciu desek wszystkie czyste. Cała filozofia czystości i wykorzystania ponownie materiałów...
A jak przykleisz styrodur? Do folii? Folii już nie oderwiesz od betonu więc jak? Masz patent?

benekxxx
25-07-2016, 08:27
A jak przykleisz styrodur? Do folii? Folii już nie oderwiesz od betonu więc jak? Masz patent?

Folia jeśli nawet sie przyklei to do ław fundamentowych, a ociepla sie ściany...

wiesiek6308
25-07-2016, 20:12
Folia jeśli nawet sie przyklei to do ław fundamentowych, a ociepla sie ściany...
Fundament się ociepla więc nie pleć głupot. Ławy nie ocieplamy ale przy lanym fundamencie lub murowanym z bloczków styrodur dajemy.

bcgarage
27-07-2016, 19:51
Nie szukaj filozofii tam gdzie jej nie ma... Gruba folia odejdzie normalnie

Tomasz P.
29-07-2016, 23:41
Adam dobrze sugeruje. Nie zapomnij o bednarce oraz przepustów pod wodę do/od domu.

Pozdrawiam
Tomasz